FOTO-VIDEO: Macheta unui avion Mig Lancer, în curtea Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia
Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia a trecut de curând în subordinea Statului Major al Forțelor Aeriene. Pentru a marca această schimbare din punct de vedere administrativ, în curtea instituţiei s-a amplasată o machetă a unui avion Mig Lancer.
În curtea Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia se lucrează la montarea unei machete a unui avion de vânătoare Mig Lancer, în contextul în care din acest an instituţia de învăţământ trece din subordinea Statului Major al Forţelor Terestre, în cea a Statului Major al Forţelor Aeriene, în cadrul MApN.
Instituţia de învăţământ îşi păstrează profilul militar, în filiera vocaţională, specializarea Matematică-Informatică, însă elevii vor avea epoleţi de culoare bleumarin, în loc de cei roşii, aferenţi forţelor terestre şi vor avea acces la cursuri de pilotaj.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24







Comentarii (0)