Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

OLIMPICII de ALBA 2017: Elevii din judeţ care au câştigat medalii, premii şi menţiuni la olimpiadele naţionale din acest an. LISTA


Publicat

educatie, invatamant

carti educatiePeste 50 de elevi de gimnaziu şi liceu din judeţul Alba au reuşit performanţa obţinerii unor medalii, premii şi menţiuni, în acest an, la etape naţionale ale olimpiadelor. Iar lista acestora poate fi completată cu alţi tineri, care vor participa în continuare la aceste concursuri, până la sfârşitul anului.

În aprilie s-au desfăşurat majoritatea etapelor naţionale ale olimpiadelor şcolare din acest an. Elevii din Alba au reuşit şi de această dată performanţă, cunoştinţele lor fiind răsplătite cu distincţii în competiţia alături de cei mai buni tineri din ţară.

La sfârşitul lunii mai sunt programate etapele naţionale la Olimpiadele de Tehnologia Informaţiei, cea pentru elevii din mediul rural “Universul Cunoaşterii prin Lectură” şi Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori, astfel că lista mai poate suferi modificări.

OLIMPICII de ALBA 2017 – LISTA elevilor care au câştigat medalii, premii şi menţiuni la olimpiade şi concursuri şcolare, etapele naţionale (în ordine aleatorie)

Luana Bel – clasa IX – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia (profesor Anca Cătălina Marian) – Olimpiada de Astronomie şi Astrofizică – Premiul al III-lea, Medalie de Aur acordată de Societatea Română de Fizică, Calificare Lot Lărgit, Juniori

Antonia Emilia Tunsoiu – clasa VI – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia (profesor Adriana Constantin) – Olimpiada de Fizică – Mențiune MEN, Medalie de Argint acordată de Societatea Română de Fizică

Nicolae Alexandru Dobra – clasa IX – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș (profesor Ioan Bîrsan) – Olimpiada de Fizică – Medalie de Bronz acordată de Societatea Română de Fizică

Codruț Cerbu – clasa VI – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia (profesor Mariana Salomia Maierescu) – Olimpiada de Fizică – Mențiune de Onoare acordată de Societatea Română de Fizică

Ioan Tudor Toader – clasa X – Colegiul Național „Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia (profesor Sicoe Pamfil) – Olimpiada de Fizică – Mențiune de Onoare acordată de Societatea Română de Fizică

George Furdui – clasa XI – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni (profesor Elena Berindeie) -Olimpiada de Informatică – Medalie de Argint/Menţiune

Eden Natan Muntean – clasa XII – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud (profesor Sorin Groza) – Olimpiada de Informatică – Medalie de Bronz

Filip Muntean – clasa X – Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud (profesor Iulian Vîntu) – Olimpiada de Matematică – Medalie de Bronz

Paul Mihai Morar – clasa XI – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud (profesor Fulea Sorina Diana) – Olimpiada de Chimie – Mențiune Specială MEN

Florin Alexandru Popa – clasa VII – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia (profesor Ileana Țăran) – Olimpiada de Biologie – Mențiune

Alexandru-Florin Dănilă – clasa XII – Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” Alba Iulia (profesor Ioana Goția) – Olimpiada de Limba Engleză – Menţiune MEN

Diana Onețiu – clasa VII – Şcoala Gimnazială “Nicodim Ganea” Bistra (profesor Elena Anamaria Petrovan) – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune IŞJ Suceava

Andreea Oarga – clasa VIII – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Ighiu (profesor Viorica Oniţă) – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune MEN

Bianca Elena Iorga – clasa IX – Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Carmen Roman) – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune IŞJ Suceava

Anca Haneş – clasa X – Colegiul Naţional „Avram Iancu” Cîmpeni (profesor Roxana Bodea) – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune IŞJ Suceava

Roberta Ion – clasa XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Lucia Lupu) – Olimpiada de Limba Franceză – Menţiune IŞJ Suceava

Hanna Dochiţan – clasa XI – Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia (profesor Moldovan Rodica Olteanu) – Olimpiada de Limba Italiană – Premiul I

Marius-Nicolae Ţoc – clasa XII  – Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” Alba Iulia (profesor Olteanu Rodica) – Olimpiada de Limba Italiană – Premiul II

Iulia Alessia Băluţiu – clasa X – Colegiul Naţional “David Prodan” Cugir (profesor Anca Munteanu) – Olimpiada de Limba Italiană – Premiul III

Vanessa Oargă – clasa XII – Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” Alba Iulia (profesor Rodica Olteanu) – Olimpiada de Limba Italiană – Premiul III

Laurenţiu Valentin Lungu – clasa XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Rodica Olteanu) – Olimpiada de Limba Italiană – Menţiune MEN

Damaris Şandru – clasa XII – Colegiul Naţional “David Prodan” Cugir (profesor Lucia Modoeanu) – Olimpiada de Limba Spaniolă – Premiul I

Maria Milagros Şuteu Luz – clasa VII – Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud (profesor Lucia Modoeanu) – Olimpiada de Limba Spaniolă – Premiul II

Antonia Maria Munteanu – clasa IX – Colegiul Naţional “Inochentie Micu Clain” Blaj (profesor Adrian Hetak) – Olimpiada de Limba Spaniolă – Premiul II

Alexandra Teodora Maier – clasa XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Lucia Modoeanu) – Olimpiada de Limba Spaniolă – Menţiune MEN

Călina Roncea – clasa XI – Colegiul Naţional “Lucian Blaga” Sebeş (profesor Andreea Mucsi) – Olimpiada de Limba Germană – Premiul I

Horvath Lukas – clasa X – Liceul Teoretic “Sfântul Iosif” Alba Iulia (profesor Margareta Hausner) – Olimpiada de Limba Germană – Premiul I

Alina Schiau – clasa XI – Colegiul Naţional “Lucian Blaga” Sebeş (profesor Roxana Suciu) – Olimpiada de Limba Germană – Premiul II

Amina Mucenicu – clasa XI – Colegiul Naţional “Lucian Blaga” Sebeş (profesor Adina Mucenicu) – Olimpiada de Limba Germană – Premiul III

Alina Schiau – clasa XI – Colegiul Naţional “Lucian Blaga” Sebeş (profesor Roxana Suciu) – Olimpiada de Limba Germană – Menţiune MEN

Casiana Cătăuță – clasa VI – Școala Gimnazială “Toma Cocișiu” Blaj (profesor Diana Istrate) – Olimpiada de Limba şi Literatura Română – Mențiune

Andreea Elena Voina – clasa VII – Colegiul  Naţional “Inochentie Micu Clain” Blaj (profesor Ana Comşa) – Olimpiada de Limba şi Literatura Română – Mențiune

Andrei Rodilă – clasa X – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Cosmina Mircea) – Olimpiada de Limba şi Literatura Română – Premiu Special

Ioana Argatu – clasa XII – Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia (profesor Cosmina Mircea) – Olimpiada de Limba şi Literatura Română – Premiu Special

Gabriela Veronica Isăilă – clasa XI – Colegiul  Naţional ,,Inochentie Micu Clain” Blaj (profesor Adriana Zaharia) – Olimpiada de Limbi Clasice – Limba Latină – Premiul II

Nicolae Răsmeriță – clasa IX – Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Simion Ștefan”Alba Iulia (profespr Angela Rîşteiu) – Olimpiada de Limbi Clasice – Limba Greacă Veche – Premiu Special

Darius Haidău – clasa IX – Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia (profesor Angela Rîșteiu) – Olimpiada de Limbi Clasice – Limba Greacă Veche – Premiul III

Denisa Bărbat – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesorTeodora Zărnescu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul I

Bianca Şuşman – clasa X – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Emil Ciobotă) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul I

Antonia Mancer – clasa V – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Mariana Lungu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală – Premiul II

Laurenţiu Barbu – clasa VII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Radu Beşliu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală – Premiul II

David Răzvan Săndulache – clasa IV – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Mariana Lungu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală – Premiul III

Oana Larisa Măieraş – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Alexandrina Filip) – Olimpiada de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor – Premiul III

Alexandru Săndulache – clasa IX – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Mariana Lungu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul Special

Antonios Adam – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Ema Damian) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul Special

Bogdan Crişan – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Gheorghe Albu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice -Menţiune

Alina Maer – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Teodora Zărnescu) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Menţiune

Alexia Trif – clasa XII – Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia (profesor Ioan Chiciudean) – Olimpiada de Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice – Premiul Special

Basa Laura – clasa X – Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud – Olimpiada de Limba şi Literatura Maghiară Maternă “Mikes Kelemen” (profesor Fodor Brigitta) – Premiul Special (UDMR Filiala Bistrița) şi Premiul Special Diaspora

Boros Eszter-Boglárka – clasa VI – Liceul Teologic Romano-Catolic “róf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia (profesor Kovacs Mihaly) – Olimpada de Istoria şi Tradițiile Minorității Maghiare – Premiul Special al Consiliului Județean Harghita

Hortenzia Cucuieţ – clasa VI – Liceul Teologic Romano-Catolic “Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia (profesor Kovacs Mihaly) – Olimpada de Istoria şi Tradițiile Minorității Maghiare – Premiul Special al Consiliului Județean Harghita

Gáll Szabolcs – clasa XI – Liceul Teologic Romano-Catolic “Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia (profesor Dr. Gál László) – Olimpada de Religie Romano-Catolică în Limba Maghiară – Premiul III

Kürti Gergő – clasa V – Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud (profesor Lázár Emőke) – Olimpiada de Religie în Limba Maghiară – Cultele Reformat, Evanghelic, Unitarian – Premiul III

Oniga Kriszta – clasa VIII – Școala Gimnazială Lopadea Nouă (profesor Lőrincz Ildikó) -Olimpiada de Religie în Limba Maghiară – Cultele Reformat, Evanghelic, Unitarian -Premiul III

Gudor Noémi – clasa IX – Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud (profesor Lőrincz Ildikó) – Olimpiada de Religie în Limba Maghiară – Cultele Reformat, Evanghelic, Unitarian – Mențiune

Szakacs Imelda-Melina – clasa VII – Școala Gimnaziala „Simion Lazăr” Lunca Mureșului (profesor Szép Noémi Kriszta) – Concursul “Őszirózsa” – Premiul III

Kolumbán Pál – clasa XI – Colegiul Național “Bethlen Gábor” Aiud (profesor Fodor Brigitta) – Concursul de Recitare Balade şi Basme Populare „Kriza János” – Premiul I

Ionuț Valentin Petaca – clasa XI – Liceul “Horea, Cloșca şi Crișan” Abrud (profesor Rodica Bătrâna) – Olimpiada de Limba şi Literatura Rromani – Premiul III

marcela daramus“Respect şi recunoştinţă pentru tot efortul depus de voi, dragi elevi, dar și pentru cadrele didactice care v-au pregătit pentru obținerea acestor premii importante.

Prețuiți cât puteți anii ăștia frumoși și încercați să nu vă abateți de la educație!

Felicitări tuturor!”, este mesajul inspectorului şcolar general IŞJ Alba, Eugenia Marcela Dărămuş, pentru performeri.

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

CUGIR

În weekend: Vaccinare fără programare la Cugir. Imunizare doar cu buletinul, în corturi amenajate în aer liber

Publicat

La Cugir, persoanele cu vârsta peste 16 ani se vor putea vaccina fără programare în acest weekend, în corturi amenajate de administrația locală, în aer liber.

Sâmbătă, 15 mai și duminică, 16 mai, vaccinarea este la liber, accesibilă oricui, doar pe baza buletinului, anunță Primărie.

”Cei care doresc să se imunizeze o pot face sâmbătă, la cortul din fața Catedralei sau duminică, la cortul amplasat în parcarea de lângă Piața 1 Mai.

Echipele mobile ale Centrului de vaccinare din Cugir vor fi prezente în intervalul 8.00-13.00 şi vor asigura administrarea în siguranţă a vaccinului Pfizer-BioNTech, respectând procedurile de lucru referitoare la activităţile de vaccinare.

Cetăţenii cu afecţiuni cronice sunt sfătuiţi să aibă asupra lor documentele medicale care atestă bolile de care suferă şi tratamentul pe care-l urmează”, potrivit administrației locale.

Simultan acestei acţiuni, centrul de vaccinare își continuă activitatea după orarul normal, astfel că persoanele programate prin platformă și care au locuri rezervate se vor prezenta conform planificării.

După ora 13.00, activitatea Centrului de vaccinare va trece la modalitatea extinsă, cu prezenţa direct fără programare, până la finalul programului de funcționare.

Citeste mai mult
Publicitate

ECONOMIE

Zi liberă plătită pentru angajați și scutire pentru elevi, studenți și militari, în ziua vaccinării. Inițiativa legislativă

Publicat

Inițiativa legislativă prin care se acordă o zi liberă plătită persoanelor care se vaccinează, inclusiv elevilor, studenților și militarilor, a primit miercuri raport de admitere de la Comisia de muncă a Senatului.

Potrivit legii, persoanele care se vaccinează impotriva Covid-19 beneficiază, la cerere de o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, în ziua vaccinării.

De asemenea, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor, se poate acorda, la cerere, o zi de scutire de prezență, în ziua respectivă.

Proiectul, inițiat de deputații USR PLUS Oana Țoiu și Radu Molnar, urmează să intre la vot final în plenul Senatului, care este primă Cameră sesizată în acest caz.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

VIDEO: Imaginile haosului la Tel Aviv, după atacul cu zeci de rachete lansat de gruparea paramilitară Hamas

Publicat

Bombardamentele din Israel au făcut primele pagini ale publicațiilor internaționale. La solicitarea DC News, românii care locuiesc în zonele afectate de tensiunile militare au trimis imagini care surprind groaza celor care locuiesc în Israel.

Aripa armată a Hamas a indicat într-o declaraţie că „lansează 110 rachete asupra metropolei Tel Aviv” şi „100 rachete asupra oraşului Beer Şeva „ca represalii la reluarea atacurilor asupra clădirilor locuite de civili”.

Alarmele au răsunat în Tel Aviv şi Beer Şeva, în sudul Israelului, la scurt timp după difuzarea acestor informaţii, potrivit armatei israeliene.

Hamas informase anterior despre distrugerea unei clădiri cu locuinţe, magazine şi un post local de televiziune, situate în centrul oraşului Gaza, potrivit DCnews.ro.

AICI se poate vizualiza harta evenimentelor în timp real

„Pagube importante au fost înregistrate în privinţa turnului şi a clădirilor din jur”, a raportat postul de televiziune Hamas Al-Aqsa TV, citat de Agerpres.

Această nouă lansare de rachete îi urmează celei efectuate mai devreme înspre Tel Aviv, soldate cu un mort la periferia oraşului.

Trei israeliene au fost ucise şi alţi zeci au fost răniţi începând de luni, în urma atacurilor cu rachete dinspre Fâşia Gaza.

Cel puţin 32 de palestinieni, printre care zece copii, au fost ucişi în atacurile israeliene asupra enclavei.

;

Potrivit autorităţilor locale, violenţele au făcut peste 200 de răniţi. Escaladarea violenţelor israeliano-palestiniene vine pe fondul recentelor ciocniri soldate cu răniţi în Ierusalimul de Est, sectorul palestinian al oraşului ocupat şi anexat ilegal de Israel, conform dreptului internaţional.

Stare de alertă la Lod

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a decretat miercuri stare de urgenţă în oraşul Lod din centrul Israelului unde în ultimele ore, conform poliţiei, au avut loc revolte ale minorităţii arabe, transmite AFP și Agerpres.

Într-un comunicat, premierul Netanyahu a declarat că a dat undă verde pentru declararea stării de urgenţă în Lod, în timp ce poliţia a informat despre ‘revolte’ ale minorităţii arabe locale după moartea violentă, marţi, a unui arab israelian.

Potrivit unui fotograf al AFP, prim-ministrul Israelului s-a deplasat la Lod în noaptea de marţi spre miercuri pentru a face apel la calm, în timp ce în acest oraş situat în apropierea aeroportul internaţional Ben Gurion se instala un dispozitiv puternic de securitate.

Luni seara târziu, Lod, un oraş cu o populaţie mixtă de 77.000 de locuitori, 47.000 de evrei şi 23.000 de arabi, situat în suburbiile Tel Avivului, a fost scena unor ciocniri violente, în urma cărora un arab israelian a fost ucis de un evreu.

Datele oficiale până în acest moment

53 de decese – Ministerul Sănătății din Fâșia Gaza a raportat 53 de decese în urma bombardamentelor, inclusiv 14 copii și 3 femei. Alte 320 de persoane au fost rănite sau se află în stare gravă.

Atac cu 50 de rachete – Brigăzile Al-Qassam au indicat un atac cu 50 de rachete în zona Ashdod. Brigăzile fac parte din aripa militară a organizației Hamas, fiind fondată în 1991.

Alertă de cod roșu – O alertă de cod roșu a fost emisă în Ashdod, Ashkelon, Ad Halom, zona Bnei Darom, Shdema, Givat Washington, Misgav Dov, Kvutzat Yavne, Yavne, Gan HaDarom, Bitzaron, Gan Yavne.

Rachete interceptate – Mai multe rachete au fost interceptate de scutul Iron Dome în jurul orei 15, ora locală.

 

Citeste mai mult
Publicitate

BLAJ

Maraton de vaccinare fără programare, la Blaj. Se pot imuniza și tinerii trecuți de 16 ani

Publicat

Maratonul de vaccinare a populației, cu serul Pfizer, împotriva SARS-COV-2, va avea loc la Blaj, duminică, 16 mai 2021, între orele 08:00-20:00.

Vaccinarea va avea loc pe platoul din fața Centrului Cultural „Iacob Mureșianu”, din Bulevardul Republicii, numărul 36, anunță autoritățile locale.

Se pot prezenta la vaccinare toate persoanele care au împlinit vârsta de 16 ani, fără programare, doar cu buletinul de identitate, iar în cazul în care au efectuat prima doză, și cu adeverința de vaccinare cu serul Pfizer.

Minorii care au împlinit vârsta de 16 ani se pot prezenta la vaccinare doar însoțiți de un părinte sau de reprezentantul legal.

Pentru persoanele vârstnice și fără posibilitate de deplasare la vaccinare, domiciliate în Blaj, Tiur, Mănărade, Spătac și Petrisat, Primăria Municipiului Blaj va asigura transportul la maratonul de vaccinare de duminică.

Acestea se pot înscrie la Serviciul de Asistență Comunitară Blaj, la numărul de telefon 0756-089.215.

Maratonul de vaccinare de la Blaj este organizat de Primăria Municipiului Blaj și Direcția de Sănătate Publică Alba.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate