itm albaInspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de peste 11.000 de lei în urma controalelor desfășurate în perioada 3-7 octombrie. Inspectorii nu au depistat persoane care munceau la negru.

În domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 43 de unități cu 495 de salariați ai angajatorilor controlați. S-au constatat 63 de deficiențe și s-au aplicat 5 sancțiuni din care 4 amenzi în valoare de 11.800 de lei și un avertisment.

Publicitate

Principalele deficienţe stabilite în controale:

- nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;

- neacordarea repausului săptămânal;

- neconducerea corectă a evidenţei timpului lucrat ;

- contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;

- primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);

- regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

- registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost controlate 46 de unități și au fost constatate 57 de deficiențe. Inspectorii ITM au aplicat două avertismente.