Cine transmite LIVE la TV România – Elveția. Situația paradoxală care apare la câștigarea grupei. Echipele probabile

Cine transmite LIVE la TV România – Elveția, marți, 21 noiembrie 2023. Este un meci mai degrabă de palmares, echipa nostră fiind deja calificată.

România întâlnește Elveția pe Arena Națională, în ultimul meci din grupele preliminariilor EURO 2024. Partida începe la ora 21:45 și va fi difuzată live la TV de postul Antena 1.

Situație paradoxală: e mai bine să câștigăm sau să pierdem cu Elveția?

Cei doi comentatori ai postului, Felix Drăghici și Andrei Rădulescu, vor discuta înainte și după partidă cu Gică Popescu.

Vezi și EURO 2024: Cine va transmite meciurile României la TV

România este deja calificată la EURO, după 2-1 cu Israel. Pentru a păstra primul loc în grupă, nu trebuie să piardă meciul din această seară cu Elveția.

UPDATE: Scor la pauză România Elveția: 0-0 . După 45 de minute elvețienii a avut posesia mingii mai mult, dar tricolorii au avut mai multe ocazii la poarta Elveției.

UPDATE: 1-0 pentru România în minutul 50. Denis Alibec deschide scorul după o fază bine jucată de tricolori. Stanciu a centrat în careu, iar Moruțan a dat o lovitură de cap spre Alibec, care a marcat în poarta elvețienilor.

UPDATE minutul 90+5: SCOR FINAL România- Elveția 1-0. Calificare strălucitoare la EURO 2024: Tricolorii termină grupa pe primul loc

Locul I ar duce echipa de fotbal a României în urna 2 valorică la tragerea la sorți a grupelor Campionatului European.

Echipa noastră nu mai are nici o șansă să facă parte din prima urnă valorică, în care sunt Germania, Anglia, Spania, Franța, Belgia și Portugalia.

Ea se va regăsi în urnele 2 sau 4, în funcție de rezultatul din meciul cu Elveția.

Dacă va pierde grupa, se va regăsi în urna 4, ceea ce i-ar permite să evite echipe foarte puternice aflate de asemenea în urna 4, cum ar fi Italia sau Serbia.

Este o situație paradoxală. Astfel, dacă va câștiga grupa va ajunge în urna doi, unde sunt echipe precum Danemarca, Austria, Ungaria, Albania și poate Turcia.

Cine transmite LIVE la TV România – Elveția: Echipele probabile

România – Elveția, echipe probabile:

România: H. Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Fl. Coman

Rezerve: Niță, I. Radu – Screciu, G. Pușcaș, Cicâldău, Drăguș, D. Olaru, I. Hagi, Mogoș, Racovițan, Artean, Florin Tănase

Selecționer: Edward Iordănescu

Elveția: Sommer – Comert, Akanji, Elvedi, Garcia – Zakaria, Xhaka, Freuler – Steffen, Okafor, Vargas
Rezerve: Racioppi, Mvogo, Benito, Schar, Zeqiri, Zesiger, Aebischer, Amdouni, Shaqiri, Ndoye, Ugrinic

Selecționer: Murat Yakin

Arbitru: Davide Massa