ACTUALITATE
FOTO Pregătiri pentru aniversarea Micii Uniri, în 24 ianuarie 1940, la Alba Iulia. Serviciu religios și serbare școlară
![mica unire 1940 program arhive](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/01/50673262_2190487237838738_1610102957741703168_n.jpg)
O imagine, publicată de Serviciul Județean Alba al Arhivelor Naționale, din fondul Rezidenţa Ţinutului Mureş reprezentând o comunicare a programului serbării zilei de 24 ianuarie 1940 la Alba Iulia arată pregătirile care se făceau la acea vreme pentru ziua în care se sărbătorea Mica Unire – Unirea Principatelor Române de la 24 ianuarie 1859 .
Evenimentul marca 81 de ani de la unificarea vechilor principate, Moldova și Țara Românească, într-un Principat unit, cuprinde detalii despre evenimentele desfășurate pe parcursul zilei și ținuta participanților.
Potrivit documentului, serviciul religios a fost oficiat la Catedrala Încoronării și în celelalte biserici din localitate la ora 11:00. Programul a inclus și o serbare școlară, ce a avut loc începând cu ora 17:00, în sala „Caragiale” (clădirea Casei de Cultură a Studenților).
Informarea transmisă la data de 23 ianuarie 1940 cuprindea și câteva reguli referitoare la îmbrăcămintea participanților. Astfel, potrivit documentului, ținuta era „uniforma F.R.N. (n.r. – Frontul Renașterii Naționale) de ceremonie, iar pentru cei cari nu au uniformă, haină neagră”.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)