Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

METEO: VREME urâtă în Alba pentru săptămâna 6-12 mai. Ploaie, burniță și temperaturi scăzute. La munte va ninge


Publicat

nori furtuna

Ne așteaptă o săptămână urâtă, cu ploi, furtuni, burniță și temperaturi foarte scăzute pentru mijlocul primăverii. Primele două zile ale săptămânii vor fi cele mai urâte, cu temperaturi în scădere mare, minimele ajungând aproape de 5 până la 3 grade Celsius. Mai mult, la munte chiar va ninge, iar temperaturile minime vor fi negative. Apoi, puțin, vremea se va redresa, iar temperaturile vor crește ușor, însă nu vom scăpa de ploi, care vor fi prezente pe parcursul întregii săptămâni.

Vă prezentăm prognoza meteo pentru perioada 6-12 mai, în principalele localități din judeţul Alba:

Luni, 6 mai

Alba Iulia: minime de 6 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Sebeș: minime de 5 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Oaşa: minime de -2 grade Celsius, maxime de 5 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Aiud: minime de 6 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; câteva furtuni violente

Blaj: minime de 6 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; câteva furtuni violente

Ocna Mureş: minime de 6 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva furtuni violente

Zlatna: minime de 3 grade Celsius, maxime de 15 grade Celsius; câteva averse de ploaie şi furtuni

Abrud: minime de 2 grade Celsius, maxime de 14 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Cîmpeni: minime de 2 grade Celsius, maxime de 14 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Arieşeni: minime de 0 grade Celsius, maxime de 8 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Cugir: minime de 5 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; câteva averse de ploaie și furtuni

Marţi, 7 mai

Alba Iulia: minime de 3 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Sebeș: minime de 3 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Oaşa: minime de -4 grade Celsius, maxime de 1 grad Celsius; perioade de ninsoare

Aiud: minime de 4 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Blaj: minime de 4 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Ocna Mureş: minime de 3 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Zlatna: minime de 0 grade Celsius, maxime de 11 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Abrud: minime de -1 grad Celsius, maxime de 9 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Cîmpeni: minime de -1 grad Celsius, maxime de 9 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Arieşeni: minime de -2 grade Celsius, maxime de 6 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Cugir: minime de 3 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; intensitatea ploii scade la averse ușoare

Miercuri, 8 mai

Alba Iulia: minime de 3 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; mai cald

Sebeș: minime de 2 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; mai cald

Oaşa: minime de -2 grade Celsius, maxime de 5 grade Celsius; nu atât de frig

Aiud: minime de 3 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; mai cald

Blaj: minime de 3 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; mai cald

Ocna Mureş: minime de 2 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; mai cald

Zlatna: minime de 2 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; mai cald

Abrud: minime de 0 grade Celsius, maxime de 13 grade Celsius; parțial însorit

Cîmpeni: minime de 0 grade Celsius, maxime de 13 grade Celsius; parțial însorit

Arieşeni: minime de -2 grade Celsius, maxime de 11 grade Celsius; mai cald

Cugir: minime de 2 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; mai cald

Joi, 9 mai

Alba Iulia: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse

Sebeș: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse

Oaşa: minime de 3 grade Celsius, maxime de 9 grade Celsius; câteva averse

Aiud: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse

Blaj: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse

Ocna Mureş: minime de 10 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; câteva averse

Zlatna: minime de 8 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; câteva averse

Abrud: minime de 7 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse

Cîmpeni: minime de 7 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse

Arieşeni: minime de 5 grade Celsius, maxime de 14 grade Celsius; câteva averse

Cugir: minime de 9 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; câteva averse

Vineri, 10 mai

Alba Iulia: minime de 10 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Sebeș: minime de 10 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Oaşa: minime de 4 grade Celsius, maxime de 6 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Aiud: minime de 10 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Blaj: minime de 10 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Ocna Mureş: minime de 10 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Zlatna: minime de 9 grade Celsius, maxime de 14 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Abrud: minime de 9 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Cîmpeni: minime de 9 grade Celsius, maxime de 12 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Arieşeni: minime de 6 grade Celsius, maxime de 10 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Cugir: minime de 10 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; câteva averse şi furtuni

Sâmbătă, 11 mai

Alba Iulia: minime de 6 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; ploaie și burniță

Sebeș: minime de 6 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; ploaie și burniță

Oaşa: minime de -1 grad Celsius, maxime de 8 grade Celsius; o aversă

Aiud: minime de 6 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; ploaie și burniță

Blaj: minime de 6 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; ploaie și burniță

Ocna Mureş: minime de 6 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; câteva averse, în special dimineața

Zlatna: minime de 4 grade Celsius, maxime de 18 grade Celsius; câteva averse

Abrud: minime de 2 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; una sau două averse scurte

Cîmpeni: minime de 2 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; una sau două averse scurte

Arieşeni: minime de 0 grade Celsius, maxime de 13 grade Celsius; câteva averse

Cugir: minime de 6 grade Celsius, maxime de 17 grade Celsius; ploaie și burniță

Duminică, 12 mai

Alba Iulia: minime de 9 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; șanse de ploaie

Sebeș: minime de 9 grade Celsius, maxime de 18grade Celsius; șanse de ploaie

Oaşa: minime de 6 grad Celsius, maxime de 14 grade Celsius; perioade de ploaie

Aiud: minime de 8 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; ploaie scurtă

Blaj: minime de 8 grade Celsius, maxime de 20 grade Celsius; ploaie scurtă

Ocna Mureş: minime de 8 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; ploaie scurtă

Zlatna: minime de 8 grade Celsius, maxime de 19 grade Celsius; câteva averse

Abrud: minime de 7 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; șanse de ploaie

Cîmpeni: minime de 7 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; șanse de ploaie

Arieşeni: minime de 7 grade Celsius, maxime de 16 grade Celsius; ploaie scurtă

Cugir: minime de 9 grade Celsius, maxime de 18grade Celsius; șanse de ploaie

sursa: accuweather.com



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EDUCAȚIE

TOP LICEE 2020 în ALBA după repartizare computerizată. Care sunt mediile de intrare din acest an, pe specializări

Publicat

În Alba, au fost 2014 candidați înscriși la admitere liceu. Au fost repartizați 1.734 și au rămas nerepartizați 280. Doar două locuri au rămas neocupate din cele 1.736 de locuri la licee. Acestea sunt la Liceul German Sebeș, specializarea Filologie, potrivit datelor publicate de Ministerul Educației.

Ministerul Educației a publicat vineri, în jurul orei 14.00, rezultate repartizare computerizată pentru admitere la liceu 2020:

Vezi ADMITERE LICEU 2020: REZULTATE REPARTIZARE computerizată în ALBA, publicate. LISTELE cu mediile de intrare

Cea mai mare ultimă medie de intrare a fost 9.51, la Colegiul Național ”HCC” Alba Iulia, specializarea Matematică-Informatică. La polul opus, cea mai mică medie de admitere la liceu a fost 4,65 în acest an, la Liceul Corneliu Medrea din Zlatna, specializarea Electronică-Automatizări.

La Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia, ultima medie de intrare în acest an a fost 9.15

TOP LICEE 2020 – după ultima medie de intrare, pe specializări (sursa MEC):

Liceu / Specializare /Ultima medie de intrare / Nr. locuri

1 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Matematică – Informatică – 9.51 – 84

2 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Ştiinţe Ale Naturii – 9.50 – 28

3 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Ştiinţe Sociale – 9.37 – 28

4 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Filologie – 9.24 – Eng – 28

5 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – Informatică – 9.14 – 56

6 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Matematică – Informatică – 9.00 – 28

7 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Ştiinţe Ale Naturii – 8.90 – 56

8 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Economic – 8.88 – 56

9 – Seminarul Teologic Ortodox „Sfantul Simion Ștefan” Alba Iulia – Ştiinţe Sociale – 8.85 – 28

10 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Filologie – 8.83 – Fra – 28

11 – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj – Matematică – Informatică – 8.48 – 56

12 – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj – Ştiinţe ale Naturii – 8.48 – 28

13 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Filologie – 8.44 – Eng – 28

14 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Turism Şi Alimentaţie – 8.44 – 56

15 – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – Filologie – 8.43 – 28

16 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Ştiinţe Sociale – 8.38 – 28

17 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Ştiinţe Ale Naturii – 8.30 – 28

18 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Martian” Alba Iulia – Comerţ – 8.28 – 28

19 – Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Matematică – Informatică – 8.20 – 28

20 – Liceul Tehnologic Sebeș – Economic – 8.13 – 28

– Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Ştiinţe Ale Naturii – 8.04 – 28

22 – Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Filologie – 8.01 – Eng – 28

23 – Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – Matematică – Informatică – 7.95 – 14

24 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Estetica Şi Igiena Corpului Omenesc – 7.92 – 28

25 – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj – Filologie – 7.92 – 28

26 – Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Ştiinţe Ale Naturii – 7.84 – 14

27 – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Filologie – 7.84 – 28

28 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Chimie Industrială – 7.83 – 28

29 – Liceul Tehnologic Sebeș – Comerţ – 7.79 – 28

30 – Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Matematică – Informatică – 7.73 – 14

31 – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Ştiinţe Ale Naturii – 7.72 – 28

32 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mures – Matematică – Informatică – 7.65 – 28

33 – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj – Economic – 7.63 – 28

34 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Filologie – 7.58 – 28

35 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Industrie Textilă Şi Pielărie – 7.58 – 14

36 – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Matematică – Informatică – 7.56 – 28

37 – Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Ştiinţe Sociale – 7.49 – Fra – 28

38 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Materiale De Construcţii – 7.45 – 14

39 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mures – Ştiinţe Ale Naturii – 7.09 – 28

40 – Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – Economic – 7.07 – 28

41 – Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – Electronică Automatizări – 7.05 – 28

42 – Liceul Tehnologic Sebeș – Electronică Automatizări – 7.04 – 28

43 – Liceul German Sebeș – Ştiinţe Ale Naturii – 7.00 – 14

44 – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj – Agricultură – 6.72 – 28

45 – Liceul Tehnologic Aiud – Economic – 6.69 – 28

46 – Liceul Teoretic Teiuș – Filologie – 6.63 – 28

47 – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Ştiinţe Ale Naturii – 6.55 – 28

48 – Liceul Tehnologic Sebeș – Industrie Textilă Şi Pielărie – 6.51 – 28

49 – Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – Mecanică – 6.50 – 28

50 – Liceul German Sebeș – Filologie – 6.50 – 14

51 – Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – Filologie – 6.47 – 14

52 – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Filologie – 6.32 – 28

53 – Liceul Tehnologic Silvic Cimpeni – Economic – 6.31 – 28

54 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mures – Filologie – 6.28 – 28

55 – Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – Electronică Automatizări – 6.10 – 28

56 – Liceul Teoretic Teiuș – Ştiinţe Ale Naturii – 6.07 – 28

57 – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Matematică – Informatică – 5.91 – 28

58 – Liceul Tehnologic Aiud – Mecanică – 5.56 – 28

59 – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Electronică Automatizări – 4.65 – 28

TOP LICEE 2020 pe orașe din județul ALBA – ultimele medii de admitere în clasa a IX-a (pe baza datelor publicate pe admitere.edu.ro în 10 iulie)

ALBA IULIA

Liceul/Ultima medie de intrare în 2020/ Ultima medie de intrare în 2019

Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia: 9,15 / 8,16 în 2019

Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia: 8,83 (Filologie – bilingv Franceză) / 8,00 în 2019

Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sfântul Simion Ştefan” Alba Iulia: 8,43 (Filologie) / 7,41 în 2019

Colegiul Economic “Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia: 8,28 (Comerţ) / 7,29 în 2019

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia: 7,45 (Materiale de construcţii) / 6,46 în 2019

Colegiul Tehnic “Alexandru Domşa” Alba Iulia: 6,50 (Mecanică) / 5,97 (Electronică automatizări) în 2019

În actualizare

CALENDAR admitere liceu 2020

10 iulie 2020: Repartizarea computerizată în învăţământul liceal  de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021.

10 iulie 2020: Comunicarea rezultatelor candidaților repartizați în învățământul liceal de stat, conform procedurii stabilite de Comisia națională de admitere. Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal  de stat din judeţ/municipiul Bucureşti.

13-20 iulie 2020: Depunerea/transmiterea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi.

21 iulie 2020: Transmiterea de către unitățile de învățământ liceal de stat a situației locurilor rămase libere în urma neînscrierii candidaților admiși în această etapă de admitere.

22-24 iulie 2020: Rezolvarea de către comisia județeană de admitere/a municipiului București a situațiilor speciale apărute după etapa de repartizare computerizată.

A doua etapă de admitere în învăţământul liceal  de stat pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021

24 iulie 2020: Afișarea centrului de admitere, a situației locurilor rămase libere, inclusiv a celor destinate candidaților romi, a locului de desfășurare și a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă. În a doua etapă de admitere în învățământul liceal de stat, pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la dat a începerii cursurilor anului școlar 202-2021, candidații romi își păstrează prioritatea pe locurile destinate candidaților romi care au rămas libere după soluționarea situațiilor speciale.

27 iulie 2020: Înscrierea candidaţilor la liceele care organizează probe de aptitudini sau probe de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă sau maternă.

28-29 iulie 2020: Desfășurarea/echivalarea probelor de aptitudini sau de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă ori de limbă maternă.

24-30 iulie 2020: Primirea cererilor de înscriere a candidaților care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus dosarele de înscriere în termen și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, precum și a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională.

30 iulie – 3 august 2020: Repartizarea, de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, a candidaților care  au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus/transmis dosarele de înscriere în termen și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, precum și a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională. Repartizarea se face conform unei proceduri stabilite de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, publicate pe site-ul inspectoratului șclar județean/a municipiului București și comunicate unităților de învățământ până la data de 24 iulie 2020.

4 august 2020: Transmiterea către Centrul național de admitere a rezultatelor repartizării prin confirmarea încheierii operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată.

Admiterea candidaţilor pentru învăţământul seral şi pentru cel cu frecvenţă redusă

13-17 iulie 2020: Înscrierea la învăţământul seral sau cu frecvenţă redusă a candidaţilor din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021.

22-24 iulie 2020: Repartizarea candidaţilor din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021, pe locurile de la învăţământul seral şi cu frecvenţă redusă

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Ce licee au ales elevii de 10 din Alba în 2020. Unde s-a intrat cu media maximă în acest an, după repartizarea computerizată

Publicat

educatie

În acest an, au fost 8 medii de 10 de admitere la liceu – adică media maximă la examenul de Evaluare Națională și în cei 4 ani de gimnaziu, iar 22 dintre candidați au avut media 10 la Evaluare Națională.

Elevii cu 10 pe linie au ales Colegiul ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia, Colegiul ”Lucian Blaga” Sebeș și Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud.

Vezi și TOP LICEE 2020 în ALBA după repartizare computerizată. Care sunt mediile de intrare din acest an, pe specializări

Ministerul Educației a publicat, în jurul orei 14.00, listele cu repartizarea computerizată pentru admitere liceu 2020.

Vezi ADMITERE LICEU 2019: REZULTATE REPARTIZARE computerizată în ALBA, publicate. LISTELE cu mediile de intrare

Cei 8 elevi cu media 10 la admitere au ales și au fost repartizați la următoarele licee:

Unitatea de învățământ de proveniență / liceul la care a fost repartizat / specializarea

Colegiul National „Lucian Blaga” Sebes / Colegiul National „Lucian Blaga” Sebes – Filologie

Colegiul National „Lucian Blaga” Sebes / Colegiul National „Lucian Blaga” Sebes – Ştiinţe Ale Naturii

Colegiul National „Lucian Blaga” Sebes / Colegiul National „Lucian Blaga” Sebes – Matematică-Informatică

Scoala Gimnaziala „Axente Sever” Aiud / Colegiul National „Titu Maiorescu” Aiud – Matematică-Informatică:

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia / Colegiul National „Horea Closca Si Crisan” Alba Iulia – Ştiinţe Ale Naturii

Liceul Tehnologic „Alexandru Domsa” Alba Iulia / Colegiul National „Horea Closca Si Crisan” Alba Iulia – Ştiinţe Ale Naturii

Școala Gimnaziala „Axente Sever” Aiud / Colegiul National „Titu Maiorescu” Aiud – Ştiinţe Ale Naturii

Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” Alba Iulia / Colegiul National „Horea Closca Si Crisan” Alba Iulia – Matematică-Informatică

Vezi și FOTO: Elevii din Alba Iulia cu media 10 la Evaluarea Națională și profesorii coordonatori, premiați de Primărie

La admitere în liceele din județ s-au înscris 2014 de candidați, din care 13 care provin din alte județe.

Algoritmul de repartizare

La repartizarea computerizată, când se ajunge la un candidat, se caută în lista sa de opțiuni prima opțiune validă la care există locuri libere. Ordinea opțiunilor de pe fișă este prin urmare semnificativă, prima opțiune exprimată este luată în considerare înaintea celorlalte opțiuni.

Exemplu: se verifică prima opțiune a candidatului curent; în cazul în care opțiunea este validă și mai există locuri la această opțiune, este considerat admis la această opțiune și se trece la următorul candidat; altfel se verifică a doua opțiune de pe fișă etc.

Observație: o opțiune este invalidă dacă: codul opțiunii alese de candidat nu există; opțiunea aleasă necesită dată proba la limba maternă sau modernă și candidatul nu a susținut-o; opțiunea aleasă este cu predare în limba maternă iar candidatul care a susținut Evaluarea Națională cu probă de limba maternă a optat pentru calculul mediei de Evaluare fără a lua în considerare nota de la proba de limba maternă.

În cazul în care candidatul nu are loc la nici una din opțiunile exprimate pe fișă, el rămâne nerepartizat în această sesiune de admitere și va trebui să participe la o sesiune ulterioară organizată numai pe locurile rămase libere în această sesiune. Situația poate să apară în cazul în care candidatul nu a exprimat suficiente opțiuni, opțiunile exprimate de el fiind ocupate înaintea lui de alți candidați care au medii mai mari.

Exemple algoritm repartizare:
– elevul are media 10 este repartizat primul, deci la prima sa opţiune
– elevul are media 9 şi la prima sa opţiune s-au ocupat 14 locuri de către 14 elevi cu medii mai mari; va fi al 15-lea repartizat la prima sa opţiune
– elevul are media 8 şi la prima sa opţiune s-au ocupat toate locurile de către elevi cu medii mai mari; dacă la a doua sa opţiune mai există locuri libere, va repartizat la a doua sa opţiune; se verifică a treia opţiune de pe fişa sa şi următoarele, în ordine, până la găsirea primei sale opţiuni la care mai sunt locuri libere; nu se poate întâmpla ca „locul tău” să fie ocupat de către cineva cu medie mai mică decât a ta, pentru că tu eşti repartizat înaintea lui.
– elevul A are media de admitere 8.93 şi opţiunea X pe locul 2 în fişa de opţiuni, iar elevul B are media de admitere 8.91 şi opţiunea X pe locul 1 în fişa de opţiuni, candidatul A are prioritate la repartizarea pentru opţiunea X (în cazul în care candidatul A nu a fost repartizat la opţiunea de pe primul loc), având media mai mare decât B”.

CALENDAR ADMITERE LICEU 2020:

10 iulie 2020: Repartizarea computerizată în învăţământul liceal  de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021.

10 iulie 2020: Comunicarea rezultatelor candidaților repartizați în învățământul liceal de stat, conform procedurii stabilite de Comisia națională de admitere. Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal  de stat din judeţ/municipiul Bucureşti.

13-20 iulie 2020: Depunerea/transmiterea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi.

21 iulie 2020: Transmiterea de către unitățile de învățământ liceal de stat a situației locurilor rămase libere în urma neînscrierii candidaților admiși în această etapă de admitere.

22-24 iulie 2020: Rezolvarea de către comisia județeană de admitere/a municipiului București a situațiilor speciale apărute după etapa de repartizare computerizată.

A doua etapă de admitere în învăţământul liceal  de stat pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021

24 iulie 2020: Afișarea centrului de admitere, a situației locurilor rămase libere, inclusiv a celor destinate candidaților romi, a locului de desfășurare și a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă. În a doua etapă de admitere în învățământul liceal de stat, pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la dat a începerii cursurilor anului școlar 202-2021, candidații romi își păstrează prioritatea pe locurile destinate candidaților romi care au rămas libere după soluționarea situațiilor speciale.

27 iulie 2020: Înscrierea candidaţilor la liceele care organizează probe de aptitudini sau probe de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă sau maternă.

28-29 iulie 2020: Desfășurarea/echivalarea probelor de aptitudini sau de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă ori de limbă maternă.

24-30 iulie 2020: Primirea cererilor de înscriere a candidaților care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus dosarele de înscriere în termen și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, precum și a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională.

30 iulie – 3 august 2020: Repartizarea, de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, a candidaților care  au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus/transmis dosarele de înscriere în termen și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, precum și a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională. Repartizarea se face conform unei proceduri stabilite de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, publicate pe site-ul inspectoratului șclar județean/a municipiului București și comunicate unităților de învățământ până la data de 24 iulie 2020.

4 august 2020: Transmiterea către Centrul național de admitere a rezultatelor repartizării prin confirmarea încheierii operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată.

Admiterea candidaţilor pentru învăţământul seral şi pentru cel cu frecvenţă redusă

13-17 iulie 2020: Înscrierea la învăţământul seral sau cu frecvenţă redusă a candidaţilor din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021.

22-24 iulie 2020: Repartizarea candidaţilor din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021, pe locurile de la învăţământul seral şi cu frecvenţă redusă.

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

ADMITERE LICEU 2020: REZULTATE REPARTIZARE computerizată în ALBA, publicate. LISTELE cu mediile de intrare

Publicat

Ministerul Educaţiei Naţionale a publicat vineri, 10 iulie, rezultatele admiterii la liceu 2020, după repartizarea computerizată.

Înscrierea în clasa a IX-a în liceele de stat se face fără examen, pe baza mediei de admitere, care este media ponderată între media generală obținută la Evaluarea Națională (cu o pondere de 80%) și media generală de absolvire a claselor din gimnaziu (cu o pondere de 20%).

Din Alba, s-au înscris la licee din județ 2001 de elevi. Din alte județe, în unități de învățământ din Alba s-au înscris 13 elevi, iar alți 39 de candidați din Alba au ales licee din alte județe.

AICI, rezultatele publicate la repartizare computerizată pentru admiterea la liceu 2020.

AICI, listele pe specializări în județul Alba.

AICI, listele cu ultima medie de intrare, pe specializări.

AICI, rezultatele după codul candidatului.

1.COLEGIUL NATIONAL

„HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA

RealMatematică-InformaticăLiceal9.51
2.COLEGIUL NATIONAL

„HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA

Real /Ştiinţe ale NaturiiLiceal9.50
3.COLEGIUL NATIONAL

„HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA

Umanist /Ştiinţe SocialeLiceal9.37
4.COLEGIUL NATIONAL

„HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA

Umanist /FilologieLiceal9.24
5.COLEGIUL NATIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBESReal /Matematică-InformaticăLiceal9.14
6.LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIRReal /Matematică-InformaticăLiceal9.00
7.COLEGIUL NATIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBESReal /Ştiinţe ale NaturiiLiceal8.90
8.COLEGIUL ECONOMIC

„DIONISIE POP MARTIAN” ALBA IULIA

Servicii /EconomicLiceal8.88
9.SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX

„SFANTUL SIMION STEFAN” ALBA IULIA

Umanist /Ştiinţe SocialeLiceal8.85
10.COLEGIUL NATIONAL

„HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA

Umanist /FilologieLiceal8.83
11.COLEGIUL NATIONAL

„INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ

Real /Matematică-InformaticăLiceal8.48
12.COLEGIUL NATIONAL

„INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ

Real /Ştiinţe ale NaturiiLiceal8.48
13.COLEGIUL NATIONAL

„LUCIAN BLAGA” SEBES

Umanist /FilologieLiceal8.44
14.COLEGIUL ECONOMIC

„DIONISIE POP MARTIAN” ALBA IULIA

Servicii /Turism şi alimentaţieLiceal8.44
15.SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX

„SFANTUL SIMION STEFAN” ALBA IULIA

Umanist /FilologieLiceal8.43
16.COLEGIUL NATIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBESUmanistŞtiinţe SocialeLiceal8.38
17.LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIRReal /Ştiinţe ale NaturiiLiceal8.30
18.COLEGIUL ECONOMIC

„DIONISIE POP MARTIAN” ALBA IULIA

Servicii /ComerţLiceal8.28
19.COLEGIUL NAȚIONAL

„AVRAM IANCU” CÂMPENI

Real /Matematică-InformaticăLiceal8.20
20.LICEUL TEHNOLOGIC SEBESServicii /EconomicLiceal8.13

 

ULTIMELE MEDII de intrare la liceele din ALBA după repartizare computerizată 2020:

Liceu / Specializare /Ultima medie de intrare / Nr. Locuri

1 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Matematică – Informatică – 9.51 – 84

2 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Ştiinţe Ale Naturii – 9.50 – 28

3 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Ştiinţe Sociale – 9.37 – 28

4 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Filologie – 9.24 – Eng – 28

5 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Matematică – Informatică – 9.14 – 56

6 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Matematică – Informatică – 9.00 – 28

7 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Ştiinţe Ale Naturii – 8.90 – 56

8 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Economic – 8.88 – 56

9 – Seminarul Teologic Ortodox „Sfantul Simion Ștefan” Alba Iulia – Ştiinţe Sociale – 8.85 – 28

10 – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Filologie – 8.83 – Fra – 28

11 – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj – Matematică – Informatică – 8.48 – 56

12 – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj – Ştiinţe Ale Naturii – 8.48 – 28

13 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Filologie – 8.44 – Eng – 28

14 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Turism Şi Alimentaţie – 8.44 – 56

15 – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – Filologie – 8.43 – 28

16 – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – Ştiinţe Sociale – 8.38 – 28

17 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Ştiinţe Ale Naturii – 8.30 – 28

18 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Martian” Alba Iulia – Comerţ – 8.28 – 28

19 – Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Matematică – Informatică – 8.20 – 28

20 – Liceul Tehnologic Sebeș – Economic – 8.13 – 28

– Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Ştiinţe Ale Naturii – 8.04 – 28

22 – Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Filologie – 8.01 – Eng – 28

23 – Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – Matematică – Informatică – 7.95 – 14

24 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Estetica Şi Igiena Corpului Omenesc – 7.92 – 28

25 – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj – Filologie – 7.92 – 28

26 – Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Ştiinţe Ale Naturii – 7.84 – 14

27 – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Filologie – 7.84 – 28

28 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Chimie Industrială – 7.83 – 28

29 – Liceul Tehnologic Sebeș – Comerţ – 7.79 – 28

30 – Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Matematică – Informatică – 7.73 – 14

31 – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Ştiinţe Ale Naturii – 7.72 – 28

32 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mures – Matematică – Informatică – 7.65 – 28

33 – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj – Economic – 7.63 – 28

34 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Filologie – 7.58 – 28

35 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Industrie Textilă Şi Pielărie – 7.58 – 14

36 – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Matematică – Informatică – 7.56 – 28

37 – Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni – Ştiinţe Sociale – 7.49 – Fra – 28

38 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Materiale De Construcţii – 7.45 – 14

39 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mures – Ştiinţe Ale Naturii – 7.09 – 28

40 – Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – Economic – 7.07 – 28

41 – Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – Electronică Automatizări – 7.05 – 28

42 – Liceul Tehnologic Sebeș – Electronică Automatizări – 7.04 – 28

43 – Liceul German Sebeș – Ştiinţe Ale Naturii – 7.00 – 14

44 – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj – Agricultură – 6.72 – 28

45 – Liceul Tehnologic Aiud – Economic – 6.69 – 28

46 – Liceul Teoretic Teiuș – Filologie – 6.63 – 28

47 – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Ştiinţe Ale Naturii – 6.55 – 28

48 – Liceul Tehnologic Sebeș – Industrie Textilă Şi Pielărie – 6.51 – 28

49 – Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – Mecanică – 6.50 – 28

50 – Liceul German Sebeș – Filologie – 6.50 – 14

51 – Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – Filologie – 6.47 – 14

52 – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Filologie – 6.32 – 28

53 – Liceul Tehnologic Silvic Cimpeni – Economic – 6.31 – 28

54 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mures – Filologie – 6.28 – 28

55 – Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – Electronică Automatizări – 6.10 – 28

56 – Liceul Teoretic Teiuș – Ştiinţe Ale Naturii – 6.07 – 28

57 – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Matematică – Informatică – 5.91 – 28

58 – Liceul Tehnologic Aiud – Mecanică – 5.56 – 28

59 – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Electronică Automatizări – 4.65 – 28

Citește și ADMITERE LICEU 2020: Ierarhia mediilor din Alba, după rezultate la Evaluare Națională. LISTA specializărilor pentru înscrieri

Învățământul liceal de stat cuprinde următoarele filiere şi profiluri:

– filiera teoretică (profilurile umanist şi real)

– filiera tehnologică (profilurile tehnic, servicii, resurse naturale şi protecţia mediului)

– filiera vocaţională (profilurile militar, teologic, sportiv, artistic şi pedagogic)

Algoritmul de repartizare

La repartizarea computerizată, când se ajunge la un candidat, se caută în lista sa de opțiuni prima opțiune validă la care există locuri libere. Ordinea opțiunilor de pe fișă este prin urmare semnificativă, prima opțiune exprimată este luată în considerare înaintea celorlalte opțiuni.

Exemplu: se verifică prima opțiune a candidatului curent; în cazul în care opțiunea este validă și mai există locuri la această opțiune, este considerat admis la această opțiune și se trece la următorul candidat; altfel se verifică a doua opțiune de pe fișă etc.

Observație: o opțiune este invalidă dacă: codul opțiunii alese de candidat nu există; opțiunea aleasă necesită dată proba la limba maternă sau modernă și candidatul nu a susținut-o; opțiunea aleasă este cu predare în limba maternă iar candidatul care a susținut Evaluarea Națională cu probă de limba maternă a optat pentru calculul mediei de Evaluare fără a lua în considerare nota de la proba de limba maternă.

În cazul în care candidatul nu are loc la nici una din opțiunile exprimate pe fișă, el rămâne nerepartizat în această sesiune de admitere și va trebui să participe la o sesiune ulterioară organizată numai pe locurile rămase libere în această sesiune. Situația poate să apară în cazul în care candidatul nu a exprimat suficiente opțiuni, opțiunile exprimate de el fiind ocupate înaintea lui de alți candidați care au medii mai mari.

Exemple algoritm repartizare:
– elevul are media 10 este repartizat primul, deci la prima sa opţiune
– elevul are media 9 şi la prima sa opţiune s-au ocupat 14 locuri de către 14 elevi cu medii mai mari; va fi al 15-lea repartizat la prima sa opţiune
– elevul are media 8 şi la prima sa opţiune s-au ocupat toate locurile de către elevi cu medii mai mari; dacă la a doua sa opţiune mai există locuri libere, va repartizat la a doua sa opţiune; se verifică a treia opţiune de pe fişa sa şi următoarele, în ordine, până la găsirea primei sale opţiuni la care mai sunt locuri libere; nu se poate întâmpla ca „locul tău” să fie ocupat de către cineva cu medie mai mică decât a ta, pentru că tu eşti repartizat înaintea lui.
– elevul A are media de admitere 8.93 şi opţiunea X pe locul 2 în fişa de opţiuni, iar elevul B are media de admitere 8.91 şi opţiunea X pe locul 1 în fişa de opţiuni, candidatul A are prioritate la repartizarea pentru opţiunea X (în cazul în care candidatul A nu a fost repartizat la opţiunea de pe primul loc), având media mai mare decât B”.

CALENDAR ADMITERE LICEU 2020:

10 iulie 2020: Repartizarea computerizată în învăţământul liceal  de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021.

10 iulie 2020: Comunicarea rezultatelor candidaților repartizați în învățământul liceal de stat, conform procedurii stabilite de Comisia națională de admitere. Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal  de stat din judeţ/municipiul Bucureşti.

13-20 iulie 2020: Depunerea/transmiterea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi.

21 iulie 2020: Transmiterea de către unitățile de învățământ liceal de stat a situației locurilor rămase libere în urma neînscrierii candidaților admiși în această etapă de admitere.

22-24 iulie 2020: Rezolvarea de către comisia județeană de admitere/a municipiului București a situațiilor speciale apărute după etapa de repartizare computerizată.

A doua etapă de admitere în învăţământul liceal  de stat pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021

24 iulie 2020: Afișarea centrului de admitere, a situației locurilor rămase libere, inclusiv a celor destinate candidaților romi, a locului de desfășurare și a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă. În a doua etapă de admitere în învățământul liceal de stat, pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la dat a începerii cursurilor anului școlar 202-2021, candidații romi își păstrează prioritatea pe locurile destinate candidaților romi care au rămas libere după soluționarea situațiilor speciale.

27 iulie 2020: Înscrierea candidaţilor la liceele care organizează probe de aptitudini sau probe de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă sau maternă.

28-29 iulie 2020: Desfășurarea/echivalarea probelor de aptitudini sau de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă ori de limbă maternă.

24-30 iulie 2020: Primirea cererilor de înscriere a candidaților care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus dosarele de înscriere în termen și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, precum și a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională.

30 iulie – 3 august 2020: Repartizarea, de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, a candidaților care  au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus/transmis dosarele de înscriere în termen și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, precum și a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională. Repartizarea se face conform unei proceduri stabilite de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, publicate pe site-ul inspectoratului șclar județean/a municipiului București și comunicate unităților de învățământ până la data de 24 iulie 2020.

4 august 2020: Transmiterea către Centrul național de admitere a rezultatelor repartizării prin confirmarea încheierii operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată.

Admiterea candidaţilor pentru învăţământul seral şi pentru cel cu frecvenţă redusă

13-17 iulie 2020: Înscrierea la învăţământul seral sau cu frecvenţă redusă a candidaţilor din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021.

22-24 iulie 2020: Repartizarea candidaţilor din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020-2021, pe locurile de la învăţământul seral şi cu frecvenţă redusă.

Citeste mai mult
Publicitate

BLAJ

Din ce localități din Alba sunt persoanele infectate cu COVID-19, confirmate vineri

Publicat

Aproape toate cele șapte cazuri noi de coronavirus din județul Alba, anunțate de autorități în cursul zilei de vineri, 10 iulie, sunt contacte directe ale cazurilor confirmate joi 9 iulie. 

Localitățile unde au fost confirmate cazurile noi, potrivit surselor alba24.ro:

Blaj – 3 cazuri,

Hăpria – 1 caz,

Sebeș – 1 caz,

Alba Iulia 2 cazuri.

VEZI ȘI: ALBA: ȘAPTE noi cazuri de COVID-19, confirmate în ultimele 24 de ore. Numărul de cazuri active în județ

Numărul de cazuri active în județ este de 53. Numărul total al îmbolnăvirilor, de la începutul pandemiei, în județul Alba, a ajuns la 501.

Potrivit DSP Alba, 421 persoane au fost declarate vindecate și de la începutul perioadei s-au înregistrat 27 decese.

Joi, în Alba au fost prelucrate în total 354 de teste (206 la DSP si 148 la SJU). Numărul total de teste efectuate în județ a ajuns la 30.717.

Reamintim că joi, 9 iulie au fost confirmate 10 cazuri la nivelul județului, iar acestea erau din următoarele localități: 

Potrivit surselor alba24.ro, trei cazuri provin din localități din zona Blajului: două dintre acestea fiind Bucerdea Grânoasă și Crăciunelu de Jos.

Un caz a fost înregistrat în satul Corna, unul la Roșia Montană, un alt caz la Bistra, de asemenea un caz a fost înregistrat la Ciuruleasa.

CITEȘTE ȘI: Din ce localități din Alba provin cele 10 cazuri de coronavirus descoperite în ultimele 24 de ore. Majoritatea sunt de la sate

Două cazuri au fost înregistrate în Abrud. Un caz a fost înregistrat și la Câmpeni, o femeie din Târgu Secuiesc care este venită în localitate de câteva zile și vindea în piață, legume.

De asemenea, și la Alba Iulia a fost înregistrat un caz, un contact direct al unui magistrat de la Curtea de Apel Alba Iulia.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate