Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

LIVE VIDEO: Olimpicii 2017 și profesorii coordonatori, premiaţi de Primăria Alba Iulia. LISTA elevilor care au obținut performanțe notabile la olimpiadele naţionale


Publicat

18871635_1487597251261870_1799865027_nPeste 50 de elevi din Alba Iulia care au obţinut premii la olimpiadele şcolare din acest an, dar şi profesorii care i-au îndrumat au fost premiaţi, vineri, în prima zi de Alba Fest, de către Primărie, în semn de apreciere şi recunoaştere a performanţei lor.

Elevii şi profesorii au primit diplome înmânate de primarul Mircea Hava, la Gala Premiilor preuniversitare, eveniment ce a avut loc vineri, de la ora 11.30, la Muzeul Principia din Piața Cetății, în Alba Iulia.

Vezi şi OLIMPICII de ALBA 2017: Elevii din judeţ care au câştigat medalii, premii şi menţiuni la olimpiadele naţionale din acest an. LISTA

Evenimentul a fost inclus în programul Alba Fest 2017.

Vezi ALBA FEST 2017, PROGRAM complet. Show total la Alba Iulia, cu artişti români de top, spectacol de artificii şi animaţie stradală

 

OLIMPICII de ALBA 2017 – LISTA elevilor şi profesorilor premiaţi de Primăria Alba Iulia

Elev / Clasa / Unitate de învăţământ / Olimpiada / Premiul

Dan Bandici – clasa a VII-a – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia – Olimpiada de Religie (Cultul ortodox) – Premiul I

Horvath Lukas – clasa X – Liceul Teoretic “Sfântul Iosif” Alba Iulia – Olimpiada de Limba Germană – Premiul I

Bianca Şuşman – clasa X – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul I

Hanna Dochiţan – clasa XI – Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia – Olimpiada de Limba Italiană – Premiul I

Denisa Bărbat – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul I

Antonia Mancer – clasa V – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia – Olimpiada de Interpretare Instrumentală – Premiul II

Marius-Nicolae Ţoc – clasa XII  – Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” Alba Iulia (profesor Olteanu Rodica) – Olimpiada de Limba Italiană – Premiul II

Laurențiu Barbu – clasa VII – Liceul de Arte “Regina Maria”  – Olimpiada de Interpretare Instrumentală Cls. III-VIII – Premiul II

Oana Vențel – clasa IX – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Cultură şi Civilizație în România – Premiul II

Sorin Ionuț Avram – clasa X – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Cultură şi Civilizație în România – Premiul II

Alexandru Faur – clasa X – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Religie – Cultul Alianţa Evanghelică – Premiul II

Ioana Tomoiagă – clasa X – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul”- Olimpiada de Religie – Cultul Greco-Catolic – Premiul II

Raul Sebastian Traica – clasa XI – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Cultură şi Civilizație în România – Premiul II

David Răzvan Săndulache – clasa IV – Liceul de Arte “Regina Maria”  – Olimpiada de Interpretare Instrumentală Cls. III-VIII – Premiul III

Luana Bel – clasa IX – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba – Olimpiada de Astronomie şi Astrofizică – Premiul III, Medalie de Aur acordată de Societatea Română de Fizică, Calificare Lot Lărgit, Juniori

Darius Haidău – clasa IX – Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia (profesor Angela Rîșteiu) – Olimpiada de Limbi Clasice – Limba Greacă Veche – Premiul III

Ovidiu Drăgoi – clasa XI – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan”- Concursul de Matematică „Adolf Haimovici” – Premiul III şi Medalia de Argint (Mențiune Specială M.E.N.)

Alexandru Drăguș – clasa XI – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Tehnologia Informației – Premiul III + Medalia de Aur (Mențiune Specială M.E.N.)

Gáll Szabolcs – clasa XI – Liceul Teologic Romano-Catolic ,,Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Olimpiada de Religie – Cultul Romano-Catolic de Limbă Maghiară – Premiul III

Oana Larisa Măieraş – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia – Olimpiada de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor – Premiul III

Vanessa Oargă – clasa XII – Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” Alba Iulia– Olimpiada de Limba Italiană – Premiul III

Florin Alexandru Popa – clasa VII – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia (profesor Ileana Țăran) – Olimpiada de Biologie – Mențiune

Sorin Durbacă – clasa VIII – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”- Olimpiada de Geografie – Mențiune

Andrei Darius Olar – clasa VIII – Colegiul Tehnic „Apulum” – Olimpiada de Istorie – Menţiune

Luminița Filip – clasa IX – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Religie – Cultul Ortodox – Menţiune

Ștefania Ghișa – clasa IX – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Istorie – Menţiune

Alin Florin Suciu – clasa X – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Tehnologia Informației – Menţiune + Medalia de Aur (Mențiune Specială M.E.N.)

Marian Luca – clasa XI – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Religie – Cultul Greco-Catolic – Menţiune

Florina Suciu – clasa XI – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Istorie – Menţiune

Cristian Bîrlean – clasa XII – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Socio Umane/Sociologie – – Menţiune

Bogdan Crişan – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia– Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Menţiune

Răzvan Dinu – clasa XII – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Geografie – Menţiune

Alina Maer – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Menţiune

Gavrilă Rad – clasa XII – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Religie – Cultul Ortodox – Menţiune

Antonia Emilia Tunsoiu – clasa VI – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia – Olimpiada de Fizică – Mențiune MEN, Medalie de Argint acordată de Societatea Română de Fizică

Iulian Andrei Șteau – clasa X – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” – Concursul de Chimie „Petru Poni” – Mențiune MEN

Laurenţiu Valentin Lungu – clasa XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Rodica Olteanu) – Olimpiada de Limba Italiană – Menţiune MEN

Alexandra Teodora Maier – clasa XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Lucia Modoeanu) – Olimpiada de Limba Spaniolă – Menţiune MEN

Alexandru-Florin Dănilă – clasa XII – Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” Alba Iulia (profesor Ioana Goția) – Olimpiada de Limba Engleză – Menţiune MEN

Bianca Elena Iorga – clasa IX – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune IŞJ Suceava

Roberta Ion – clasa XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune IŞJ Suceava

Codruț Cerbu – clasa VI – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia (profesor Mariana Salomia Maierescu) – Olimpiada de Fizică – Mențiune de Onoare acordată de Societatea Română de Fizică

Ioan Tudor Toader – clasa X – Colegiul Național „Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia (profesor Sicoe Pamfil) – Olimpiada de Fizică – Mențiune de Onoare acordată de Societatea Română de Fizică

Boros Eszter-Boglárka – clasa VI – Liceul Teologic Romano-Catolic “róf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia (profesor Kovacs Mihaly) – Olimpada de Istoria şi Tradițiile Minorității Maghiare – Premiul Special al Consiliului Județean Harghita

Hortenzia Cucuieţ – clasa VI – Liceul Teologic Romano-Catolic “Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia (profesor Kovacs Mihaly) – Olimpada de Istoria şi Tradițiile Minorității Maghiare – Premiul Special al Consiliului Județean Harghita

Diana Maria Indrei – clasa VIII – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”  – Concurs De Lectură Și Interptetare Transcurriculară  „Ionel Teodoreanu” – Premiul Special

Nicolae Răsmeriță – clasa IX – Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Simion Ștefan”Alba Iulia (profespr Angela Rîşteiu) – Olimpiada de Limbi Clasice – Limba Greacă Veche – Premiu Special

Alexandru Săndulache – clasa IX – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Mariana Lungu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul Special

Andrei Rodilă – clasa X – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Cosmina Mircea) – Olimpiada de Limba şi Literatura Română – Premiu Special

Antonios Adam – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Ema Damian) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul Special

Ioana Argatu – clasa XII – Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Cosmina Mircea) – Olimpiada de Limba şi Literatura Română – Premiu Special

Alexia Trif – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Ioan Chiciudean) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul Special

Profesori coordonatori:

Anca Cătălina Marian – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Astronomie şi Astrofizică

Pamfil Sicoe – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Fizică

Ioana Goția – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Limba Engleză

Andreea Rotche – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Istorie

Marcel Arăboaei – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Geografie

Laura Mureșan – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Tehnologia Informației

Ramona Humeniuc – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Olimpiada de Tehnologia Informației

Cornel Sandu – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” – Concursul de Matematică „Adolf Haimovici”

Rodica Olteanu – Liceul de Arte “Regina Maria”, Colegiul Naţional Militar  „Mihai Viteazul”, Colegiul Naţional  „Horea, Cloşca şi Crişan” – Olimpiada de Limba Italiană

Mariana Salomia Maierescu – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Olimpiada de Fizică

Adriana Constantin – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” – Olimpiada de Fizică

Ileana Țăran – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” – Olimpiada de Biologie

Emanuela Bandici – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Concurs de Lectură şi Interptetare Transcurriculară  „Ionel Teodoreanu”

Cristina Albu – Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” – Olimpiada de Religie – Cultul Ortodox

Carmen Roman – Colegiul Naţional Militar  „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Limba Franceză

Lucia Lupu – Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” – Olimpiada de Limba Franceză

Lucia Modoeanu – Colegiul Naţional Militar  „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Limba Spaniolă

Cosmina Mircea – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Limba şi Literatura Română

Simina Dura – Colegiul Național Militar  „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Socio Umane/ Sociologie, Cultură Și Civilizație În România

Ioan Nistor – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Olimpiada de Religie – Cultul Ortodox

Dan Anca – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” – Cultură şi Civilizație în România

Margareta Hausner – Liceul Teoretic  „Sfântul Iosif” – Olimpiada de Limba Germană

Angela Rîșteiu – Seminarul Teologic Ortodox  ,,Sf. Simion Ștefan” – Olimpiada de Limbi Clasice – Limba Greacă Veche

Kovacs Mihaly – Liceul Teologic Romano-Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly”-Olimpada de Istoria şi Tradițiile Minorității Maghiare

Gál László – Liceul Teologic Romano – Catolic ,,Gróf Majláth Gusztáv Károly”-Olimpiada de Religie – Cultul Romano-Catolic de Limbă Maghiară

Mariana Lungu – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală Cls. III-VIII

Andrei Dragomir – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală Cls. III-VIII

Radu Beşliu – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală Cls. III-VIII

Ovidiu Pârjol – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală Cls. III-VIII

Emil Ciobotă  – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Ema Damian – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Teodora Zărnescu – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Gheorghe Burz – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Gheorghe Albu – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Victor Geogian – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Ioan Chiciudean – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Lilia Pârjol – Liceul de Arte “Regina Maria” – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice, Cls. IX-XII

Alexandrina Filip – Liceul de Arte „Regina Maria” – Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor

Livia Bar – Liceul de Arte „Regina Maria” – Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor

Nicoleta Dăescu – Colegiul Tehnic „Apulum” – Olimpiada de Istorie

Floare Lăncrănjan – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Olimpiada de Geografie

Stela Ban – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” – Concursul de Chimie „Petru Poni”

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

BLAJ

Continuă investițiile în infrastructura sanitară, la Blaj. Ambulatoriul, dotat cu echipamente și dispozitive medicale

Publicat

Ambulatoriul din cadrul Spitalului Municipal Blaj urmează să fie dotat cu echipamente, dispozitive medicale și mobilier medical în valoare de peste 2,7 milioane de lei. 

Primăria Blaj a lansat vineri, 11 iunie, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) o licitație pentru achiziția de echipamente și dotări specifice activității medicale pentru obiectivul de investiție „Extindere și dotare ambulatoriu Spital Municipal Blaj”.

Valoarea totală estimată: 2.723.936,72 de lei, fără TVA.

Proiectul vizează dotarea ambulatoriului în vederea asigurării condițiilor impuse pentru furnizarea serviciilor medicale oferite de Spitalul Municipal Blaj.

Investiția este împărțită pe patru loturi, astfel:

  • Lotul 1 – echipamente medicale (1.232.298,27 lei)
  • Lotul 2 – laborator analize medicale (913.299,67 lei)
  • Lotul 3 – mobilier medical (294.575,16 lei)
  • Lotul 4 – dispozitive medicale (283.763,62 lei)

Citește și Extinderea Ambulatoriului la Spitalul Municipal Blaj. Contractul de peste 12 milioane lei a fost semnat. Când încep lucrările

Contractul de execuție a lucrărilor pentru construirea Ambulatoriului Spitalului Municipal Blaj a fost semnat la sfârșitul lunii februarie 2021. Proiectul are o valoare totală de 12.228.689,4 lei și propune soluționarea problemelor prin extinderea clădirii spitalului și mutarea cabinetelor medicale în aripa extinsă a clădirii.

Extinderea se va realiza pe orizontală, cu o clădire nouă (demisol + parter + 3 etaje), similară celei existente și alipită clădirii spitalului. Astfel se propune aducerea secțiilor de ambulatoriu în spațiile nou create și dotarea ulterioară a acestora cu aparatură medicală și mobilier medical necesare în vederea asigurării funcțiunilor specifice de bază ale programului de ambulatoriu.

Citeste mai mult
Publicitate

ABRUD

Atac cu cuțitul, la Abrud. Tânăr REȚINUT de polițiști, după ce a rănit doi tineri cu un briceag

Publicat

cutit, briceag, atac

Un tânăr din Abrud a fost reținut sâmbătă dimineața de polițiști, după ce a atacat doi tineri cu un cuțit și ar fi furat un telefon mobil. 

Potrivit unor surse Alba24, evenimentul s-a produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, la Abrud. Din primele informații se pare că patru tineri, cu vârste cuprinse între 33 și 34 de ani, s-ar fi întâlnit acasă la unul dintre ei, unde ar fi consumat băuturi alcoolice.

La un moment dat, fără un motiv anume, unul ar fi scos un cuțit cu care i-a lovit pe doi dintre ei. În urma atacului, un tânăr a fost rănit în zona pieptului și altul în zona călcâiului, prima dintre victime necesitând în jur de 7 zile de îngrijiri medicale.

Din câte se pare, agresorul ar fi furat și un telefon mobil aparținând unuia dintre tineri.

Agresorul a fost reținut de polițiști sâmbătă dimineața, urmând ca duminică să fie prezentat procurorilor pentru luarea măsurilor legale.

Acesta este cercetat pentru lovire sau alte violențe și furt.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

VREMEA în ALBA, 14-20 iunie: Temperaturi maxime de până la 28 de grade Celsius, ploi și furtuni. Prognoza în localități

Publicat

Vreme rece în prima zi a săptămânii viitoare în județul Alba. Temperaturile încep să crească începând de marți și vor atinge 27 – 28 de grade Celsius, duminică. 

Sunt anunțate averse și furtuni aproape în fiecare zi a săptămânii.

La munte, maximele vor varia între 10 – 24 de grade la Șugag, respectiv 12 – 24 de grade la Arieșeni.

Prognoza meteo pe zile în localități din județul Alba, 14-20 iunie:

Luni, 14 iunie

Alba Iulia: minime de 10 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Sebeș: minime de 9 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Șugag: minime de 6 grade Celsius, maxime de 10 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Aiud: minime de 10 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Blaj: minime de 10 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Ocna Mureş: minime de 10 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Zlatna: minime de 8 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Abrud: minime de 7 grade Celsius, maxime de 14 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Câmpeni: minime de 7 grade Celsius, maxime de 14 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Arieşeni: minime de 5 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Cugir: minime de 9 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Marți, 15 iunie

Alba Iulia: minime de 13 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Sebeș: minime de 12 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Șugag: minime de 10 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Aiud: minime de 13 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Blaj: minime de 13 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Ocna Mureş: minime de 13 grade Celsius, maxime de 23 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Zlatna: minime de 12 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Abrud: minime de 11 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Câmpeni: minime de 11 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Arieşeni: minime de 9 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; mai cald

Cugir: minime de 12 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Miercuri, 16 iunie

Alba Iulia: minime de 13 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; nori și soare

Sebeș: minime de 13 grade Celsius, maxime de 24 grade Celsius; nori și soare

Șugag: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Aiud: minime de 13 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Blaj: minime de 13 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Ocna Mureş: minime de 13 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; nori și soare

Zlatna: minime de 12 grade Celsius, maxime de 24 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Abrud: minime de 11 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; nori și soare

Câmpeni: minime de 11 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; nori și soare

Arieşeni: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Cugir: minime de 13 grade Celsius, maxime de 24 grade Celsius; nori și soare

Joi, 17 iunie

Alba Iulia: minime de 14 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Sebeș: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Șugag: minime de 11 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Aiud: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Blaj: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Ocna Mureş: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Zlatna: minime de 15 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Abrud: minime de 13 grade Celsius, maxime de 23 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Câmpeni: minime de 13 grade Celsius, maxime de 23 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Arieşeni: minime de 11 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Cugir: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Vineri, 18 iunie

Alba Iulia: minime de 14 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Sebeș: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Șugag: minime de 10 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Aiud: minime de 14 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Blaj: minime de 14 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Ocna Mureş: minime de 14 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Zlatna: minime de 14 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Abrud: minime de 14 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Câmpeni: minime de 14 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Arieşeni: minime de 11 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Cugir: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; vreme cu nori și soare

Sâmbătă, 19 iunie

Alba Iulia: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; o furtună în unele zone

Sebeș: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Șugag: minime de 9 grade Celsius, maxime de 24 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Aiud: minime 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; predominant însorit

Blaj: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; predominant însorit

Ocna Mureş: minime de 15 grade Celsius, maxime de 28 grade Celsius; însorit

Zlatna: minime de 13 grade Celsius, maxime de 28 grade Celsius; o furtună în unele zone

Abrud: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Câmpeni: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Arieşeni: minime de 9 grade Celsius, maxime de 24 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Cugir: minime de 13 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Duminică, 20 iunie

Alba Iulia: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Sebeș: minime de 14 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Șugag: minime de 12 grade Celsius, maxime de 22 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Aiud: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; parțial însorit

Blaj: minime de 14 grade Celsius, maxime de 26 grade Celsius; parțial însorit

Ocna Mureş: minime de 15 grade Celsius, maxime de 28 grade Celsius; parțial însorit

Zlatna: minime de 13 grade Celsius, maxime de 27 grade Celsius; predominant însorit

Abrud: minime de 13 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Câmpeni: minime de 13 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

Arieşeni: minime de 12 grade Celsius, maxime de 24 grade Celsius; parțial însorit

Cugir: minime de 14 grade Celsius, maxime de 25 grade Celsius; o furtună în locuri izolate

sursa: accuweather.com

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO: Morminte descoperite de arheologii Muzeului Unirii din Alba Iulia, pe șantierul drumului expres Craiova – Pitești

Publicat

Arheologii Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia au descoperit recent vestigii din preistorie până în epoca post-romană, în urma unor săpături preventive efectuate pe șantierul drumului expres Craiova – Pitești. Potrivit directorului muzeului albaiulian, Gabriel Rustoiu, în zonă s-au descoperit morminte, ceramică și locuințe. 

Potrivit IPJ Dolj, polițiști din cadrul Secţiei 5 Poliție Rurală Pielești s-au sesizat din oficiu ca urmare a unei postări pe o rețea de socializarea, cu privire la faptul că pe raza comunei Ghercești, în şantierul organizat pentru drumul expres Craiova-Piteşti au fost descoperite mai multe gropi în care se află osemnite.

La fața locului s-au deplasat polițiștii care au stabilit faptul că pe raza satului Gîrleşti, comuna Gherceşti, a fost descoperit un sit arheologic cu ocazia efectuarii lucrărilor
la drumul expres Craiova-Pitești, fiind efectuate mai multe săpături arheologice de către reprezentanţii Muzeului Național al Unirii Alba Iulia în baza autorizaţiei pentru
cercetarea arheologică preventivă emisă de Ministerul Culturii.

În situl arheologic pe o porțiune de aproximativ un kilometru se găsesc mai multe gropi făcute de către arheolgii Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, iar în unele gropi se găsesc oseminte.

Majoritatea gropilor sunt acoperite cu folie de plastic, paza acestora fiind asigurată de către o societate de pază contractată de către societatea care efectuează tronsonul 1 al drumului expres.

„Este vorba despre un sit de dimensiuni foarte mari. Vestigiile descoperite vin din preistorie până în epoca post-romană (se întind pe câteva mii de ani). Este vorba de un tronson de 17 kilometri de autostradă pe care a fost găsit un singur sit. Acolo sunt trei arheologi de la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Folia a fost aplicată pentru a proteja vestigiile de la o zi la alta de soare. În zonă s-au descoperit morminte, ceramică, locuințe”, a precizat pentru Alba24, directorul Muzelui Unirii din Alba Iulia, Gabriel Rustoiu.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate