Connect with us

Educație

Rezultate DEFINITIVAT 2025: Au fost publicate notele la examen. Cum pot fi depuse contestații

Publicat

Definitivat 2025: Au fost publicate notele candidaților la Definitivat 2025, după proba scrisă din 8 iulie. Contestațiile pot fi depuse în perioada 15-16 iulie. Rezultatele finale la Definitivat după contestații vor fi cunoscute în 21 iulie.

AICI rezultate Definitivat 2025 în țară.

AICI rezultate Definitivat 2025 în ALBA.

Sunt două medii de 10.

Vezi Agnes Pașca, media 10 la Definitivat 2025 în Alba. Despre perseverență și dedicare, pentru o carieră de educator

Vezi Iasmina Bec, media 10 la Definitivat 2025 în Alba. Ce spune despre activitatea la școală și începutul carierei de profesor

Vezi și Rezultate DEFINITIVAT 2025 în Alba: Rată de promovare de 72,3%, mai mare față de anul trecut. Două medii de 10 în județ

Anul trecut, în Alba nu au fost note de 10 la proba scrisă și nici medii de 10 la examen. Cele mai mari medii, între 9,89 și 9,75 au fost obținute de candidate pentru posturi de educatoare la grădiniță.

Vezi Definitivat 2025: SUBIECTELE și BAREMELE, pe discipline, la proba scrisă

Pentru promovarea examenului de definitivare în învăţământ, candidatul trebuie să obţină:

  • minimum 8 media aritmetică a notelor finale la inspecții și portofoliu
  • nu mai puțin de 7 la fiecare din probele respective
  • nota minimă de promovare a examenului este 8
  • calificativul pentru anul școlar în curs „Bine” sau „Foarte bine”

Concursul de definitivat reprezintă un examen de intrare și avansare în cariera didactică. Examenul poate fi susținut de cadrele didactice care au cel puțin un an vechime în învățământ și este obligatoriu pentru obținerea gradelor didactice.

În Alba, proba scrisă a fost organizată la 28 de discipline, majoritatea candidațiilor fiind educatori, învățători sau profesori de educație fizică.

Definitivat 2025. Contestații

Contestațiile se depun la centrele de examen, în zilele de 15 și 16 iulie, astfel:

  • marți, 15 iulie până la ora 20.00
  • miercuri, 16 iulie până la ora 12.00

Contestația trebuie să includă următoarele date:

  • numele (și inițiala tatălui), prenumele candidatului
  • numărul fișei de înscriere la examen
  • codul numeric personal
  • denumirea centrului de examen / județul
  • nota contestată
  • date contact: adresa de e-mail și numărul de telefon.

Contestațiile pot fi depuse letric la centrul de examen sau transmise prin e-mail (scanat) la adresa comunicată de centrul respectiv. Contestațiile pot fi depuse și prin împuternicit, cu procură notarială și copie de buletin.

Nu pot fi contestate lucrările scrise ale altor candidați.

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.