Gimnastele de la ACS ”Alexandra Pavel” Alba Iulia au obținut 14 medalii la prima competiție majoră a anului

Gimnastele de la ACS „Alexandra Pavel” s-au întors de la „Mureș Trophy” cu 14 medalii.

Sâmbătă, 22 aprilie, a avut loc prima competiție majoră din acest an din calendarul competițional al Federației Române de Gimnastică Ritmică, anume, Concursul Internațional de Gimnastică Ritmică Mureș Trophy 2023.

La concurs au participat 225 de gimnaste, reprezentând 19 cluburi din țară și din Republica Moldova la toate categoriile de vârstă, 6 – 17 ani.

„ACS Alexandra Pavel” s-a deplasat cu un efectiv de 11 de sportive care au câștigat un total de 14 medalii.

La categoria senioare, după cele două medalii obținute la ediția a 29-a a concursului ”Iplacea Alkal’a” din Alcalá de Henares, Alexandra Pavel a recidivat obținând de această dată două medalii de argint la Concursul “Mureș Trophy 2023”.

Vezi Gimnasta Alexandra Pavel din Alba Iulia, medalie de bronz câștigată la o competiție internațională din Spania

Alexandra a obținut medalia de argint la două elemente: cerc și panglică. Rezultate la fel de bune s-au obținut și de către tinerele junioare din cadrul clubului albaiulian, multe dintre ele aflându-se în fața primei participări la o competiție majoră.