Zeci de mașini și sute de persoane căutate în Spațiul Schengen, au gost găsite pe teritoriul României, în perioada 15 – 21 mai. Polițiștii români au pus în aplicare și mandate de arestare.

Potrivit Poliției Române, polițiștii români și partenerii de pe teritoriul statelor membre Schengen au depistat 508 persoane, 38 de autovehicule și 107 documente ce făceau obiectul unor semnalări introduse în Sistemul Informatic Schengen.

Publicitate

Au fost localizate pe teritoriul țării noastre 392 de persoane care fac obiectul unor semnalări în S.I.S. (Sistemul Informatic Schengen), în urma schimbului suplimentar de informații prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – Inspectoratul General al Poliției Române.

Mandate europene de arestare, mașini confiscate

Polițiștii români au pus în aplicare 20 de mandate europene de arestare, au depistat 43 de persoane semnalate de către statele membre având refuzul intrării sau șederii pe teritoriul Schengen, 182 de persoane care erau căutate în vederea participării la o procedură judiciară și 5 persoane care erau semnalate ca dispărute de către partenerii din statele Schengen.

Publicitate

De asemenea, de pe teritoriul României, au fost ridicate 23 de documente, fiind găsite și  31 de autovehicule căutate de partenerii din spațiul Schengen, pentru a fi confiscate sau folosite ca probe în cadrul procedurilor judiciare.

Persoane urmărite, găsite pe teritoriul altor state

Totodată, 116 persoane căutate de autoritățile române au fost identificate de partenerii străini pe teritoriul lor, în urma schimbului de informații prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională – Inspectoratul General al Poliției Române.

Dintre acestea, 24 erau urmărite de Poliția Română în baza unor mandate europene de arestare, 9 erau semnalate de către statele membre ca având refuzul intrării sau șederii pe teritoriul Schengen, alte 26 de persoane erau căutate pentru participarea la o procedură judiciară, iar 11 erau semnalate dispărute de către autoritățile române.

Publicitate

Totodată, partenerii străini au descoperit pe teritoriul lor 84 de documente și 7 autovehicule, în vederea indisponibilizării sau pentru a fi folosite ca probe în cadrul procedurilor penale.

Începând cu data de 01.01.2025, momentul aderării complete a României la spațiul Schengen, la frontiera internă, respectiv la granița cu Ungaria și Bulgaria, a fost eliminat controlul de frontieră, iar, prin intermediul aplicației eDAC, polițiștii pot efectua verificări atunci când situația o impune.