EURO 2024: Gooool! Stanciu deschide scorul pentru România, în meciul cu Ucraina. Al doilea gol, Marin. Al treilea, Drăguș: 3-0

EURO 2024: Căpitanul Nicușor Stanciu a marcat primul gol în meciul România-Ucraina. Scorul era 1-0, minutul 29.

UPDATE: Repriza a doua, scor 2-0 pentru România. A marcat Răzvan Marin, minutul 53.

UPDATE 1: Drăguș marchează din pasa lui Denis Man, scor 3-0, minutul 57.

Scor final, 3-0.

România a întâlnit, luni, în primul său meci de la Campionatul european de fotbal 2024, echipa Ucrainei, în Grupa E. Meciul se desfășoară pe stadionul Arena din Munchen.

În echipa României, sunt doi fotbaliști originari din Alba: căpitanul Nicolae Stanciu (Alba Iulia) și Andrei-Florin Rațiu (din Aiud).

Mai jos, golul marcat de Nicușor Stanciu:

Stanciu a primit mingea de la Man, care a pasat din marginea terenului. Căpitanul echipei a șutat puternic în vinclul porții lui Lunin. Scor 1-0, minutul 29.

Reacția suporterilor români (sursa video cititor Alba24):

Peste 40.000 de suporteri români în tribune (sursa video cititor Alba24):

Cum s-a auzit Imnul României la meciul de pe stadionul Arena Munchen:

Echipa României

1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Fl. Coman, 18. R. Marin, 19. Drăguș, 20. Man, 21. Stanciu – cpt.

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoș, 23. Sorescu, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut

Selecționer: Edward Iordănescu

Echipa Ucrainei

23. Lunin – 2. Konoplia, 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt., 19. Shaparenko – 15. Tsygankov, 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk.

Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 7. Yarmolenko, 8. Malinovskyi, 9. Yaremchuk, 16. Mykolenko, 18. Brazhko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 24. Tymchyk, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

Selecționer: Serghei Rebrov

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia).

România la EURO 2024

Pentru România, este a şasea participare la Campionatul European, după cele din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Programul meciurilor de la EURO 2024: Vezi detalii legate de Cine transmite LIVE la TV meciurile României la Euro 2024

România este reprezentată la EURO 2024 şi de o brigadă de arbitri, formată din Istvan Kovacs (arbitru de centru), Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (arbitri asistenţi) şi Cătălin Popa (arbitru VAR).

Fiecare echipă susține trei meciuri în grupă, întâlnind o singură dată fiecare adversar. După aceste meciuri, primele două echipe din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, alături de cele mai bune patru echipe de pe locul trei.

În caz de egalitate între cel puţin două echipe din aceaşi grupă, ele vor fi departajate – în ordine – conform numărului de puncte, golaveraj şi numărul de goluri înscrise în confruntările directe.

Cinci înlocuiri sunt admise de fiecare meci, iar o şasea fiind posibilă în caz de prelungiri la meciurile cu eliminare directă.

UEFA a permis, totodată, selecţionerilor să convoace 26 de jucători în loc de 23, potrivit Agerpres.