UPDATE: Laurenţiu Coman a câştigat a VII-a ediţie a turneului Alba Golf Challenge, la Pianu de Jos

Sâmbătă, de la ora 9.00, pe terenul de golf din Pianu de Jos s-a desfăşurat a VII-a ediţie a turneului  Alba Golf Challenge, organizat de Consiliul Judeţean Alba şi Golf Club „Paul Tomiţă”. Jucătorul Laurenţiu Coman a reuşit să câştige a treia oară acest turneu, rezultat care-i va permite să intre în posesia trofeului Alba Golf Challenge – o cupă din argint masiv.

Regulamentul concursului prevede că jucătorul care câştigă de trei ori consecutiv turneul păstrează cupa. După şapte ediţii, niciun jucător nu a reuşit această performanţă. Laurenţiu Coman, din Sebeş este fiul multiplului campion naţional de golf, Viorel Coman.

Sâmbătă, pe terenul de la Pianu, au participat la competiţie 58 de jucători. Dintre  marii absenţi, atat din punct de vedere al performanţei, cât şi al imaginii turneului, pot fi enumeraţi fostul tenismen Dinu Pescariu – câştigător al trofeului în anul 2008, Robert Rekkers – directorul general al Băncii Transilvania şi Liviu Sfrija – preşedintele Henkel România. Festivitatea de premiere a fost programată la ora 15.30.

După ce Laurenţiu Coman a câştigat cupa din argint, Consiliul Judeţean Alba, organizatorul evenimentului, va trebui să achiziţioneze alt trofeu, pentru turneul următor.

Categoria I, Locul II: Bogdan Neagu, 39 de puncte

Categoria I, Locul I: Daniel Morar, 39 de puncte.

Categoria Brut: Laurenţiu Coman, +4/76

Premiul Longest Drive: Marian Lepădatu – 250 de metri.

Premiul Nearest to the Pin: Andrea Tagliabue – 4,30 metri.

Ceremonia de premiere s-a desfăşurat cu sprijinul personalităţilor locale, atât din partea administraţiei locale, cât şi oameni politici, care au înmânat premiile fiecărui câştigător. Aceste „roluri” le-au avut primarul Mircea Hava, preşedintele Consiliului Judeţean – Ion Dumitrel, senatorul Alexandru Pereş sau deputatul Clement Negruţ. Acesta din urmă a fost întrebat din public, în momentul înmânării premiului către un câştigător, ce club politic reprezintă, în contextul în care este cunoscut faptul că politicianul a părăsit de un timp PDL şi nu a anunţat încă oficial dacă se întoarce sau alege alt partid.

Mircea Hava, Ion Dumitrel şi Alexandru Pereş au venit la eveniment, cu soţiile. A fost prezent şi deputatul Călin Potor, care a fost însoţit de fiul său.

Sursa foto: Galeria Golf Club Paul Tomiţă