Polițiștii din Alba au deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, după incidentul produs duminică seară la Căpâlna.

Reamintim faptul că un tânăr de 23 de ani din Sebeș, a fost transportat la spitalul din Târgu Mureș după ce a căzut într-o râpă, în timpul unei partide de vânătoare.

Publicitate

Potrivit IPJ Alba, duminică, 26 noiembrie 2023, în jurul orei 12.30, Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată, prin 112, cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o stâncă, într-o zonă împădurită de pe raza localității Căpâlna, comuna Săsciori.

Citește și: FOTO-VIDEO Un bărbat care se afla la vânătoare a căzut de pe o stâncă, între Câlnic și Căpâlna. A fost solicitat elicopterul SMURD

Din primele cercetări efectuate de polițiști, a rezultat că un tânăr de 23 de ani, din municipiul Sebeș, în timp ce participa, în calitate de gonaci, la o vânătoare autorizată, organizată de reprezentantul unui fond de vânătoare, ar fi alunecat pe zăpadă și ar fi căzut într-o râpă.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

În urma intervenției forțelor ISU Alba, în cooperare cu Salvamont Alba, victima a fost salvată, iar ulterior a fost transportată, cu un elicopter SMURD, la Spitalul Județean Târgu Mureș, prezentând multiple traumatisme.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă precum și pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.