BLAJ

Volei Alba Blaj ajunge în finala campionatului după ce a spulberat Rapid București

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în finala play-off-ului Diviziei A1 feminin, după ce a învins-o în dublă manșă pe Rapid București.

Volei Alba Blaj a câștigat și și returul semifinalei împotriva celor de la Rapid București, obținând astfel calificarea în finala campionatului.

Voleibalistele din „Mica Romă” s-au impus, în deplasare, cu scorul de 1-3 (20-25; 24-26; 25-22; 19-25).

În finala competiției, blăjencele vor da piept cu câștigătoarea semifinalei a doua, meci disputat între CSM Lugoj și CSM Târgoviște.

În partida tur, CSM Lugoj s-a impus cu scorul de 3-2, așadar acestea pornesc ca favorite în manșa secundă care va avea loc astăzi de la ora 18:00.

Se conturează câștigarea unui nou titlu de campioană a României la Blaj, al șaptelea la număr.