Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

ALBA: LISTA actualizată – rata de vaccinare pe fiecare unitate de învățământ. Scenarii online sau fizic, 15-19 noiembrie


Publicat

Inspectoratul Școlar Județean Alba a actualizat vineri scenariile de funcționare a unităților de învățământ în săptămâna 15-19 noiembrie, pe baza ratei de vaccinare a personalului.

Potrivit situației prezentate de IȘJ Alba, în 66 de unități este procent 100% de vaccinare a personalului, iar la polul opus – în 83 de unități nu este niciun angajat vaccinat.

Citește și Schimbări în funcționarea școlilor de săptămâna viitoare. Rata de vaccinare nu se mai aplică la toată unitatea de învățământ

De asemenea, săptămâna viitoare, vor fi 297 de unități (62,5%) cu prezență fizică și 178 online (37,5%). Diferențele față de situația de mai jos sunt date de decizia unităților (alegerea scenariului pe unitate PJ sau unitate – structură).

La nivelul județului Alba, 16 elevi și 42 de angajați au fost testați pozitiv, la prima săptămână de școală după vacanță.

SCENARIILE

a)/1 – desfășurarea cursurilor zilnice, cu prezență fizică, la nivelul tuturor unităților de învățământ preuniversitar în cadrul cărora un procent de minimum 60% din personal este vaccinat;

b)/2 – desfășurarea cursurilor în regim online la nivelul tuturor unităților de învățământ preuniversitar în cadrul cărora un procent mai mic de 60% din personal este vaccinat.

LISTA – rata de vaccinare și scenariile – online sau prezență fizică – unități de învățământ pentru săptămâna 15-19 noiembrie 2021 (sursa IȘJ Alba, actualizat 12 noiembrie)

Vezi AICI lista (pdf)

În săptămâna 15-19.11.2021, prin hotărârea Consiliului de Administrație al fiecărei unități de învățământ, în baza ordinului comun al ministrului educației și al ministrului sănătății nr. 5558/2389 din 5 noiembrie 2021, următoarele unități de învățământ vor funcționa cu prezență fizică:

SCOALA GIMNAZIALA „AVRAM IANCU” ABRUD

COLEGIUL NATIONAL „BETHLEN GABOR” AIUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 4 AIUD

CLUBUL COPIILOR AIUD

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 AIUD

LICEUL TEHNOLOGIC AIUD

SCOALA GIMNAZIALA „AXENTE SEVER” AIUD

SCOALA GIMNAZIALA SPECIALA AIUD

SCOALA GIMNAZIALA „OVIDIU HULEA” AIUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 AIUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 7 AIUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 8 AIUD

SCOALA GIMNAZIALA „LIVIU REBREANU” AIUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GIRBOVA DE JOS

CENTRUL SCOLAR DE EDUCATIE INCLUZIVA ALBA IULIA

COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARTIAN” ALBA IULIA

COLEGIUL NATIONAL „HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA

COLEGIUL NATIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL” ALBA IULIA

COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL „LICURICI” ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATA” ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL MICESTI

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11 ALBA IULIA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL OARDA DE JOS

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 10 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.16 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.14 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BARABANT

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.8 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 9 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL PACLISA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „SCUFITA ROSIE” ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT STEP BY STEP NR. 12 ALBA IULIA

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA

CLUB SPORTIV ȘCOLAR ALBA IULIA

SCOALA GIMNAZIALA MICESTI

LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA” ALBA IULIA

LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU DOMSA” ALBA IULIA

SCOALA PROFESIONALA GERMANA ALBA IULIA

SCOALA GIMNAZIALA BARABANT

LICEUL TEHNOLOGIC „DORIN PAVEL” ALBA IULIA

LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GROF MAJLATH GUSZTAV KAROLY” ALBA IULIA

LICEUL TEORETIC „SFANTUL IOSIF” ALBA IULIA

SCOALA GIMNAZIALA „AVRAM IANCU” ALBA IULIA

SCOALA GIMNAZIALA „ION AGARBICEANU” ALBA IULIA

SCOALA GIMNAZIALA „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA

SCOALA GIMNAZIALA „VASILE GOLDIS” ALBA IULIA

SCOALA POSTLICEALA FEG ALBA IULIA

SCOALA POSTLICEALA „HENRI COANDA” ALBA IULIA

SCOALA POSTLICEALA SANITARA ALBA IULIA

SCOALA PRIMARA ,,1 DECEMBRIE 1918” ALBA IULIA

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFANTUL SIMION STEFAN” ALBA IULIA

PALATUL COPIILOR ALBA IULIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ALBAC

SCOALA PRIMARA DEALU LAMASOI

SCOALA GIMNAZIALA ALMASU MARE

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CIB

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GLOD

SCOALA PRIMARA GLOD

LICEUL „DR. LAZAR CHIRILA” BAIA DE ARIES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BAIA DE ARIES

SCOALA GIMNAZIALA BERGHIN

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BERGHIN

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GHIRBOM

SCOALA PRIMARA GHIRBOM

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GIRDE

SCOALA GIMNAZIALA GIRDE

CLUBUL COPIILOR BLAJ

CLUB SPORTIV ȘCOLAR BLAJ

CLUB SPORTIV ȘCOLAR AIUD

CLUB SPORTIV ȘCOALR CÂMPENI

COLEGIUL NATIONAL „INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 BLAJ

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „LUMEA COPIILOR” BLAJ

LICEUL TEHNOLOGIC „STEFAN MANCIULEA” BLAJ

LICEUL TEHNOLOGIC „TIMOTEI CIPARIU” BLAJ

LICEUL TEOLOGIC GRECO-CATOLIC „SFANTUL VASILE CEL MARE” BLAJ

SCOALA GIMNAZIALA „TOMA COCISIU” BLAJ

SCOALA PRIMARA PETRISAT

SCOALA POSTLICEALA SANITARA BLAJ

SCOALA GIMNAZIALA BLANDIANA

SCOALA PRIMARA ACMARIU

SCOALA GIMNAZIALA „IOAN MAIORESCU” BUCERDEA GRANOASA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BUCERDEA GRANOASA

SCOALA GIMNAZIALA CALNIC

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CALNIC

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL DEAL

SCOALA PRIMARA DEAL

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CERTEGE

SCOALA POSTLICEALA „HENRI COANDA” CAMPENI

SCOALA GIMNAZIALA „ARON COTRUS” CERGAU MARE

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CERGAU MARE

SCOALA GIMNAZIALA „STEFAN CEL MARE” CETATEA DE BALTA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CETATEA DE BALTA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TATARLAUA

SCOALA PRIMARA TATARLAUA

SCOALA GIMNAZIALA CIUGUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CIUGUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL DRAMBAR

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL HAPRIA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SEUSA

LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL „ALEXANDRU BORZA” CIUMBRUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CIUMBRUD

SCOALA GIMNAZIALA CRACIUNELU DE JOS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CRACIUNELU DE JOS

SCOALA GIMNAZIALA „DECEBAL” CRICAU

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CRAIVA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CRICAU

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TIBRU

CLUBUL COPIILOR CUGIR

COLEGIUL TEHNIC „ION D. LAZARESCU” CUGIR

SCOALA PROFESIONALA CUGIR

LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIR

SCOALA GIMNAZIALA ” IOSIF PERVAIN” CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.1 CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.2 CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.3 CUGIR

SCOALA PRIMARA MUGESTI

SCOALA GIMNAZIALA NR.3 CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.5 CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VINEREA

SCOALA GIMNAZIALA „IOAN MIHU” VINEREA

SCOALA GIMNAZIALA „SINGIDAVA” CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL „VOINICEL” CUGIR

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRICHINDEL” CUGIR

SCOALA GIMNAZIALA DAIA ROMANA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL DAIA ROMANA

SCOALA PRIMARA BOZ

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL DOSTAT

SCOALA GIMNAZIALA DRASOV

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CUNTA

SCOALA PRIMARA CUNTA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SPRING

SCOALA PRIMARA SPRING

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VINGARD

SCOALA PRIMARA VINGARD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GALDA DE JOS

SCOALA PRIMARA GALDA DE SUS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL OIEJDEA

SCOALA PRIMARA OIEJDEA

SCOALA GIMNAZIALA GARBOVA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CARPINIS

SCOALA PRIMARA CARPINIS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GARBOVA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL RECIU

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GHETAR

SCOALA GIMNAZIALA HOPARTA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL HOPARTA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SILIVAS

SCOALA PRIMARA SILIVAS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL MATISESTI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TRIFESTI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SARD

LICEUL TEHNOLOGIC JIDVEI

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT BALCACIU

SCOALA GIMNAZIALA BALCACIU

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CAPALNA DE JOS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL FEISA

SCOALA PRIMARA FEISA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT JIDVEI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VESEUS

SCOALA GIMNAZIALA VESEUS

SCOALA GIMNAZIALA LIVEZILE

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL LIVEZILE

SCOALA GIMNAZIALA LOPADEA NOUA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BAGAU

SCOALA PRIMARA BAGAU

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BETA

SCOALA PRIMARA BETA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CIUGUZEL

SCOALA GIMNAZIALA CIUGUZEL

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL LOPADEA NOUA

SCOALA GIMNAZIALA „SIMION LAZAR” LUNCA MURESULUI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GURA ARIESULUI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL LUNCA MURESULUI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL AMPOITA

SCOALA GIMNAZIALA MIRASLAU

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL DECEA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL MIRASLAU

SCOALA GIMNAZIALA MOGOS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NOSLAC

GRADINITA ADVENTISTA CU PROGRAM PRELUNGIT „EMANUEL” OCNA MURES

CLUBUL COPIILOR OCNA MUREȘ

LICEUL TEHNOLOGIC OCNA MURES

LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 3 OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 7 UIOARA DE JOS

SCOALA PRIMARA UIOARA DE JOS

SCOALA GIMNAZIALA „LUCIAN BLAGA” OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CISTEIU DE MURES

SCOALA PRIMARA CISTEIU DE MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 5 OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 6 OCNA MURES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL RAZBOIENI

SCOALA GIMNAZIALA RAZBOIENI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 6 UIOARA DE SUS

SCOALA PRIMARA UIOARA DE SUS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL OCOLIS

SCOALA GIMNAZIALA PETRESTI

SCOALA GIMNAZIALA POSAGA DE JOS

SCOALA GIMNAZIALA „DEMETRIU RADU” RADESTI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL LEORINT

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL RADESTI

SCOALA GIMNAZIALA „SEBES PAL” RIMETEA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL COLTESTI

SCOALA PRIMARA COLTESTI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL RIMETEA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ROSIA DE SECAS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TAU

SCOALA PRIMARA TAU

SCOALA GIMNAZIALA ROSIA DE SECAS

GRADINITA UNGUREI

SCOALA PRIMARA UNGUREI

SCOALA GIMNAZIALA „DAVID PRODAN” SALISTEA

SCOALA PRIMARA MARGINENI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SALISTEA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SALISTEA DEAL

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TARTARIA

SCOALA PRIMARA TARTARIA

SCOALA GIMNAZIALA SASCIORI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CAPILNA

SCOALA PRIMARA CAPILNA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL LOMAN

SCOALA GIMNAZIALA LOMAN

SCOALA PRIMARA PLESI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL RACHITA

SCOALA GIMNAZIALA RACHITA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SASCIORI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SEBESEL

SCOALA PRIMARA „DUVLEA-ZDRENGHEA” SEBESEL

SCOALA PRIMARA TONEA

SCOALA GIMNAZIALA „ION POP RETEGANUL” SINCEL

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SANCEL

CLUBUL COPIILOR SEBEȘ

COLEGIUL NATIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBES

GRADINITA „HEIDI” SEBES

GRADINITA „MIRELA” SEBES

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ” FLORIN FLESERIU” SEBES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 4 SEBES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 6 SEBES

LICEUL GERMAN SEBES

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT GERMANA PETRESTI

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBES

SCOALA GIMNAZIALA „SILVIU CARPINISIANU” SEBES

SCOALA GIMNAZIALA NR. 2 SEBES

SCOALA GIMNAZIALA RAHAU

SCOALA POSTLICEALA HENRI COANDA SEBES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL GEOAGIU DE SUS

SCOALA GIMNAZIALA „VASILE BOLOGA” GEOAGIU DE SUS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL STREMT

SCOALA GIMNAZIALA SONA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL BIIA

SCOALA GIMNAZIALA”GHEORGHE DANCU” BIIA

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT SANMICLAUS

SCOALA GIMNAZIALA SANMICLAUS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SONA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SIBOT

SCOALA GIMNAZIALA SUGAG

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL MARTINIE

SCOALA PRIMARA MARTINIE

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SUGAG

LICEUL TEORETIC TEIUS

SCOALA PRIMARA CAPUD

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL „PRIETENIA” TEIUS

SCOALA GIMNAZIALA „SIMION BARNUTIU” TIUR BLAJ

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL IZVOARELE

SCOALA GIMNAZIALA „ION MICU MOLDOVAN” BLAJ

SCOALA GIMNAZIALA „PETRU PAVEL AARON” BLAJ

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL MANARADE

SCOALA GIMNAZIALA „AXENTE SEVER” MANARADE

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TIUR

SCOALA GIMNAZIALA „AVRAM IANCU ” UNIREA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL CIUGUDU DE JOS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL DUMBRAVA

SCOALA PRIMARA DUMBRAVA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 UNIREA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 UNIREA

SCOALA GIMNAZIALA „GHEORGHE MAIER” UNIREA

SCOALA GIMNAZIALA „ION BIANU” VALEA LUNGA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VALEA LUNGA

SCOALA GIMNAZIALA „IULIU MANIU” VINTU DE JOS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VALEA VINTULUI

SCOALA PRIMARA VALEA VINTULUI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VINTU DE JOS

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VURPAR

SCOALA PRIMARA VURPAR

LICEUL „CORNELIU MEDREA” ZLATNA

SCOALA GIMNAZIALĂ,,SAVA ALBESCU”FENES

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL VALEA MICA

SCOALA PRIMARA VALEA MICA

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL „DUMBRAVA MINUNATA” ZLATNA

SCOALA GIMNAZIALA „AVRAM IANCU” ZLATNA

Unitățile de învățământ din Alba cu rata de vaccinare 100% (la data de 12 noiembrie) – scenariu prezență fizică:

Unitatea / mediu urban sau rural / procent vaccinare personal

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 7 AIUD – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 8 AIUD – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GIRBOVA DE JOS – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PACLISA – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 ALBA IULIA – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BAIA DE ARIES – U – 100%

CLUB SPORTIV ȘCOLAR AIUD – U – 100%

CLUB SPORTIV ȘCOALR CÂMPENI – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CERTEGE – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CIUMBRUD – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.2 CUGIR – U – 100%

ȘCOALA PRIMARĂ CAPUD – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MANARADE – U – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BAGAU – R – 100%

ȘCOALA PRIMARĂ MARGINENI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SALISTEA – R – 100%

ȘCOALA PRIMARĂ TARTARIA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CIUGUDU DE JOS – R – 100

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL DUMBRAVA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 UNIREA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VALEA VINTULUI – R – 100%

ȘCOALA PRIMARĂ VALEA VINTULUI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GURA ARIESULUI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LUNCA MURESULUI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CIB – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GLOD – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GHIRBOM – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GIRDE – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CETATEA DE BALTA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TATARLAUA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL HAPRIA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CRAIVA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CRICAU – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TIBRU – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL DAIA ROMANA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL DOSTAT – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CUNTA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SPRING – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VINGARD – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GALDA DE JOS – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GARBOVA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL RECIU – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GHETAR – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL HOPARTA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SILIVAS – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MATISESTI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TRIFESTI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT BALCACIU – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CAPALNA DE JOS – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL FEISA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VESEUS – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NOSLAC – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL OCOLIS – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL COLTESTI – R – 100%

ȘCOALA PRIMARĂ COLTESTI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL RIMETEA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LOMAN – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SEBESEL – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL COSLARIU – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SANTIMBRU – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TOTOI – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GEOAGIU DE SUS – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SIBOT – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BIIA – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MARTINIE – R – 100%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VALEA LUNGA – R – 100%

Unitățile de învățământ din Alba cu rata de vaccinare 0% – zero (la data de 12 noiembrie) – scenariu online:

Unitatea / mediu urban sau rural / procent vaccinare personal

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CENADE – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ TOMUTESTI – R – 0 %

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL „EMANUEL” ALBA IULIA – U – 0%

GRADINIŢA CU PROGRAM NORMAL CIONESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ALMASU MARE – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL AVRAM IANCU – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TIRSA – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ TIRSA – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ BALESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CIULDESTI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ CIULDESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BUCIUM SAT – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ BUCIUM CERBU – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BUCIUM POIENI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ BUCIUM POIENI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CALNIC – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL DEAL – R – 0%

CLUBUL COPIILOR CÂMPENI – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 CIMPENI – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MIHOESTI – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VALEA BISTRII – U – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ VALEA BISTRII – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VIRSI – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CIUGUD – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CUT – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BOZ – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL DRASOV – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MEDVES – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BENIC – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CARPINIS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GARDA DE SUS – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ OCOALE – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL HOREA – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ MATISESTI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ „ ÎNV. AUREL NICOLA” PATRUSESTI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ „ ÎNV. VIOREL NEAG” TRIFESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LIVEZILE – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VALEA LUPSII – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL „ION CREANGA” METES – R – 0.00%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MOGOS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL OHABA – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PIANU DE JOS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PIANU DE SUS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAN NORMAL PURCARETI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ „GHEORGHE PAVELESCU” PURCARETI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL STRUNGARI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL COSTESTI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ COSTESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL FAGETU DE SUS – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ FAGETU DE SUS – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ PASTESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL POIANA VADULUI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL POSAGA DE JOS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CARPINIS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GURA ROSIEI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ROSIA MONTANA – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SALCIUA DE JOS – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SALISTEA DEAL – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TARTARIA – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ PLESI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ TONEA – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GALTIU – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SANTIMBRU FABRICA – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ SANTIMBRU FABRICA – R – 0%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LAZESTI – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ NEGESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SCARISOARA – R – 0%

GRĂDINIȚA „SFANTUL NICOLAE” SEBES – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 6 SEBES – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL RAHAU – U – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ LUMINESTI – R – 0

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SOHODOL – R – 0

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BALOMIRU DE CIMP – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ BALOMIRU DE CIMP – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BACAINTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LUNCA – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ LUNCA – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VARTANESTI – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VURPAR – R – 0%

ȘCOALA PRIMARĂ VURPAR – R – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL FENES – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL  PIRITA – U – 0%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TRAMPOIELE – U – 0%

Unitățile de învățământ din Alba cu rata de vaccinare între 99% și 60% (la data de 12 noiembrie) – scenariul prezență fizică:

Unitatea / mediu urban sau rural / procent vaccinare personal

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TIUR – U – 66.66%

ȘCOALA PRIMARĂ BAGAU – R – 66%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BETA – R – 66%

ȘCOALA PRIMARĂ BETA – R – 66%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „SCUFITA ROSIE” ALBA IULIA – U – 65.71%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ GARBOVA – R – 65.21%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „OVIDIU HULEA” AIUD – U – 65.00%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” ALBA IULIA – U – 65%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „STEFAN CEL MARE” CETATEA DE BALTA – R – 65%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION BIANU” VALEA LUNGA – R – 65%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 SEBES – U – 64.81%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 9 ALBA IULIA – U – 64.70%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „LUMEA COPIILOR” BLAJ – U – 64.70%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGARBICEANU” CENADE – R – 64.29%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 AIUD – U – 64.28%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CRACIUNELU DE JOS – R – 64%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CIUGUZEL – R – 64

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRESTI – U – 63.41%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LOMAN – R – 63.16%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AXENTE SEVER” AIUD – U – 63.07

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RAHAU – U – 62.50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA – U – 62.5%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ALMASU MARE – R – 62.50%

CLUBUL COPIILOR BLAJ – U – 62.50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MIRASLAU – R – 62.50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MOGOS – R – 62.50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 4 SEBES – U – 62.50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL „PRIETENIA” TEIUS – U – 62.50%

LICEUL TEHNOLOGIC „STEFAN MANCIULEA” BLAJ – U – 62.26%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIS” ALBA IULIA – U – 62.31%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 CUGIR – U – 61.90%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 ALBA IULIA – U – 61.53%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ,,SAVA ALBESCU”FENES – U – 61,11 %

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ARON COTRUS” CERGAU MARE – R – 61%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN DE HUNEDOARA” SANTIMBRU – R – 61%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” ZLATNA – U – 60.97%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRICHINDEL” CUGIR – U – 60.87%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN MIHU” VINEREA – U – 60.86%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SILVIU CARPINISIANU” SEBES – U – 60.72%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION MICU MOLDOVAN” BLAJ – U – 60.71%

LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA” ALBA IULIA – U – 60.50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11 ALBA IULIA – U – 60.46%

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL OARDA DE JOS – U – 60,46 %

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SINGIDAVA” CUGIR – U – 60.38%

COLEGIUL NAȚIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI – U – 60.31%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BARABANT – U – 60%

ȘCOALA POSTLICEALĂ FEG ALBA IULIA – U – 60%

LICEUL „DR. LAZAR CHIRILA” BAIA DE ARIES – U – 60%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BERGHIN – R – 60%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ GIRDE – R – 60%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BUCERDEA GRANOASA – R – 60%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VINEREA – U – 60%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL „VOINICEL” CUGIR – U – 60%

ȘCOALA PRIMARĂ VINGARD – R – 60%

ȘCOALA PRIMARĂ GALDA DE SUS – R – 60%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ HOPARTA – R – 60%

GRĂDINIȚA ADVENTISTA CU PROGRAM PRELUNGIT „EMANUEL” OCNA MURES – U – 60%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DEMETRIU RADU” RADESTI – R – 60%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LEORINT – R – 60%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACHITA – R – 60%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE BOLOGA” GEOAGIU DE SUS – R – 60%

ȘCOALA PRIMARĂ MARTINIE – R – 60%

LICEUL „CORNELIU MEDREA” ZLATNA – U – 60%

ȘCOALA PRIMARĂ VALEA MICA – U – 60%

ȘCOALA PRIMARĂ DEALU LAMASOI – R – 60%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VINTU DE JOS – R – 60%

Unitățile de învățământ din Alba cu rata de vaccinare între 59% și 1% (la data de 12 noiembrie) – scenariul online:

Unitatea / mediu urban sau rural / procent vaccinare personal

ȘCOALA POSTLICEALĂ „MED FARM SPERANTA” OCNA MURES – U – 58.33%

ȘCOALA POSTLICEALĂ DE AFACERI ALBA IULIA – U – 58,82 %

COLEGIUL NAȚIONAL „TITU MAIORESCU” AIUD – U – 58%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ OCOLIS – R – 57.14%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PONOR – R – 57.14%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „TIMOTEI OVIDIU TARNU” STREMT – R – 57%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SANCEL – R – 57%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL KOGALNICEANU” SEBES – U – 56.41%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ”GHEORGHE DANCU” BIIA – R – 56.25%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SARD – R – 56%

ȘCOALA PRIMARĂ DECEA – R – 55.50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RAMET – R – 54.54%

LICEUL TEHNOLOGIC SEBES – U – 54.12%

SCOALA PROFESIONALĂ DUALA SEBES – U – 54.12%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PIANU DE SUS – R – 53.85

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VADU MOTILOR – R – 53 %

ȘCOALA GIMNAZIALĂ LOPADEA NOUA – R – 52.63%

LICEUL „HOREA, CLOSCA SI CRISAN” ABRUD – U – 52.11%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LOPADEA NOUA – R – 52%

ȘCOALA PRIMARĂ UNGUREI – R – 52%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PETRESTI – U – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VADU MOTILOR – R – 50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” IGHIU – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BUCERDEA VINOASA – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL IGHIEL – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRIMII PASI” AIUD – U – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 AIUD – U – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ CIB – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ARIESENI – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BERGHIN – R – 50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGARBICEANU” BUCIUM – R – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ BUCIUM SAT – R – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ MIHOESTI – U – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ VIRSI – U – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL DRAMBAR – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SEUSA – R – 50%

ȘCOALA POSTLICEALĂ „MED – FARM SPERANTA” CUGIR – U – 50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ DOSTAT – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL FARAU – R – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ MEDVES – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GALDA DE SUS – R – 50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ INTREGALDE – R – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ AMPOITA – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TAUTI – R – 50.00%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION BREAZU” MIHALT – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL OBREJA – R – 50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NOSLAC – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL GABUD – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LANCRAM – U – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 8 SEBES – U – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBES – U – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ BACAINTI – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SUGAG – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CAPUD – U – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PONOREL – R – 50%

ȘCOALA PRIMARĂ VARTANESTI – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VIDRA – R – 50%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL „PESTISORUL DE AUR” ZLATNA – U – 50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE DRAGAN” GALDA DE JOS – R – 47.62%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EMIL RACOVITA ” GIRDA DE SUS – R – 47.36%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ METES – R – 46.66%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ OHABA – R – 46.15%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 SEBES – U – 46%

LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CIMPENI – U – 45.61%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TELNA – R – 44%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ TELNA – R – 44%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOSIF SARBU” SIBOT – R – 43.75%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AUGUSTIN BENA” PIANU DE JOS – R – 43.48%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” AVRAM IANCU – R – 42%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICODIM GANEA” BISTRA – R – 41.38%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CIMPENI – U – 40.81%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ FARAU – R – 40.00%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHETAR – R – 40%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION PANTEA” SALCIUA – R – 40%

ȘCOALA PRIMARĂ CIONESTI – R – 40%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ IGHIEL – R – 39%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SEPTIMIU ALBINI” CUT – R – 38.89%

ȘCOALA PRIMARĂ CAPILNA – R – 37.50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DR.PETRU SPAN” LUPSA – R – 36.36%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL LUPSA – R – 36.36%

ȘCOALA POSTLICEALĂ ,, MED FARM SPERANTA” AIUD – U – 36%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BENIC – R – 33.34%

LICEUL TEHNOLOGIC DE TURISM SI ALIMENTATIE ARIESENI – R – 33.33%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CERGAU MARE – R – 33.33%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CRACIUNELU DE JOS – R – 33.33%

ȘCOALA PRIMARĂ SALCIUA DE JOS – R – 33.33%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CAPILNA – R – 33.33%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BUNINGINEA – R – 33.33%

ȘCOALA PRIMARĂ BUNINGINEA – R – 33.33%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CIURULEASA – R – 33.33%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL IGHIU – R – 33%

LICEUL TEHNOLOGIC „TARA MOTILOR” ALBAC – R – 32.5%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „CLOSCA” CARPINIS – R – 31.81%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ STRUNGARI – R – 31.58%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT PETRESTI – U – 30.00%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MUSCA – R – 28.57%

ȘCOALA PRIMARĂ MUSCA – R – 28.57%

ȘCOALA PRIMARĂ GURA ROSIEI – R – 28.57%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CIURULEASA – R – 28.57%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION BALINT” ROSIA MONTANA – R – 27.77%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SCARISOARA – R – 27.77%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL BISTRA – R – 25%

ȘCOALA PRIMARĂ GURA MINEI – R – 25%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „PITICOT” CIMPENI – U – 23.01%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VIDRA – R – 22.50%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SOHODOL – R – 22.22%

ȘCOALA PRIMARĂ DEAL – R – 20%

ȘCOALA PRIMARĂ „DIONISIE POPOVICIU” TAUTI – R – 20.00%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL MIHALT – R – 20%

ȘCOALA PRIMARĂ PIRITA – U – 20%

ȘCOALA PRIMARĂ TRAMPOIELE – U – 20%

ȘCOALA PRIMARĂ DUPA PLESE – R – 20

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „HOREA” HOREA – R – 19.23%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PONOREL – R – 16.67%

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROF. UNIV. DR. GHEORGHE BELEIU” POIANA VADULUI – R – 16%

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 1 ABRUD – U – 14%



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

1 Comentariu

1 Comentariu

  1. Petru

    vineri, 12.11.2021 at 16:51

    Nu înțeleg de ce se fac presiuni pe doctori și cadre didactice să se vaccineze.Să li se lase libertatea de a alege. Nemții au un procend de vaccinați mult mai mare și se îmbolnăvesc pe capete.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

Imagine de arhivă: Povestea morilor de apă din Laz, instalații tehnice țărănești ingenioase de pe Valea Sebeșului

Publicat

În satul Laz de pe Valea Sebeșului au funcționat de-a lungul timpului trei mori care foloseau curentul apei râului Sebeș pentru măcinarea cerealelor.

Potrivit preotului Ilie Haida, în jurul acestora și-au găsit locul și alte instalații tehnice țărănești, precum o mașină pentru dărăcit lâna, o presă de ulei sau un joagăr pentru debitat bușteni. De asemenea, în zonă exista încă înainte de introducerea curentului electric în sat și o instalație de produs energia electrică.

Preotul Ilie Haida explică în monografia „Laz – trecut și prezent” că în partea de jos a satului au existat și au funcționat, de-a lungul vremii, trei mori (pentru făină), darac (mașină pentru dărăcit lâna) și o presă pentru ulei alimentar.

Vezi și Imagine de arhivă: Plutăritul, ocupație străveche a bărbaților din Laz. Cum erau transportați în trecut buștenii, pe râul Sebeș

Ingenioasele instalații tehnice țărănești erau amplasate cât mai aproape de râul care traversa de la un capăt la altul localitatea și erau acționate prin forța apei, captată prin două iazuri de scurgere spre roțile imense ale morilor.

Potrivit preotului Ilie Haida, proprietarii morilor erau Breazu Valeriu, Morariu Eftimie lui Gheorghe și Morariu Eftimie lui Eftimie. Moara lui Valeriu Breazu și a lui Eftimie Morariu lui Eftimie aveau fiecare câte două pietre pentru măcinat iar moara lui Morariu Eftimie lui Gheorghe avea trei pietre unde se măcina, în general, porumb și grâu. Una din cele trei pietre se numea „bătrâna”, foarte solicitată pentru calitatea făinii de mălai.

La morile din localitatea Laz veneau cu cereale locuitori ai satelor învecinate, dar și din Câlnic, Cut, Cunța, Deal.

Se măcina aproape în tot timpul anului. Joia, când era târg săptămânal la Sebeș, se măcina încontinuu, chiar și noaptea.

„Lângă aceste mori și-au găsit locul potrivit și alte instalații, deoarece morarii erau oameni inițiați în tehnicile tradiționale, iar odată cu moara le supravegheau și le îngrijeau și pe acestea.

Așa au existat și au funcționat, ani și ani la rând, instalații tehnice țărănești pentru scărmănat și dărăcit lâna pentru tors, fără a fi prevăzute cu filatură. Într-o vreme când îmbrăcămintea și lenjeria gospodărească erau preponderent confecționate din lâna prelucrată de aceste instalații, este de înțeles că existau destule solicitări în acest sens, atât din zonele învecinate, dar și din părțile Sibiului și Orăștiei.

La moara lui Morariu Eftimiu lui Gheorghe era singura piuă din împrejurimi, pentru extras uleiul din semințele de bostan și floarea soarelui, iar la moara lui Valeriu Breazu a funcționat, într-o anumită perioadă, o instalație pentru debitat bușteni (joagăr) fiind folosită mai mult pentru uzul personal al familiei.

Începând cu anul 1950 până în anul 1960, odată cu naționalizarea principalelor mijloace de producție, se desființează piua de ulei, apoi daracul de lână și morile.

Funcția acestora a luat-o morile acționate cu ajutorul energiei electrice de la Săsciori, Petrești și Sebeș, iar la Laz a mai rămas doar amintirea vechilor instalații tehnice țărănești, proprietarii acestora și locul din capătul de jos al satului cunoscut de localnici sub denumirea „La Moară”.

Pe iazul care venea la moara lui Valeriu Breazu exista o instalație de produs energia electrică, necesară vilei avocatului Traian Breazu, încă înainte de introducerea curentului electric în sat”, mai explică preotul, în monografie.

sursa: preotul Ilie Haida – monografia „Laz – trecut și prezent”

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

REZULTATE LOTERIA VACCINĂRII -Extragerea din 28 noiembrie: Ce numere au câștigat marele premiu al lunii

Publicat

Au fost două extrageri duminică 28 noiembrie 2021 la Loteria, în care s-a acordat și marele premiu al lunii, în valoare de 300.000 de lei, în plus față de premiile de 100.000 de lei și de 10.000 de lei care se acordă pentru obișnuita extragerea săptămânală.

Duminică, 28 noiembrie,  avut loc cea de-a doua extragere lunară și cea de-a noua extragere săptămânală la Loteria de Vaccinare.

Câștigătorul săptămânal al premiului de 100.000 lei este numărul 2 9 3 3 1 0 8.

Premiile de 10.000 lei au fost câștigate de următoarele 80 de numere.

Câștigătorul marelui premiu lunar de 300.000 lei este numărul 2 9 8 1 9 4 9 .

La cea de-a doua extragere lunară, pentru care se acordă un premiu de 300.000 de lei, au participat numerele de ordine din intervalul 2.331.900 – 3.061.027, corespunzătoare participanților care s-au înscris, conform Regulamentului, în perioada 29.10.2021 (de la ora 12:00) – 26.11.2021 (până la ora 12:00).

La cea de-a noua extragere săptamânală au participat numerele de ordine din intervalul 2.909.302– 3.061.027 corespunzătoare participanților care s-au înscris, conform Regulamentului, până vineri, 26 noiembrie, la ora 12:00. La cea de-a noua extragere săptămânală se vor acorda 80 de premii a câte 10.000 de lei și un premiu de 100.000 de lei.

Extragerile au loc duminică, 28 noiembrie 2021, la ora 20:50.

Rezultatele extragerilor pentru premiul de 300.000 de lei, respectiv de 100.000 de lei

După ce se extrage numărul câștigător al marelui premiu de 100.000 de lei, ceilalți 80 de câștigători ai premiilor de 10.000 de lei sunt cei care au numerele de ordine consecutive numărului care a câștigat premiul cel mare. Dacă în stabilirea celor 80 de câștigători se depășește
numărul de ordine aferent ultimului participant înscris, se va continua stabilirea celorlalți câștigători plecând de la numărul de ordine al primului înscris pentru extragerea săptămânală.

Lista nominală cu câștigătorii premiilor de la a șaptea extragere săptămânală a Loteriei de Vaccinare va fi publicată pe site-ul Loteriei Române www.loto.ro, pe site-ul Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului și pe site-ul Ministerului Sănătății.

Ce este Loteria Vaccinării

Loteria de Vaccinare se desfășoară pe parcursul a 14 săptămâni, în perioada 3 octombrie – 31 decembrie 2021 și constă în 19 extrageri organizate în zilele de duminică/vineri, pe parcursul a 14 săptămâni, astfel:

  • 14 extrageri, respectiv câte 1 extragere pe săptămână
  • 3 extrageri, respectiv câte 1 extragere în fiecare lună
  • 2 extrageri organizate în săptămâna 14, respectiv în ultima săptămână a acțiunii.

La Loteria de Vaccinare se acordă un număr total de 1.139 premii în valoare totală de 15.000.000 de lei, după cum urmează:

  • 81 de premii săptămânale (80 de premii a câte 10 000 lei + 1 premiu mare săptămânal de 100.000 lei);
  • 3 premii lunare, (câte 1 premiu în ultima săptămâna a fiecărei luni de 300.000 lei);
  • 2 premii la finalul Loteriei Programului național de vaccinare, respectiv în luna 3, săptămâna 14, respectiv 1 premiu de 500.000 lei și premiul cel mare în valoare de 1.000.000 lei.

Fiecare participant la Loteria de Vaccinare va avea 4 șanse de câștig, respectiv posibilitatea de a câștigă 4 premii: 1 premiu în valoare de 10.000 lei sau de 100.000 lei, 1 premiu de 300.000 lei, 1 premiu de 500.000 lei și premiul cel mare în valoare de 1.000.000 lei.

Extragerea finală la Loteria de Vaccinare are loc la 31 decembrie 2021. Premiile acordate la această extragere vor fi în valoare de 500.000 de lei și marele premiu va fi de 1.000.000 de lei.

Până la extragerea de duminică, 28 noiembrie 2021, 3.061.027 de români se înscriseseră la Loteria de Vaccinare.

Cum te înscrii la Loteria Vaccinării

Înscrierea la Loteria de Vaccinare se realizează pe portalul https://certificat-covid.gov.ro, pe bază de CNP. După generarea certificatului de vaccinare, persoanele eligibile au opțiunea de a se înscrie la loterie prin parcurgerea a trei pași simpli:

  • Pasul 1: Confirmați că ați citit și sunteți de acord cu Regulamentul Loteriei.
  • Pasul 2: Confirmați acordul de publicare a datelor personale pe site-urile instituțiilor organizatoare.
  • Pasul 3: Vă înscrieți la Loteria Vaccinării.
  • După parcurgerea celor trei pași, cei înscriși vor primi un e-mail de confirmare a înscrierii, în care se va regăsi și numărul unic de participare.

Instrucțiunile pentru înscriere la Loteria de Vaccinare, în detaliu:

  1. Accesare site https://certificat-covid.gov.ro;
  2. Autentificare: se introduce adresa de e-mail;
  3. Verificare e-mail: link de autentificare;
  4. Accesare e-mail primit de la platforma “Certificate COVID”;
  5. Accesare buton “Autentificare”
  6. Identificare certificate de vaccinare al persoanei pentru care se va inregistra participarea la loterie;
  7. Accesare buton “Vizualizare certificate”
  8. Selectare optiune “De acord cu regulamentul si conditiile de participare”;
  9. Selectare optiune “De acord cu publicarea datelor personale pe site-ul Ministerului Sanatatii, Ministerului Economiei, Antreprenoriatului si Turismului si C.N.L.R.”;
  10. Selectare optiune “PARTICIPA LA LOTERIA DE VACCINARE”
  11. După înscriere, participantului i se va acorda un număr de ordine, alocat cronologic, corespunzător momentului înregistrării acestuia în aplicație (înscrierea va porni cu numărul de ordine 1 pentru primul participant înscris) și va continua pentru toate extragerile până la finalizarea acțiunii, respectiv în data de 31.12.2021, ora 12:00.
  12. Aplicația permite atribuirea unui singur număr de ordine alocat aceluiași CNP.
  13. După finalizarea operațiunii de înscriere se va putea vizualiza numărul de ordine alocat. Numărul de ordine alocat în urma înscrierii participantului în vederea participării la extrageri se va transmite prin e-mail către contul de e-mail al utilizatorului autentificat în aplicație.

Loteria Vaccinării 2021. Cum se revendică premiile

Revendicarea premiilor se face în termen de maximum 30 de zile de la data extragerii, acest termen reprezentând termen de decădere din dreptul de a revendica premiul.

Câștigătorul premiului cel mare al extragerii are termen de 30 de zile să ridice premiul de la sediul central din București al Loteriei Române, pe baza actului de identitate, în intervalul orar 9:00 – 14:00, de marți până vineri.

Ceilalți 80 de câștigători ai extragerii săptămânale își pot ridica premiile de la punctele de lucru județene ale Loteriei Române, pe baza actului de identitate, de marți până vineri, în intervalul orar 9:00 – 14:00, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data extragerii.

Important de știut, premiile se impozitează conform legislației în vigoare.

Loteria Vaccinării. Când are loc următoarea extragere

Următoarea extragere, a zecea săptămânală, pentru Loteria Vaccinării va avea loc duminică, 5 decembrie 2021, la ora 20:50.

Pentru această extragere, înscrierile au început de vineri, 26 noiembrie 2021, de la ora 12:00, și se pot face până vineri, 3 decembrie 2021, până la ora 12:00.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Rezultate Loto 6 din 49 și Joker. Numerele extrase duminică, 28 noiembrie. Premiul la Categoria I de peste 3,35 milioane de lei

Publicat

Loteria Română a organizat duminică, 28 noiembrie 2021, noi trageri loto la categoriile 6/49, Joker, 5/40, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus.

Duminica, 28 Noiembrie de la ora 18:15, numărul câștigător  va putea obține un premiu de peste 3,35 milioane lei la categoria I de la Loto 6/49.

Numerele câștigătoare de duminică 28 noiembrie 2021

Iata rezultatele detaliate ale tragerii de azi.

Loto 6/49 – Duminica, 28 Noiembrie 2021 : 12, 17, 31, 29, 27, 48

  • Joker: 31, 11, 17, 16, 2, +6
  • Loto 6 din 49: 12, 17, 31, 29, 27, 48
  • Loto 5 din 40: 18, 37, 36, 40, 3, 26
  • Noroc: 7 2 6 0 0 0 8
  • Super Noroc: 4 4 7 0 5 9
  • Noroc Plus: 7 6 6 2 3 7

Fond de câstiguri: 4.299.469,60 lei

Loteria urmează să comunice câte persoane au înregistrat câștiguri și valoarea acestora.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO ȘTIREA TA: O vulpe a fost surprinsă „la pescuit”, în zona bazinului cu pești exotici din Cetatea Alba Carolina

Publicat

O vulpe a fost filmată de un cititor Alba24, duminică seara, în timp ce încerca să „pescuiască” în bazinul cu pești exotici din Cetatea Alba Carolina.

În ultima perioadă, vulpea a fost văzută în mai multe zone din Alba Iulia, atât noaptea cât și ziua.

Se pare că animalul sălbatic s-a adaptat la viața din oraș și nu se mai sperie atât de ușor de mașini sau oameni.

„Ar trebui să i se administreze antirabic. Așa e frumos. S-a adaptat la oraș, dar să nu răspândească boli la câini”, ne-a transmis cititorul Alba24.

 

 

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate