BLAJ

CSM Volei Alba-Blaj, victorie categorică în primul meci din Liga Campionilor. A învins LKS Commercecon Lodz cu scorul de 3-1

CSM Volei Blaj

CSM Volei Alba-Blaj, victorioasă în primul meci din Liga Campionilor, după ce a învins echipa LKS Commercecon Lodz cu scorul de 3-1.

CSM Volei Blaj a câștigat cu scorul de 3-1 (25-23, 19-25, 31-29, 25-17), primul său meci de debut în Grupa E a Ligii Campionilor la volei feminin.

După ce a trecut de două tururi preliminare, campioana României a reuşit să câştige în Polonia după aproape două ore de joc (1 h 53 min), transmite Agerpres.

Setul al treilea a fost unul esenţial, echipa ardeleană salvând patru mingi de set înainte de a se impune cu 31-29.

De la echipa din Blaj s-au remarcat Bogumila Biarda (18 puncte), Katarina Jovic (15) şi Nneka Onyejekwe (10).

MVP-ul gazdelor a fost Valentina Diouf (22 puncte), evoluţii apreciate având şi Amanda Francisco (16) şi Kamila Witkowska (11).

Meciul au fost arbitrat de Sonja Simonovska (Muntenegru) şi de italianul Stefano Cesare.

În celălalt meci al grupei, Volero Le Cannet a trecut de SC Prometei Dnipro cu 3-0 (25-20, 25-22, 25-20).

CSM Volei Alba-Blaj va juca următorul meci pe 15 noiembrie, cu Volero Le Cannet.

Sursa foto: Facebook/ Volei Alba Blaj