EVENIMENT

Răzvan Matei, maratonistul din Alba, pe podium la Carpathia Trails. Trei vârfuri muntoase „cucerite” în 15 ore

Răzvan Matei a încheiat pe locul doi ultramaratonul „Carpathia Trails”, desfășurat pe un traseu care a atins trei vârfuri muntoase diferite.

Startul cursei a avut loc în data de 1 iulie, de la complexul Cheile Grădiștei Fundata , acolo unde s-a aflat și linia de finish.

Răzvan a încheiat cursa în 15 ore și 24 de minute, timp care l-a clasat pe poziția a doua în cadrul clasamentului Ultra Trails – Open Masculin

Podiumul a fost completat de către Corneliu Buliga (locul 1) și Peter Schuller (locul 3).

„A fost cea mai grea cursă la care am participat până acum. Mă bucur că efortul depus în pregătirea de zi cu zi dă roade.

Acest rezultat mă ambiționează să continui să particip la cât mai multe competiții pe viitor”, a declarat Răzvan Matei pentru Alba24.ro.

Vezi și: Alergătorul din Alba, Răzvan Matei, pe podium la unul dintre cele mai grele maratoane montane din România. Ce timp a scos

Pe parcursul traseului care a însumat 102 kilometri, alergătorii au escaladat trei vârfuri muntoase situate la mari altitudini:

• Piatra Craiului – 2.238 metri
  • Vârful Omul – 2.505 metri
  • Leaota – 2.133 metri

„Am conceput cursa de 102 km să ajungă pe cele mai înalte vârfuri din Piatra Craiului și Bucegi, ca apoi traseul să ne poarte pe crestele înierbate ale Leaotei”, au descris organizatorii evenimentului cel mai lung traseu al acestei ediții.

Traseul integral al competiției a fost: Complex Cheile Grădiștei Fundata – Fundata – Primăria Fundata – Sirnea – Peștera – Măgura – Casa Folea – Șaua Joaca – La Table – Refugiul Grind – Vârful La Om – Refugiul Grind – La Table – Șaua Joaca – Curmătura Groapelor – Sirnea – Primăria Fundata – Fundata – Complex Cheile Grădiștei Fundata – Complex Cheile Grădiștei Moieciu – Amfiteatrul Transilvania – Poiana Guțanu – Valea Băngăleasa – Șaua Strunga – Refugiul Bătranâ – Vârful Omu – Salvamont Peștera – Cabana Padina – Șaua Strunga – Șaua Strungulița – Vârful Sântilia Mare – Fundata – Complex Cheile Grădiștei Fundata