Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

VIDEO ȘTIREA TA: Depășire pe trecerea de pietoni, pe culoarea roșie a semaforului, într-o intersecție din Blaj


Publicat


Preluare video. Folositi acest cod pentru a afisa video-ul de mai sus pe siteul dvs.

<p><script type="text/javascript" src="https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=MWZILDFuRUEsMA=="></script></p>


Un șofer grăbit care a forțat cu mașina trecerea la semafor, pe culoarea roșie și a depășit autoturismul care se afla în fața sa, pe trecerea de pietoni, a fost surprins miercuri, într-o intersecție din municipiul Blaj.

Pe video-ul surprins cu o cameră de bord de un alt participant la trafic se poate observa cum șoferul unui autoturism intră în depășire, în zona unei intersecții semaforizate.

Acesta trece pe culoarea roșie a semaforului, pe trecerea de pietoni.

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

BLAJ

INCENDIU la Blaj: Un tractor aproape făcut scrum, după ce proprietarul a vrut să stingă un incendiu de vegetație uscată

Publicat

Un tractor a luat foc duminică, în jurul orei 15.45, pe un teren de pe raza municipiului Blaj. Potrivit primelor informații transmise de reprezentații ISU Alba, proprietarul ar fi vrut să limiteze propagarea unui incendiu de vegetație uscată, cu ajutorul plugului, dar tractorul a fost cuprins de flăcări. 

La fața locului s-au deplasat pompierii din Blaj cu o autospecială de stingere, dar tractorul a ars în totalitate. Acesta a avea la momentul declanșării incendiului, în rezervor, aproape 700 de litri de motorină.

Știre în curs de actualizare.

 

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

INCENDIU de vegetație uscată la Gârbova de Sus, pe 10 hectare. Pericol de extindere a focului către pădure

Publicat

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit, duminică, în jurul orei 15.00, pe raza localității Gârbova de Sus. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba, incendiul se manifestă pe aproximativ 10 hectare și există pericolul de a se extinde spre pădure.

La fața locului intervin pompierii din Aiud alături de personal al Ocolului Silvic.

știre în curs de actualizare.

sursă foto: arhiva alba24.ro, rol ilustrativ.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

LISTA LOCALITĂȚILOR din Alba: Incidența la14 zile înregistrată în municipii, orașe și comune. Două comune au peste 7 la mie

Publicat

O situație care conține rata incidenței cumulative a COVID-19 la 1000 locuitori pe localități (U.A.T.) din ultimele 14 zile din județul Alba este calculată de platforma oficială alerte.ms.

Statistica este făcută automat în baza datelor colectate în ultimele 14 zile, inclusiv datele din raportarea cazurilor din data de 7 martie 2020. Platforma este gestionată de INSP cu sprijinul logistic la STS.

Citește și 40 de noi cazuri de COVID, în ultimele 24 de ore. Incidența la 14 zile pentru toate localitățile, transmisă de DSP Alba

 Potrivit raportării, în județul Alba, incidența cea mai mare o înregistrează localitățile Mihalț, Șona care au o incidență de peste 6 la mia de locuitori.

Între 3 și 6 la mia de locuitori – comunele Doștat, Lunca Mureșului, Unirea, Cricău, Șpring și municipiul Alba Iulia.

În lista se regăsesc și alte 20 de localități din județ în care incidența la mia de locuitori este zero.

Vedeți mai jos tabelul complet:

LOCALITATEPOPULATIE
CAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE (DEPABD)cazuri pozitive
MIHALŢ32577,9826
ŞONA43737,7734
DOŞTAT10225,876
MUNICIPIUL ALBA IULIA764444,93377
LUNCA MUREŞULUI25864,2511
UNIREA49444,2521
CRICĂU20043,497
ŞPRING26223,439
ŞIBOT24332,887
VALEA LUNGĂ31622,859
MUNICIPIUL SEBEŞ329082,8393
CRĂCIUNELU DE JOS21402,806
LIVEZILE12172,473
RĂDEŞTI12962,313
BLANDIANA9162,182
SĂLIŞTEA23712,115
BERGHIN19172,094
RIMETEA10022,002
PIANU35871,957
ORAŞ TEIUŞ72711,9314
OCOLIŞ5581,791
IGHIU70351,7112
MUNICIPIUL AIUD253951,6943
ORAŞ OCNA MUREŞ139871,6423
CIUGUD32661,535
MIRĂSLĂU19841,513
METEŞ27911,434
ORAŞ CUGIR257321,4036
GALDA DE JOS44831,346
SÂNTIMBRU30411,324
SĂSCIORI65231,238
MUNICIPIUL BLAJ207751,2025
LOPADEA NOUĂ26001,153
SÂNCEL26091,153
NOŞLAC18221,102
ŞUGAG28831,043
DAIA ROMÂNĂ31270,963
ORAŞ ABRUD52620,955
CIURULEASA11440,871
VADU MOŢILOR13460,741
BISTRA45750,663
GÂRDA DE SUS15280,651
VIDRA15410,651
ORAŞ ZLATNA79410,635
ROŞIA DE SECAŞ16200,621
CERGĂU16310,611
SOHODOL16810,591
VINŢU DE JOS55170,543
ORAŞ BAIA DE ARIEŞ38190,522
HOREA19420,511
ALBAC19830,501
CÂLNIC20100,501
GÂRBOVA21480,471
BUCERDEA GRÂNOASĂ22770,441
ORAŞ CÂMPENI73620,413
JIDVEI53220,382
ROŞIA MONTANĂ27470,361
LUPŞA29400,341
ALMAŞU MARE12360,000
ARIEŞENI16310,000
AVRAM IANCU14720,000
BUCIUM14210,000
CENADE10150,000
CERU-BĂCĂINŢI2750,000
CETATEA DE BALTĂ30720,000
CUT12780,000
FĂRĂU14960,000
HOPÂRTA11500,000
ÎNTREGALDE5670,000
MOGOŞ7760,000
OHABA6530,000
POIANA VADULUI10590,000
PONOR6760,000
POŞAGA9630,000
RÂMEŢ5410,000
SĂLCIUA14290,000
SCĂRIŞOARA15520,000
STREMŢ24500,000

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

DATE OFICIALE: 3.288 de persoane infectate cu COVID-19 și 46 de decese, în ultimele 24 de ore

Publicat

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.288 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 7 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 828.283 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Până astăzi, 20.900 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.03.2021 (10:00) – 07.03.2021 (10:00) au fost raportate 46 de decese (19 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Călărași, Cluj, Constanța, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani.

45 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.560. Dintre acestea, 1.093 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.172.074 de teste RT-PCR și 356.196 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.079 de teste RT-PCR (7.378 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.701 la cerere) și 5.096 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 47.069 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.771 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.503 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 114 persoane.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate