Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

Olimpiada de Limba și literatura română, etapa județeană Alba 2018. REZULTATE, înainte de contestații


Publicat

Inspectoratul Școlar Județean Alba a transmis rezultatele parțiale, înainte de contestații, obținute de elevi la etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura română – gimnaziu, gimnaziu minorități și liceu, care s-a desfășurat sâmbătă, 17 martie, la Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” din Alba Iulia.

Citește și Simulare BACALAUREAT şi EVALUARE NAŢIONALĂ 2018. Calendarul testărilor. Modele de subiecte publicate de MEN

Norma de reprezentare pentru etapa națională:

  • Gimnaziu:

Norma de participare la etapa natională este de un elev pentru fiecare nivel de clasa/județ, prirnul în ordine valorică, respectând punctajul minim prevăzut de regulament. Calificarea elevilor la etapele superioare ale Olimpiadei este condiționată de obținerea unui punctaj minim de 100 de puncte.

  • Gimnaziu minorități

La etapa națională din fiecare județ/ municipiul București vor participa câte 4 elevi la fiecare secțiune a olimpiadei, de regulă câte un elev pentru fiecare clasă/ secțiune, în total, 8 elevi. Participarea elevilor la etapa națională a olimpiadei este condiționată de obținerea unui punctaj minim de 90 de puncte la etapa județeană.

  • Liceu

Calificarea elevilor la etapele olimpiadei este condiționată de obținerea unui punctaj minim de 100 de puncte, la etapa anterioară. Norma de participare a elevilor la etapa națională este de un elev pentru fiecare nivel de clasă/ județ, primul în ordine valorică, cu respectarea punctajului minim prevăzut de regulament. Nu se admite transferul locurilor de la o clasă la alta în cazul în care norma de participare este de un elev pentru fiecare nivel de clasă/ județ.

Contestațiile se depun luni, 19 martie 2018, în intervalul 08,00 – 14,00 la secretariatul Colegiului Tehnic „Dorin Pavel” din Alba Iulia sau pe fax la numărul: 0258811803 și /sau scanate pe adresa de email: dp.alba@mail.albanet.ro. Pentru contestațiile trimise pe fax sau pe mail se va cere confirmare telefonică – 0745.251747.

 

Rezultate inițiale Olimpiada de Limba și literatura română – faza județeană Alba 2018

Clasa a V-a

Cibu Maria Isabelle – Școala Gimnazială Daia Română – 115

Cisteian Dimitria – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 113

Negură Damian Zara Elenia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 112

Petruţiu Maria Alexandra – Școala Gimnazială “Vasile Goldi”ș Alba Iulia – 111,75

Decean Cosmina – Andreea – Școala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalț – 111,5

Banea Aida Alis – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 111

Galdău Ionela Ștefania – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 111

Micle Ana Maria – Scoala Gimnaziala „Avram Iancu” Alba Iulia – 108,5

Oargă Mihaela – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 108,5

Bolea Dragoş Stefan – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 108

Bucur Maria Dorina – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 109

Turcu Anastasia – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 107

Antilică Tudor – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 106

Tomaniska Bianca Iulia – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 104

Ordean Răzvan – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 103,5

Hăprian Ioana Veronica – Şcoala Gimnazială Daia Română – 102,5

Frățilescu Gabriel – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – 102

Stefănescu Bianca Nicoleta – Scoala Gimnazială Petrești – 101

Achimeț Andra Nicoleta – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 99

Goţia Tudor – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 98

Mărginean Nicola Ioana – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 98

Docea Sabina Ilinca – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 97

Olaru Ioana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 96,5

Tudose Vlad Mihai – Scoala Gimnaziala „Avram Iancu” Alba Iulia – 96,5

Oniga Alin – Școala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sincel – 96

Socol Gabriela Maria – Școala Gimnazială Vasile Goldiș Alba Iulia – 96

Buciuman Natalia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 95

Ihuț Maria Ioana – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 94,5

Man Bianca – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 94,5

Grosu Ștefan – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – 94

Miron Ioan Andrei – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 94

Oancea Andrei – Școala Gimnazială Vasile Goldiș Alba Iulia – 93

Sicoe Alexia Vanesa – Scoala Gimnazială Ciuruleasa – 93

Stoica Ana Grațiela – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna Mureș – 93

Orlea Cristian – Ştefan – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 92,5

Botezan Raul – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 92

Bălgrădean Ioana Maria – Liceul “Corneliu Medrea” Zlatna – 91

Bujor Daria – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 91

Matei Dariana Ioana – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 91

Ispas Meda – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 90,5

Bal Ştefan – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 90

Filimon Darya Roberta – Scoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 90

Mureșan Marcus David – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 90

Stan Ovidiu Mihai – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie Arieșeni – 89,5

Neamțu Răzvan – Şcoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 88

Macavei Sonia – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 87,5

Rotar Iuliana – Florina – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 87,5

Câmpean Maria Ioana – Colegiul Naţional “I.M. Clain” Blaj – 86,5

Popa Violeta – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – 86,5

Floca Maria – Școala Gimnazială Cîmpeni – 86

Floca Daniela Maria – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 85,5

Comandașu-Soare Elizabeth Mary – Şcoala Gimnazială. „Toma Cocișiu” Blaj – 85

Urieșu David – Şcoala Gimnazială Nr. 3, Vinerea – 84

Dăncilă Alecsandra – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 83

Mateș Robert – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 83

David Medeea – Lorelai – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 82,5

Jibotean Raluca – Şcoala Gimnazială ,,Iosif Pervain” Cugir – 81

Radu Ariana – Şcoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 79

Trifan Bianca Maria – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 78,5

Marian Daniela Anamaria – Liceu „Horia, Cloșca şi Crișan” Abrud – 78

Duvlea Darius – Daniel – Școala Gimnazială Săsciori – 77

Nemeș Cristiana – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – 77

Gomboș Marinela – Scoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda de Jos – 76

Bulancea Arina Maria – Şcoala Gimnazială ,,Iosif Pervain” Cugir – 75,5

Stanciu Filip – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 72

Clasa a VI-a

Corbean Tudor – Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 112,5

Hăprian Amalia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 109

Lombrea Mihail – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 107

Aloman Denisa – Maria – Şcoala Gimnazială Petrești – 106,5

Marcu Alexia Ioana – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 106,25

Hațegan Amina Mălina – Școala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalț – 106,5

Balea Antonia – Cristina – Școala Gimnazială Petrești – 106

Bercu Ana Ecaterina – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 105

Țăran Iulia Romana – Școala Gimnazială Daia Română – 104

Avram Dorin – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 103

Docea Rebeca – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 102,5

Domșa Luciana Lidia – Liceul Teoretic Teiuș – 102

Hăprian Oana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 102

Udvari L. Miruna Andreea – Liceul Teologic Greco – Catolic “Sf. Vasile cel Mare” Blaj – 102

Hola Maria – Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” – 101,5

Hudrea Briana Antonia – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 101,5

Vintilă Maria – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 100

Jinar Delia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 99

oroschi Tudor – Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 98,5

Airinei Cristina – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 98

Dobra Maria Petronela – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 98

Stan Anda – Școala Gimnazială Cîmpeni – 98

Hileagă Larisa – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 97,5

Breaz Maria Simina – Școala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalț – 97

Oltean Darius – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 96,5

Marian Emilian Ilie – Școala Gimnazială Cîmpeni – 96

Blaga Rebeca – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 95

Moldovan Naomi Gabriela – Scoala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 95

Oprinescu Carmen – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 95

Ștefan Lucia – Ștefania – Școala Gimnazială Petrești – 95

Bleanţ Alexia – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 94,5

Cârnaţ Alina – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – 94,5

Stoina Alexia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 94

Bregar Alina Maria – Școala Gimnazială Benic – 92,5

Felea Daiana Alexandra – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 92,5

Crețescu Emilia – Scoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda de Jos – 91,5

Diniş Antonia – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 91,5

Morar Gabriel – Școala Gimnazială Săsciori – 91

Daisa Ioana – Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – 90,5

Medruț Ana Maria – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna / Şcoala Gimnazială ,, Avram Iancu” Zlatna – 90

Valacec Ioana Ștefania – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna / Şcoala Gimnazială „ Avram Iancu” Zlatna – 90

Ciortea Bogdan – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 89,5

Crihan Gianina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 89,5

Breaz Maria Dariana – Liceul Teologic Greco – Catolic “Sf. Vasile cel Mare” Blaj – 89

Mateica Patricia Maria – Școala Gimnazială Simion Lazăr Lunca Mureșului – 89

Morar Luciana Denisa – Şcoala Gimnazială Ciuruleasa – 89

Cordea Alessia – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 87

Botei Alexandra – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 86,5

Oarga Irina Nicoleta – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 85,5

Tecșa Maria Adriana – Colegiul National “I.M.Clain” Blaj – 85

Grecu Ștefan – Școala Gimnazială Cîmpeni – 84

Mustață Andrada – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 84

Pop George – Şcoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 82,5

Muntean David – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 82

Mureșan Teodora – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 82

Pădurariu Tudor – Liceul Teoretic Teiuș – 82

Dumitraș Carina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 81

Cibu Ana Iulia – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 80,5

Cosma Maia Alexandra – Scoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 78,5

Trifuț Alexandra Rebecca – Școala Gimnazială Cîmpeni – 77,5

Nicoară George – Seminarul Teologic Ortodox – 77

Costea Andrada – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 76

Barta Anda – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – 73,5

Fulea Roxana – Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia – 72,5

Baicu Ștefan – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 72

Graur Roxana Maria – Liceul Teoretic Teiuș – 72

Necş Alexia Maria – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 65

Clasa a VII-a

Tunsoiu Antonia – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 112

Cătăuţă Casiana – Şcoala Gimnazială”Ion Pop Reteganul” Sincel – 110

Cristian Daria – Ioana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 107

Olaru Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 106

Poptelecan Ioana – Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 103

Nicoară Ilinca Silvana – Colegiul National “I.M.Clain” Blaj – 102,5

Coș Tudor – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 102

Lebădă Diana – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 102

Prainer Tania Maria – Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 102

Vancea Tudor Adelin – Școala Gimnazială Simion Lazăr Lunca Mureșului – 101

Ștef Andreea – Iulia – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 100

Florea Mihai Ioan – Colegiul National “I.M.Clain” Blaj – 99

Dicu Diana – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 98

Morariu Bianca – Maria – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 97,5

Todoran Maria – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 97,5

Toda Emanuela – Coralia – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 96,5

Bîte Robert – Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – 96

Teglaş Roxana – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 95

Duma Diana – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 92

Pal Bianca – Miruna – Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna Mureș – 91,5

Iclozan Anda – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 91

Moga Ciprian Andrei – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 91

Hileagă Darius – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 90,5

Boitor Andreea Maria – Colegiul National “I.M.Clain” Blaj – 89

Oltean Mădălina – Școala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel – 89

Bustan Cosmina – Maria – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 88

Nagy Julia – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 88

Pașca Diana Valentina – Scoala Gimnaziala Vadu Motilor – 88

Szabo Antonia Alina – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – 88

Trif Diana – Liceul Teoretic Teiuș – 87,5

Țuculete Tudor – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 87

Buta Tudor Marian – Şcoala Gimnazială ”Ciuruleasa – 86,5

Faladau Paula – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 86

Itu Jasmine Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 86

Stefani Vanessa – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 85,5

Biriș Diana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 85

Tomuș Andrei Sebastian – Școala Gimnazială Cîmpeni – 84,5

Păucean Ioana – Școala Gimnazială Doștat – 84

Radu Alexandra – Școala Gimnazială Vasile Goldiș Alba Iulia – 84

Mateica Oana – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 83

Moldovan Maria Ioana – Școala Gimnazială Noșlac – 83

Mataranga Magda – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 81

Potinteu Ana Alexandra – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 81

Tomescu Andreea – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 80

Tuhut Andreea Cristina – Şcoala Gimnazială „Ciuruleasa – 80

Radu Anda – Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – 78

Suto Andreea Claudia – Școala Gimnazială Mirăslău – 77,5

Asprescu Alexandru – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 77

Ștefan Alexandra – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 77

Dura Diana – Maria – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 76

Ivascon Barat Anamaria – Școala Gimnazială Scărișoara – 74,5

Mărginean Laurențiu Ioan – Școala Gimnazială „Iosif Pervain” Cugir – 72

Negoita Alexandra – Școala Gimnazială Ion Agarbiceanu Alba Iulia – 71

Lazea Cosmin Robert – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – 69

Jurca Andreas – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 66,5

Vasiu Georgiana – Școala Gimnazială Cîmpeni – 63,5

Lațiu Daria – Scoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda De Jos – 63

Trif Paula – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 63

Macaveiu Mădălina – Şcoala Gimnazială „Ciuruleasa – 62

Clasa a VIII-a

Bandici Dan – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 117,25

Voina Elena Andreea – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 115,75

Pop Alexandra – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 111,75

Ursa Daria Maria – Scoala Gimnaziala „Avram Iancu” Alba Iulia – 111

Ștefan Ana Marina – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 110

Arion Radu – Școala Gimnazială Ion Agarbiceanu Alba Iulia – 108,5

Sava Roxana Daniela – Școala Gimnazială Petrești – 108,5

Căprariu Adnana Ioana – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 108

Vasiu Cristina – Școala Gimnazială Vasile Goldiș Alba Iulia – 108

Geogean Anca Maria – Colegiul Naţional “I.M. Clain” Blaj – 104

Petricele Georgiana – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 103

Vlaic Mirela Elena – Școala Gimnazială Ion Agarbiceanu Alba Iulia – 102

Ilca Georgiana – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 100

Leach Mădălina Sorina – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 100

Negrea Mădălina – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 100

Petridean Alexia – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 100

Fernandez Daria Maria – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 99,5

Kanczi Viana Daniela – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 98

Mureșan Ioan Sebastian – Școala Gimnazială Petrești – 98

Borla Denisa – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 96,5

Lazea Alexandra – Școala Gimnazială Scărișoara – 96

Jurj Mihaela – Școala Gimnazială Scărișoara – 95

Jurjiu Maria Cristina – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 95

Mureșan Diana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 94

Orian Izabela Maria – Liceul Teologic Greco – Catolic ‘Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – 94

Oltean Diana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 93,5

Szocs Alexandra Mihaela – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 93

Creț Maria Magdalena – Școala Gimnazială Horea – 91

Nistea Ioana – Seminarul Teologic Ortodox – 91

Tocan Robert – Alexandru – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 91

Zaharia Cristea Alina – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 91

Mitescu Cezara Alexandra – Liceul Teoretic Teiuș – 89,5

Crișan Miruna Maria – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 89

Andresel Bianca – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 88,5

Morariu I. Sara – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 88

Donea Teodora – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 87,5

Hileagă Maria – Georgiana – Școala Gimnazială Daia Română – 87,5

Szekely Andreea Maria – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 87

Igna Iulia – Elena – Școala Gimnazială Petrești – 84,5

Buzgariu Maria Lidia – Școala Gimnazială Cîmpeni – 84

Katana Casiana Daniela – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 83,5

Petruț Teodora Naomi – Scoala Gimnaziala „Ion Breazu” Mihalt – 81,5

Plic Florina Georgiana – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 81,5

Boca Felicia Maria – Școala Gimnazială Benic – 81

Pițu Adriana Anamaria – Scoala Gimnaziala „Ion Breazu” Mihalt – 80,5

Pușcaș Ozana Luminița – Școala Gimnazială Mirăslău – 80,5

Maxim Thea Elena Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 80

Neag Ioana Gabriela – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – 80

Daichendt Ioana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 79

Stan Iulia – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 79

David Ioana Georgiana – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 78,5

Oarga Crinela Andreea – Școala Gimnazială Ponorel – 78,5

Corcheș Carmen Diana – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 74

Dandea Daria Ioana – Şcoala Gimnazială ”Simion Balint” Roșia Montană – 73,5

Docea Alma Diana – Școala Gimnazială „O. Hulea” Aiud – 73

Barb Ramona – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 70,5

Bicuț Paula – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 69,5

Botar Vasile Cristian – Şcoala Gimnazială ”Simion Balint” Roșia Montană – 59

Clasa a IX-a

Lăzărescu Adelina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 115,5

Indrei Diana Maria – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 110

Matei Celina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 108

Șolea Andra Ioana – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 106

Nimas Andrei – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 105

Fluieraș Tatiana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 104

Palade. Maria Magdalena – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 104

Ciule Alexandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 102,5

Oarga Andreea Claudia – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 100,5

Măriuță Miruna – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 96

Roșioru Magda – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 94,5

Dreghiciu Alexandra – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 93,5

Stoia Alina Valentina – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 93,5

Marcu Ariana – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 93

Petruța Adelina – Colegiul Național ,,I.M. Clain” Blaj – 92

Cutean Mihaela – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 91

Dancea Carla – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 91

Negoițescu Andreea – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 88

Tămaș M. Teodora – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 85,5

Popa Ana Maria – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 84,5

Bîrlea Alexandra Maria – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 84

Nistor Andreea Diana – Colegiul Național Horea Cloșca şi Crișan Alba Iulia – 83,5

Alba Alexia – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 82

Boroica Tudor – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 81,5

Lazea Bianca Mihaela – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 81,5

Groza Raluca Maria – Colegiul Național “Horea Cloșca ş Crișan” Alba Iulia – 80

Mateş Raluca – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 80

Mihu Denisa – Liceul Tehnologic Sebeș – 80

Tomos Alexandra – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 79

Ignat Izabela – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 78

Motora Vasilica – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 77

Trif Gabriela Ioana – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 76,5

Burzo Nicoleta Gabriela – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 74,5

Gherman Eliza – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 74,5

Ivan Timeea Maria – Colegiul Național ,,I.M. Clain” Blaj – 74,5

Sanislav Roberta Iudifta – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 74,5

Iosif Cristina Monica – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 73,5

Trif Mara – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 72,5

Durbacă Sorin – Colegiul Național Horea Cloșca şi Crișan Alba Iulia – 70,5

Niculiță Roxana Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 69,5

Narița Diana – Lceul H.C.C. Abrud – 68,5

Bâra Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 67,5

Moldovan Aura Maria – Liceul Teoretic Teiuș – 67,5

Maniu Daniel – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 65,5

Ciortea Cristian Gabriel – Liceul Teoretic Teiuș – 63,5

Lodroman Denisa – Liceul Teoretic Teiuș – 61

Coneac Biatrice – Liceul Tehnologic Sebeș – 60

Cotișel Andreea Mihaela – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 60

Corcheș Bianca – Lceul H.C.C. Abrud – 58

Miheț Adriana – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 53

Klett Tabita – Liceul Tehnologic Sebeș – 49

Clasa a X-a

Oltean Teodora Nicoleta – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 114

Dobre Ruxandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 111,5

Căta Luiza – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 110,5

Voina Andreea – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 110,5

Miheț Andreia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 109

Stoica Lavinia Maria – Colegiul Național Horea Cloșca şi Crișan Alba Iulia – 108

Pădurean Lavinia – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 107

Timonea Raluca – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 106,5

Bardan Bianca – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 103

Fildan Alexandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 102,5

Popa Ioana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – 101,5

Bîscă Ioana Maria – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 100

Moga Adriana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 100

Pintea Mălina Maria – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 100

Bărbuşiu Ioana – Seminarul Teologic Ortodox – 93

Beldean Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 92

Bursuc Nicolae – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 90,5

Catelina Andreea – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 89

Pandor Aura – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 87

Popa Carina Ariana – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 87

Todescu – Ştefănuţ Amalia – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 87

Săbăduș Luisa – Liceul Teoretic Teiuș – 87

Irinciuc Lavinia – Maria – Liceul Tehnologic Sebeș – 84,5

Szekely Tereza Cătălina – Colegiul Național Horea Cloșca şi Crișan Alba Iulia – 83,5

Albu Bianca – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 83

Medruț Daiana – Liceul H.C.C. Abrud – 82

Rudei Valentina – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 81

Lazăr Ariana – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 78

Olteanu Irina – Colegiul Național Horea Cloșca li Crișan Alba Iulia – 77,5

Boca Valentin – Liceul Teoretic Teiuș – 77

Duda Anastasia Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 77

Popa Eduard Ianis – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 77

Haiduc Gabriela – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – 74,5

Petruse Cătălin – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 74,5

Marc Daniel Ioan – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 72

Medrea Mihaela – Liceul Teoretic Teiuș – 70

Țimonea Denisa – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 69

Naghiu Oana – Colegiul Național Horea Cloșca şi Crișan Alba Iulia – 66

Bucea Bogdan Ilie – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 65,5

Daisa Rebeca – Liceul Teoretic Teiuș – 62

Cordea Lorena Maria – Colegiul Național “Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 50

Duma Eden Corina – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – 49,5

Ropan Andrada – Liceul H.C.C. Abrud – 44

Clasa a XI-a

Rodilă Andrei – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 111,75

Pițu Melisa – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 109

Boian Denisa – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 101,5

Paniti Eva – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 99,5

Sima Maria Andreea – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 92

Stan Adrian – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 87,5

Gălăţan Ramona – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 86

Rotta Sorana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 83,5

Petruța Camelia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 81

Arsu Teodora – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 76

Buta Iulia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 74

Iancu Adela – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 69

Mănișor Teodora – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 67

Haneș Paula – Liceul H.C.C. Abrud – 62,5

Roșca L. Andreea – Liceul Teoretic Teiuș – 60,5

Uț Alexandra – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieș – 21,5

Clasa a XII-a

Toma Larisa – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 108

Neag Ionela – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 103,25

Păucean Amalia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 101,5

Marian Lucian – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 93,5

Balea Bianca – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 92,5

Costea Mircea – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 82,5

Frățilă Raluca Alexandra – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 82,5

Câmpean Maria – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 82

Cristian Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 73,5

Vințeler Ioana Hari – Liceul Teoretic Teiuș – 68

Bucea Georgiana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 61,5

Boca Bianca Ioana – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 60,5

Rezultate inițiale Olimpiada de Limba și literatura română – faza județeană Alba 2018 – minorități

Minorităţi (maghiară)

Elev / Clasa / Şcoala/ Punctaj

Vecsei Krisztina – V – Liceul Teologic Romano – Catolic ”Gróf Majláth Gusztáv Károly” – 95,5

Mihalik Csilla Anna – V – Cololegiul Național Bethlen Gabor Aiud – Popa Ana Maria – 92,5

Kiss B. Helga Monika – V – Colegiul Național Bethlen Gabor Aiud – 67,5

Toth Kincsö Dorottya – VI – Liceul Teologic Romano – Catolic ”Gróf Majláth Gusztáv Károly” – 59

Alte minorităţi:

Clasa a VI-a

Streulea Filip – V – Liceul German Sebeş – 66,5

Clasa a VI-a

Bena Răzvan Ioan – VI – Liceul German Sebeş – 102,5

Jurca Maria Miruna – VI – Liceul German Sebeş – 91

Sandu Celia Alutina – VI – Liceul German Sebeş – 87

Sava Raul Daniel – VI – Liceul German Sebeş – 64

Clasa a VII-a

Dragomirescu Emma – VII – Liceul German Sebeş – 113

Chicea Mihai Danil – VII – Liceul German Sebeş – 100

Rotaru Raul Nicolae – VII – Liceul German Sebeş – 101,25

Onofrei Luca Dumitru – VII – Liceul German Sebeş – 94,25

Sirbu Dorlores – Beatrice – VII – Liceul German Sebeş – 91,5

Prunoiu Alessandro – VII – Liceul German Sebeş – 85

Şiara Patricia – VII – Liceul German Sebeş – 75,5

Clasa a VIII-a

Cheşculescu Maria – VIII – Liceul German Sebeş – 113,5

Pienariu Ema – VIII – Liceul German Sebeş – 110

Vinţan Luciana – VIII – Liceul German Sebeş – 96,5



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

LOCURI de MUNCĂ în ALBA: 253 posturi în Alba Iulia, Aiud, Câmpeni, Cugir și Sebeș. Oferta completă prin AJOFM

Publicat

locuri de munca

Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 21 septembrie.

Sunt vacante 253 locuri de muncă în județul Alba, în mai multe domenii.

Vezi și ANUNȚ: Alba24.ro ANGAJEAZĂ reporteri/ redactori în Alba Iulia și corespondenți/ colaboratori în județ. DETALII AICI

De asemenea, cel mai mare angajator din regiune, Continental Sibiu, face angajări. Oferta de locuri de muncă a firmei poate fi accesată AICI

OFERTA de locuri de muncă prin AJOFM ALBA:

Locuri de muncă / angajări Alba Iulia: Agenţia Locală pentru Ocuparea Forţei de Muncă Alba Iulia – 0258 831 137

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

SPECIAL DEPARTAMENT DE SECURITATE SRL – agent de securitate – 1 – 0744695426
EUROPA GUARD SRL – agent de securitate – 9 – 0770277521
EASY ASSET MANAGEMENT IFN SA – agent de vânzari – 5 – 0755094265
PRO SOLUTIONS AGENCY SRL – agent reclama publicitara – 5 – 0258811470
TRANSILVANIA NUTS SRL – ambalator manual – 2 – 0790229953
KARA SILVER SRL – bijutier metale pretioase – 2 – 0764817970
BREST SRL – bucatar – 1 – 0744644792
PEMA ELECTROTEHNIC SRL – confectioner cablaje auto – 10 – 0746285284
HANGAN POWER SRL – consilier financiar-bancar – 1 – 0740033022
AZETS INSIGHT SRL – economist în economie generala – 6 – 0369454980
LACTALIS ROMANIA S.A. – controlor financiar – 1 – 0372609386
S.C. CRYSTAL INDUSTRY SRL – electrician de întretinere si reparatii – 3 – 0735545122
SC APULUM SA – electrician în constructii – 2 – 0731489087
ALBALACT SA – femeie de serviciu – 3 – 0258815601
AZETS INSIGHT SRL – functionar administrativ – 3 – 0369454980
S.C. CRYSTAL INDUSTRY SRL – inginer automatist – 1 – 0735545122
S.C. CRYSTAL INDUSTRY SRL – inginer electroenergetica – 1 – 0735545122
TOTAL BUSINESS LAND SRL – inginer topograf – 5 – 0747561146
SC APULUM SA – instalator apa, canal – 1 – 0731489087
SC APULUM SA – încarcator-descarcator – 40 – 0731489087
TRANSILVANIA NUTS SRL – lacatus mecanic – 1 – 0790229953
SC APULUM SA – lacatus mecanic – 5 – 0731489087
BREST SRL – lucrator bucatarie (spalator vase mari) – 1 – 0744644792
DENIZ-TEH SRL – lucrator comercial – 1 – 0730648925
CAR SERVICE ASSIST S.R.L. – lucrator comercial – 1 – 0770833420
EASY ASSET MANAGEMENT IFN SA – manager relatii cu clientii bancii/societate de leasing – 1 – 0755094265
SC AMIGO&INTERCOST SRL – manipulant marfuri – 1 – 0258811470
TRANSILVANIA NUTS SRL – manipulant marfuri – 5 – 0790229953
SC APULUM SA – manipulant marfuri – 3 – 0731489087
S.C. CRYSTAL INDUSTRY SRL – muncitor necalificat la asamblarea, montarea pieselor – 1 – 0735545122
PEMA ELECTROTEHNIC SRL – muncitor necalificat la asamblarea, montarea pieselor – 30 – 0746285284
SC CRIS DECOR CONSTRUCT SRL – muncitor necalificat la demolarea cladirilor, captuseli zidarie, placi mozaic, faianta, gresie, parchet – 4 – 0742197675
HANGAN POWER SRL – operator calculator electronic si retele – 1 – 0740033022
DN Agrar Group S.R.L. – operator introducere, validare si prelucrare date – 1 – 0258818115
BREST SRL – ospatar (chelner) – 1 – 0744644792
SC APULUM SA – rectificator universal – 2 – 0731489087
S.C.CRYSTAL GROUP S.R.L. – reprezentant tehnic – 1 – 0735545122
S.C.CRYSTAL GROUP S.R.L. – specialist in achizitii – 1 – 0735545122
TRANSILVANIA NUTS SRL – specialist marketing – 1 – 0790229953
FLOREA GRUP SRL – stivuitorist – 7 – 0258842274
SC APULUM SA – strungar universal – 1 – 0731489087
CONTI WOOL SRL – sudor – 2 – 0723507646
PRO SOLUTIONS AGENCY SRL – vânzator ambulant de produse nealimentare – 1 – 0258811470

Locuri de muncă / angajări AIUD: AJOFM Alba – Punct de lucru Aiud – 0725 225 882

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

AFRODITA MELIHATA SRL – brutar – 5 – 0751364466
LUCA CONSTRUCT SRL – dulgher (exclusiv restaurator) – 3 – 0758044301
LUCA CONSTRUCT SRL – fierar betonist – 2 – 0758044301
LUCA CONSTRUCT SRL – instalator apa, canal – 2 – 0758044301
LUCA CONSTRUCT SRL – instalator instalatii tehnico-sanitare si de gaze – 2 – 0758044301
LUCA CONSTRUCT SRL – muncitor necalificat la demolarea cladirilor, captuseli zidarie, placi mozaic, faianta, gresie, parchet – 5 – 0758044301
DOMENIUL AIUD S.R.L. – tractorist – 3 – 0744638033
LUCA CONSTRUCT SRL – zidar rosar-tencuitor – 3 – 0758044301

Locuri de muncă / angajări BLAJ: AJOFM Alba – Punct de lucru Blaj – 0725 225 883

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

S.C.D.V.V – asistent de cercetare în horticultura – 2 – 0258711623

Locuri de muncă / angajări Câmpeni

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

POMPONIO S.R.L. – lacatus mecanic – 1 – 0258814001
HELP TRANS SRL – conducator auto transport rutier de persoane – 1 – 0744936374
ARIESUL PRODIMEX SRL – confectioner-asamblor articole din textile – 10 – 0748115732
POMPONIO S.R.L. – constructor-montator de structuri metalice – 1 – 0258814001
POMPONIO S.R.L. – dulgher (exclusiv restaurator) – 1 – 0258814001
POMPONIO S.R.L. – fierar betonist – 1 – 0258814001
ARIESUL PRODIMEX SRL – muncitor necalificat în industria confectiilor – 5 – 0748115732
POMPONIO S.R.L. – muncitor necalificat la demolarea cladirilor, captuseli zidarie, placi mozaic, faianta, gresie, parchet – 1 – 0258814001
ARIESUL PRODIMEX SRL – ospatar (chelner) – 1 – 0748115732

Locuri de muncă / angajări Cugir

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

LOMEDAMY SECURITY S.R.L. – agent de securitate – 2 – 0745501398
BRUTĂRIA MATEI HOREA S.R.L. – agent de vânzari – 1 – 0769723344

Locuri de muncă / angajări Sebeș: AJOFM Alba – Punct de lucru Sebeş – 0725 225 885

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

EASY ASSET MANAGEMENT IFN SA – agent de vânzari – 5 – 0755094265
II ALTOMI OCTAVIA GABRIELA – camerista hotel – 1 – 0726358516
DONNA CONFEZIONI S.R.L. – confectioner-asamblor articole din textile – 2 – 0759011561
DENIZ-TEH SRL – confectioner, prelucrator în industria textila – 1 – 0258735292
SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE ” HIDROELECTRICA” S.A. – electrician exploatare centrale si statii electrice – 2 – 0258806442
DENIZ-TEH SRL – facturist – 1 – 0745930848
DONNA CONFEZIONI S.R.L. – maistru în industriile textila, pielarie – 1 – 0759011561
DENIZ-TEH SRL – operator introducere, validare si prelucrare date – 1 – 0745930848
SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE ” HIDROELECTRICA” S.A. – operator la instalatiile de cazane din centrale electrice – 1 – 0258806442
DOZA DE SĂNĂTATE FORTE S.R.L. – operator vânzari prin telefon – 10 – 0749775281
H.P.T. HUMBEL PRODUCTIONSTECHNIK SRL – tehnician analist calitate – 1 – 0258733923

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

FOTO-VIDEO: Incendiu puternic într-un parc industrial din Cluj-Napoca. O hală, cuprinsă de flăcări

Publicat

Un incendiu puternic a izbucnit marți dimineața într-un parc industrial din Cluj-Napoca.

Se pare că flăcările au cuprins un depozit de țigări elevtronice, care era plin cu produse și substanțe chimice, au declarat pentru Cluj24 reprezentanții parcului Tetarom.

La momentul izbucnirii incendiului, în hală nu se afla decât paznicul, care a alertat pompierii. Angajații Tetarom au fost anunțați să rămână acasă să nu vină cu mașinile pentru a nu îngreuna intervenția pompierilor.

La fața locului au intervenit patru autospeciale, două autoscări și un echipaj SMURD. Nu sunt anunțate victime până în acest moment.

Hala are o suprafață de circa 600 de metri pătrați, iar în incintă desfășoară activități comerciale mai multe firme.

Clujenii au primit la ora 7:09 un mesaj Ro-Alert, îm care sunt anunțați în legătură cu acest incendiu și sunt sfătuiți să rămână în case:

„Incendiu hală în mun. Cluj-Napoca în parcul tetarom 1 (Taietura Turcului) cu degajări mari de fum. Pentru asigurarea protecției rămâneți pe cât posibil în incinte, închideți geamurile și nu vă expuneți la fum. Respectați recomandările pompierilor ISU Cluj”.

sursa foto, video: ISU Cluj, Mihai Soica

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Înmatricularea și radierea mașinilor s-ar putea face la Registrul Auto Român. Proiect, adoptat tacit la Senat

Publicat

Cetățenii care vor să înmatriculeze o mașină vor putea să facă acest lucru mai rapid și cu mai puține drumuri la autorități. Un proiect de lege adoptat recent de Senat prevede, printre altele, trecerea activităților de înmatriculare și radiere a vehiculelor de la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) la Registrul Auto Român (RAR). 

Propunerea legislativă privind înmatricularea şi înregistrarea vehiculelor a fost înregistrată la Senat la sfârșitul lunii aprilie 2021. Inițiatorii proiectului sunt mai mulți parlamentari de la UDMR, PNL, PSD, USR-PLUS și AUR, printre care și deputații de Alba, Florin Roman și Radu Tuhuț.

Potrivit parlamentarilor, proiectul de lege creează un cadru unitar și prevede reducerea costurilor și a numărului de deplasări pe care cetățenii sunt nevoiți să le facă pentru înmatricularea și înregistrarea mașinilor.

Potrivit actului normativ, transferul activităților de înmatriculare trece în competența Ministerului Transporturilor, prin RAR, începând cu data de 1 ianuarie a anului următor publicării legii, dar nu mai devreme de 6 luni de la publicarea acesteia.

Începând cu această dată, Registrul Auto Român este desemnat ca autoritate competentă să efectueze activitatea de înmatriculare, radiere și eliberare a autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor.

În acest sens, RAR va beneficia din partea Ministerului Afacerilor Interne de accesul la baza de date conținând evidența persoanelor.

RAR va efectua activitatea de înmatriculare sau radiere a vehiculelor, de eliberare și evidență a certificatelor de înmatriculare și a plăcilor cu numere de înmatriculare a vehiculelor, precum și de eliberare și evidență a autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor, prin reprezentanțele sale teritoriale.

Registrul Auto Român se va ocupa și de confecționarea plăcuțelor cu numărul atribuit odată cu înmatricularea, autorizarea circulației provizorii sau pentru probe a vehiculelor.

De asemenea, RAR va încasa tarifele pentru obținerea documentelor de înmatriculare, confecționării plăcuțelor de înmatriculare permanentă, de probă, temporare și provizorii, atribuirii unui număr de înmatriculare preferențial, păstrării combinației numărului de înmatriculare, furnizarea unor date privind vehiculul, respectiv contravaloarea certificatelor de înmatriculare și a autorizațiilor provizorii sau de probă.

Proiectul de lege a fost adoptat tacit de Senat în data de 16 septembrie și va ajunge la Camera Deputaților. Pentru a intra în vigoare, acesta trebuie adoptat de către deputați, promulgat de președintele țării și publicat în Monitorul Oficial.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Pfizer anunță că vaccinul său împotriva COVID-19 e sigur pentru copiii cu vârste între 5 și 11 ani. Ce doză s-a folosit la teste

Publicat

Vaccinul Pfizer BioNTech împotriva COVID-19 este sigur la copiii cu vârste între 5 și 11 ani, au anunțat reprezentanții producătorului. Potrivit acestora, vaccinul generează un răspuns imun „robust”.

Producătorii vaccinului au testat pe copii aproximativ o treime din doza folosită pentru adolescenți și adulți, la 3 săptămâni distanță. 

Studiul a arătat că vaccinul Pfizer anti-COVID este sigur și generează un răspuns imun „robust”, relatează cnbc.com.

Vaccinul a fost bine tolerat și a produs răspuns imun. Efectele secundare sunt comparabile cu cele observate în studiul efectuat pe persoanele între 16 și 25 de ani.

Efectele secundare frecvente pentru adolescenți și adulți includ oboseală, cefalee, dureri musculare, frisoane, febră și greață, potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor.

Datele, care au inclus peste 2.200 de copii, vor fi transmise autorităților de reglementare „cât mai curând posibil”, arată compania.

„Suntem dornici să extindem protecția oferită de vaccin la populația mai tânără, mai ales având în vedere răspândirea variantei Delta și amenințarea substanțială pe care aceasta o reprezintă pentru copii”, a spus Albert Bourla, CEO al Pfizer.

Tulpina Delta a dus la o creștere a spitalizărilor din SUA, inclusiv în rândul copiilor mici care nu se pot vaccina.

sursa: mediafax.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate