Bani de la bugetul local pentru proiectul "Eu nu abandonez şcoala", în 2013. Peste 20.000 de lei pentru cheltuieli salariale şi administrative
Municipiul Alba Iulia a implementat, în perioada 1 februarie 2011 – 31 ianuarie 2012, proiectul „Eu nu abandonez şcoala”, în cadrul Programului Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013. Obiectivul general al proiectului este prevenirea şi corectarea fenomenului de părăsire timpurie a şcolii prin adoptarea de strategii locale. În cadrul acestuia, au fost asistaţi 15 copii din ciclul gimazial care nu şi-au continuat studiile şi 60 de levi cu risc de părăsire timpurie a şcolii. De asemenea, au fost formate 15 persoane pentru măsuri de educaţie tip „şcoală după şcoală” şi „a doua şansă”, fiind consiliaţi 100 de părinţi şi tutori. De asemenea, a fost înfiinţat Centrul pentru Prevenirea şi Combaterea Abandonului Şcolar, a cărui activitate va fi susţinută financiar de Municipiul Alba Iulia.
Astfel, propunerea adusă în atenţia consilierilor locali este de aprobare a cheltuielilor în valoare totală de 24.000 lei aferente anului 2013, din care 20.000 de lei reprezintă salariile şi 4.200 lei consumabile pentru activitatea Centrului.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (1)