VIDEO: Reacția dură a avocatei STP Alba Iulia, Liliana Jurj, după întâlnirea cu primarul Gabriel Pleșa. Cum a decurs discuția
Avocata STP Alba Iulia, Liliana Jurj, a avut o reacție dură față de modul în care s-a defășurat întâlnirea din biroul primarului Gabriel Pleșa. Pe scurt avocata alături de reprezentanții executorului judecătoresc au mers cu somația prin care instituția este informată că este executată silit pentru suma de peste 13 milioane de lei, datorii către STP.
Aceasta a precizat că primarul nu a vrut să semneze somația și că i-a trimis la registratură. De asemenea a criticat în termeni duri modul în care s-a desfășurat discuția din biroul primarului Pleșa.
Până la urmă somația prin care Primăria Alba Iulia a fost anunțată că este excutată silit pentru suma de peste 13 milioane de lei, a fost depusă oficial la registratura primăriei. De asemenea, instituția are conturile blocate în urma începerii executării silite. În replică, reprezentanții primăriei au precizat că vor cere suspendarea executării silite.
Doar o decizie favorabilă primăriei ar putea debloca conturile instituției.
A fost o zi agitată pe holurile Primăriei Alba Iulia joi, 25 iunie 2026. În instituție au intrat reprezentanții executorului judecătoresc, alături de avocata Liliana Jurj. Aceștia au mers cu decizia instanței prin care se arăta că primăria este executată silit pentru datoriile pe care le are față de STP.
CITEȘTE ȘI: Primăria Alba Iulia, EXECUTATĂ silit de STP pentru facturile restante. Decizie la Judecătoria Alba Iulia
Reprezentanții primăriei au fost luați prin surprindere de prezența celor trei. După mai bine de două ore de așteptare pe holurile primăriei aceștia au fost primiți de primarul Gabriel Pleșa.
Avocata Liliana Jurj a povestit cum a decurs întâlnirea din biroul primarului Gabriel Pleșa.
Aceasta a spus că primarul nu a semnat somația de executare silită și i-a trimis pe aceștia la registratură. Gabriel Pleșa a mai spus că ar fi depus deja o contestație, dar avocata a precizat că nu a făcut acest lucru.
Ce a spus avocata
„După două ore de așteptare, domnul primar a binevoit să ne primească, respectiv pe subsemnata și pe cei doi executori judecătorești, și mi-a spus că nu a știut că îl așteptăm, că pe el nu l-a înștiințat nimeni, deși, așa cum ați observat și dumneavoastră, purtătorul de cuvânt a fost prezent și ne-a informat că îi va transmite primarului că suntem acolo.
Evident, ca de obicei, domnul Pleșa refuză să recunoască. Dumnealui are o problemă cu minciuna, cred că una înnăscută. Fără putință de tăgadă, nu a dorit să știe cine îl aștepta. În mod normal, potrivit Codului de procedură civilă, somația trebuia comunicată conducătorului autorității.
Ne-a trimis la registratură
Ne așteptam să nu semneze și ne-a trimis la registratură, spunând că a contestat și că a făcut contestație. Am căutat pe site-ul judecătoriei și am demonstrat că nu a înregistrat încă nicio contestație.
CITEȘTE ȘI: VIDEO: Reacția Primăriei Alba Iulia după ce a fost executată silit cu peste 13 milioane de lei de STP
Desigur, nu este nicio problemă dacă se înregistrează contestația. Dumnealor au dreptul să conteste executarea silită, vom vedea și ne vom apăra. Sper însă să nu aibă aceleași motive puerile ca în ordonanța de plată pentru obligarea STP-ului la reluarea transportului, în condițiile în care nu plătești servicii deja prestate și vrei să mai presteze, ceea ce nu mai avem cum să facem.
Angajații primăriei necăjiți că nu își vor mai primi salariile
Șoferii noștri sunt neplătiți, iar angajații primăriei sunt deja necăjiți și îngrijorați că, în data de 10, nu își vor mai primi salariile. Iată că roata se întoarce și primăria poate să ajungă exact în situația șoferilor noștri.
Există riscul ca angajații primăriei să nu își mai primească salariile? Dacă nu se obține suspendarea, da, deși, potrivit legii, salariile se plătesc cu prioritate.
Există un ordin al ministrului Finanțelor potrivit căruia orice plată pe care o va ordonanța de aici înainte Primăria Alba Iulia nu se va putea face fără completarea unei anexe, care, pentru Alba Iulia, este chiar greu de completat și de justificat. De ce? Pentru că trebuie să justifice fiecare plată și motivul pentru care nu își plătesc arieratele. Ce să vă mai spun? Că nu și-au înregistrat facturile din 2024. Avem facturi restante”, a declarat Liliana Jurj.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)