Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

LISTA : 188 de MANUALE pentru clasele I-IV valabile în anul școlar 2020-2021, aprobate de Ministerul Educației


Publicat

manuale

Ministerul Educației a făcut publică lista manualelor aprobate pentru folosirea în învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021. Catalogul de manuale pentru clasele I-IV poate fi regăsit mai jos, pentru fiecare an de studiu în parte.

Lista completă și instituția prin care școlile pot comanda aceste manuale poate fi consultată pe edupedu.ro,

Pe clase, numărul manualelor aprobate este:

  • clasa I: 36
  • clasa a II-a: 43
  • clasa a III-a: 48
  • clasa a IV-a: 61

Catalogul manualelor școlare aprobate prin ordin de ministru în învățământul preuniversitar (valabil 2020-2021), a fost publicat de Centrul Național pentru Politici și Evaluare în Educație:

             
  CLASA I          
  Titlul manualului Clasa Autorii Ofertant/Editura    
1 Comunicare în limba română  pentru şcolile şi secţiile cu predare în limba germană I Gabriela Bărbulescu, Daniela Beșliu, Ioana Petronela Ceccarelli, Nicoleta Stănică Grup Media Litera SRL    
2 Limba modernă germană I M.G. Bertarini, A: Hallier, P. Iotti, S. Peri Steubing SITKA SRL    
3 Limba modernă germană I Evemarie Draganovici, Andrea Ruse, Laura Udrea Corint Logistic SRL    
4 Limba modernă germană I Naomi Achim, Eugenia Roșianu Grup Media Litera SRL    
5 Comunicare în limba română I Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă Editura Didactică și Pedagogică    
6 Comunicare în limba română I Olga Pîrîială, Mihaela Ada Radu, Rodica Chiran Editura Didactică și Pedagogică    
7 Matematică și explorarea mediului I Constanța Bălan, Corina Andrei, Cristina Voinea, Nicoleta Stan Editura Didactică și Pedagogică    
8 Matematică și explorarea mediului I Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă Editura Didactică și Pedagogică    
9 Matematică și explorarea mediului traducere în limba maghiară I Constanța Bălan, Corina Andrei, Cristina Voinea, Nicoleta Stan Editura Didactică și Pedagogică    
10 Matematică și explorarea mediului traducere în limba maghiară I Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă Editura Didactică și Pedagogică    
11 Matematică și explorarea mediului traducere în limba germană I Constanța Bălan, Corina Andrei, Cristina Voinea, Nicoleta Stan Editura Didactică și Pedagogică    
12 Matematică și explorarea mediului traducere în limba slovacă I Constanța Bălan, Corina Andrei, Cristina Voinea, Nicoleta Stan Editura Didactică și Pedagogică    
13 Comunicare în limba modernă (engleză) I Diana Lățug Editura Didactică și Pedagogică    
14 Religie – Cultul Penticostal I Gheorghe Catană, Roxana Badea, Vasilica Elena Bădoi, Speranța Doina Catană, Andrei Varasciuc Editura Didactică și Pedagogică    
15 Religie – Cultul Baptist I Irina Briscan, Marinela Miu, Marcel Leon Treica Editura Didactică și Pedagogică    
16 Religie – Cultul Unitarian I Bartha Marta Editura Didactică și Pedagogică    
17 Religie – Cultul Romano-Catolic de limba maghiară I Szep Monika, Csiki Beata, Gyorgy Noemi Editura Didactică și Pedagogică    
18 Comunicare în limba maternă maghiară I Sarosi Melinda Katalin, Kallos Eniko Rita Editura Didactică și Pedagogică    
19 Comunicare în limba maternă maghiară I Kocsis Annamaria, Kisgyorgy Katalin, Kerekes Izabella, Vollancs Szidonia Editura Didactică și Pedagogică    
20 Comunicare în limba maternă germană I Elke Dengel , Adriana Hermann Editura Didactică și Pedagogică    
21 Comunicare în limba română pentru școlile și secțiile în limba  de predare maternă maghiară I Karp Agnes, Makai Emese-Marta Editura Didactică și Pedagogică    
22 Comunicare în limba română pentru școlile și secțiile în limba  de predare maternă maghiară I Tanko Veronika Zita, Zahu Valeria Editura Didactică și Pedagogică    
23 Comunicare în limba română pentru școlile și secțiile în limba  de predare maternă maghiară I Balazsy Ella, Antal Irma Editura Didactică și Pedagogică    
24 Comunicare în limba maternă turcă I Iomer Subihan, Arif Aisel Editura Didactică și Pedagogică    
25 Comunicare în limba maternă ucraineană I Serafyma Crygan, Elvira Codrea Editura Didactică și Pedagogică    
26 Comunicare în limba maternă rusă I Livia Neculai Editura Didactică și Pedagogică    
27 Comunicare în limba maternă slovacă I Reghină Ramona Ardelean, Milușka Conearic Editura Didactică și Pedagogică    
28 Comunicare în limba modernă (italiană) I Mariana Mion Pop EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.    
29 Comunicare în limba modernă (spaniolă) I Aura Cristina Bunoro, Monica Dragnea, Daniela Drăgan, Mihaela Ciobanu EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.    
30 Comunicare în limba maternă sârbă I Vera Jupunschi, Dragomir Zlatomir Petrov EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.    
31 Comunicare în limba maternă rromani I Gheorghe Sarău, Ionel Cordovan, Camelia Stănescu SC EDITURA SIGMA SRL & ASCENDIA DESIGN SRL    
32 Comunicare în limba modernă 1 – limba franceză I Mariana Popa, Mariana Frânculescu, Bianca Popa, Diana Zografi SC GRUP EDITORIAL ART SRL    
33 Comunicare în limba modernă 1 – limba franceză I M.A. Apicella, H. Challier, Mariana Vişan, Raisa Elena Vlad CENTRUL DE CARTE STRĂINĂ SITKA SRL    
34 Religie cultul ortodox I Irina Leonte, Daniela Buzatu, Iuliana Enache, Daniela Filip Asocierea SC Corint Logistic SRL- Tipografia Everest 2001 SRL    
35 Comunicare în limba română pentru școlile și secțiile cu predare în limba slovacă I Milenca Lașac EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.    
36 Religie  cultul greco-catolic  I Cristina Cobzaru, Ana Valeria Man EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.    
               
  CLASA II            
  Titlul manualului Clasa Autorii Ofertant/Editura      
1 Limba modernă germană a II-a M.G. Bertarini, A: Hallier, P. Iotti, S. Peri Steubing SITKA SRL      
2 Religie cultul romano-catolic de limbă română a II-a Petru Sebastian Tamaș EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
3 Comunicare în limba română a II-a Mihăilescu Cleopatra Daniela, Pițilă Tudora Editura Didactică și Pedagogică      
4 Comunicare în limba română a II-a Bărbulescu Gabriela, Beșliu Daniela, Ioniță Daniela-Elena Editura Didactică și Pedagogică      
5 Matematică și explorarea mediului a II-a Pițilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra Daniela Editura Didactică și Pedagogică      
6 Matematică și explorarea mediului a II-a Chiran Rodica, Mihaela Ada Radu, Pîrîială Olga Editura Didactică și Pedagogică      
7 Matematică și explorarea mediului a II-a Andrei Mirela Corina, Stan Nicoleta, Voinea Cristina, Bălan Constanța Editura Didactică și Pedagogică      
8 Matematică și explorarea mediului traducere în limba maghiară a II-a Pițilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra Daniela Editura Didactică și Pedagogică      
9 Matematică și explorarea mediului traducere în limba maghiară a II-a Chiran Rodica, Mihaela Ada Radu, Pîrîială Olga Editura Didactică și Pedagogică      
10 Matematică și explorarea mediului traducere în limba maghiară a II-a Andrei Mirela Corina, Stan Nicoleta, Voinea Cristina, Bălan Constanța Editura Didactică și Pedagogică      
11 Matematică și explorarea mediului traducere în limba germană a II-a Pițilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra Daniela Editura Didactică și Pedagogică      
12 Matematică și explorarea mediului traducere în limba slovacă a II-a Pițilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra Daniela Editura Didactică și Pedagogică      
13 Religie – Cultul Baptist a II-a Flore Drăgan, Lucia Maria Lupoian, Terezia Crișan, Emanuel Florin Moldovan, Emilian Claudiu Cîra Editura Didactică și Pedagogică      
14 Religie – Cultul Unitarian a II-a Bartha Marta Editura Didactică și Pedagogică      
15 Religie – Cultul Romano-Catolic de limbă maghiară a II-a Szep Monika Carla, Csiki Beata, Gyorgy Noemi Editura Didactică și Pedagogică      
16 Comunicare în limba maternă rromani a II-a Sarău Gheorghe, Ionel Cordovan Editura Didactică și Pedagogică      
17 Comunicare în limba maternă sârbă a II-a Malimarcov Dubravca-Mara, Peianov Slavena Editura Didactică și Pedagogică      
18 Comunicare în limbă maternă turcă a II-a Ene Ulgean Editura Didactică și Pedagogică      
19 Comunicare în limba maternă ucraineană a II-a Serafyma Crygan, Lucia Mihoc, Anca Maria Știubianu Editura Didactică și Pedagogică      
20 Religie – Cultul Penticostal a II-a Catană Gheorghe, Cătană Speranța Doina, Poduț Danuț,  Duciuc Alin Eugen, Varasciuc Andrei Editura Didactică și Pedagogică      
21 Comunicare în limba maternă rusă a II-a Savin Liliana-Olea, Pavlov Natalia, Cuprian Claudia, Poliect Ana Editura Didactică și Pedagogică      
22 Comunicare în limba maghiară pentru școlile și secțiile cu predare în limba română a II-a Kocsis Abbanaria, Kisgyorgy Katalin Editura Didactică și Pedagogică      
23 Comunicare în limba română pentru școlile si secțiile cu predare în limba germană a II-a Gabriela Barbulescu. Nicoleta Stănică, Daniela Beșliu, Ioana Ceccareli Editura Didactică și Pedagogică      
24 Comunicare în limba maternă slovacă a II-a Lașac Milenca, Gaidoș Iuliana, Zifcsak Ana, Mlinarcsik Editura Didactică și Pedagogică      
25 Muzică și mișcare pentru școlile si secțiile cu predare în limba maghiară a II-a Abri Bela, Gyergyai Barna, Kereszteszy Janos Editura Didactică și Pedagogică      
26 Muzică și mișcare pentru școlile si secțiile cu predare în limba maghiară a II-a Molnar Margareta, Papp Enicko Editura Didactică și Pedagogică      
27 Comunicare în limba modernă (italiană) a II-a Mariana Mion Pop EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
28 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile cu predare în limba maternă germană  a II-a Adriana Hermann, Brita Falch Leutert, Jűrg Leutert EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
29 Comunicare în limba modernă (engleză) a II-a Jenny Dooley, Virginia Evans SC UNISCAN GRUP EDUCAȚIONAL SRL      
30 Comunicare în limba modernă (engleză) a II-a Herbert Puchta, Gűnter Gerngross, Peter Lewis-Jones, Bianca Popa SC ART KLETT SRL      
31 Comunicare în limba modernă (engleză) a II-a Elena Sticlea, Cristina Mircea SC BOOKLET SRL      
32 Arte vizuale şi abilităţi practice a II-a Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu Grup Media Litera SRL + Grup Editorial Litera SRL      
33 Comunicare în limba română pentru şcolile şi secţiile cu predare în limba maghiară  a II-a Karp Ágnes, Makai Emese-Márta  SC NORAND SRL      
34 Comunicare în limba română pentru şcolile şi secţiile cu predare în limba maghiară  a II-a Tankó Veronika – Zita, Farkas Tünde-Jolán SC EDITURA CORVIN SRL DEVA      
35 Comunicare în limba maternă maghiară  a II-a Kocsis Annamaria, Kerekes Izabella, Fuleki Katalin, Vollancs Szidonia SC NORAND SRL      
36 Comunicare în limba modernă 1 -limba franceză a II-a M.A. Apicella, H.Challier, Mariana Vişan, Raisa Elena Vlad Centrul de Carte Străină SITKA SRL      
37 Dezvoltare personală a II-a Constanţa Cuciinic SC ARAMIS Print SRL + SC AROBS Transilvania Software SRL      
38 Dezvoltare personală a II-a Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu, Augustina Anghel, Nicoleta-Sonia Ionică ARS LIBRI PROF SRL + L&G Absolut Admin SRL + Polichrom Industry 2006 SRL      
39 Dezvoltare personală a II-a Gabriela Bărbulescu, Angelica Sima, Cristina Sima, Claudia Ştefan Grup Media Litera SRL + Grup Editorial Litera SRL      
40 Muzică şi mişcare a II-a Irinel Beatrice Nicoară Asocierea Grup Media Litera SRL + Grup Editorial Litera SRL      
41 Muzică şi mişcare a II-a Alina Perţea,Dumitra Radu SC ARAMIS PRINT      
42 Religie cultul ortodox a II-a Gabriela Favu, Ana Nicoleta Danciu, Ionelia Ţiţirigă, Daniela Lupiş SC CORINT SRL + SC Tipografia Everest 2001      
43 Comunicare în limba română pentru școlile și secțiile cu predare în limba sârbă a II-a Vera Jupunschi, Iasmina Petrov EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
               
  CLASA a III-a             
  Titlul manualului Clasa Autorii Editura      
1 Arte vizuale şi abilităţi practice a III-a Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu Grup Media Litera + Grup Editorial Litera      
2 Arte vizuale şi abilităţi practice a III-a Mirela Flonta, Claudia Stupineanu, Simona Dobrescu SC CD PRESS SRL      
3 Educaţie civică a III-a Olga Pîrîială  SC ARAMIS Print        
4 Educaţie civică a III-a Dumitra Radu, Gherghina Andrei  SC ARAMIS Print        
5 Educaţie civică a III-a Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu SC Grupul Editorial Art SRL      
6 Limba şi literatura română a III-a Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, Aniţa  Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel SC INTUITEXT SRL      
7 Limba şi literatura română a III-a Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă SC Grupul Editorial ART SRL      
8 Limba şi literatura română a III-a Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu, Augustina Anghel ARS LIBRI PROF SRL + L&G Absolut Admin SRL+ Polichrom Industry 2006 SRL      
9 Limba modernă engleză a III-a Elena Sticlea, Cristina Mircea SC Booklet SRL      
10 Limba modernă engleză a III-a Jenny Dooley, Virginia Evans SC UNISCAN GRUP Educațional SRL & Express Publishing House      
11 Limba modernă engleză a III-a Mady Musional, Magaly Villarroel, Raluca Milescu, Victorţ’a Sorescu Centrul de Carte Străină SITKA SRL      
12 Limba modernă franceză a III-a M A Apicella, H Challier, Mariana Vişan, Raisa Elena Vlad Centrul de Carte Străină SITKA SRL      
13 Matematică a III-a Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, Aniţa  Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel SC INTUITEXT SRLt      
14 Matematică a III-a Mihaela Ada Radu, Rodica Chiran SC Aramis Print      
15 Matematică a III-a Gabriela Bărbulescu, Olguţa Călin, Doina Cândea, Elena Niculae Grup Media Litera + Grup Editorial Litera + SIVECO      
16 Muzică şi mişcare a III-a Florentina Chifu, Petre Ștefănescu Grup Media Litera + Grup Editorial Litera      
17 Muzică şi mişcare a III-a Dumitra Radu, Alina Perțea SC Aramis Print      
18 Muzică şi mişcare a III-a Mirela Rizea Marinescu, Mihaela Predoiu, Ana Motora-Ionescu SC INTUITEXT SRL      
19 Religie cultul ortodox a III-a Cristina Benga, Aurora Ciachir, Niculina Filat, Mihaela Ghițiu, Ioana Niculae SC CORINT SRL +SC Tipografia Everest 2001      
20 Ştiinţe ale naturii a III-a Mihaela Ada Radu, Dumitra Radu SC Aramis Print      
21 Ştiinţe ale naturii a III-a Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel SC INTUITEXT SRL      
22 Ştiinţe ale naturii a III-a Nicolae Ploscariu, Eana Mihaela Preda, Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă SC Grupul Editorial ART SRL      
23 Limba modernă germană a III-a M.G. Bertarini, A: Hallier, P. Iotti, S. Peri Steubing SITKA SRL      
24 Religie – Cultul Romano-Catolic de limba română a III-a Alois Hîrja, Cristian Scripcaru Editura Didactică și Pedagogică      
25 Religie – Cultul Penticostal a III-a Catană Gheorghe, Varașciuc Andrei, Botezatu Onisim, Cătană Speranța Doina, Poduț Danuț Emannuel, Timiș Gabriel, Timofte Florin Editura Didactică și Pedagogică      
26 Religie – Cultul Baptist a III-a Șucan Gheorghe Pavel, Popa Florin-Crăciun, Ardelean Florin-Ancuța, Moțoc Mariana, Petruș Emilia-Sanda, Bodea Mihaela-Olimpia, Șucan Dorina, Alb Ioan-Teofil, Oros Nicolae-Lucian Editura Didactică și Pedagogică      
27 Religie – Cultul Unitarian a III-a Pal Tunde Editura Didactică și Pedagogică      
28 Limba și literatura maternă maghiară a III-a Bartalis Irma, Dragomer Katalin, Kocsis Annamaria, Bartok Emilia Editura Didactică și Pedagogică      
29 Limba și literatura maternă maghiară a III-a Denes Ida Editura Didactică și Pedagogică      
30 Limba și literatura maternă maghiară a III-a Belluska Eva, Csiszar Eva, Foldes Ildiko, Leiti Monika, Roman Melinda, Szejke Ottilia Editura Didactică și Pedagogică      
31 Limba și literatura română pentru școlile și secțiile cu predare în limba maternă maghiară a III-a Tanko Veronica-Zita, Zahu Valeria Editura Didactică și Pedagogică      
32 Limba și literatura română pentru școlile și secțiile cu predare în limba maternă maghiară a III-a Karp Agnes, Makai Emese-Marta Editura Didactică și Pedagogică      
33 Limba și literatura maternă sârbă a III-a Jupunschi Vera, Fericean Diana Editura Didactică și Pedagogică      
34 Limba și literatura maternă ucraineană a III-a Serafyma Crygan, Lucia Mihoc Editura Didactică și Pedagogică      
35 Limba și literatura maternă turcă a III-a Anefi Icbal, Bormambet Vildan Editura Didactică și Pedagogică      
36 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile  cu predare în limba maternă maghiară a III-a Forika Eva Editura Didactică și Pedagogică      
37 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile  cu predare în limba maternă maghiară a III-a Abri Bela, Gyergyai Barna, Kereszteszy Janos Editura Didactică și Pedagogică      
38 Limba și literatura maghiară pentru școlile si secțiile cu predare în limba română a III-a Bartok Emilia, Dragomer Katalin Editura Didactică și Pedagogică      
39 Matematica în limba germană a III-a Ada Mihaela Radu, Rodica Chiran SC Aramis Print SRL      
40 Științe ale naturii în limba maghiară a III-a Mihaela-Ada Radu, Dumitra Radu SC Aramis Print SRL      
41 Științe ale naturii în limba germană a III-a Mihaela-Ada Radu, Dumitra Radu SC Aramis Print SRL      
42 Matematica în limba maghiară a III-a Mihaela-Ada Radu, Rodica Chiran SC Aramis Print SRL      
43 Educație Civica în limba maghiară a III-a Gherghina Andrei, Dumitra Radu SC Aramis Print SRL      
44 Arte vizuale si abilități practice în limba maghiară a III-a Mirela Flonta, Claudia Stupineanu, Simona Dobrescu SC CD Press SRL      
45 Limba și literatura maternă rusă  a III-a Livia Neculai, Olga Ștefan EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
46 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile cu predare în limba ucraineană a III-a Serafyma Krygan, Oksana Roshka, Lucia Mihoc EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
47 Limba și literatura maternă rromani a III-a Ionel Cordovan, Gheorghe Sarău, Noemi Cordovan EDITURA SIGMA      
48 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile cu predare în limba maternă rromani a III-a Gelu Neagu, Gheorghe Sarău, Răzvan Ionuț Călin, Georgiana Koniaeva EDITURA SIGMA      
               
  CLASA a IV-a             
  Titlul manualului Clasa Autorii Editura      
1 Arte vizuale şi abilităţi practice a IV-a Adina Grigore, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu, Augustina Anghel, Elena-Otilia Ţîroiu, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică Asocierea Ars Libri Prof SRL + L&G  Absolut Admin SRL + Polichrom Industry 2006 SRL      
2 Arte vizuale şi abilităţi practice a IV-a Cristina Rizea, Daniela Stoicescu,Ioana Stoicescu Asocierea Grup Media Litera SRL + Grup Editorial Litera SRL+ SIVECO Romania SA      
3 Educaţie civică a IV-a Daniela Barbu, Cristiana Ana-Maria Boca, Marcela Claudia Călineci S.C. CD PRESS S.R.L.      
4 Educaţie civică a IV-a Dumitra Radu, Gherghina Andrei Asocierea S.C. ARAMIS PRINT S.R.L.+ S.C. AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE S.A.      
5 Educaţie civică a IV-a Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu Asocierea S.C. ARAMIS PRINT S.R.L.+ S.C. AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE S.A.      
6 Geografie a IV-a Manuela Popescu, Ştefan Pacearcă SC INTUITEXT      
7 Geografie a IV-a Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă SC Aramis Print      
8 Geografie a IV-a Carmen Camelia Rădulescu, Ionuț Popa Grup Editorial ART      
9 Istorie a IV-a Doina Burtea, Alina Perțea SC Aramis Print      
10 Istorie a IV-a Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă SC Aramis Print      
11 Istorie a IV-a Zoe Petre (coord.), Bogdan Teodorescu, Corina Andrei Corint Logistic + Tipografia Everest 2001      
12 Limba şi literatura română a IV-a Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anita Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel SC INTUITEXT      
13 Limba şi literatura română a IV-a Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negrițoiu, Augustina Anghel, Elena-Otilia Țîroiu Asocierea Ars Libri Prof SRL + L&G  Absolut Admin SRL + Polichrom Industry 2006 SRL      
14 Limba şi literatura română a IV-a Alina Radu, Roxana Jeler Grup Editorial ART      
15 Limba şi literatura română pentru şcolile şi secţiile cu predare în limba maghiară  a IV-a Tankó Veronika-Zita,Zahu Valéria S.C. EDITURA CORVIN S.R.L. DEVA      
16 Limba modernă engleză a IV-a Elena Sticlea, Valentina Barabaș, Laura Stanciu SC BOOKLET SRL      
17 Limba modernă engleză a IV-a Jenny Dooley, Virginia Evans Asocierea UNISCAN -Express Publishing       
18 Limba modernă engleză a IV-a H.Q. Mitchell, Marileni Malkogianni Astro Impex      
19 Limba modernă franceză a IV-a M.A. Apicella, H. Challier, Mariana Vişan, Raisa Elena Vlad CENTRUL DE CARTE STRĂINĂ SITKA S.R.L.      
20 Limba modernă germană a IV-a M.G. Bertarini, A.Hallier, P. Iotti, S. Peri Steubing CENTRUL DE CARTE STRĂINĂ SITKA S.R.L.      
21 Matematică a IV-a Mariana Mogoș Sc Grup Editorial ART      
22 Matematică a IV-a Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anita Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel SC INTUITEXT      
23 Matematică a IV-a Rodica Chiran, Mihaela-Ada Radu SC Aramis Print SRL      
24 Muzică şi mişcare a IV-a Lăcrămioara-Ana Pauliuc, Costin Diaconescu S.C. CD PRESS S.R.L.      
25 Muzică şi mişcare a IV-a Florentina Chifu,Petre Ştefănescu Asocierea Grup Media Litera SRL + Grup Editorial Litera SRL+ SIVECO Romania SA      
26 Muzică şi mişcare a IV-a Dumitra Radu, Alina Perţea Asocierea S.C. ARAMIS PRINT S.R.L.+ S.C. AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE S.A.      
27 Religie – cultul ortodox a IV-a Mihaela Achim, Anişoara Daiu, Dragoş Ioniţă, Maria Moldoveanu, Florentina Nicula Asocierea SC Corint Logistic SRL + SC Tipografia Everest 2001 SRL      
28 Ştiinţe ale naturii a IV-a Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu SC Aramis Print      
29 Ştiinţe ale naturii a IV-a Dumitra Radu, Mihaela-Ada Radu SC Aramis Print      
30 Ştiinţe ale naturii a IV-a Nicolae Ploscariu  SC Grup Editorial ART      
31 Religie – Cultul Romano-Catolic de limba română a IV-a Alois Hîrja, Cristian Scripcaru, Maria Daniela Mititelu, Liviu Marius Ciuraru Editura Didactică și Pedagogică      
32 Religie – Cultul Romano-Catolic de limba română a IV-a Tamaș Petru Sebastian, Mate Cristina, Cojan Teodora, Blînda Fulvina, Bejenaru Maricica, Herciu Tereza, Cojan Loredana, Ghercă Cristina Editura Didactică și Pedagogică      
33 Religie – Cultul Penticostal a IV-a Catană Gheorghe, Cătană Speranța Doina, Poduț Danuț Emannuel, Dascălu V Elisabeta, Duciuc Alin Eugen, Barasciuc Andrei Editura Didactică și Pedagogică      
34 Religie – Cultul Unitarian a IV-a Pal Tunde Editura Didactică și Pedagogică      
35 Limba și literatura maternă sârbă a IV-a Jupunski Vera, Malimarcov Dubravca-Mara Editura Didactică și Pedagogică      
36 Limba și literatura maternă maghiară a IV-a Kocsis AnnaMaria, Vollancs Szdonia, Kerekes Izabella, Dragomer Katalin Editura Didactică și Pedagogică      
37 Limba și literatura maternă maghiară a IV-a Bartalis Irma, Dragomer Katalin, Kerekes Izabella, Vollancs Szidonia, Kocsis Annamaria, Bartok Emilia Editura Didactică și Pedagogică      
38 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile cu predare în limba maghiară a IV-a Forika Eva Editura Didactică și Pedagogică      
39 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile cu predare în limba maghiară a IV-a Abri Bela, Gyergyai Barna, Kereszteszy Janos Editura Didactică și Pedagogică      
40 Limba și literatura maternă turcă a IV-a Anefi Icbal, Bormambet Vildan Editura Didactică și Pedagogică      
41 Limba si literatura maternă ucraineană a IV-a Serafyma Crygan, Lucia Mihoc Editura Didactică și Pedagogică      
42 Religie – Cultul Baptist a IV-a Hurbert Szabo Emeric, Mireuțe Ioan, Onaga Florina Magdalena, Marta Rus, Ochiș Anita Teodora Editura Didactică și Pedagogică      
43 Limba și literatura maternă slovacă a IV-a Lașac Milenca, Corchiș Maria Editura Didactică și Pedagogică      
44 Limba și literatura maternă rromani a IV-a Gheorghe Sarău, Cordovan Ionel Editura Didactică și Pedagogică      
45 Limba și literatura maternă rusă a IV-a Tacu Claudia, Demid Anfisa Editura Didactică și Pedagogică      
46 Limba și literatura maghiară pentru școlile și secțiile cu predare în limba română a IV-a Kerekes Izabella, Vollancs Szidonia Editura Didactică și Pedagogică      
47 Muzică și mișcare pentru școlile și secțiile cu predare în limba maternă sârbă a IV-a Fericean Diana, Bugarschi Ioța Editura Didactică și Pedagogică      
48 Arte vizuale și abilități practice în limba maghiară a IV-a Adina Grigore, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negrițoiu, Augustina Anghel, Elena-Otilia Țîroiu, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică SC Ars Libri Prof SRL      
49 Arte vizuale și abilități practice în limba germană a IV-a Adina Grigore, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negrițoiu, Augustina Anghel, Elena-Otilia Țîroiu, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică SC Ars Libri Prof SRL      
50 Geografie în limba germană a IV-a Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă SC Aramis Print SRL      
51 Științe ale naturii în limba maghiară a IV-a Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu SC Aramis Print SRL      
52 Matematica în limba maghiară a IV-a Mihaela-Ada Radu, Rodica Chiran SC Aramis Print SRL      
53 Educație Civica în limba maghiară a IV-a Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu SC Aramis Print SRL      
54 Istorie în limba germană a IV-a Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă SC Aramis Print SRL      
55 Istorie în limba maghiară a IV-a Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă SC Aramis Print SRL      
56 Matematica în limba maghiară a IV-a Mariana Mogoș Grupul Editorial ART      
57 Geografie în limba maghiară a IV-a Carmen Camelia Rădulescu, Ionuț Popa Grupul Editorial ART      
58 Matematica în limba germană a IV-a Mariana Mogoș Grupul Editorial ART      
59 Limba modernă (italiană) a IV-a Mariana Mion Pop EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
60 Limba și literatura română pentru scolile și secțiile  cu predare în limba slovacă a IV-a Milenca Lașac EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      
61 Limba și literatura română pentru scolile și secțiile  cu predare în limba  germană  a IV-a Paul Calmâc, Adela Gherasim EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.      

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

VIDEO: Președintele CJ Alba, pe podim la Crosul Unirii 2021. Ion Dumitrel s-a clasat pe locul 3 la categoria sa de vârstă

Publicat

Președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel s-a clasat sâmbătă pe locul 3 la categoria sa de vârstă, la competiția de alergare Crosul Unirii 2021, desfășurată la Alba Iulia. 

„Sunt antrenat, particip, prima dată. Nu vreau să câștig, vreau doar să ne adunăm mai mulți, să facem mișcare”, declara Ion Dumitrel, înainte de start.

După sosire, președintele CJ Alba a spus că e important că a reușit să termine cursa.

„A fost foarte frumos, plăcut. La anul să vină la concurs toți cei care ne privesc”, le-a transmis acesta celor care au urmărit transmisiunea live Alba24.

Vezi și LIVE-VIDEO Crosul Unirii 2021: Copii, tineri și adulți aleargă în cinstea Zilei Naționale, la Alba Iulia

Pe locul doi la categoria 60 – 64 de ani s-a clasat Corneliu Varvescu, în timp primul loc a fost ocupat de Szabo Andrei.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Ședință de urgență a CNSU din cauza Omicron. Se propune carantina timp de 14 zile pentru românii care vin din sudul Africii

Publicat

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) s-a întrunit sâmbătă și urmează să decidă dacă persoanele care vin din statele din sudul Africii intră în carantină indiferent dacă sunt sau nu vaccinate. 

Se propune carantină pentru persoane care vin din șapte state în care a fost detectată varianta Omicron.

Este vorba despre persoane care vin din Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambic, Namibia, Africa de Sud și Zimbabwe.

Sunt trei puncte care sunt în discuție.

În primul rând se propune actualizarea listei țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat în sensul introducerii statelor Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambic, Namibia, Africa de Sud și Zimbabwe în zona roșie.

În al doilea rând, se propune modificarea HCNSU 43 din 01.07.2021 prin introducerea unei excepții în sensul instituirii măsurii carantinei pentru o perioadă de 14 zile, pentru toate persoanele cetățeni români, cetățeni din țările Uniunii Europene, ale Spațiului Economic European sau Confederația Elvețiană, care sosesc în România din Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambic, Namibia, Africa de Sud și Zimbabwe, astfel:

a) la domiciliu sau la locația declarată, dacă există posibilitatea delimitării față de ceilalți membrii ai familiei sau față de cei cu care locuiesc;

b) în spații special destinate, puse la dispoziție de autoritățile administrației publice locale, conform prevederilor legale în vigoare.

O a treia propunere vizează interzicerea accesului pe teritoriul României, prin punctele de trecere a frontierei de stat, a cetățenilor străini și apatrizi, definiți potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care sosesc din Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambic, Namibia, Africa de Sud și Zimbabwe.

sursa: digi24.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

ALBA: 47 de cazuri COVID și 12 decese, în ultimele 24 de ore. Situația infectărilor noi în localitățile din județ, 27 noiembrie

Publicat

Au fost înregistrate 47 de cazuri COVID în ultimele 24 de ore, în județul Alba, potrivit datelor transmise de Direcția de Sănătate Publică (DSP) sâmbătă, 27 noiembrie.

Cu o zi în urmă, erau raportate alte 62 de cazuri noi.

De asemenea, au fost raportate 12 decese în ultimele 24 de ore.

– bărbat, 82 de ani, din Cugir;

– femeie, 72 de ani, din Roșia Montană;

– bărbat, 66 de ani, din Bucerdea Vinoasă;

– bărbat, 73 de ani, din Cugir;

– bărbat, 59 de ani, din Unirea;

– femeie, 60 de ani, din Alba Iulia;

– femeie, 76 de ani, din Ighiu;

– femeie, 68 de ani, din Aiud;

– bărbat, 86 de ani, din Lopadea Nouă;

– bărbat, 81 de ani, din Uioara de Sus;

– bărbat, 71 de ani, din Sohodol;

– femeie, 44 de ani, din Vințu de Jos.

Toți erau nevaccinați și aveau și alte afecțiuni.

În județul Alba, de la începutul pandemiei, au fost 33.663 cazuri confirmate, 31.629 persoane vindecate, 1.078 decese. În același interval au fost prelucrate 343.806 teste (293.142 PCR și 50.664 rapide).

În ultimele 24 de ore au fost făcute 776 testări (484 – 248 la SJU si 236 la DSP; 292 teste rapide).

Vezi și CARANTINA de noapte în toată țara din 25 octombrie. Model declarație pentru deplasare după ora 22.00. Care sunt condițiile

Localitățile din județ în care au fost raportate cazuri noi (în ultimele 24 de ore):

Mediul urban: 32 de cazuri noi, 1 caz reinfectare

Alba Iulia: 13 cazuri, 1 caz reinfectare

Cugir: 8 cazuri

Aiud: 3 cazuri

Sebeș: 3 cazuri

Blaj: 2 cazuri

Abrud: 1 caz

Ocna Mureș: 1 caz

Zlatna: 1 caz

Mediul rural: 13 cazuri noi, 1 caz reinfectare

Rădești: 2 cazuri

Sântimbru: 2 cazuri

Ciugud – 1 caz

Galda de Jos – 1 caz

Ighiu – 1 caz

Meteș – 1 caz

Scărișoara – 1 caz

Șibot – 1 caz

Sona – 1 caz

Unirea – 1 caz

Vințu de Jos – 1 caz, 1 caz reinfectare

Incidența cazurilor COVID la 14 zile în județul Alba este de 2,56 (anterior 2,71).

Numărul de cazuri active pe localități – Rata incidenței cazurilor noi COVID-19 la 14 zile (județul Alba, perioada de referință 13-26 noiembrie):

Localitate Incidență Cazuri
MUNICIPIUL ALBA IULIA 3.88 296
ORAŞ TEIUŞ 3.48 25
ORAŞ BAIA DE ARIEŞ 3.46 13
ORAŞ CUGIR 2.82 72
ORAŞ ABRUD 2.7 14
MUNICIPIUL BLAJ 2.37 49
ORAŞ OCNA MUREŞ 2.02 28
MUNICIPIUL AIUD 1.94 49
ORAŞ ZLATNA 1.79 14
MUNICIPIUL SEBEŞ 1.55 51
ORAŞ CÂMPENI 1.11 8
Localitate Incidență Cazuri
CERU-BĂCĂINŢI 17.02 4
BLANDIANA 6.86 6
BUCERDEA GRÂNOASĂ 6.19 14
PIANU 5.6 20
MIHALŢ 5.28 17
LIVEZILE 5.17 6
VINŢU DE JOS 5.07 28
ŞIBOT 4.67 11
CRICĂU 4.58 9
GÂRDA DE SUS 4.04 6
DOŞTAT 3.94 4
METEŞ 3.94 11
UNIREA 3.91 19
ÎNTREGALDE 3.62 2
LOPADEA NOUĂ 3.57 9
ROŞIA DE SECAŞ 3.13 5
CIUGUD 3.06 10
CETATEA DE BALTĂ 2.94 9
BUCIUM 2.88 4
MOGOŞ 2.67 2
ARIEŞENI 2.6 4
IGHIU 2.55 18
GALDA DE JOS 2.46 11
STREMŢ 2.46 6
CRĂCIUNELU DE JOS 2.34 5
BISTRA 2.21 10
NOŞLAC 2.21 4
RIMETEA 2 2
SÂNTIMBRU 1.99 6
SCĂRIŞOARA 1.99 3
ŞONA 1.84 8
ROŞIA MONTANĂ 1.83 5
CIURULEASA 1.76 2
ŞUGAG 1.75 5
OHABA 1.67 1
ALMAŞU MARE 1.66 2
ŞPRING 1.59 4
VADU MOŢILOR 1.56 2
SÂNCEL 1.54 4
SĂSCIORI 1.54 10
MIRĂSLĂU 1.53 3
GÂRBOVA 1.39 3
JIDVEI 1.32 7
SĂLIŞTEA 1.29 3
DAIA ROMÂNĂ 1.28 4
SOHODOL 1.2 2
BERGHIN 1.05 2
RĂDEŞTI 0.79 1
LUPŞA 0.69 2
VIDRA 0.65 1
ALBAC 0.51 1

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News.

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Universitatea „1 Decembrie 1918” a primit din partea președintelui Iohannis Medalia Aniversară „Centenarul Marii Uniri”

Publicat

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a primit, prin decretul semnat de Președintele României, Klaus Iohannis, Medalia Aniversară „Centenarul Marii Uniri”, în semn de apreciere pentru „efortul depus în vederea păstrării și promovării memoriei evenimentelor și participanților la înfăptuirea unității naționale și a statului român modern, contribuind la apărarea și perpetuarea valorilor în numele cărora s-a înfăptuit Marea Unire”, a anunțat sâmbătă rectorul Daniel Breaz. 

„Recunoașterea meritelor comunității noastre academice, prin acordarea acestei înalte distincții, îmi oferă încă o dată oportunitatea de a vorbi despre oamenii cu care mă mândresc, cei care dau putere și valoare UAB.

Tuturor și fiecaruia în parte, le adresez sincere felicitări și îi îndemn să continue cu aceeași perseverență și determinare să vorbească despre valorile noastre naționale și despre istoria neamului românesc, căci numai prin cunoașterea adevărată a trecutului, vom putea contribui la educarea generațiilor de astăzi și de mâine.

Sunt așadar onorat și bucuros pentru recunoașterea meritelor comunității UAB, cu atât mai mult cu cât aceasta vine într-un moment simbolic important pentru noi, cel în care aniversăm 30 de ani de existență.

Pentru noi, această înaltă distincție reprezintă totodată și o responsabilitate, aceea de a fi în continuare promotorii valorilor și tradițiilor noastre naționale”, a precizat Daniel Breaz.

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate