EVENIMENT

Finala circuitului internaţional de şah România Grand Prix, organizat de Federaţia Română de Şah şi Consiliul Judeţean Alba, a reunit la start 16 jucători din 4 ţări.

Aceștia s-au calificat din cele 5 etape preliminare ale circuitului dotat cu un fond total de premiere de 175.000 euro.

În prima zi a evenimentului, jucătorii au fost împărţiţi în 4 grupe de câte 4 jucători. Au jucat fiecare împotriva celuilalt câte 2 partide.

După dispute foarte echilibrate, au obţinut calificarea în sferturile de finală:

• Momchil Petkov (BUL) şi Cătălin Ardelean din grupa A
  • David Gavrilescu şi Ciprian Nanu din grupa B
  • Gergely Kantor (HUN)  şi Mircea Pârligras din grupa C
  • Bogdan Deac şi Maksim Chigaev (ESP) din grupa D.

În sferturile de finală s-au înregistrat următoarele rezultate: Petkov – Nanu 1,5-0,5, Gavrilescu-Ardelean 2-1, Chigaev-Kantor 2-1, Deac-Pârligras 1,5-0,5

În semifinale, Bogdan Deac s-a impus în faţa bulgarului Momchil Petkov cu 1,5-0,5.

Maksim Chigaev a câştigat partida de blitz de departajare împotriva lui David Gavrilescu, după ce primele două partide (de şah rapid) ale meciului s-au încheiat remiză.

În finala mică a fost rândul lui David Gavrilescu să se impună în prelungirile meciului cu Momchil Petkov. A obţinut victoria cu 2-1.

Ca şi la ediţia precedentă, găzduită tot de Hotelul Transilvania din Alba Iulia, învingătorul finalei a fost marele maestru român Bogdan Deac (numărul 42 mondial).

S-a impus cu 1,5-0,5 împotriva lui Maksim Chigaev (Spania, numărul 139 mondial).

La festivitatea de premiere, Marcel Florea, director general Florea Grup, i-a înmânat marele trofeu al circuitului.

Pentru victoria în finala circuitului, Bogdan Deac a fost recompensat cu un premiu în valoare de 25.000 lei.

O evoluţie foarte bună a avut şi maestrul internaţional Adrian Sechereş, originar din Teiuş. S-a clasat pe locul 3 cu 2 victorii, 2 remize şi 2 înfrângeri în cea mai dificilă grupă. A jucat împotriva primilor doi clasaţi în finală, Bogdan Deac şi Maksim Chigaev, şi a marelui maestru internaţional Constantin Lupulescu.

După desfăşurarea partidelor pentru locurile în clasament, Adrian Sechereş s-a clasat pe un onorant loc 11, obţinând şi un premiu de 5.000 lei.