România a învins Elveția și s-a calificat la EURO 2024 fără niciun meci pierdut. Denis Alibec a marcat golul victoriei

România a întâlnit Elveția acasă, pe Arena Națională, în ultimul meci din preliminariile Campionatului European de Fotbal care va avea loc anul viitor din Germania. Singura miză a fost primul loc în grupă, ambele echipe fiind deja calificate la EURO 2024. România va fi în urna a doua valorică la tragerile la sorți pentru grupele de la Campionatul European.

România s-a calificat la EURO 2024, sâmbătă, după ce a învins Israelul cu scorul 2-1.

România a învins Elveția cu 1-0 în preliminariile EURO 2024 și termină pe primul loc în grupă. România a terminat grupa neînvinsă!

Denis Alibec a înscris golul victoriei, în minutul 50

Selecţionerul naţionalei de fotbal a României, Edward Iordănescu, a efectuat cinci schimbări faţă de partida cu Israelul pentru meciul cu echipa Elveţiei.

În primul 11 au apărut Alexandru Cicâldău, Marius Marin, Olimpiu Moruţan, Denis Alibec şi Florinel Coman, care i-au înlocuit pe Vladimir Screciu, Răzvan Marin, Ianis Hagi, George Puşcaş şi Denis Drăguş.

Echipele de start:

România: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 8. Alexandru Cicâldău, 6. Marius Marin, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) – 21. Olimpiu Moruţan, 7. Denis Alibec, 17. Florinel Coman. Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Ionuţ Radu – 4. Bogdan Racoviţan, 5. Vladimir Screciu, 9. George Puşcaş, 13. Andrei Artean, 14. Ianis Hagi, 18. Răzvan Marin, 19. Denis Drăguş, 20. Darius Olaru, 22. Vasile Mogoş, 23. Florin Tănase.

Elveţia: 12. Yvon Mvogo – 13. Ricardo Rodriguez, 4. Nico Elvedi, 5. Manuel Akanji, 15. Ulisses Garcia – 20. Michel Aebischer, 10. Granit Xhaka (căpitan), 19. Dan Ndoye – 23. Xherdan Shaqiri, 9. Noah Okafor, 17. Ruben Vargas. Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve: 1. Yann Sommer, 21. Anthony Racioppi – 2. Filip Ugrinic, 3. Loris Benito, 6. Denis Zakaria, 7. Zeki Amdouni, 8. Remo Freuler, 11. Renato Steffen, 14. Andi Zeqiri, 16. Eray Comert, 18. Cedric Zesiger, 22. Fabian Schaer.

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Stefano Alassio; al patrulea oficial: Matteo Marcenaro (toţi din Italia)
Arbitru video: Massimiliano Irrati; arbitru asistent video: Valerio Marini (ambii din Italia)
Observator UEFA pentru arbitri: Goran Mihaljevic (Muntenegru); Delegat UEFA: Michal Mertinyak (Slovacia)

România-Elveția: Prima repriză s-a terminat fără goluri

Prima repriză s-a încheiat 0-0, cu o echipă a României care a avut câteva faze la poarta adversă. Stanciu a executat o lovitură liberă de la 28 de metri, iar mingea trece puțin peste poartă.

De asemenea, în minutul 40, Coman a tras spre poartă de la aproximativ 25 de metri, dar portarul elvețian a reținut balonul.

România- Elveția: Denis Alibec deschide scorul

România a deschis scorul în reprinza a doua prin Denis Alibec. Golul a venit în minutul 50.

8 minute mai târziu, Alibec a șutat din nou, dar portarul elvețian a reușit să respingă. Minge a ajuns la Stanciu, care a tras pe lângă poartă.

România se califică la Euro24 pe locul 1. A câștigat o grupă de calificare după 16 ani

La tragerea la sorți în care vor fi stabilite grupele de la EURO 2024, programată pe 2 decembrie, România va fi în urna 2

Echipa noastră face parte din urna 2 și va evita adversare ca Ungaria, Danemarca, Albania, Austria și Turcia.

Ultimele trei echipe calificate la EURO 2024 vor fi stabilite după play-off-urile din Liga Națiunilor, programate în luna martie.

Urnele pentru EURO 2024

Urna 1: Germania, Portugalia, Franța, Spania, Belgia, Anglia

Urna 2: Ungaria, Danemarca, Albania, Austria, Turcia, România

Urna 3: Scoția, Slovenia, Slovacia, Cehia, Olanda, Croația

Urna 4: Serbia, Italia, Elveția, câștigătoare play-off A, câștigătoare play-off B, câștigătoare play-off C