Festivalul Internațional de Teatru ”Povești” 2026 continuă joi cu o serie de spectacole de neratatat, atât pentru copii, cât și pentru adulți. 

Spectacolul DON QUIJOTE, cu Marcel Iureș, este cel mai așteptat eveniment cultural al zilei. Regizorul Alexandru Dabija propune o reinterpretare contemporană a mitului lui Don Quijote, explorând granițele dintre iluzie și realitate, dintre idealism și pragmatism.

Publicitate

Inspirată de capodopera lui Cervantes și adaptată de James Fenton, această montare aduce în fața publicului din Alba Iulia povestea legendară a Cavalerului Tristei Figuri, într-un spectacol plin de umor, aventură și melancolie.

Părinții și adolescenții sunt invitați la ”Deșteptarea”, în regia lui Bobi Pricop. Spectacolul este așadar dedicat în mod special publicului adolescent, dar se adresează deopotrivă părinților, profesorilor și tuturor celor interesați de felul în care lumea digitală influențează formarea identității și relațiile dintre generații.

Publicitate

Construită ca o polifonie de voci digitale și confesiuni intime, „Deșteptarea” este o radiografie a adolescenței în era rețelelor sociale și a inteligenței artificiale, un spectacol despre pierderea controlului asupra propriei imagini, despre fragilitatea identității, despre cât de subțire este linia dintre real și fabricat atunci când tehnologia devine armă și despre ce se întâmplă atunci când maturizarea se petrece mai mult în cloud decât în corp.

Un element definitoriu al spectacolului îl reprezintă distribuția formată din adolescenți, membri ai trupei de tineri create de Bobi Pricop în urmă cu un an, care funcționează în paralel cu Trupa „Iosif Vulcan”.

Publicitate

Proiectul implică aproximativ 20 de adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani, dintre care șapte au fost distribuiți în roluri, iar ceilalți apar prin intervenții video integrate în construcția scenică.

Nici spectacolele pentru cei mici din festival nu trebuie ratate: de la ora 11, Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri Craiova, aduce Albă ca Zăpada, regizat de regretatul Cristian Pepino.

Vezi și Programul Festivalului Internațional de Teatru ”Povești” 2026

JOI, 21 mai

11:00   JOACĂ, REACȚIONEAZĂ, CREEAZĂ! sau THINK FAST, PLAY SMART!

  • Atelier de improvizație teatrală, Ioan Ardelean - actor
  • Liceul de Arte Regina Maria Alba Iulia / 2h
Publicitate

11:00 – 20:00 IN MEMORIAM CRISTIAN PEPINO

  • Expoziție de fotografie
  • Foaier Casa de Cultură a Studenților

11:00   ALBĂ CA ZĂPADA, regia Cristian Pepino

  • Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri Craiova
  • Spectacol de teatru pentru copii / 3+
  • Casa de Cultură a Sindicatelor / 55 min.

12:00   Cafeaua cu tâlc

  • Conferință de presă
  • Art Cafe

14:00 – 18:00 IN MEMORIAM CORNELIU VASILESCU

  • Expoziție permanentă de pictură și grafică
  • Galeria de Artă a Municipiului Alba Iulia

14:00 – 20:00 CULOARE ȘI POVESTE

  • Ianza-Art Inter-Cultural
  • Expoziție permanentă de grafică și pictură
  • Iridescent Gallery Alba Iulia
  • (str. Anghel Saligny nr. 2G, sc.H)

16:00   FRICILE MELE, ARIPILE MELE și COPACUL DORINȚELOR ÎMPLINITE

  • Atelier de scenografie, Alina Herescu - scenograf
  • Casa de Cultură a Studenților, Sala Oglinzilor
Publicitate

17:00   DEȘTEPTAREA, regia Bobi Pricop

  • Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa Iosif Vulcan
  • Spectacol de teatru pentru adolescenți / 14+
  • Teatrul de Păpuși Prichindel / 2h

18:00 – 20:00  ARTA COSTUMULUI DE OPERĂ

  • Expoziție permanentă de costume
  • Foaier Casa de Cultură a Sindicatelor

19:30   DON QUIJOTE, regia Alexandru Dabija

  • Teatrul Act București
  • Spectacol de teatru / 12+
  • Casa de Cultură a Studenților / 2h 30 min. (cu pauză)