Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

Ce trebuie să ştii despre Postul Crăciunului. Recomandări de la Biserica Ortodoxă


Publicat

Patriarhul Daniel a transmis românilor câteva învăţăminte despre Postul Crăciunului. În timpul postului se diminuează cantitatea hranei materiale și sporește hrana spirituală, potrivit ierarhului.

“Nu postim pentru a fi văzuţi sau lăudaţi de oameni, ci postim ca să ne apropiem mai mult de Dumnezeu.

Postim pentru că Îl iubim pe Dumnezeu mai mult decât darurile Lui materiale pe care le consumăm.

Iertarea este începutul bun al perioadei de post. Nimeni nu poate intra în post, ca luptă duhovnicească pentru curățirea de păcate și de luminare a sufletului, fără iertare.

Postul susţine rugăciunea omului credincios care consideră legătura sa cu Dumnezeu ca fiind centrul, lumina şi hrana sufletului său.

Postul adevărat nu este numai abținere de la bucate de origine animală, ci și înfrânare de la orice lăcomie materială și poftă de stăpânire egoistă asupra altora, înfrânare de la orice gând, cuvânt sau fapte care diminuează iubirea față de Dumnezeu și față de aproapele.

Dacă este însoţit de fapte plăcute lui Dumnezeu, postul face din omul postitor lumină între oameni şi vas ales al slavei lui Dumnezeu.

Postul este nu numai material, ci și spiritual, adică postul ochilor, al gurii, al inimii.

Postul este o stare spirituală de jertfă sau ofrandă a celui care postește, stare cultivată în mod liber și după pute­rea fiecăruia.

În timpul postului se diminuează cantitatea hranei materiale și sporește hrana spirituală.

Postul susține rugăciunea, iar postul fără rugăciune nu este o lucrare duhovnicească.

Postul pacifică patimile egoiste, luminează mintea, sfinţeşte simţirile, schimbă atitudinea şi comportamentul faţă de oameni şi faţă de natură, înţelegându-le pe toate în lumina prezenţei iubitoare a lui Dumnezeu”.

Vezi și mesaje, urări și felicitări de Crăciun

sursă: realitatea.net



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ACTUALITATE

Studiu: Persoanele cu COVID, care nu au simptome, nu-i pot infecta pe cei din jur

Publicat

O persoană infectată cu noul coronavirus, dar care nu are simptome, nu ar putea transmite virusul mai departe. Este concluzia unui studiu recent al cercetătorilor chinezi.

Potrivit sursei citate, din 455 de persoane câte au intrat în contact cu un pacient infectat, dar asimptomatic, niciuna nu a luat boala.

Opt cercetători chinezi au făcut primul şi cel mai amplu studiu legat de cât de contagioase sunt persoanele care au infecţia COVID-19, dar nu au simptome ale bolii. Ei au pus o persoană testată pozitiv pentru noul coronavirus, dar asimptomatică, să stea lângă alte 455 de persoane, dintre care 25% cu afecţiuni cardiovasculare. Specialiştii i-au supravegheat atent timp de 5 zile.

După aceea, cele 455 de persoane au fost izolate şi monitorizate cu atenţie. Dintre acestea, doar opt au avut semnele unei infecţii respiratorii, dar niciuna nu a luat virusul SARS-COV-2. Certifică asta testarea PCR, analizele de sânge şi examinarea pulmonară prin tomografie.

Acest studiu ar putea schimba și modul în care se fac internările, iar oamenii se vor gândi dacă le va mai fi teamă când ies din casă.

sursă: ziare.com

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Slujbă de pomenire a celor șapte episcopi martiri greco-catolici, beatificați de Papa Francisc anul trecut, în Blaj

Publicat

Biserica Greco-Catolică îi sărbătorește marți, 2 iunie, pentru prima dată, pe cei șapte episcopi martiri, beatificați de Papa Francisc în 2019, pe Câmpia Libertății de la Blaj.

La Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sfânta Treime” din Blaj, oficiul Sfintei Liturghii va începe la ora 08:45 și va fi transmis online.

Vezi VIDEO: Papa Francisc la Blaj. Ceremonia de beatificare a celor şapte episcopi greco-catolici, pe Câmpia Libertății

Cei șapte Episcopi Greco-Catolici au fost beatificați de Papa Francisc, în cadrul Sfintei Liturghii oficiate în data de 2 iunie 2019, pe Câmpia Libertății de la Blaj, cu ocazia vizitei istorice pe care Pontiful Roman a efectuat-o în România, în perioada 31 mai – 2 iunie 2019.

Cei șapte Episcopi greco-catolici români, care au suferit martiriul sub regimul comunist la jumătatea secolului XX, au avut o puternică legătură cu Blajul.

Vezi și DOCUMENTAR ALBA24: Cine sunt martirii greco-catolici beatificați de Papa Francisc pe Câmpia Libertății de la Blaj

Unul dintre ei s-a născut la Blaj (Ioan Suciu), toți șapte au fost elevi la Gimnaziul de la Blaj, doi au fost hirotoniți preoți în Catedrala din Blaj (Vasile Aftenie, Alexandru Rusu), patru au fost profesori la Gimnaziul din Blaj (Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu) și cinci au fost profesori la Facultatea de Teologie din Blaj (Vasile Aftenie, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu).

Patru dintre Episcopii Martiri au fost rectori ai Seminarului Teologic (Vasile Aftenie, Tit Liviu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu), patru au fost canonici/consilieri în Capitlul Mitropolitan (Vasile Aftenie, Tit Liviu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu), cinci au fost consacrați Episcopi în Catedrala din Blaj (Vasile Aftenie, Valeriu Traian Frențiu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu, Iuliu Hossu), doi au fost numiți Administratori Apostolici ai Arhiepiscopiei de Blaj (Valeriu Traian Frențiu, Ioan Suciu), iar Alexandru Rusu a fost numit Mitropolit.

sursă: Radio Blaj

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

CALENDAR ADMITERE licee în ALBA 2020 – învățământ profesional și dual. Locuri disponibile pentru candidați

Publicat

sala clasa scoala profesionala germana alba iulia

Inspectoratul Școlar Județean Alba a publicat Ghidul candidatului la admitere liceu 2020, cu date despre locurile disponibile și metodologia pentru acest an.

Vă prezentăm în continuare calendarul admiterii, metodologia și oferta educațională pentru învățământul profesional și dual.

Alte detalii despre admiterea în liceele din Alba: ADMITERE LICEU 2020: GHIDUL candidatului în ALBA. Numărul de locuri pe specializări și ultimele medii de intrare de anul trecut

În perioada 2 -12 iunie, la nivelul fiecărei unități de învățământ care are ofertă educațională pentru învățământul profesional / dual în anul școlar 2020-2021 se desfășoară online acțiunea „Săptămâna meseriilor”.

Acțiunea constă în afișarea pe site-ul unităților de învățământ a unei secțiuni dedicate promovării învățământului profesional și tehnic, a meseriilor și a ofertei de școlarizare și va fi realizată în parteneriat cu operatorii economici, fiind evidențiate modele de succes, exemple de bună practică, experiențe relevante ale parteneriatului școală – operator economic.

Fiecare unitate de învățământ care, în anul școlar 2019-2020, școlarizează elevi în clasa a VIII-a învățământ gimnazial va desfășura sesiuni de orientare și consiliere cu elevii de clasa a VIII-a, folosind, în principal, mijloace electronice de comunicare (telefon, e-mail, videoconferință on-line etc). Sesiunile vor urmări pregătirea înscrierii elevilor în învățământul profesional de stat și în învățământul dual, cu accent pe conștientizarea cerințelor pieței muncii și a oportunităților pentru carieră și pe continuare a pregătirii prin învățământul profesional de stat, cu evidențierea oportunităților oferite de învățământul dual, potrivit ministerului.

Vor fi sesiuni de instruire cu elevii de clasa a VIII-a și părinții acestora, organizate la toate unitățile de învățământ gimnazial sau prin mijloace electronice de comunicare (telefon, e-mail, videoconferință on-line etc.), pentru prezentarea metodologiei și a calendarului admiterii, a procedurilor de admitere și a planului de școlarizare la învățământul profesional de stat, inclusiv în învățământul dual, și a modului de completare a opțiunilor din Fișa de înscriere în învățământul profesional de stat, respectiv în Fișa de opțiuni pentru învățământul dual.

În județele care au plan de școlarizare în învățământul dual se prezintă, în mod obligatoriu, și aspectele specifice privind învățământul dual.

În 17 iunie, fiecare unitate de învățământ gimnazial transmite către comisia de admitere județeană/a municipiului București baza de date cu mediile generale de absolvire ale absolvenților clasei a VIII-a, precum și lista elevilor corigenți, repetenți, cu situația neîncheiată sau exmatriculați, prin completarea acestor informații în aplicația informatică centralizată.

În 18 iunie, se transmite de către comisiile de admitere județene/a municipiului București, către Comisia națională de admitere, baza de date cu mediile generale de absolvire ale absolvenților clasei a VIII-a, prin confirmarea finalizării operațiunilor specifice completării acestor date în aplicația informatică centralizată.

La aceeași dată va fi proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, în situațiile în care oferta educațională aprobată cuprinde clase cu predare în limbile minorităților naționale sau clase cu predare în regim bilingv a unei limbi moderne − pentru candidații interesați de înscrierea la unitățile de învățământ/ clasele cu predare în limbile minorităților naționale, care nu au studiat în gimnaziu în limba maternă respectivă (calendar și organizare comune pentru înscrierea în învățământul liceal, profesional de stat și dual).

Înscrierea candidaților pentru probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă și transmiterea/completarea anexelor fișelor de înscriere, cu respectarea acelorași prevederi stabilite pentru învățământul liceal se face în perioada 2-5 iunie. Documentele necesare pentru recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine cu proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă pentru admiterea în clasele a IX-a cu program bilingv de predare a unei limbi moderne de circulație internațională pot fi depuse/transmise la unitatea de învățământ de proveniență până la data de 10 iunie 2020.

În perioada 9 – 12 iunie se face echivalarea probelor de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, cu respectarea acelorași prevederi stabilite pentru învățământul liceal, iar rezultatele vor fi comunicate în 12 iunie. În 15 iunie, comisia de admitere județeană/a municipiului București trimite listele cu rezultatele finale la probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, prin completarea acestora în aplicația informatică centralizată. În 19- 23 iunie 2020, se ridică/transmit anexele fișelor de înscriere de la unitățile la care candidații au susținut probele de verificare a cunoștințelor de limbă maternă, iar în 25 iunie se depun / transmit anexele fișelor de înscriere ale candidaților care au participat la probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă maternă la unitățile de învățământ de proveniență.

OFERTA EDUCAȚIONALĂ în ALBA pentru învățământul profesional și dual – locuri în licee:

ALBA IULIA

Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – învățământ profesional de stat

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Turism și alimentatie /Bucătar /0,5 /14 locuri /601

Turism şi alimentaţie /Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie /0,5 /14 /599

Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Industrie textilă și pielărie /Confecționer produse textile /0,5 /14 locuri /620

Industrie textilă și pielărie /Confecționer articole din piele și înlocuitori / 0,5 /14 locuri / 623

Liceul Tehnologic Alexandru Domşa” Alba Iulia – învățământ dual

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

SPGA Mecanică/modelier/ 0,5/ 14/ 514

SPGA Mecanică /Operator la mașini cu comandă numerică /1 /25 /530

SPGA Electromecanică /Electromecanic utilaje si instalatii industriale /1,5 /41 /543

Liceul Tehnologic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică /Mecanic auto /0,5 /14 /527

Mecanică / Tinichigiu vopsitor auto / 0,5 / 14 / 506

Liceul Tehnologic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – învățământ dual

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Sudor / 0,5 / 14 / 511

Liceul Tehnologic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Electric /Electrician exploatare central, stații și rețele electrice / 1 / 28 locuri /570

Construcţii, instalaţii şi lucrări publice / Zidar-pietrar- tencuitor /1 /28 /575

Construcţii, instalaţii şi lucrări publice /Instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze /0,5 /14 locuri /580

AIUD

Colegiul National „Bethlen Gabor” Aiud – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Turism si alimentatie / Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie / 1 / 28 / 599

Liceul Tehnologic Aiud – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Mecanic auto / 1 / 28 / 527

Comerț / Comerciant vânzător / 1 / 28 / 597

Liceul Tehnologic Agricol ”Alexandru Borza” Ciumbrud – învățământ profesional de stat

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Agricultură / Lucrător în agroturism / 1 / 28 / 588

BLAJ

Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj – învățământ dual

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Operator la masini cu comanda numeric / 0,5 / 14 locuri / 530

Mecanică / Rectificator / 0,5 / 14 locuri / 509

Electric / Electrician constructor / 3 / 70 locuri / 563

Mecanică / Mecanic utilaje și instalații în industrie / 1 / 28 locuri / 523

Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj – învățământ profesional

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Strungar / 0,5 / 14 locuri / 507

Mecanică / Lăcătuș mecanic prestări servicii / 0,5 / 14 locuri/ 538

Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” Blaj – învățământ profesional

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Industrie alimentară / Brutar-patiser preparator produse făinoase / 0,5 / 14 locuri / 603

Comerţ / Comerciant vânzător / 0,5 / 14 locuri / 597

SEBEȘ

Liceul Tehnologic Sebeș – învățământ dual

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Industrie textilă și pielărie / Confecționer articole din piele și încoluitori / 0,5 / 10 locuri / 623

Industrie textilă și pielărie / Marochiner / 0,5 / 15 locuri / 625

Mecanică / Lăcătuș construcții metalice și utilaj tehnologic / 0,5 / 16 locuri / 501

Fabricarea produselor din lemn / Tâmplar universal / 0,5 / 16 locuri / 613

Liceul Tehnologic Sebeș – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Fabricarea produselor din lemn / Tâmplar universal / 0,5 /14/ 613

Comerț / Comerciant vânzător / 1 /28 / 597

Mecanică / Lăcătuș construcții metalice și utilaj tehnologic / 1 /28 / 501

Industria textilă și pielărie / Marochiner / 0,5 / 14 / 625

CUGIR

Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – învățământ dual

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Operator la masini cu comanda numerica / 1,5 / 44 locuri / 530

Mecanică / Electromecanic utilaje si instalatii industriale / 0,5 / 16 locuri / 543

CÂMPENI

Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Electromecanic / Electromecanic utilaje și instalatii industriale / 1 / 28 locuri / 543

Mecanică / Mecanic utilaje şi instalaţii în industrie / 0,5 / 14 locuri / 523

Turism şi alimentaţie / Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie / 1 / 28 locuri / 599

Silvicultură / Pădurar / 0,5 / 14 locuri / 595

BAIA de ARIEȘ

Liceul ”Dr.Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – învățământ profesional de stat

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Mecanic utilaje și instalații în industrie / 1 / 28 / 523

OCNA MUREȘ

Liceul Tehnologic Ocna Mureș – învățământ profesional de stat

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Lăcătuş construcţii metalice şi utilaj tehnologic / 0,5 / 14 / 501

Mecanică / Lăcătuş mecanic prestări servicii / 0,5 / 14 / 538

Comerț / Comerciant – vânzător / 1 / 28 / 597

Mecanică / Mecanic utilaje și instalații în industrie / 0,5 / 14 / 523

Mecanică / Sudor / 0,5 / 14 / 511

ZLATNA

Liceul ”Corneliul Medrea” Zlatna – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Sudor / 1 / 28 / 511

Licee profesionale – alte localități:

Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – învățământ profesional de stat

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Agricultură / Lucrător în agroturism / 1 / 28 locuri / 588

Liceul Tehnologic de Turism și Alimentație Arieșeni – învățământ profesional de stat

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Turism şi alimentaţie / Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie / 1 / 28 / 599

Liceul Tehnologic Jidvei – învățământ profesional de stat:

Domeniul/Calificarea/Nr. clase/ nr. locuri/ Cod

Mecanică / Mecanic agricol / 0,5 / 14 / 536

Agricultură / Horticultor / 0,5 / 14 / 591.

CALENDAR 2020: Înscrierea și admiterea elevilor la învățământul profesional de stat

Etapa I de admitere în învățământul profesional de stat

29 iunie – 3 iulie 2020 și 6 iulie 2020: Înscrierea candidaților la unitățile de învățământ care au ofertă educațională pentru învățământul profesional, pe baza fișei de înscriere în învățământul profesional de stat și a foii matricole: secretariatele unităților de învățământ gimnazial completează, la cererea elevilor și a părinților/ reprezentanților legali pentru minori, fișa de înscriere în învățământul profesional de stat cu informațiile privind datele personale ale absolvenților claselor a VIII-a, mediile generale de absolvire, notele și mediile obținute la evaluarea națională din clasa a VIII-a, prin tipărirea acestora din aplicația informatică centralizată, precum și a foii matricole cu mediile obținute în clasele V-VIII. Opțiunile elevilor pentru o unitate de învățământ care are ofertă pentru învățământul profesional și calificările din oferta acesteia se completează de către candidați asistați de diriginți/cadrele didactice din unitatea de învățământ gimnazial pe baza unei programări pe zile și ore a tuturor elevilor. Înscrierea candidaților la unitățile de învățământ pentru care au optat se realizează numai de către unitățile de învățământ gimnazial prin transmiterea electronică la unitățile de învățământ care au ofertă pentru învățământul profesional a fișelor de înscriere a candidaților, însoțite de foile matricole. Candidații nu se prezintă și nu depun personal documentele de înscriere la unitățile de învățământ pentru care optează. Eliberarea, de către unitățile de învățământ gimnazial, a foii matricole și a fișei de înscriere în învățământul profesional de stat, în original, pentru absolvenții care solicită aceasta. Eliberarea acestor documente se realizează pe baza unei programări pe zile și ore a absolvenților, afișată de către unitatea de învățământ gimnazial. Documentele mai sus menționate se vor transmite și în format electronic tuturor candidaților care solicită acest lucru – opțiune promovată, ca recomandare importantă, prin anunțuri postate pe paginile de internet ale unităților de învățământ și ale inspectoratelor școlare. La solicitarea candidaților care au susținut și promovat probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, unitățile de învățământ gimnazial eliberează, împreună cu fișa de înscriere, și anexa fișei de înscriere completată cu rezultatul la proba/probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă. Notă: Se va elibera o singură fișă de înscriere. Nu se eliberează fișe de înscriere elevilor din clasa a VIII-a cu situația școlară neîncheiată, aflați în stare de corigență sau repetenție.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Aproape 2000 de copii au participat la Tombola de 1 Iunie de la Sebeș. LISTA câștigătorilor și premiile

Publicat

Aproape 2000 de copii au participat la ”Tombola Copilăriei”, organizată la Sebeș de primărie și Centrul Cultural „Lucian Blaga”. Aceasta s-a desfășurat online, cu prilejul zilei de 1 iunie.

Dintre cei 1.871 de copii înscriși la tombolă, care au participat cu mesaje, desene, cântece și poezii, au fost selectați 148 de câștigători.

Citește și 1 Iunie, Ziua Copilului. Cele mai frumoase mesaje, sms-uri şi felicitări care să îi bucure pe cei mici

Potrivit organizatorilor, aceștia vor fi contactați telefonic sau prin e-mail, pentru înmânarea premiilor.

Luni, 1 iunie vor fi contactați câștigătorii bicicletelor, rolelor și mingilor, iar de marți, 2 iunie, câștigătorii celor 100 de ghiozdane și măști.

”Oremiile vor fi înmânate, conform programărilor transmise telefonic sau prin e-mail, pentru a respecta toate măsurile de prevenție din această perioadă”, precizează organizatorii.

LISTA CÂȘTIGĂTORILOR:

BICICLETE

1) Ana Turean (bilet tombolă 832);
2) Ianis Boitan (bilet tombolă 1505);
3) Flavia Băjenaru (bilet tombolă 1866);
4) Tania Irimie (bilet tombolă 210);
5) Luca Constantin Roșca (bilet tombolă 902);
6) George Alisie (bilet tombolă 1219);
7) Miruna Damaris Stoica (bilet tombolă 1462);
8) Alexandra Biriș (bilet tombolă 1177);
9) Adrian Mortură (bilet tombolă 402);
10) Elena Stănilă (bilet tombolă 1077):
11) Sorana Spiescu (bilet tombolă 709);
12) Zian Vayasdy (bilet tombolă 641);
13) Elena Larisa Gagea (bilet tombolă 925);
14) Carlos Mărginean (bilet tombolă 1466);
15) Caterina Suciu (bilet tombolă 1283);
16) Robert Nistor (bilet tombolă 720);
17) George Cristea (bilet tombolă 1767);
18) Florin Paștiu (bilet tombolă 1818);
19) Alexandra Sora (bilet tombolă 635);
20) Eduard Adrian Obrejan (bilet tombolă 508);
21) Adelina-Maria Strapec (bilet tombolă 553);
22) Ștefania Ana Răhăian (bilet tombolă 581);
23) Vlad Mihai Cîmpean (bilet tombolă 990);
24) Carmen Maria Mercurean (bilet tombolă 1717);
25) Alexandru Florin Dragomir (bilet tombolă 1641);
26) Ștefan Henegariu (bilet tombolă 1778);
27) Diana Jinar (bilet tombolă 1820);
28) Andra Maria Lazăr-Mandi (bilet tombolă 791);
29) Cristina Fechete (bilet tombolă 1249);
30) Ioana Cristian (bilet tombolă 1542);
31) Luca Vasile Jurca (bilet tombolă 731);
32) Cătălin Solovei (bilet tombolă 604);
33) Sonia Andreea Săliștean (bilet tombolă 338);
34) Denisa Oprița (bilet tombolă 702);
35) Diana Vulcu (bilet tombolă 107);

MINGI

1. Vlad Ștefan Ianoș (bilet tombolă 410);
2. Andra Maria Bogdan (bilet tombolă 985);
3. Răzvan Nicolae Vlad (bilet tombolă 1388);
4. Ioana Pătruț (bilet tombolă 336);
5. Samuel Boca (bilet tombolă 1328);
6. Bianca Boitan (bilet tombolă 458);
7. Lucas Andrei Lupșe (bilet tombolă 301);
8. Mara Ioana Drumea (bilet tombolă 682);
9. Alina Maia Solomon (bilet tombolă 1485);
10. Rocsana Amelia Dăncilă (bilet tombolă 912);

ROLE

1. Darius Andrei Salade (bilet tombolă 1303);
2. Marius Eduard Moga (bilet tombolă 194);
3. Mihai Paul Vintilă (bilet tombolă 1172);

GHIOZDANE ȘI MĂȘTI

1. Patrick Zainea (bilet tombolă 1540);
2. Antonia Arpășean (bilet tombolă 782);
3. Carla David (bilet tombol 1521);
4. Andreea Ignat (bilet tombolă 873);
5. Bogdan Mihai David (bilet tombolă 1186);
6. Victor Bobar (bilet tombolă 1143);
7. Miriam Mărginean (bilet tombolă 1660);
8. Samuel Iulian Rezniciuc (bilet tombolă 1242);
9. Andrei Ștefan (bilet tombolă 768);
10. Dragoș Podean (bilet tombolă 71);
11. Bogdan Vușcan (bilet tombolă 147);
12. Sidonia Săliștean (bilet tombolă 1568);
13. Rareș Cazan (bilet tombolă 794);
14. Cătălina Tache (bilet tombolă 89);
15. Albert Andrei Matiș (bilet tombolă 948);
16. Timeea Coșercar (bilet tombolă 349);
17. Marina Isabela Cete (bilet tombolă 921);
18. Darian Morar (bilet tombolă 83);
19. Anda Sorina Ghibu (bilet tombolă 329);
20. Elena Beatriz Bîrsan (bilet tombolă 1083);
21. Sorana Maria Sterp (bilet tombolă 1180);
22. Alin Chihaiu (bilet tombolă 970);
23. Arianna Ioana Bogdan (bilet tombolă 1350);
24. Vlad Muntiu (bilet tombolă 810);
25. Alexandru Andrei Sârbu (bilet tombolă 51);
26. Răzvan Apolzan (bilet tombolă 515);
27. Bianca Maria Trifu (bilet tombolă 1797);
28. Rareș Vlad (bilet tombolă 280);
29. Maya Radu (bilet tombolă 582);
30. Maria Băra (bilet tombolă 521);
31. David Lesenciuc (bilet tombolă 283);
32. Andrei Lungu (bilet tombolă 1244);
33. Darius Câmpan (bilet tombolă 167);
34. Ioan Mihai Borza (bilet tombolă 1246);
35. Andrei Ciulea (bilet tombolă 1566);
36. Eduard Gabriel Cătanea (bilet tombolă 1133);
37. Rareș Ștefan Pușcaș (bilet tombolă 1305);
38. Theodora Bunea (bilet tombolă 441);
39. Camelia Deac (bilet tombolă 1102);
40. Amalia Nicoleta Vlad (bilet tombolă 369);
41. Bogdan Andrei Ordean (bilet tombolă 1620);
42. Eusebiu Botănel (bilet tombolă 50);
43. Adrian Ciucur (bilet tombolă 1088);
44. George Oprița (bilet tombolă 1353);
45. Raluca Albu (bilet tombolă 1231);
46. Emanuel Crețu (bilet tombolă 1472);
47. David Cătălin Fălămaș (bilet tombolă 1839);
48. Robert Hulea (bilet tombolă 774);
49. Alexandra Bena (bilet tombolă 1306);
50. Erika Pădurean (bilet tombolă 1495);
51. Daniel Grigor (bilet tombolă 114);
52. Ioana Grosu (bilet tombolă 1695);
53. Sorin Moga (bilet tombolă 772);
54. Andrei Cosma (bilet tombolă 1098);
55. Carmen Naomi Tofan (bilet tombolă 90);
56. Alexandru Albu (bilet tombolă 1743);
57. Georgiana Fekete (bilet tombolă 412);
58. Ștefania Csabai (bilet tombolă 91);
59. Cosmin Lazăr Mandi (bilet tombolă 790);
60. Alexandru David (bilet tombolă 759);
61. Beatrice Bulbucan (bilet tombolă 1531);
62. Raul Penariu (bilet tombolă 19);
63. Leonard Nicolae Balomirean (bilet tombolă 445);
64. Andreea Ștefan (bilet tombolă 94);
65. Filip Pienariu (bilet tombolă 125);
66. Diana Vlad (bilet tombolă 944);
67. Claudia Cristea (bilet tombolă 324);
68. Darius Orășan (bilet tombolă 455);
69. Nicoleta Grosu (bilet tombolă 542);
70. Antonia Marcu (bilet tombolă 1670);
71. Georgiana Nicoleta Mihălțan (bilet tombolă 1314);
72. George Mirca (bilet tombolă 1467);
73. Camelius Domnița (bilet tombolă 590);
74. George Istrate (bilet tombolă 419);
75. Bianca Maria Beleiu (bilet tombolă 460);
76. Victor Panciuc Rusu (bilet tombolă 1298);
77. Cezar Andrei Ghenescu (bilet tombolă 1730);
78. Sonia Maria Cîndea (bilet tombolă 505);
79. Tecla Pătruț (bilet tombolă 1651);
80. Luca Macavei (bilet tombolă 1453);
81. Laura Maria Opincariu (bilet tombolă 465);
82. Ana Maria Reisnaor (bilet tombolă 603);
83. Adelina Maria Penariu (bilet tombolă 20);
84. Alexandra Stănilă (bilet tombolă 1332);
85. Ciprian Andrei Moga (bilet tombolă 781);
86. Miruna Călin (bilet tombolă 644);
87. Alexandru Vasile Donisă (bilet tombolă 1335);
88. Luca Suciu (bilet tombolă 763);
89. Martha Capătă (bilet tombolă 802);
90. Clara Blândea (bilet tombolă 1482);
91. David Ilea (bilet tombolă 1373);
92. Alexia Păcurariu Cătană (bilet tombolă 1271);
93. Georgiana Spătar (bilet tombolă 316);
94. Lucas Chelaru (bilet tombolă 1223);
95. David Puțan (bilet tombolă 1859);
96. Raul Ionuț Cotoanță (bilet tombolă 1250);
97. Arianna Bogdan (bilet tombolă 690);
98. Noelia Suciu (bilet tombolă 1544);
99. Denis Ștefan Mercurean (bilet tombolă 193);
100. Luiza Negoi (bilet tombolă 1437).

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate