Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

VIDEO UPDATE: Festivitatea de absolvire a promoției 2024, ”Avram Iancu – 200”, la Colegiul Militar din Alba Iulia. Elevii premiați

Publicat

La Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia s-a desfășurat, joi, festivitatea de absolvire a studiilor liceale de către absolvenții claselor a XII-a și de încheiere a anului școlar 2023 – 2024.

Evenimentul a inclus acordarea premiilor de onoare, predarea-primirea cheii generațiilor și dezvelirea tabloului promoției 73, ce poartă denumirea onorifică ”Avram Iancu – 200”.

Au participat cei peste 530 de elevi din toți anii de studiu, dintre care 120 sunt absolvenți ai Promoției 2024.


De asemenea, au fost prezenți părinți, rude și prieteni, reprezentanți ai eșaloanelor superioare, ai administrației locale și județene și ai Inspectoratului Școlar Județean Alba.

UPDATE: Festivitatea de premiere – elevi și absolvenți cu rezultate deosebite

Diplome de merit

  • Elev caporal Maria Hanganu, clasa a X-a A – Premiul I la faza națională a Olimpiadei de Religie și Premiu special la olimpiada națională Cultură și Spiritualitate Românească, profesori coordonatori Simona Mureșan și Ioan Nistor.
  • Elev plutonier adjutant Flavius Taflan, clasa a XI-a B – Mențiune la faza națională a Olimpiadei de Limba Franceză, profesor coordonator Carmen Roman.

Pentru rezultate deosebite obținute la  Olimpiada Națională de Religie:

  • elev caporal Sonya Szabo, clasa a X-a D – Mențiune
  • elev sergent major Ștefan Orlea, clasa a XI-a D – Mențiune, profesor coordonator Ioan Nistor
  • elev fruntaș Elena Neacșu, clasa a IX-a F – Premiu special, profesor coordonator Bogdan Avram
  • absolvent Iuliana Tărcuță, clasa a XII-a A, Premiu special, profesor coordonator Ioan Nistor.

Diplome de „excelența absolventului”

pentru premiul I în cei patru ani de studiu și media 10 la purtare:

  • absolvent Călin Hartzos clasa a XII-a A, admis la Academia Forțelor Aeriene a Statelor Unite ale Americii și aflat deja în America
  • absolvent Daria Prața clasa a XII-a C

Plachete pentru elevii care au finalizat anul școlar cu media 10

  • Absolvent Călin Hartzos, clasa a XII-a A, admis la Academia Forțelor Aeriene a Statelor Unite ale Americii
  • Elev plutonier adjutant Flavius Taflan, clasa a XI-a B
  • Elev caporal Bogdan Stanciu, clasa a X-a B
  • Elev caporal Nathan Lascu, clasa a X-a F

Diplome de excelență

elevilor cu medii generale peste 9,75:

  • Elev plutonier Andreea Coste, clasa a XI-a B
  • Elev fruntaș Andrea Buontempo clasa a IX-a C
  • Elev caporal Maria Hanganu, clasa a X-a A
  • Elev caporal Szabo Sonya, clasa a X-a D
  • Elev sergent major Roxana Bizău, clasa a XI-a D
  • Elev plutonier major Alexandra Petruțiu clasa a XI-a E
  • Elev caporal Lia Iancu, clasa a X-a B
  • Elev caporal Andrei Ielciu, clasa a X-a D
  • Elev plutonier Ștefania Crețu, clasa a XI-a B
  • Elev plutonier Răzvan Mazere, clasa a XI-a B
  • Elev sergent major Andrei Palagi, clasa a XI-a B
  • Elev plutonier Roberta Petruse-Suciu, clasa a XI-a B
  • Elev sergent major Denis Șimonca, clasa a XI-a D
  • Absolvent Irina Anghel, clasa a XII-a E
  • Elev caporal Georgiana Bozga, clasa a X-a D

Diplome de merit

pentru elevii cu medii peste 9,50:

  • Elev fruntaș Francesco Jipa, clasa a IX-a D
  • Elev fruntaș Erika Marcu, clasa a IX-a D
  • Elev fruntaș Lavinia Szerasz, clasa a IX-a F
  • Elev caporal Călin Holom, clasa a X-a C
  • Elev sergent major Dragoș Nueleanu, clasa a XI-a D
  • Absolvent Nicoleta Constantin, clasa a XII-a A
  • Absolvent Alexandra Botei, clasa a XII-a B
  • Elev sergent major Andrei Mureșan, clasa a XI-a A
  • Elev fruntaș Robert Mihon, clasa a IX-a B
  • Elev fruntaș Ștefan Deceanu, clasa a IX-a D
  • Elev fruntaș Maria Popescu, clasa a IX-a F
  • Elev caporal Daria Antal, clasa a X-a D
  • Absolvent Ştefania Roşu, clasa a XII-a A
  • Absolvent Camelia Toma, clasa a XII-a A
  • Absolvent Anamaria Neghină, clasa a XII-a E
  • Absolvent Darius Iuga, clasa a XII-a D
  • Elev sergent Daniel Indrei, clasa a XI-a B
  • Elev sergent major Vlad Ogășan, clasa a XI-a C
  • Elev sergent Robert Vlad, clasa a XI-a C
  • Elev sergent major Ștefan Orlea, clasa a XI-a D
  • Elev sergent major Bianca Pavel, clasa a XI-a E
  • Elev sergent major Laurencio Rad, clasa a XI-a E
  • Elev fruntaș Laura Dreghiciu, clasa a IX-a A
  • Elev fruntaș Dragoș Rus, clasa a IX-a A
  • Elev fruntaș Darius Grama, clasa a IX-a D
  • Elev fruntaș Andrei Ardelean, clasa a IX-a F
  • Elev caporal Daria Bulzan, clasa a X-a F
  • Elev fruntaș Mihail Bercu, clasa a IX-a A
  • Elev fruntaș Alexandru Dumitru, clasa a IX-a A
  • Elev fruntaș Teodor Căta, clasa a IX-a D
  • Elev fruntaș Nicola Nicoară, clasa a IX-a D
  • Elev caporal Albert Agud, clasa a X-a C
  • Elev caporal Alexandru Marțian, clasa a X-a D
  • Elev sergent major Alexandru Szasz, clasa a XI-a A
  • Elev sergent major Iulia Tufaru, clasa a XI-a A
  • Elev sergent Robert Mateș, clasa a XI-a C
  • Elev sergent major Krisztina Vecsei, clasa a XI-a D
  • Elev sergent major Tudor Moga, clasa a XI-a E
  • Absolvent Andra Popa, clasa a XII-a B
  • Absolvent Julia Paul, clasa a XII-a E
  • Absolvent Vasile Rohnean, clasa a XII-a E

Premii de onoare

  • Premiul de onoare „Colonel (rez.) ing. ”Constantin Hurezeanu”: elev caporal Claudiu Stanciu, clasa a X-a B (cele mai bune rezultate la matematică)
  • Premiul de onoare la fizică: elevul fruntaș Andrea Buontempo clasa a IX-a C, cu rezultate deosebite la Olimpiada de fizică
  • Premiul de onoare în domeniul creativității științifice: elevul sergent Ștefan Botezan, clasa a XI-a E
  • Premiul de onoare „Colonel (rez.) ing. Mihai Radu Eliat” pentru rezultate foarte bune la informatică: absolvent Ștefan Dulea
  • Premiul de onoare „Colonel (rez.) ing. dr. Gabriel Anastasiu”, Promoția 1939 Târgu Mureș: elev caporal Nathan Lascu, clasa a X-a F, pentru rezultate foarte bune la chimie
  • Premiul de onoare ”Colonel (rez.) Alexandru Stanciu”, pentru cea mai bună activitate la limba şi literatura română: eleva sergent major Roxana Bizău, clasa a XI-a D, olimpică la română.
  • Premiul pentru excelență la limba franceză: elev plutonier adjutant Flavius Taflan, clasa a XI-a B, olimpic la franceză
  • Premiul de onoare ”Colonel (rez.) ing. Nicolae Moșora”, pentru „cel mai bun camarad”: absolvent Ionel Văcălie
  • Premiul de onoare „Comandor Spânu Zamfir”, pentru cea mai bună prestaţie sportivă: absolvent Ioan Marian
  • Premiul pentru Politețe, sponsorizat de către absolventul veteran Corneliu Buchholzer, promoţia 1945: absolvenții Nicoleta Constantin și Darius Iuga.
  • Premiul Primei promoţii Alba Iulia – 1978 ,,General-maior (rez.) Cristache Ştefănescu” pentru elevul cu cele mai bune rezultate la disciplina pregătire militară: absolvent Tudor Creț.
  • Premiul de onoare ”General-Locotenent Gheorghe Răbăcel”, elevului de clasa a IX-a cu cea mai mare medie: elev fruntaș Andrea Buontempo, clasa a IX-a C.
  • Premiul de onoare – comandantul Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul”, acordat elevului cu cele mai multe participări la activități curriculare și extracurriculare: elev caporal Nathan Lascu, clasa a X-a F.
  • Premiul in memoriam ,,Colonel Marin Georgescu”, comandant al Străjeriei Breaza: absolvenții Denisa Șteopoae și Ionuț Colcer (pentru excelenţa în pregătire militară, pentru păstrarea tradiţiilor şi a prestigiului colegiului militar şi pentru merite deosibite la învăţătură).

Diplome și premii acordate de Filiala Județeană Alba „Gemina” a Asociației naționale a cadrelor militare în rezervă și retragere „Alexandru Ioan Cuza”

elevilor cu cele mai bune rezultate la învățătură din județul Alba:

  • absolventa Daria Prața, clasa a XII-a C
  • elev plutonier major Alexandra Petruțiu, clasa a XI-a E
  • elev caporal Lorena Dincă, clasa a X-a C și
  • elev fruntaș Erika Marcu, clasa a IX-a 9 D

Premiile de onoare ale Asociaţiei cadrelor militare în rezervă şi retragere ,,Valea  Jiului” şi ale subfilialei ,,Cultul Eroilor” Petroşani (a 13-a  ediţie)

  • absolvent Călin Hartzos, clasa a XII-a
  • elev plutonier adjutant Flavius Taflan, clasa a XI-a B
  • elev caporal Claudiu Stanciu, clasa a X-a B
  • elev caporal Nathan Lascu, clasa a X-a F
  • elev fruntaș Andrea Buontempo, clasa a IX-a C
  • absolventa Alexandra Herțeg clasa a XII-a D

Diplomă de onoare pentru implicarea în activități artistice și culturale în cei patru ani de liceu și pentru pentru contribuția adusă la creșterea imaginii și prestigiului instituției: absolvent Vlad Lință

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







Dacă ți-a plăcut articolul:


ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate