ACTUALITATE
PAGUBE după ploi torenţiale în judeţul Alba. Drumuri blocate, case inundate și maluri rupte
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/06/13479672_903767736436420_658137854_n.jpg)
Zonele afectate în perioada 23-25 mai, la nivelul județului Alba, potrivit ISU Alba:
Comuna Poiana Vadului:
Pod “La Tănică” pe DC 93 Poiana Vadului – Costeşti – Petelei: surpare maluri, terasament rupt şi degradat pe anumite porţiuni; apa a săpat porţiuni însemnate şi a ajuns la capetele de pod. Cauza: ploi abundente cu creşterea debitului Valea Măgurii, antrenare aluviuni şi material lemnos.
Pod “La Mironaş” pe DC 93 Poiana Vadului – Costeşti – Petelei: surpare maluri, terasament rupt şi degradat pe anumite porţiuni, apa a săpat porţiuni însemnate şi a ajuns la capetele de pod şi culeea mal drept. Cauza: ploi abundente cu creşterea debitului Valea Măgurii, antrenare aluviuni şi material lemnos.
Marți, 23 mai, comuna Gîrbova: o gospodărie cu un subsol şi o curte inundată; o gospodărie cu curtea inundată de o cantitate mare de balast şi noroi; drum săpat de apă sub asfalt pe o lungime de 3 m lungime în faţa imobilului cu nr. 280. DC 71A Gîrbova – Poiana Sibiului: spălat de aproximativ 50 tone de balast; săpat de apă sub asfalt pe o lungime de aproximativ 10 m. SVSU Gîrbova a intervenit cu utilajele din dotare şi voluntari.
Miercuri, 24 mai, Alba Iulia: strada Mierlei – drum pietruit spălat de viitură, ogaşe cu lăţime de aproximativ 1 m şi adâncime de aproximativ 40 cm, pe o lungime de aproximativ 50 de metri; accesul auto pe acest drum pentru cele 10 familii care locuiesc în zonă, greu accesibil. SVSU Alba Iulia s-a deplasat în zonă şi s-au luat măsuri urgente de limitare a efectelor viiturii şi evaluare a pagubelor.
Vezi şi VIDEO ŞTIREA TA pe Alba24: Când plouă mai tare, la Alba Iulia se respectă legea: legea vaselor comunicante. Orice șiroaie banale dau afară din canale!
Vezi şi FOTO-VIDEO ȘTIREA TA pe Alba24: După fiecare ploaie torențială, pe Latura de Vest a Cetății Alba Carolina te poți da cu hidrobicicleta
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)