ACTUALITATE
Consiliul Judeţean Alba a anulat spectacolul omagial din Alba Iulia, la 155 de ani de la „Mica Unire”, în semn de respect pentru victimele accidentului aviatic din Apuseni
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/10/IMG_8406.jpg)
Pentru a marca ziua de 24 ianuarie, care a rămas în istoria românilor ca data la care s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române, Centrul de Cultură „Augustin Bena” a dorit să organizeze vineri un spectacolul omagial intitulat „Hai să dăm mână cu mână”. Evenimentul care s-ar fi desfășurat la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia, cu începere de la ora 18.00, a fost anulat.
Motivul este că vineri se ține doliu în memoria victimelor care și-au pierdut viața, luni, în accidentul tragic din Apuseni.
Citește mai multe despre ”Mica Unire” din 24 ianuarie 1859. Cum s-a făcut Unirea Principatelor Române sub domnitorul Alexandru Ioan Cuza
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)