EVENIMENT
Reduceri de salarii, la mai multe spitale din Alba
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2010/11/DSC081811.jpg)
Cadrele medicale de la spitalele din oraşele Zlatna, Câmpeni şi Baia de Arieş au rămas fără sporuri la salarii, după ce managerii instituţiilor au decis să renunţe la acestea, pentru a se încadra în bugetul de cheltuieli primit pentru 2011. În judeţul nostru există cadre medicale care câştigă sub salariul minim pe economie.
„ Ca să se încadreze în bugetul de 70%, cât cere legea, noua conducere a Spitalului Zlatna au luat ca primă măsură reducerea veniturilor salariaţilor spitalului, care oricum sunt bătuţi de soartă, au familii de întreţinut, iar zona e moartă. Conducerea vrea să le reducă sporurile de sâmbătă, duminică şi de noapte”, a spus preşedintele „Sanitas” Alba, Marius Sepi.
Într-o situaţie similară sunt angajaţii de la Spitalul Baia de Arieş şi Spitalul de boli cronice Câmpeni. Potrivit liderului „Sanitas”, conducerea instituţiei medicale din Câmpeni a luat decizia reducerii sporurilor cu 15%, ca să se încadreze în buget. „Ei justifică pe bună dreptate că trebuie să respecte legea care prevede să se încadreze în bugetul de 70%, dar noi am cerut să nu facă acest lucru, pentru că un drept câştigat nu poate fi luat”, a precizat Sepi.
Sindicaliştii vor cere imperios să se modifice legea sau să se dea cei 70% pentru salarii, iar primarilor care doresc să se păstreze spitalele – să vină cu bani să le susţină, pentru ca personalul angajat în sănătate să poată beneficia de drepturi.
Liderul Sanitas a menţionat că în judeţ sunt nouă cadre medicale, mai exact infirmieri, care au un salariu sub minimum pe economie.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)