BLAJ

Volei Alba Blaj a învins Prometey Dnipro din Ucraina și merge în ”sferturile” Cupei CEV. VICTORIE muncită pentru Campiona României

Victorie muncită pentru Volei Alba Blaj într-un meci decisiv pentru menținerea în Grupa B din Liga Campionilor. Volei Alba Blaj a întâlnit miercuri seară campioana Ucrainei SC Prometey Dnipro, într-un meci contând în Liga Campionilor și hotărâtor pentru calificarea în sferturile Cupei CEV.

Meciul a început la ora 19.00 și s-a desfășurat la Sala Polivalentă din Târgu Mureș s-a terminat cu victoria echipei din Blaj cu scorul de 3-1. Scorul pe seturi a fost următorul: set 1: 25 – 23 , set 2:  25 – 20, set 3: 24 – 26, set 4 25 – 16.

Campioana României, care a ocupat locul 3 în grupa B, va continua în Cupa CEV, unde va întâlni, în sferturile de finală, echipa poloneză Budowlani Łódź. Meciul tur se va desfășura la Târgu Mureș, în perioada 20-22 februarie, iar returul este programat o săptămână mai târziu, în Polonia.

Obligată să învingă la orice scor, în condițiile în care numărul victoriilor obținute în grupă era criteriul de departajare pentru calificarea în Cupa CEV, Volei Alba Blaj a oferit o prestație oscilantă în meciul de la Târgu Mureș.

Voleibalistele din Alba au reușit să învingă ucrainencele în primele două seturi, dar pentru fiecare set câștigat s-a muncit din greu. Al treilea set a fost câștigat de echipa din Ucraina, dar elanul și speranța voleibalistelor de la Dnipro a fost oprit definitiv în a patra repriză, câștigată la o diferență de 9 puncte de echipa din Alba.

Meciul a fost important pentru Volei Alba Blaj. Aflată pe locul trei în grupă, campioana României va merge mai departe în sferturile de finală din Cupa CEV. Evoluție scorului și componența echipelor, potrivit Volei Alba Blaj

Evoluția scorului

Set 1: 0-1, 4-1, 5-3, 7-5, 10-5, 13-7, 15-10, 18-15, 20-15, 23-22, 25-23;

Set 2: 2-1, 2-4, 6-4, 7-5, 9-11, 12-11, 15-14, 17-14, 20-17, 22-20, 25-20;

Set 3: 5-2, 10-5, 13-6, 14-10, 17-12, 17-15, 21-18, 21-20, 23-23, 24-23, 24-26;

Set 4: 5-0, 7-1, 10-4, 13-10, 15-11, 20-13, 23-15, 25-16.

Volei Alba Blaj, antrenor Stevan Ljubičić: Slađana Mirković 2p. – Bojana Milenković 24p. (1 as, 3 blocaje), Jovana Kocić 7p. (3 blocaje), Victoriia Russu 25p. (2 ași, 2 blocaje), Gergana Dimitrova 7p. (1 blocaj), Kaitlyn Hord 9p. (4 blocaje) – Andreea Ispas (libero), Andra Cojocaru (libero). Au mai jucat: Raisa Ioan, Andrea Kossanyiová și Iarina Axinte 1p.

SC Prometey Dnipro, antrenor Ivan Petkov: Daria Velykokon 2p. (2 ași) – Oleksandra Milenko 18p. (1 as), Svitlana Dorsman 15p. (2 blocaje), Viktoriia Danchak 8p. (1 as), Yevheniia Khober 10p. (2 blocaje), Mirta Velikonia Grbac 6p. (1 as, 2 blocaje) – Krystyna Niemtseva (libero). Au mai jucat: Anastasiya Karasova, Anastasiia Maievska.