Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

FOTO: Olimpicii Sebeșului. LISTA elevilor și a profesorilor care au obținut rezultate excelente la concursuri și olimpiade


Publicat

Cu prilejul Zilei Mondiale a Educației, 145 de elevi merituoși ai Sebeșului și 79 de cadre didactice îndrumătoare au fost premiați astăzi, într-un eveniment care s-a bucurat de susținerea autorităților locale și județene.

Începând cu ora 13:00, la Centrul Cultural „Lucian Blaga”, în sala de spectacole, a avut loc festivitatea de premiere a cadrelor didactice și a elevilor care au obţinut rezultate deosebite la concursurile şi olimpiadele şcolare.

Vezi și Șase copii de la o grădiniță din Alba Iulia, afectați de virusul vărsăturilor de iarnă. Trei dintre ei au fost internați

Premiile au fost oferite de către primarul Municipiului Sebeş, Dorin Nistor și de președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel. Bugetul de premiere s-a ridicat la suma de 29.000 lei, 16.000 lei contribuția Municipiului Sebeș și 13.000 lei contribuția Consiliului Județean Alba.

În jurul orei 16:00, municipalitatea a oferit o recepţie privată personalului didactic care s-a implicat în formarea şi educarea elevilor performeri cu care burgul nostru se mândreşte. Au participat circa 300 de profesori, atât personal activ în câmpul muncii, cât şi dascăli pensionaţi, care au fost întâmpinaţi cu flori şi cărora le-a fost dedicat un spectacol artistic. S-a dorit a fi un gest de gratitudine şi de preţuire pe care îl datorăm corpului profesoral, acesta fiind mesajul transmis de primarul Dorin Nistor.  

Primăria Municipiului Sebeş adresează tuturor premianţilor sincere felicitări pentru performanţele obţinute, iar corpului profesoral urări de succes în toate activităţile şi proiectele destinate formării tinerelor generaţii.

ELEVI  (PREMII ACORDATE DE PRIMĂRIA ȘI CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI SEBEȘ)

Nr. crt. – Nume, prenume – Unitatea școlară – Olimpiada – Premiul obținut

PREMIUL III

1 – Anghel Roxana – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – III
2 – Bebeșelea Evelyn – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – III
3 – Munteanu Mihaela – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – III
4 – Streulea Filip – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – III
5 – Vasile Rafael – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – III
6 – Ailoaie Ema – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
7 – Antilică Tudor – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – III
8 – Catelina Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Engleză – III
9 – Creț Larisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
10 – Dăian Petre-Mihai – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului – III
11 – Dobra Ana-Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
12 – Dumitru Raul Andrei – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Istorie – III
13 – Flueraș Tatiana-Mihaela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
14 – Frățilă Alexia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
15 – Goța Alexandru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
16 – Hîndorean Rareș – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
17 – Inurean Darius – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – III
18 – Itu Jasmine Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
19 – Lupu Andreea-Elena – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
20 – Muntean David-Cristian – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III

21. – Nandrea Iadira-Nicola – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
– – – Matematică – III
– – – Concursul Național de Geografie „Terra” – I
22 – Negură-Damian Zara Elenia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – III
23 – Nuțu Miruna-Ana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limbi Clasice-Limba Latină – III
24 – Oltean Robert-Virgiliu – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – III
25 – Păucean Alexandru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – III
26. – Petraș Kevin-Andrei – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – III
– – – Matematică – III
– – – Limba Germană Modernă-A1 – III
27 – Petru David – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – III
28 – Pienariu Ema – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
29 – Popa Alexandru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
30 – Mărginean Iosif Cristian – Liceul Tehnologic Sebeș – Concurs pe Meserii-bucătar – III
31 – Giurgiu Sara Alisia – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – III
32 – Hondru Alexandra Maria – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – III
33 – Ilașcă Fineas Samuel – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – III
– – – Limba Germană – I

PREMIUL II

34 – Căpățână Tabita – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – II
35 – Dărămuș Andreea – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – II
36 – Hodoroabă Damaris – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – II
37 – Müller Timon – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – II
38 – Sandu Celia Alutina – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – II
39 – Sârbu Beatrice – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – II
40 – Airinei Maria Cristina – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – II
41 – Bădilă Timotei-Ilie – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – II
42 – Bărăian Adrian-Călin – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – II
43 – Bumbu Paul-Cosmin – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – II
44 – Blaga Rebeca-Ioana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – II
45 – Ciocea Izabela Elena – Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș – Limba Rromani – II
46 – Dărămuș Darius – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național „Călători prin Istorie” – II
47 – Dreghiciu Ana-Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – II
48 – Frățilescu Gabriel – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – II
49 – Goia Teodora – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – II
50 – Ispas Iulia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – II
51 – Leonte Cristina – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea B-nivel 4 – II
52 – Liță Naomi – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – II
53 – Marinaș Alexandru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă-nivel A1 – II
54 – Mărginean Miriam – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – II
55 – Muntean Iunia-Tereza – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – II
56 – Obreja Filip-Constantin – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – II
57 – Puțan Iulia-Nicoleta – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – II
58 – Puțan Andrei – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – II
59 – Sava Roxana Daniela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Engleză – II
60 – Ștefan Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național „Memoria Holocaustului” – II
61 – Tărâță Victor – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național „Memoria Holocaustului” – II
– – – Geografie – II
62 – Tomoioagă Cristian-Ioan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Informatică – II
63 – Virca Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Interdisciplinar de Limba și Literatura Română și Religie-Cultură și Spiritualitate Românească – II
64 – Voina Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – II
65 – Bogdan Răzvan – Liceul Tehnologic Sebeș – Concurs pe Meserii-bucătar – II
66 – Ilașcă Alvaro – Liceul Tehnologic Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – II
67 – Klett Ana-Maria – Liceul Tehnologic Sebeș – Tehnologii, Industrie Textilă și Pielărie – II
68 – Șuldac Denis – Liceul Tehnologic Sebeș – Tehnologii, Industrie Textilă și Pielărie – II
69 – Mohanu Crina – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
70 – Matiescu Andreea – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
71 – Besoi Diana – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
72 – Susan Ioana – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
73 – Petrifălean Anamaria – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
74 – Muratore Paula – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
75 – Puțan Delia – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
76 – Sărăcită Mădălina – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
77 – Brașoveanu Maria Patricia – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Limba Engleză – II
78 – Bădilă Flavius Daniel – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – II
79 – Ilașcă Ruben Javier – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – II
80 – Irimie Delia – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – II
81 – Jurju Antonia – Școala Gimnazială Petrești – Concursul Național de Geografie „Terra” – II
82 – Șuteu Rahela Ani – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – II
83 – Țâmpea Andrei – Școala Gimnazială Petrești – Concursul Național „Călători prin Istorie” – II
84 – Schiau Paul – Școala Gimnazială Petrești – Concursul Național „Călători prin Istorie” – II
85 – Ghenescu Silvana Maria – Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș – Limba Franceză – II

PREMIUL I

86 – Pleșa Ioana – Liceul German Sebeș – Matematică – I
87 – Dobra Victor – Liceul Tehnologic Sebeș – Matematică – I
88 – Zoicaș Tudor – Liceul Tehnologic Sebeș – Matematică – I
89 – Berghian Sara – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
90 – Căta Iustin George – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
91 – Cosma Vlad – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
92 – Dragomirescu Horea – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
93 – Drăguș Nicolae – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
94 – Micu Răzvan – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
95 – Negură Damian Eric Nicolas – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
96 – Biriș Alexandra – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Matematică – I
97 – Cândroiu Ana-Maria – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Matematică – I
98 – Cîndescu Rareș – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Matematică – I
99 – Marin George – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Matematică – I
100 – Băbuț Vasile Alexandru – Școala Gimnazială Petrești – Concursul Național „Călători prin Istorie” – I
101 – Boroica Tudor – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național „Memoria Holocaustului” – I
102 – Belciu Carla Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – I
103 – Puia Timotei – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – I

PREMIUL I

(PREMIU ACORDAT DE CONSILIUL JUDEȚEAN ALBA)
104 – Bena Răzvan-Ioan – Liceul German Sebeș – Limba și literatura Română – I
105 – Cetean Fakner Nikola-Bianca – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
– – – Limba și Literatura Română – I
106 – Dondea Maniu David – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
107 – Pintilii Denisa Nicola – Liceul German Sebeș – Limba și Literatura Română – I
108 – Prunoiu Alessandro – Liceul German Sebeș – Limba și Literatura Română – I
109 – Răulea Daria – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
110 – Rotaru Tudor – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
111 – Șuteu Tamara Mihaela – Liceul German Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – I
112 – Șuteu Mihai David – Liceul German Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – I
113 – Șuteu Isaac Victor – Liceul German Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – I
114 – Thiess Timon – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
115 – Thiess Julia – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
116 – Bota Viviana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Engleză – I
117 – Căta Ioana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limbi Clasice-Limba Latină – I
118 – Ilașcă Patricia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – I
119 – Lorintz Alexandru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – I
– – – Limba și Literatura Română-secțiunea B – I
120 – Marian Vlad-Ioan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – I
121 – Mitucă Miruna – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – I
122 – Popa Iulia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – I
123 – Popescu Melania – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – I
124 – Pușcaș Tia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – I
125 – Grosu Oana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – I
126 – Rotta Sorana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – I
127 – Șuteu Rebeca – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – I
128 – Tomoioagă Cristian-Ioan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – I
129 – Cibu Andrei – Liceul Tehnologic Sebeș – Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice: Industrie Textilă și Pielărie – I
130 – Mihai Alberto Eduardo – Liceul Tehnologic Sebeș – Limbi Romanice-Limba Spaniolă – I
131 – Șușu Emanuela – Liceul Tehnologic Sebeș – Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice: Industrie Textilă și Pielărie – I
132 – Panțiuru Alexandra – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – I
133 – Chicea Mihai Danil – Școala Gimnazială Petrești – Limba Germană Modernă – I
134 – Stănilă Alexandra Andreea – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Alianța Evanghelică – I

PREMIU OLIMPIADE NAȚIONALE
(PREMIU ACORDAT DE CONSILIUL JUDEȚEAN ALBA)

135 – Dobra Nicolae Alexandru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – III
136 – Horvath Mark – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – III
137 – Crintea Maria Mălina – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – M
138 – Tărîță Victor – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – M
139 – Vilichi Dan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – M
140 – Irimie Iunia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – M
141 – Bărăian Adrian-Călin – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – III
142 – Bădilă Timotei-Ilie – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – III
– – – Limba și Literatura Română-secțiunea B – M
143 – Iftime Paulescu Alessia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – M
144 – Voina Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – M
145 – Șerban Gabriela Ramona – Liceul Tehnologic Sebeș – Limbi Romanice-Limba Italiană – II

PROFESORI
(PREMII ACORDATE DE PRIMĂRIA ȘI CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI SEBEȘ)

PREMIUL SPECIAL

1 – Galiș Daniela – Liceul Tehnologic Sebeș-Grădinița cu Program Prelungit număr 2 – Premiul Special –
2 – Corina Corpodean – Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș-Grădinița cu Program Normal număr 6 – Premiul Special –
3 – Rablou Claudia – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș-Grădinița cu Program Normal Lancrăm – Premiul Special –
4 – Delean Carmen – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș-Grădinița cu Program Normal număr 8 – Premiul Special –
5 – Mirion Ana – Școala Gimnazială Petrești-Grădinița cu Program Normal Petrești – Premiul Special –

PREMIUL III

în cazul profesorilor care au obținut mai multe premii, acestea sunt menționate la rubrica „Premii”

6 – Răulea Delia – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – III, II
7 – Arsu Narcisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
8 – Bârsan Ioan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Olimpiada Internațională Științele Pământului – III
– – – Fizică – II

9. – Bulbucan Mioara -Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național de Geografie „Terra” – I, II, II, III, III
– – – Geografie – II
– – – Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului – III
10 – But Georgeta – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
– – – Limba și Literatura Română-secțiunea B, nivel 4 – II
11 – Dobromir Mihaela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limbi Clasice-Limba Latină – III
12 – Drăghiță Marcela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului – III
13 – Drăguș Daniela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – III, II, II
14 – Dreghiciu Lucia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Engleză – III
15 – Dumitraș Dan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Istorie – III
16 – Elekes Daniela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III
17 – Fântână Ana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – III, II
18 – Grosu Monica – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
19 – Lorintz Liliana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – III, II
20 – Mihu Anca – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – III, II
21 – Mihu Rodica – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – III, II, II
22 – Mucenicu Adina – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III, II, II

23. – Mucsi-Amariței Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III, III, II
– – – Limba Germană Modernă-nivel A1 – III, II
24 – Obreja Adriana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III, III
25 – Popa Dina – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului – III
26 – Suciu Roxana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – III, III, III, II, II
27 – Ștef Vasile – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – III, III
28 – Vesa Nadia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – III
29 – Dumitrașcu Ștefan – Liceul Tehnologic Sebeș – Concurs pe Meserii-bucătar – III, II
30 – Todoran Ovidiu – Liceul Tehnologic Sebeș – Concurs pe Meserii-bucătar – III, II
31 – Han Simona – Liceul Tehnologic Sebeș – Școala Gimnazială Petrești – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Alianța Evanghelică – III, III, III, II, II, II,II, II

PREMIUL II

32 – Barbu Ioana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Engleză – II
33 – Damian Elena – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Național „Călători prin Istorie” – II
– – – Concursul Național „Memoria Holocaustului” – II, I
34 – Muntean Marius – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Informatică – II
35 – Petru Valentin – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Interdisciplinar de Limba și Literatura Română și Religie-Cultură și Spiritualitate Românească – II
36 – Sântimbrean Anca – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Concursul Interdisciplinar de Limba și Literatura Română și Religie-Cultură și Spiritualitate Românească – II
37 – Ursu Lidia – Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș – Limba Rromani – II
38 – Cîmpean Didina – Liceul Tehnologic Sebeș – Tehnologii, Industrie Textilă și Pielărie – II, II
39 – Stanciu Adina Mixandra – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
40 – Cîmpean Mirela Ionela – Liceul Tehnologic Sebeș – Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” – II
41 – Iftimie Paulescu Iulia – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Limba Engleză – II
42 – Cibu Maria – Școala Gimnazială Petrești – Concursul Național de Geografie „Terra” – II
43 – Cosma Cornelia – Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș – Limba Franceză – II

PREMIUL I

44 – Neagu Ioana – Liceul German Sebeș – Matematică – I
45 – Adam Constantin – Liceul Tehnologic Sebeș – Matematică – I
46 – Irimie Petronela – Liceul Tehnologic Sebeș – Matematică – I
47 – Bucaciu Felicia – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I
48 – Lazăr Maria – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I, I, I
49 – Stănilă Laura – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Matematică – I, I, I
50 – Chirilă Lidia – Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Matematică – I, I, I, I
51 – Dărămuș Gheorghe – Școala Gimnazială Petrești – Concursul Național „Călători prin Istorie” – I

PREMIUL I

(PREMIU ACORDAT DE CONSILIUL JUDEȚEAN ALBA)
52 – Bădescu Lacrima Johanna – Liceul German Sebeș – Limba și Literatura Română – I
53 – Bota Violeta – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
54 – Cojocaru Mioara – Liceul German Sebeș – Limba și Literatura Română – I
55 – Răulea Delia – Liceul German Sebeș – Limba Germană Maternă – I
56 – But Georgeta – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – I
57 – Dobromir Mihaela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limbi Clasice-Limba Latină – I
58 – Dreghiciu Lucia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Engleză – I
59 – Lorintz Liliana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – I
60 – Mihu Anca – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – I
61 – Mucenicu Adina – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – I
62 – Obreja Adriana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea B – I
63 – Todor Petru – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – I
64 – Elekes Daniela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană – I
65 – Cîmpean Didina – Liceul Tehnologic Sebeș – Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice: Industrie Textilă și Pielărie – I
66 – Modoeanu Lucia – Liceul Tehnologic Sebeș – Limbi Romanice-Limba Spaniolă – I
67 – Nistor Simona – Școala Gimnazială număr 2 Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – I
68 – Botta Annemarie – Școala Gimnazială Petrești – Limba Germană Modernă – I
69 – Han Simona – Școala Gimnazială Petrești – Religie, Cultul Alianța Evanghelică – I

PREMIU OLIMPIADE NAȚIONALE
(PREMIU ACORDAT DE CONSILIUL JUDEȚEAN ALBA)

70 – Bârsan Ioan – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Fizică – III
71 – Suciu Roxana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – III
72 – Mucsi-Amariței Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba Germană Modernă – M
73 – Bulbucan Mioara – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – M
74 – Ștef Vasile – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Geografie – M
75 – Drăguș Daniela – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Tehnologia Informației-TIC – III
76 – Vesa Nadia – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea A – M
77 – Grosu Monica – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Limba și Literatura Română-secțiunea B – M
78 – Fântână Ana – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Religie, Cultul Ortodox – M
79 – Munteanu Anca Mihaela – Liceul Tehnologic Sebeș – Limbi Romanice-Limba Italiană – II

224 elevi+profesori premiați:

  • 145 elevi premiați (104 de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, 41 de Consiliul Județean).
  • 79 profesori premiați (51 de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, 28 de Consiliul Județean).

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ECONOMIE

Datoriile către stat vor putea fi plătite în rate. Guvernul pregătește o ordonanță prin care sumele restante să fie eșalonate

Publicat

Guvernul ia în calcul să-i păsuiască pe datornici și să îi lase să plătească sumele restante în rate, pe o perioada de 12 luni. De eșalonare vor putea beneficia persoanele fizice cu datorii de peste 500 de lei și persoanele juridice care au restante mai mari de 5000 lei. Condiția este să nu fi avut datorii la stat înainte de declanșarea stării de urgență.

De la începutul stării de urgenţă şi până acum, firmele au cumulat datorii de peste 16 miliarde de lei.

Conform proiectului, facilitatea se acordă pe o perioadă de 12 luni, cu rate egale sau inegale, în funcţie de modalitatea propusă de contribuabil în graficul de eşalonare.

Totuşi, trebuie menţionat că, pe perioada pentru care se acordă înlesnirea, contribuabilul va datora dobânzi pentru obligaţiile fiscale eşalonate, de 0,02% pe zi. Dobânzile se calculează pentru fiecare rată din graficul de plată, începând cu data emiterii deciziei de eşalonare şi până la termenul de plată sau data achitării ratei.

Eşalonarea sumelor restante ar urma să fie făcută pe o perioadă de 12 luni, iar de această facilitate ar urma să beneficieze persoanele fizice cu datorii de peste 500 de lei şi firmele cu restanţe mai mari de 5000 lei..

Contribuabilii care vor să beneficieze de această facilitate, trebuie să depună o cerere până la ‪dată de 15 decembrie 2020‬, potrivit proiectului ordonanţă pus în dezbatere publică de Ministerul Finanţelor. În plus, trebuie să aibă depuse toate declaraţiile fiscale, să nu se afle în procedura insolvenţei ori în dizolvare.

Calendarul de rambursare a datoriilor va fi lăsat la latitudinea firmelor, dar nu trebuie să depășească un an.

Pentru a intra în vigoare, proiectul trebuie adoptat de Guvern și publicat în Monitorul Oficial.

Ministerul Finanţelor vine cu un nou proiect de OUG menit să combată efectele pandemiei de COVID-19, care au generat dificultăţi financiare operatorilor economici din toate domeniile, la câteva luni distanţă de la apariţia OUG nr. 69/2020, prin intermediul căreia contribuabilii pot beneficia de anularea dobânzilor şi penalităţilor aferente obligaţiilor bugetare restante la 31 martie 2020.

Protrivit Agerpres prin acest proiect Guvernul introduce o nouă facilitate care constă în înlesnirea la plată pentru contribuabilii care au acumulat obligaţii fiscale ulterior declarării stării de urgenţă, respectiv după data de 16 martie 2020. Aceştia vor avea posibilitatea să solicite eşalonarea la plată a acestor sume, pe o perioadă de până la 12 luni, fără a fi obligaţi să constituie garanţii în acest scopUn alt avantaj constă în faptul că solicitantul îşi va stabili singur calendarul de rambursare pe perioada eşalonării.

Noua procedură a eşalonării, derogatorie şi mult simplificată faţă de cea existentă, aduce o serie de beneficii contribuabililor care au acumulat obligaţii fiscale începând cu data de 16 martie 2020, însă cu anumite condiţii:

  • -să nu înregistreze obligaţii fiscale restante la data declarării stării de urgenţă şi nestinse la data eliberării certificatului de atestare fiscală;
  • -să nu se regăsească în procedură de insolvenţă sau dizolvare; să aibă depuse toate declaraţiile fiscale la data eliberării certificatului de atestare fiscală.

 

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Călin Popescu Tăriceanu și liderii din 21 de județe au demisionat din ALDE. Vor candida la parlamentare pe listele PRO România

Publicat

Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, se va înscrie în Pro România şi va candida pe listele acestei formaţiuni politice la alegerile parlamentare. Alături de acesta, au mai demisionat și se vor înscrie în PRO România alți lideri de filiale județene ALDE. Pe listă nu se regăsesc și reprezentanți din Alba, ceea ce ar însemna că județul nu ar avea candidați pentru Senat sau Camera Deputaților.

Reprezentanţii ALDE precizează, într-un comunicat de presă, că pe 8 octombrie conducerea partidului a aprobat protocolul de fuziune între ALDE şi Pro România, fuziunea urmând a fi validată pe 8 noiembrie la congres.

„Procedurile pentru organizarea alegerilor parlamentare în data de 6 decembrie prevăd ca termen de depunere a listelor la alegerile parlamentare data de 22 octombrie. Prevederile legale în cazul fuziunii a două partide obligă ALDE şi Pro România să candideze pe o listă comună, iar hotărârea Delegaţiei Permanente a ALDE de a aproba fuziunea cu Pro România implică obligaţia tuturor candidaţilor la alegerile parlamentare să candideze pe lista Pro România. Acest lucru presupune asumarea inclusiv a calităţii de membru de partid PRO România. Această obligaţie revine tuturor membrilor ALDE care urmează să candideze la alegerile parlamentare şi îl vizează inclusiv pe preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu”, precizează comunicatul transmis de ALDE.

În afară de Tăriceanu, din partea ALDE se vor mai afla pe liste, printre alţii, Varujan Vosganian, Anton Anton, Constantin Avram.

Potrivit ordinii de zi a ședinței Biroului Politic Executiv al ALDE, au fost înscrise la vot următoarele demisii/numiri:
– Călin Popescu-Tăriceanu din funcția de Președinte ALDE (începând cu data de 20 octombrie 2020); numire în funcția de Președinte interimar ALDE – Daniel Chițoiu, vicepreședinte ALDE; cooptare în funcția de membru al Biroului Politic Executiv ALDE a lui Mihai Ruse;
– Constantin Basangiac – demisie din funcție membru ALDE (filiala Giurgiu) și din toate funcțiile deținute în partid; numire Alexandru Vladu în funcția de președinte interimar al filialei
– Traian Bendorfean – demisie din funcție membru ALDE (filiala Mureș) și din toate funcțiile deținute în partid; numire Doru Rus în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Mureș
– Robert Hristea demisie din funcție membru ALDE (filiala Argeș) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Dan Olărescu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Argeș
– Constantin Avram – demisie din funcție membru ALDE (filiala Bacău) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Maricica Luminița Coșa în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Bacău
-numire Constantin Brașoveanu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Bistrița Năsăud
– Roxana Țurcanu – demisie din funcție membru ALDE (filiala Botoșani) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Bogdan Corneliu Dăscălescu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Botoșani
– Cristian Dima – demisie din funcție membru ALDE (filiala Galați) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Radu Cosca în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Galați
– Nistor Duval demisie din funcție membru ALDE (filiala Dolj) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Andra Mirela Popescu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Dolj
– Mircea Ioan Moloț – demisie din funcție membru ALDE (filiala Hunedoara) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Cornel Cristian Coroescu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Hunedoara
– Varujan Vosganian – demisie din funcție membru ALDE (filiala Iași) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Costel Irimia în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Iași
– Cătălin Beciu demisie din funcție membru ALDE (filiala Prahova) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Constantin Nemeș în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Prahova
– Valeriu Crișan – demisie din funcție n membru ALDE (filiala Sălaj) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Ambroziu Perneș în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Sălaj
– Marin Horațiu – demisie din funcție membru ALDE (filiala Sibiu) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Violeta Sora în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Sibiu
– Adrian Ștef – demisie din funcție din membru ALDE (filiala Satu Mare) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Florin Dumitru Ionici în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Satu Mare
– Octavian Ilișoi – demisie din funcție membru ALDE (filiala Suceava) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Marcel Dan Roibu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Suceava
– Samuel Calotă – demisie din funcție membru ALDE (filiala Teleorman) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numireGabriel Geagulea în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Teleorman
– Emilian Frîncu – demisie din funcție membru ALDE (filiala Vâlcea) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Liviu Dan în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Vâlcea
– Daniel Olteanu – demisie din funcție membru ALDE (filiala Vaslui) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Dan Mihai Marian în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Vaslui
– Tudor Tim Ionescu – demisie membru ALDE (filiala Sector 1, București) și din toate funcțiile deținute in partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Oana Mina Drăghici în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Sector 1
– Andrei Metehău – demisie din funcție membru ALDE (filiala Sector2, București) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Teodor Gui în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Sector 2
-Adrian Chiotan – demisie din funcție membru ALDE (filiala Sector 4, Bucuresti) și din toate funcțiile deținute in partid; numire Viorica Toma în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Sector 4, conform Art.75 lit n) din Statutul ALDE;
– Bogdan Trifan – demisie din funcție membru ALDE (filiala Sector 6, Bucuresti) și din toate funcțiile deținute în partid, începând cu data de 20 octombrie 2020; numire Marin Cupăreanu în funcția de președinte interimar al filialei ALDE Sector 6

surse: agerpres.ro, stiripesurse.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Câtă mâncare aruncă la gunoi fiecare român – studiu realizat în Ungaria. Europa risipește 89 de milioane de tone pe an

Publicat

Românii aruncă 5 milioane de tone de mâncare pe an, potrivit unui document al Autorității pentru Siguranţa Alimentelor din Ungaria, care face o comparație între țara vecină și alte țări.  

89 de milioane de tone de alimente care ajung la gunoi în toată Europa.

Situația este confirmată și de autoritățile din România. Cornel Hanganu, consilier în cadrul Departamentului pentru Dezvoltare Durabilă a României din cadrul Guvernului României, a anunţat recent că fiecare român aruncă pe an 129 de kilograme de mâncare, în medie.

Hanganu a mai spus că ținta Guvernului este să reducă această cantitate la jumătate până în 2030.

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Valoarea voucherului pentru ”Afterschool” a scăzut la jumătate, iar lista beneficiarilor este restrânsă. Condiții

Publicat

Tichetul educațional pentru programul „Şcoală după şcoală” este, în acest an școlar în valoare de 200 de lei pe lună, iar la acesta au acces elevii din clasele primare care provin din medii vulnerabile.

Inițial, în vara acestui an, Parlamentul aprobase valoarea tichetului de 400 de lei (0,8 ISR), însă Guvernul a redus valoarea la 200 de lei, prin OUG 171/2020, publicată în 15 octombrie în Monitorul Oficial.

Totodată, a fost restrânsă accesibilitatea la acest facilități. Programul se adresează doar elevilor aflaţi în risc de părăsire timpurie a şcolii, în special pentru elevii aparţinând grupurilor vulnerabile, cu accent pe elevii aparţinând minorităţii rome, elevii din mediul rural, elevii cu dizabilitaţi, elevii din comunităţile dezavantajate economic, potrivit avocatnet.ro.

Tichetul va fi doar în format electronic, nu fizic cum stabilise Parlamentul.

Programul „Şcoală după şcoală” este inclus în Legea educaţiei din 2011, dar este primul an în care părinţii elevilor din clasele primare care provin din medii defavorizate pot primi tichete pentru acoperirea cheltuielilor indiferent dacă elevii participă la un astfel de program în sistemul public sau privat.

Data limită până la care pot fi cerute aceste tichete este 14 decembrie 2020. Criteriile de eligibilitate și actele necesare se vor stabili prin ordin al ministrului Educaţiei în termen de 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial.

sursă: avocatnet.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate