LIVE TEXT România – Olanda: Meci decisiv al Naționalei împotriva Olandei la EURO 2024. 40.000 de români, pe stadionul din Munchen

HAI ROMÂNIA!

LIVE TEXT România – Olanda: România și Olanda se întâlnesc la Munchen pentru un loc în „sferturile” Euro 2024. Meciul va fi difuzat LIVE de ProTV, de la ora 19:00.

40.000 de români sunt așteptați pe Allianz Arena Munchen. Aceștia au început să umple tribunele cu doup-trei ore înaintea partidei.

LIVE TEXT România – Olanda:

Min 93: Olanda marchează. 3-0!

Min 85: România iese la joc.

Min 82: Olanda înscrie

Min 79: Asaltul la poarta noastră continuă. Fazele se succed rapid.

Min 72: Mingea trasă de Veerman trece milimetri ce poarta lui Niță. Olanda joacă impecabil: combină mult și nu ne lasă să ne apropiem.

Min 63: GOL ANULAT! Mingea intră în poarta României, dar a fost off-side. Scorul rămâne 1 la 0.

Min 62: Nou asalt la poarta României. Salvează Niță.

Min 60: România ripostează: șut al lui Drăgușin și pătrundere Hagi finalizată cu o centrare

Min. 57: Două ocazii ale Olandei

Min. 52: Ratare uriașă a Olandei. Intervenție bună a lui Andrei Rațiu

Min 47: România se aruncă în atac. Șut al lui Stanciu, respins de portarul olandez.

PAUZĂ

Min. 46: O nouă ocazie a României, în cascadă.

Min. 45: România are o faza buna plecată de la Hagi, dar șutul lui Drăguș este prins de portarul olandez.

min. 43: Olanda atacă de minute bune. Are mai multe ocazii. Simons dă pe lângă poartă.

Min. 34: Mogoș este accidentat. Dumfries și Mogoș s-au ciocnit violent. Ambii au rămas pe gazon și au primit îngrijiri medicale. Dumfries a intrat pe teren, Mogoș nu.

min. 31: Dumfries a centrat în careu, dar Drăgușin a respins precis în corner, cu o intervenție de mare jucător.

min. 27: Drăgușin intervine excelent prin alunecare, în careu, și blochează cursa lui Depay

Min 26: Nouă ocazie a Olandei

min. 24: După o acțiune frumoasă a „tricolorilor”, Nicolae Stanciu a trimis pe jos în centrul careului. Man a apărut la finalizare, dar șutul lui a fost blocat de Ake

Min 20: Gol Olanda! Șut Gakpo, scăpat de Niță.

Min 14: Ocazie mare a lui Denis Man cu un șut de la 18 metri la câțiva centimetri peste poarta lui Verbruggen după ce a driblat trei adversari.

Min 14: Ocazie Drăguș. Publicul simte momentul

Min 11: Pasă a lui Simons pentru Depay, lăsat singur cu Niță, dar a fost offside. Niță apărase.

Min. 10: Ocazie a Olandei

Min 9: Tribunele au luat foc pentru că România domină acest început de meci.

Min 8: Ianis Hagi – o pătrundere superbă în dribling printre patru adversari, dar pasa către Drăguș a fost respinsă în aut de căitanul Van Dijk.

Min 6: Șut Simons de la 25 de metri lateral stânga, Niță a prins cu siguranță.

min 4. Ianis este rănit la cap.

min. 2: Ianis Hagi nu a putut ajunge la o centrare trimisă în 6 metri. Dumfries a respins cu capul

În prima repriză, Verbuggen, portarul Olandei, stă în dreptul galeriei „tricolori”. Este huiduit

min. 1: A început meciul. Olanda a avut lovitura de start

România – Olanda: Cum au ajuns cele două echipe în optimi

România a câștigat grupa E, cu 4 puncte, după 3-0 cu Ucraina, 0-2 cu Belgia și 1-1 cu Slovacia.

De cealaltă parte, Olanda a încheiat grupa D pe locul 3, tot cu 4 puncte. Rezultatele obținute de ei au fost 2-1 cu Polonia, 0-0 cu Franța și 2-3 cu Austria.

Atmosfera pe Allianz Arena e incendiară înaintea partidei.

Echipele de start

România: 1. Florin Niţă – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 22. Vasile Mogoş – 6. Marius Marin – 20. Dennis Man, 21. Nicolae Stanciu (căpitan), 18. Răzvan Marin, 10. Ianis Hagi – 19. Denis Drăguş. Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu – 4. Adrian Rus, 5. Ionuţ Nedelcearu, 24. Bogdan Racoviţan, 8. Alexandru Cicâldău, 14. Darius Olaru, 23. Deian Sorescu, 26. Adrian Şut, 7. Denis Alibec, 9. George Puşcaş, 13. Valentin Mihăilă, 25. Daniel Bîrligea.

Olanda: 1. Bart Verbruggen – 22. Denzel Dumfries, 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake – 24. Jerdy Schouten, 7. Xavi Simons, 14. Tijani Reijnders – 25. Steven Bergwijn, 10. Memphis Depay, 11. Cody Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman.

Rezerve: 13. Justin Bijlow, 23. Mark Flekken – 2. Lusharel Geertruida, 3. Matthijs de Ligt, 15. Micky van de Ven, 17. Daley Blind, 20. Ian Maatsen, 8. Georginio Wijnaldum, 16. Joey Veerman, 21. Joshua Zirkzee, 26. Ryan Gravenberch, 9. Wout Weghorst, 12. Jeremie Frimpong, 18. Donyell Malen, 19. Brianm Brobbey.

Stadion: Allianz Arena (Munchen), capacitate 66.000 de locuri

Arbitru: Felix Zwayer

Arbitri asistenți: Stefan Lupp & Marco Achmuller

Arbitru VAR: Bastian Dankert (toți Germania)

România în optimi, performanță istorică

Sunt 24 de ani au trecut de când naționala României nu a mai jucat un meci eliminatoriu dincolo de faza grupelor la un turneu final.

Ultima dată a fost la EURO 2000, când am fost eliminați de Italia, 0-2, în sferturile de finală ale competiției.

Video/foto de pe stadion: Iulian S., cititor Alba24