CUGIR

Metalurgistul Cugir își joacă vineri, 21 aprilie, de la ora 17.00, pe teren propriu ultima șansă de a intra la barajul de promovare pentru Liga a 2-a.

Formația din Cugir joacă împotriva celor de la Unirea Ungheni. Pe stadionul din Cugir, la începutul partidei erau strânși în jur de 150 de spectatori.

În minutul 35, Victor Astafei a deschis golul pentru Unirea Ungheni, cu un șut de la șapte metri.

În minutul 81, Antrenorul-jucător al Cugirului, Lucian Itu, restabilește egalitatea la numai 2 minute de la intrarea sa pe teren.

Cu doar 2 minute înainte de timpul regulamentar, Ciprian Selagea, marchează pentru 2-1 pentru Cugireni, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Ion Ilie, antrenorul cugirenilor a stabilit primul 11 pentru partidă.

Codria Marian

Lupta pentru accederea la barajul de promovare spre eșalonul secund al fotbalului românesc se poate încheia în mare măsură astăzi, când Metalurgistul Cugir întâlnește Unirea Ungheni.

Cugirenii traversează cea mai proastă perioadă a actualei stagiuni, bifând o singură victorie în cele șase meciuri oficiale disputate în 2023.

În ultima etapă, Metalurgistul a pierdut categoric pe teren propriu în fața liderului Seriei 9, Corvinul Hunedoara (scor: 1-4), în vreme ce mureșenii de la Ungheni s-au impus la scor de neprezentare în fața celor de la Unirea Alba Iulia (3-0).

În sezonul curent, cele două formații s-au mai întâlnit în trei rânduri, împărțindu-și echitabil punctele: o victorie Cugirul (2-1), o victorie Ungheniul (1-0) și un rezultat de egalitate (1-1).

Situația la zi a clasamentului ne arată faptul că între cele două echipe există deja o diferență de 6 puncte, astfel o victorie a Unirii Ungheni ar tranșa aproape definitiv cursa pentru primele două locuri, cele care duc la baraj.