FOTO: Peste 30 de elevi de la Colegiul Militar din Alba Iulia, avansați în grad. Rolul în formarea colegilor din clase mai mici
Peste 30 de elevi de la Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia au fost avansați în grad și numiți în funcții de comandă în cadrul subunităților de elevi. Este vorba despre elevi din clasa a XI-a, care vor avea un rol important în formarea colegilor din clasele mai mici.
”Comportamentul, atitudinea și rezultatele școlare devin sursă de inspirație pentru colegii mai mici. La finalul fiecărui an școlar, cei mai buni elevi ai claselor a XI-a sunt avansați în grad și numiți în funcții de comandă în cadrul subunităților de elevi.
Misiunea lor nu este deloc ușoară, pentru că prin exemplul personal au un rol important în formarea elevilor mai mici.
Cu responsabilitate, își pot ajuta colegii să se adapteze la viața școlară, îi încurajează, motivează și susțin atunci când au nevoie”, transmit reprezentanții colegiului.
Elev sergent Francesco Jipa a fost înaintat la gradul de elev plutonier major.
Elevii sergent David Bălălău, Daniel Cârnaț, Alexandru Dumitru și Davide Panțiru au fost înaintați la gradul de elev plutonier.
Elevii sergent Laura Dreghiciu, Cosmin Costache, David Dandu, Vlad Țenghel, Vladimir Darie, Ovidiu Cîmpean, Dragoș Rus, Robert Mihon, Andrei Ardelean, Rareș Achiței, Lavinia Szerasz, Maria Schipor, Sandra Costea, Albert Barbu, Bianca Balea, David Varodi, Darius Grama, Denisa Scrobotă, Bogdan Ciarnău, Mihaela Țucmeanu, Maria Popescu, Ariana Pop, Bogdan Erdei Drăgan, Ariana Gnandt, Alexandru Gagea, Alexandru Bizău și Alexandru Popescu au fost avansați la gradul de elev sergent major.
foto: elev caporal Iustin Nicolescu/ Facebook/ Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)