Indemnizație dirigenție acordată ca sumă fixă, indiferent de nivelul salariilor sau vechime. Câți bani ar putea primi profesorii
Profesorii au responsabilități de dirigenție ar urma să primească indemnizație sub formă de sumă fixă, nu procent din salariul de bază. Este cea mai recentă propunere prezentate de Guvern în contextul dezbaterilor privind noua lege a salarizării.
Proiectul nu mai prevede acordarea indemnizației de dirigenție, astfel că s-a propus păstrarea acesteia.
Potrivit unor surse sindicale citate de edupedu.ro, propunerea este de acordare a sumei fixe de 400 de lei brut, pentru cadrele didactice cu responsabilități de dirigenție.
Indemnizația de dirigenție. Calcul
Calculele indică faptul că suma netă este aproximativ 234 lei pe lună, dacă se aplică taxarea standard (CAS 25%, CASS 10%, impozit 10%), precizează sursa citată.
Suma va fi fixă, indiferent de nivelul salariului sau vechimea în activitate.
În prezent, indemnizația de dirigenție este de 10% din salariul de bază. În cazul unui profesor debutant, cu salariu de bază de circa 5.700 lei brut, aceasta este de 570 lei brut, respectiv aproximativ 350 de lei net.
În noua formulă, scăderea ar fi de până la 120 lei net lunar.
Cei mai afectați ar fi profesorii cu gradul I și vechime mare, unde dirigenția actuală poate depăși 500 lei net.
Propunerea analizată se referă la acordarea unei sume fixe, fără a fi depășit cuantumul actual.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)