Actualitate
Vremea de Mărţişor în Transilvania şi la munte. PROGNOZA METEO pe două săptămâni
![ghiocei](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/02/416244_Ghiocei.jpg)
În Transilvania, în prima săptămână a intervalului de referinţă temperaturile se vor situa în cea mai mare parte a regiunii cu mult peste mediile multianuale caracteristice acestei perioade din an, cu valori ziua de 9-13 grade, iar noaptea în general pozitive, 0-4 grade, în medie.
Între 22 februarie şi 2 martie se estimează un regim al minimelor ceva mai coborât, cu medii de -3 şi -1 grad, în timp ce valorile termice în cursul zilelor vor fi de 6-10 grade.
Probabilitatea pentru ploi locale, în general slabe cantitativ va fi mai mare în zilele de 17, 22 şi 23 februarie. Între 24 şi 26 februarie sunt posibile precipitaţii slabe, mixte.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2025/01/Tobimar-Angajari.gif)
La munte, în cea mai mare parte a intervalului de referinţă, regimul termic se va menţine la valori mai ridicate decât normalul climatologic al perioadei. Astfel, media maximelor se va situa în ecartul 3-8 grade. În privinţa temperaturilor minime este estimată o scădere uşoară de la o medie de -2 şi +2 grade în primele zile, la medii de -5 şi -3 grade în intervalul 23-26 februarie.
Probabilitatea pentru precipitaţii slabe va fi mai mare în data de 17 februarie şi în perioada 21 – 24 februarie. Vor fi ploi, iar la altitudini mari va ninge.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2025/01/artinstall3.gif)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)