BLAJ

YouTube video

CSM Volei Alba Blaj a pierdut și a doua manșă a finalei Cupei Challenge la volei feminin, în fața tinerei echipe Sistem9 Yeșilyurt Istanbul.

Scorul final a fost 3-0 (25-17, 25-17, 25-12). Deși au pierdut, efortul și performanța fetelor, care au ajuns în finală, merită apreciat.

Meciul s-a disputat miercuri, la Istambul, în fața unei săli goale, din motive care țin de regulile de protecție împotriva COVID.

Și în primul tur, Volei Alba Blaj a fost surclasată pe teren propriu de echipa turcă.

Volei Alba Blaj a mai disputat până acum alte două finale de cupe europene

La echipa Yeşilyurt Istanbul joacă și o româncă, Alexia Căruţaşu.

De cinci ori campioană a României și de trei câștigătoare a Cupei României, CSM Volei Alba Blaj mai disputase două finale europene.

Este vorba despre finala Ligii Campionilor (2018) și finala Cupei CEV (2019).

Din cauza situației create de pandemia de coronavirus, campioana României a decis să se înscrie în Cupa Challenge.

Obiectivul ei a fost de a aduce prima cupă europeană la Blaj.