ACTUALITATE
FOTO: Mica Unire, sărbătorită la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Alba Iulia, cu eseuri și cântece patriotice
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2015/01/2015-01-23-12.30.05.jpg)
![2015-01-23 12.30.05](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2015/01/2015-01-23-12.30.05-300x169.jpg)
Elevii Şcolii gimnaziale „Mihai Eminescu” au marcat Mica Unire printr-o evocare istorică pe tema evenimentelor de la mijlocul secolului al XIX-lea şi a semnificaţiei lor. Eseurile au fost sunținute de către elevii Teodora Oltean şi Andrei Vîlcu din clasa a VII-a A.
Corul „Speranţa” a cântat piese precum „Haideţi, fraţi, într-o unire”, „Frunzuliţa” şi „Hora Unirii”, iar eleva Oana Costandin a recitat o poezie pe tema Unirii.
Organizatorul acestui eveniment a fost profesorul de istorie Daniel Boian.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)