Actualitate
În weekend: Teatrul de Păpuși „Prichindel” din Alba Iulia prezintă spectacolul „Povestea lui Muck cel Mic”, la Festivalul Internaţional de Animaţie de la Galaţi

Evenimentul este organizat de către Teatrul de Păpuși „Guliver” din Galați, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Galați și este unul dintre cele mai prestigioase festivaluri concurs de gen din țară, potrivit reprezentanţilor teatrului.
„Povestea lui Muck cel Mic este o poveste moralizatoare a modului în care aspectul exterior al omului nu se potrivește întotdeauna cu conținutul, cu sufletul și calitățile sale, precum gândirea, inteligența, bunătatea, compasiunea, corectitudinea… Trebuie să reamintim că noblețea naturii umane și puritatea spirituală a omului sunt virtuți care trebuie respectate nu numai în timpul romantismului european, al cărui reprezentant este Wilhelm Hauff. Aceste valori umane sunt veșnice. Totuși, în timpul nostru, ele au devenit vagi, fiind mereu supuse agresiunii și cruzimii, fapt dezumanizant pentru societate. De aceea, credem că subiectul este binevenit și necesar pentru atenția publicului, mai ales pus în scenă prin intermediul teatrului de păpuși, spațiu ludic și cu evidente funcții educative”, spune regizorul Todor Valov.
Distribuția: Ramona Mincu Benchea, Irina Melnic, Teodora Popa, Viorica Boda, Radu Hăprian Dan, Mădălin Costea
Construcție păpuși: Masters of puppets Sofia – Bulgaria
Realizare costume: Mirela Tămășan
Lumini: Ovidiu Tămășan

Sunet: Florin Andrea
Tehnicieni scenă: Ilie Petrescu, Horia Oarga
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News