ACTUALITATE
FOTO-VIDEO: „Mica Unire”, sărbătorită la Sala Unirii din Alba Iulia, în prezenţa autorităţilor locale. Spectacol cu dansuri medievale şi populare
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/Tr2qzPa8I2M/hqdefault.jpg)
Citește și 24 ianuarie 1859: „Mica Unire”, primul pas spre România. Cum s-a făcut Unirea Principatelor Române sub domnia lui Cuza.
Evenimentul a debutat la ora 12.00, prin intonarea Imnului României de către fanfara Centrului Cultural „Augustin Bena”. Mai apoi, istoricul Tudor Roșu a ținut să adreseze câteva cuvinte celor prezenți, referitoare la importanța Unirii de la 1859, dar și la entuziasmul cu care aceasta a fost primită, mai ales de către transilvăneni.
Au urmat mai apoi recitaluri de poezii și cântece despre Unire, precum „Hai să-ntindem hora mare” sau „C-așa-i românul”, susținute de elevi ai Colegiului Militar Liceal „Mihai Viteazul” din Alba Iulia, dar și dansuri medievale, populare sau de societate.
Întregul eveniment a fost organizat de Instituția Prefectului Alba.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/Tr2qzPa8I2M/hqdefault.jpg)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)