Monica Anisie, propusă de Guvernul Veștea-PSD pentru ocuparea funcției de ministru al Educației, susține revenirea la organizarea anului școlar pe semestre. De asemenea, aceasta susține evaluarea semestrială prin teze.

”Susțin revenirea la semestre și susțin o evaluare semestrială, așa cum era și până acum. Dar înainte de evaluare trebuie să revenim la structura anului școlar. Pentru 2026-2027 acest lucru nu se poate, structura anului școlar a fost deja stabilită prin ordin de ministru”, a declarat Monica Anisie la audierile din Parlament citată de edupedu.ro.

Publicitate

Monica Anisie (PNL), propusă pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, a primit, luni, aviz pozitiv în comisiile de specialitate din Parlament.

Au votat ”pentru” aviz pozitiv 22 de senatori și deputați din Comisiile pentru învățământ, 18 au votat ”împotrivă” și au fost trei abțineri. Parlamentarii AUR au părăsit sala înainte de vot, potrivit Agerpres.

„Cred că suntem conștienți că pentru anul școlar 2026-2027 deja structura anului școlar a fost adoptata de Ministerul Educației și eu nu îmi doresc pentru elevi să îi transform în cobai pentru implementarea unor reforme”, a mai spus Anisie.

Publicitate

Anul școlar 2026-2027. Structura aprobată

În prezent, anul școlar este organizat pe perioade (module) de cursuri și perioade de vacanță:

Intervale de cursuri:

  • de luni, 7 septembrie 2026, până vineri, 23 octombrie 2026
  • de luni, 2 noiembrie 2026, până marţi, 22 decembrie 2026
  • de luni, 11 ianuarie 2027, până vineri, 12 februarie 2027, respectiv vineri, 19 februarie 2027, sau vineri, 26 februarie 2027, după caz, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, în urma consultărilor cu beneficiarii primari ai educaţiei, cu părinţii/reprezentanţii legali ai acestora şi cu cadrele didactice, realizate la nivelul unităţilor de învăţământ
  • de luni, 22 februarie 2027, respectiv luni, 1 martie 2027, sau luni, 8 martie 2027, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, după caz, până vineri, 23 aprilie 2027
  • de miercuri, 5 mai 2027, până vineri, 18 iunie 2027
Publicitate

Intervale de vacanţă:

  • de sâmbătă, 24 octombrie 2026, până duminică, 1 noiembrie 2026
  • de miercuri, 23 decembrie 2026, până duminică, 10 ianuarie 2027
  • o săptămână, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, în perioada 15 februarie- 7 martie 2027
  • de sâmbătă, 24 aprilie 2027, până marţi, 4 mai 2027
  • de sâmbătă, 19 iunie 2027, până duminică, 5 septembrie 2027.

Fiecare unitate de învăţământ comunică beneficiarilor primari ai educaţiei şi părinţilor/reprezentanţilor legali ai acestora, până la data de 1 aprilie 2026, structura detaliată a anului şcolar, cu includerea deciziilor pentru elementele flexibile ale acesteia.

În ziua de 5 octombrie - Ziua internaţională a educaţiei şi în zilele nelucrătoare/de sărbătoare legală prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil nu se organizează cursuri.

Publicitate

Școala Altfel și Săptămâna verde

Programul naţional "Şcoala altfel" şi Programul "Săptămâna verde" se desfăşoară în perioada 7 septembrie 2026-23 aprilie 2027, în intervale de câte 5 zile consecutive lucrătoare, a căror planificare se află la decizia unităţii de învăţământ. Derularea celor două programe se planifică în intervale de cursuri diferite.

La clasele din învăţământul liceal - filiera tehnologică şi din învăţământul profesional, în perioadele dedicate programelor "Şcoala altfel" şi "Săptămâna verde", se organizează activităţi de instruire practică urmărind şi scopul acestor programe.

La clasele din învăţământul postliceal, în perioadele dedicate programelor "Şcoala altfel" şi "Săptămâna verde", se organizează activităţi de instruire practică.

Publicitate