Jucătoarele echipei de volei din Blaj au punctat o victorie de proporții în prima manșă a sferturilor de finală din Campionatului European de Volei. 

Echipa Volei Alba Blaj a disputat la Târgu Mureș, marți, 25 ianuarie, un meci în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei CEV.

Publicitate

Sportivele din Blaj le-au întâlnit pe jucătoarele din Franța, jucătoare la echipa Volero Le Cannet.

Jucătoarele din Blaj au avut parte de o victorie clară, cu 3-0, în fața jucătoarelor din Franța.

La final scorul a fost de 3-0, (25-19, 25-13, 25-15), pentru sportivele din Blaj.

”Mulțumim publicului pentru atmosfera extraordinară!”, au scris reprezentanții clubului de volei din Blaj, pe pagina lor de Facebook.

Manşa retur va avea loc în Franţa, în 2 februarie.

Publicitate

În optimile de finală ale competiţiei, Volei Alba Blaj a eliminat formaţia elenă PAOK Salonic, cu 3-1 şi 3-0.

Dacă va obţine calificarea în semifinalele competiţiei, Volei Alba Blaj se va duela cu câştigătoarea dintre Uralochka Ekaterinburg şi Eczacibaşi Istanbul.

Volei Alba Blaj este angrenată în cea de-a opta campanie consecutivă în cupele europene, în care a jucat finale în fiecare competiţie: Liga Campionilor, Cupa CEV şi Challenge Cup.

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News