ACTUALITATE
MIERCURI: Șapte echipaje de pompieri voluntari participă la concursuri profesionale pentru situaţii de urgenţă, pe stadionul Cetate din Alba Iulia
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2015/06/concurs-SVSU-2015-alba.jpg)
Concurenţii vor avea de susţinut 3 probe practice:
- pista de îndemânare şi viteză;
- ştafeta 4 X 100 m
- dispozitivul de intervenţie.
Aceste concursuri au ca obiective: dezvoltarea şi perfecţionarea aptitudinilor şi a deprinderilor specifice necesare îndeplinirii acţiunilor de intervenţie în situaţii de urgenţă, evaluarea nivelului de pregătire a capacităţii de intervenţie a serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă şi popularizarea, în rândul cetăţenilor, a unor aspecte din activităţile desfăşurate de serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă.
La concurs, vor participa șapte echipaje ale serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă din localităţiile: Abrud, Teiuş, Cugir, Stremţ, Cîmpeni, Şpring și Sebeș.
Eforturile depuse de concurenţi vor fi răsplătite cu premii ce vor consta în cupe şi diplome.
Foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)