Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

REZULTATE FINALE la Olimpiada de Limba și Literatura Română 2019, etapa județeană Alba


Publicat

examen

Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba a făcut publice rezultatele finale, după contestații, la etapa județeană a Olimpiadei de Limba şi Literatura Română, desfăşurată sâmbătă la Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Simion Ştefan” Alba Iulia.

Citește și REZULTATE Olimpiada de Limba şi literatura română, etapa judeţeană ALBA 2019, înainte de contestaţii. Notele elevilor

Rezultate finale Olimpiada de Limba şi Literatura Română, etapa judeţeană Alba – 2019

Clasa a V-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Iftime Paulescu A. Alessia – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – 96,5

Popa Ioana – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 95,5

Nandrea C.  Iadira Nicola – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – 89,25

Dan Daria –  Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 86

Popa Alexia – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Șopterean Adriana  – 85

Bandici Anamaria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 85

Crețiu Darius – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 84,5

Cristea A Claudia – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – 84

Stanciu B. Anastasia – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – 83

Coman Carla Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 83

But N. Ioana – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Marian Marinela – 83

Făt Alia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 81,5

Țuțui Eliana – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 81

Fekete M. Anastasia – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare”  – Blaj – Puşcaş Diana – 81

Todea Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 80

Lazăr Diana Amalia – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 80

Lazăr C. Cleopatra Elena – Școala Gimnazială „Silviu Cărpinișianu” Sebeș  –  Structură a Liceului Tehnologic – Sebeș – Coltor Ionela – 80

Catalina Ilinca – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 80

Zecheru Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 79

Florea Anca – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Beca Adriana – 79

Nagy R. Anamaria – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Marian Marinela – 76

David G. Luoana – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Cristian Ionela – 76

Pripon H. Binca Maria – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Claudia Oancea – Raica – 75,5

Melente D. A. Anda – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Codruţa Fleşer – 75,5

Furdui Ligia – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Cîmpian Bianca – 75,5

Deoanca Alexia – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Cîmpian Bianca – 75

Corcheș N. Florina – Liceul Tehnologic „Țara Moților” – Albac – Codrea Maria – 75

Ispas Ana Cristiana Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 74

Barna Andreea Alexandra  – Școala Gimnazială „Ion Breazu” – Mihalț  – Costin Ana Maria  – 74

Țăgorean Teodora Sorina – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 73

Moldovan Melisa – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 73

Jurju S. Antonia – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Cristian Ionela – 73

Şerbănescu Raluca Ioana – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 72

Poleac Teodora – Școala Gimnazială „Axente Sever” – Aiud – Boldor Elena – 72

Cetean C. Daria  – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu”  – Blaj – Istrate Diana – 72

Oltean C. Antonia – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Istrate Diana – 71

Sălcudean M. Alexandra – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – Igna Daniela – 70,5

Dincă A Lorena – Liceul de Arte „Regina Maria”  – Alba Iulia – Olteanu Rodica – 70

Corcheș P. Bianca Iuliana – Liceul Tehnologic „Țara Moților” – Albac – Codrea Maria – 70

Mateș M.E. Daria – Școala Gimnazială „Horea” – Horea – Popa Andra Claudia – 69,5

Aitai Alexandru – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 69

Todea A. Raul Emanuel – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Claudia Oancea – Raica – 68,75

Scrob David – Școala Gimnazială „Nicolae Drăgan”  – Galda de Jos – Perța Mirela – 68,5

Pușcău Maria – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Șopterean Adriana  – 68

Similie D. Raluca Ioana – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Cristian Ionela – 66

Rancea Ayana – Liceul Teoretic Teiuș – Teiuș – Staicu Ionela – 65

But N. Ilie – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Marian Marinela – 64,5

Piter Alexandra Valentina – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Cîmpian Bianca – 64

Grecu I.G. Ioan – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Marian Marinela – 63

Dehelean O. Medeea Diana – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Claudia Oancea – Raica – 61,5

Lopăzan Andreea – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 61

Morar C.D.Alexandra – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Barbu Adriana – 60

Molodeț A. Andrei Daniel – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – Vereș Mihaela – 58,5

Clasa a VI-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Miron Andrei – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 92

Petruțiu Alexandra – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Șopterean Adriana  – 90,5

Ihuț P.I. Ioana Maria – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 88,5

Turcu Anastasia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 87,75

Goţia Tudor – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 87,5

Ordean A. Răzvan – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 87

Tomanicska Bianca – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 85,5

Negură – Damian T.  Zara – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 85

Albuţ Rebeca Briana – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 83,5

Decean Cosmina Andreea  – Școala Gimnazială „Ion Breazu” – Mihalț  – Costin Ana Maria  – 83,5

Tibu I.  Teodora Alexandra – Școala Gimnazială Șugag – Șugag – Rusneac Anca – 83

Bolea Dragoş – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 81,25

Docea Sabina – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 81

Buzgar Mădălin – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Trif Ioana – Daniela – 80,25

Anca Andreea – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 78

Cucui Alina Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 77,5

Banea Aida Alice – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Victoratos Teodora – 77

Macavei Sonia – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 76,75

Frățilescu G. Gabriel – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 76,5

Oarga V. Mihaela – Liceul Tehnologic „Țara Moților” – Albac – Codrea Maria – 76,5

Botezan Raul – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 76

Cibu N. Maria Isabelle – Școala Gimnazială Daia Română – Daia Română – Brădilă Laura – 75,75

Burz S.I. Vlăduț Sorin – Școala Gimnazială Ponorel – Ponorel – Bobariu Liliana – 75,5

Perţa Andreea Denisa – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 73,5

Dăncilă R. Alecsandra – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 73,25

Trifan Bianca – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Șopterean Adriana  – 73,25

Costea I. Daria – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul”  – Sîncel – Cătăuţă Ioana – 73

Dobârtă A. Ioan Alexandru – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Simu Carmen – 72

Antilică I.  Tudor – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 71,75

Bucur Maria – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Șopterean Adriana  – 71

Micle Ana Maria – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Slevaș Dana – 70

Cisteian Dimitria – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 69,75

Groza D. Alexia – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare”  – Blaj – Puşcaş Diana – 69,5

Bogdan Delia Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 69,25

Achim Iulia – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Costea Cristina – 69

Comandaşu – Soare V. Elizabeth – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu”  – Blaj – Istrate Diana – 69

Vasiu A.  Larisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 68,75

Drăgoiu B. Camelia – Școala Gimnazială Ponorel – Ponorel – Bobariu Liliana – 68,5

Bota C.N. Ariana Ștefania Ioana – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 68

Lodroman G. Melania – Școala Gimnazială „Ioan Maiorescu” – Bucerdea Grânoasă – Radu Eleonora – 68

Floca M.A. Maria – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 67,5

Popescu A. Diana – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare”  – Blaj – Puşcaş Diana – 66,5

Giura Elisa – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 65

Pașca C. Andreea Cosmina – Școala Gimnazială Ghețar – Ghețar – Nicola Titiana – 65

Galdău I. Ionela Ștefania – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea”  – Bistra – Diniș Adam Cristina – 64,5

Hârceagă Țâr Mihaela – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Slevaș Dana – 63

Gomboș Marinela – Școala Gimnazială „Nicolae Drăgan”  – Galda De Jos – Crișan Emilia – 62,75

Urian Larisa Ioana – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Victoratos Teodora – 62

Moșneag V. Ana-Maria – Școala Gimnazială Nr. 3  – Cugir – Igna Daniela – 57,75

Grosu D.  Ștefan  – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 57,5

Sicoe Alexia Vanesa – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Mateiu Paula Cristina – 57,5

Morariu M.N. Andreia – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 56,75

Bereczky Luiza – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Furdui Elena – 55,75

Tomuș Lorena – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Cîmpian Bianca – 54,75

Floca C.D. Daniela Maria – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 54,5

Belinschi N. Eduard – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 52

Matei Dariana – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Cîmpian Bianca – 38,25

Clasa a VII-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Crihan Geanina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 96

Bleanţ Alexia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 93

Muntean M. David – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 90

Dumitraș Karina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 87,5

Docea Rebeca – Școala Gimnazială „Axente Sever” – Aiud – Boldor Elena – 87

Hăprian I.  Amalia – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 86

Marcu I. Alexia Ioana – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Barbu Adriana – 86

Avram Davin  – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 85

Jinar I. Delia Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 85

Brumbea Brânduşa – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – 84,5

Hăprian I. Oana – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 84,5

Lombrea I. Mihail Nicolae – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Barbu Adriana – 84,5

Medruț Ana – Maria – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Ciur Simona Ioana – 84,5

Aloman I. Denisa Maria – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Cristian Ionela – 84

Balea C. Antonia Cristina – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Cristian Ionela – 84

Corbean C. Tudor – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu”  – Blaj – Istrate Diana – 84

Blaga  D. Rebeca Ioana – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 83,5

Henegaru George – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – 83,5

Bercu Ecaterina – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 83

Daisa Ioana Maria – Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa”  – Alba Iulia – Niculescu Claudia – 83

Hudrea Briana Antonia – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Cîmpian Bianca – 83

Udvari L. Miruna Andreea – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare”  – Blaj – Puşcaş Diana – 83

Moldovan A.D. Naomi Gabriela – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 82

Muscă M. Miruna – Școala Gimnazială Şona – Şona – Coman Florina – 82

Oltean Darius – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 82

Praţa Daria – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 82

Hațegan Amina Mălina  – Școala Gimnazială „Ion Breazu” – Mihalț  – Costin Ana Maria  – 81

Stoina Alexia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia de Arieș – Cenan Nicoleta – 81

Talpoș Andrada – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Horșa Daniela  – 81

Tecşa A. Maria Adriana – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Marcu Ana  – 81

Airinei C.  Maria Cristina – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 80

Ciulea Beatrice Diana – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 80

Ștefan V. Lucia-Ștefania – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Cristian Ionela – 80

Şuteu Rodica – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 80

Irimescu Carina – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 79,5

Diniș Antonia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Ispas Anca – 78

Matei C. M. Carina – Liceul de Arte „Regina Maria”  – Alba Iulia – Olteanu Rodica – 77

Oargă I.N. Irina Nicoleta – Liceul Tehnologic „Țara Moților” – Albac – Codrea Maria – 77

Mustață Andrada  – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Horșa Daniela  – 76,5

Hileagă G. Larisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 76

Stan I. Anda Maria – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 76

Pădurariu Tudor – Liceul Teoretic Teiuș – Teiuș – Turean Octavia – 74

Marian I.V. Emilian Ilie – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 72

Anghel N. Raul – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – Igna Daniela – 71

Dobra P.M. Maria Petronela – Liceul Tehnologic „Țara Moților” – Albac – Codrea Maria – 71

Gruiță  Antonia Elena – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 71

Stan N. Andreea Ioana – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 71

Borza Alina Maria – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Mateiu Paula Cristina – 70

Costea Andra  – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”  – Alba Iulia – Șopterean Adriana  – 70

Lazăr Andra – Liceul Teoretic Teiuș – Teiuș – Staicu Ionela – 70

Mateica P.S. Patricia  Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Stanciu Aurora – 70

Morar Luciana Denisa – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Mateiu Paula Cristina – 70

Spătăcean I. Ana-Maria – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Sabău Bogdana – 70

Bic Daria – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 68

Drăgoiu N.M. Maria – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 60

Clasa a VIII-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Rus Andreea – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Furdui Mirona – 95

Prainer  G. Tania Maria – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu”  – Blaj – Istrate Diana – 93

Itu G. Jasmine Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 92

Cristian I. C. Daria Ioana – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 90

Nicoară V. Ilinca Silvana – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Marcu Ana  – 90

Cătăuţă S. Casiana – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul”  – Sîncel – Cătăuţă Ioana – 89

Trif Diana – Liceul Teoretic Teiuș – Teiuș – Staicu Ionela – 89

Frăţilă F. Maria Iulia – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Simu Carmen – 87,5

Vancea Adelin Tudor – Școala Gimnazială „Simion Lazăr” – Lunca Mureșului – Lupean Ionela – 87

Bărbat F. Maria – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu”  – Blaj – Marinescu Sabina – 86,5

Szabo Antonia – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Rusu Ramona – 86,5

Biriș Diana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 85

Bîte C. Robert – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 85

Cautiș M.  Ioana Alexandra – Școala Gimnazială Petrești – Petrești – Dănilă Andreea – 85

Iclozan C.I. Anda Maria – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 85

Mateica Oana – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 85

Toma Eduard – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Costea Cristina – 85

Asprescu Alexandru – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 84

Ivascon  –  Barat S.V. Anamaria – Școala Gimnazială Scărișoara – Scărișoara – Toader Cristina Maria – 84

Puican C. Mădălina – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 83,5

Coș Tudor – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 83

Gheorghe I. Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 83

Boitor S. Andreea  Maria – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Marcu Ana  – 81

Olaru C. Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 81

Tomescu V. Andreea – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 81

Dragomirescu Emma – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Slevaș Dana – 80

Dulău N. Anamaria – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Marcu Ana  – 80

Florea I. Mihai Ioan – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Simu Carmen – 80

Negoiţă Alexandra – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 80

Pal Bianca Miruna – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Victoratos Teodora – 80

Potinteu M. Ana Alexandra – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 80

Păucean I.  Ioana – Școala Gimnazială Doștat – Doștat – Șerbănescu Oana – 79,5

Fălădău Paula – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 79

Ștef I.R. Andreea – Iulia – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu”  – Blaj – Marinescu Sabina – 79

Ilea Andrada – Școala Gimnazială „Axente Sever” – Aiud – Constantin Camelia – 78,5

Mătărîngă Magda – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda Manuela – 78

Leviţchi Daria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”  – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 77

Pașca D.D. Diana Valentina – Scoala Gimnazială Vadu Moților – Vadu Moților – Pașca Violeta Georgeta – 77

Poptelecan I. C.  Ioana – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu”  – Blaj – Marinescu Sabina – 77

Jurcoveț Rareș – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 76,5

Dura A. Georgiana Andreea – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea”  – Bistra – Diniș Adam Cristina – 75

Hileagă G.  Darius – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 74,5

Boțan Aura – Liceul Teoretic Teiuș – Teiuș – Staicu Ionela – 72

Chicidea V. Ana – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Marian Marinela – 72

Tomuș A. Andrei Sebastian – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 71

Ștefan C. Alexandru – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – Vereș Mihaela – 68

Culda I.A. Alisa Antonia – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 67,5

Oltean M. Mihai – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Marcu Ana  – 66,5

Dărăban D. Roxana – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 66

Mateș N. Niculina Adelina – Școala Gimnazială Scărișoara – Scărișoara – Toader Cristina Maria – 66

Oneț H. Andra – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina – 65

Luncean I.L. Raul Ioan – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 62

Cioara Petru Iosif – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Burde Maria Lăcrimioara – 45

Vezi și Modele de subiecte la Simulare Evaluare Națională 2019

Clasa a IX-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Pop L.V. Alexandra – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Cerbu Mioara – 93

Bandici D. Dan – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 90

Pienariu P. Ema – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Arsu Narcisa – 88

Ștefan G. N. Ana Marina – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 85,5

Ionescu C. Bianca  – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Trif Ioana – Daniela – 82

Tudorașcu R.S. Daria Ana – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Busuioc Carmen – 82

Voina Andreea – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Comșa Ana – Maria – 81,5

Nicoară T.V. Ana – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Trif Ioana – Daniela – 79,5

Ursa G.D. Daria Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Cerbu Mioara – 79,5

Bota C. Roxana – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Cîra Adina/Stan Diana – 78

Bîrla Antonia – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Fleșer Codruța – 77

Gliga V. Alexandra Elena – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 77

Dancu Iulia Elena – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Comșa Ana – Maria – 76

Kantczi I.D. Viana – Daniela  – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 76

Hileagă V. Maria Georgiana – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 75

Vințan L.  Luciana Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Arsu Narcisa – 75

Sîrbu  T.F. Alexandra Cristina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – 74,5

Borla C.M. Denisa Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Cerbu Mioara – 71

Creț I. Maria Magdalena – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 70

Fățan G. Ioana – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Cândea Tereza – 70

Bîcleşanu C.V.  Alexia Mara – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 69,5

Chicidea Ramona – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Sălăgean Mihețiu Alina – 69,5

Leach V.L.Mădălina – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Cîra Adina/Stan Diana – 68

Coman F. D.Cristian Alexandru – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Busuioc Carmen – 64,5

Sdeorna Roxana – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia de Arieș – Cenan Nicoleta – 64,5

Tătar Mihaela – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Fleșer Codruța – 64,5

Fățan G. Cristina – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 64

Țântea Denisa   – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Comșa Ana – Maria – 64

Căprariu L. Adnana Ioana – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Cozmescu Ionela – 63,5

Donea Teodora – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Sălăgean Mihețiu Alina – 63,5

Tecşa Giulia – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Moldovan Claudia – 63

Popescu R. Iulia Maria – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Cozmescu Ionela – 61

Handrea Alexandra Maria – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 60,5

Nicuț I.A.Ioana  – Antonia – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 60,5

Mitescu Cezara – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Breaz Ana – 60

David Ioana – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia De Arieș – Bârla Niculina – 59,5

Țâboc V.C. Denisa  – Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 56,5

Marcu M.N.Cornel Sabin – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Cozmescu Ionela – 54,5

Cordea Bianca Maria – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 53

Domşa Vlad – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Breaz Ana – 48

Baștea Valentin – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia De Arieș – Cenan Nicoleta – 35,5

Clasa a X-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Lăzărescu I.D.  Marina Diana Adelina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 98

Tămaș M. C.Teodora – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 93

Flueraș M. Tatiana – Mihaela – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 90

Indrei I. A.Diana Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 84

Ivan Timeea Maria – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Simu Carmen – 84

Matei M.F. Viorica Celina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 83

Lazea Bianca – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Cîra Adina – 78

Virca T.V. Maria – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sântimbrean Anca – 77,5

Groza A. Raluca Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 76,5

Oniga Andreea Simona – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Simu Carmen – 76,5

Nimaș Andrei – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Szilaghi Anemona – 74,5

Stoia V.Alina – Valentina  – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 74

Popa Ana – Maria – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 71,5

Moldovan Aura – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Breaz Ana – 71

Alba Alexia – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Szilaghi Anemona – 69,5

Roşioru A. Maria Magdalena – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Copăceanu Adriana – 68,5

Burzo G. Nicoleta Gabriela – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 66

Palade Magdalena – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Cîra Adina – 66

Deac Cristian – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Szilaghi Anemona – 65

Radu I. Teodora – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 65

Truţă D.M. Andra Elena – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Drăgan Dragoş – 65

Mastan M. I.  Iulia Maria  – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 64,5

Bălan A. Maria – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Drăgan Dragoş – 59,5

Clasa a XI-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Stoica H.F. Lavinia Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Busuioc Carmen – 95

Lazăr E. Ariana – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Moldovan Alina – 90

Voina M. Andreea  – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 79,5

Bardan E. Bianca – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 77,5

Catelina D. Andreea – Elena – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Cândea Tereza – 76

Fildan G. Alexandra Gabriela – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – 75

Oprean G.  Dan – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 74,25

Miheț Andreia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia de Arieș – Haiduc Valentina – 74

Dobre M.D. Maria Adina Ruxandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 72

Medrea Mihaela – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Pop Romina – Maria – 72

Petruse Cătălin – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Cîra Adina – 72

Boca Valentin – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Pop Romina – Maria – 71

Popa  Eduard Ianis – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 68,5

Beldean G.  Maria Cătălina – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 67,75

Vodă A. S. Ioana – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Lodoabă Liviu – 67,25

Tîrziu P. Cristian Ioan – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Rof Elena – 65

Săbăduş Luisa – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Pop Romina – Maria – 63,25

Duda  T.I. Anastasia – Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Pop Gabriela – 60

Albu N. Bianca – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Cândea Tereza – 58,5

Haiduc Gabriela – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia De Arieș – Haiduc Valentina – 54,5

Pintea N.V. Mălina Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Busuioc Carmen – 53

Clasa a XII-a, Secțiunea A

Numele elevului / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Rotta G. Sorana – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 95

Bodea G. Nicolae Alexandru – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 92

Lupu N. Andreea  – Elena – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 90

Rodilă A.I. Andrei Ioan – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 86

Paștiu I. Georgiana  – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Cândea Tereza – 82,5

Sima M. Maria Andreea – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Busuioc Carmen – 81

Paniti P. Eva – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 77,5

Iancu C. Adela  – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 75

Petruța Camelia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” –  Baia de Arieș – Haiduc Valentina – 75

Pițu C. Ș  Melisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 74

Todea Petronela Georgiana – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 64

Moldovan V. Bianca – Denisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 61

Ungureanu Adelina – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Pop Romina – Maria – 57,5

Besoiu I. Denisa – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 56

Boancăș Giorgiana Iuliana – Colegiul Naţional „I.M. Clain”  – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 53

Ösz-Strakator Stefania – Liceul Teoretic Teiuş – Teiuş – Pop Romina – Maria – 52

Clasele V – VI, Secțiunea B, Nivelul 1

Numele elevului / Clasa / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Moga Victoria – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – 95

Socol Gabriela – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 93,5

Timbuş Teodora – V – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 92

Borcea Maria Angelica – V – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 90,5

Rusandu V. Alexandra – VI – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 90

Burja Elena – V – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 88

Oniga Alin – VI – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” – Sîncel – Cătăuţă Ioana – 87,5

Achimeț N. Andra Nicoleta – VI – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 87

Bogatu Diana – VI – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 87

Dăian Anna Maria – VI – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 87

Sîrbu Alexandra – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 87

Vesa Mihai Dragoș – V – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 87

Vulpe David Matei – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 86,5

Muntean Elisa Christiana – V – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 85,5

Popa Carmen Denisa – V – Şcoala Gimnazială Sânmiclăuș – Sânmiclăuș – Căpîlnean Alexandra – Viviana – 85

Badea Maria – VI – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 84,5

Răulea E. Darius – V – Liceul German Sebeș – Sebeș – Bădescu Lacrima Johanna – 84,5

Oltean Ioan – VI – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” – Sîncel – Cătăuţă Ioana – 84

Miheț Xenia – VI – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 83,75

Beleiu Maria – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 83,5

Morar Codruţa Maria – V – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 83,5

Gruian Alexia Briana – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 83

Bura Andrei – V – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 82,5

Rus Andreea Cristina – VI – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Simu Carmen – 82,5

Băban A. Adriana Nicoleta – V – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 82

Iordăchescu Maia Petra – VI – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – 82

Bălgrădean Ioana – Maria – VI – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Fica Roberta – 81

Angelescu Ana Taisia – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – 80,5

Bota Coman Anamaria – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – 80,5

Chirilă – Sârbu Cristian – VI – Școala Gimnazială „Nicolae Drăgan” – Galda De Jos – Crișan Emilia – 80

Dulău Alisia Carmen – VI – Şcoala Gimnazială „Gheorghe Dancu” – Biia – Crișan Daniela – Maria – 80

Mărginean Alexia – VI – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Gâlea Gabriela – 80

Sima Ilinca Maria – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 80

Unchiaş Karina – V  – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 80

Bocșa Lavinia – V – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Diniș Adam Cristina – 79,5

Petric Tudor – V – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 79

Suciu Gabriela Maria – VI  – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” – Sîncel – Cătăuţă Ioana – 79

Pintilii C. Denisa Nicola – V – Liceul German Sebeș – Sebeș – Bădescu Lacrima Johanna – 78

Jurjiu Andrea Alina – V – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – 77,75

Lazăr Horaţiu – V – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 77

Voj Teodora – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 76

Câmpean Timea Maria – V – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 74,5

Cicortaș Emanuel Ștefan – V – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 74,5

Haneş Daria –  V  – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Puşcaş Diana – 74,5

Trif Victor – V  – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Puşcaş Diana – 74,5

Caizer Adelina –  VI  – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Gâlea Gabriela – 74

Șopterean Mara – A V – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 74

Paraschiv Sidonia – A V – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Codruţa Fleşer – 73,5

Urs Maria Beatrice – A V – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Topîrcean Natalia – Asinefta – 73,25

Sîncelean Laura – A VI – A – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” – Sîncel – Cătăuţă Ioana – 72,5

Drăghiţă Paula – A V – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Topîrcean Natalia – Asinefta – 70,5

Chelărescu Theodora – A V – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Codruţa Fleşer – 70

Olta Elisa – A V – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 70

Rus Bianca – A V – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 70

Vâjdea C Denisa – A V – A – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Olteanu Rodica – 70

Artene V. Lavinia – A V – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Igna Daniela – 69

Igna Elna Sophia – A V – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 68

Marian Anda – A VI – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Trif Ioana – Daniela – 68

Stănescu T.Tiberia – A VI – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 68

Mureșan Alexandru – A V – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 67

Szekeli Ștefania Alexandra – A V – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 67

Suciu Maria Georgia – A VI – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – 65

Dreghiciu Doris Deborah – A V – A – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 64

Filipan Adela Georgiana – A VI – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – 64

Roman I. Tania Lorena – A V – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 64

Maier Ghe. Antonia Maria – A V – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 63,5

Berindei V. Giulia – A VI – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 63

Fiţ Dragoş Vlad – A VI – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – 63

Baltă Vlad – A VI – A – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Fica Roberta – 60,5

Ioica Darian – A V – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Codruţa Fleşer – 60,5

Oprea Alesia – A V – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – 60

Stângaciu Andrei – A V – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – 60

Suciu Alessia Diana – A V – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 60

Aldea I. Mihai – A VI – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Igna Daniela – 59

Barna Cristiana – A V – A – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Puşcaş Diana – 58,5

Ciaja Amalia – A V – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 57

Jigărean Alexandru – A V – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Topîrcean Natalia – Asinefta – 57

Ihuț Răzvan – A V – A – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Diniș Adam Cristina – 56

Juncan D. Darius George – A VI – A – Şcoala Gimnazială „Vasile Bologa” – Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – 56

Truţă I. Andrei Ionel – A V – A – Şcoala Gimnazială „Vasile Bologa” – Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – 54,5

Câmpean Daria – A V – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Topîrcean Natalia – Asinefta – 53,5

Ganea Larisa – A V – A – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Diniș Adam Cristina – 53,5

Adam Alexandru – A VI – A – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 53

Toma S Cezar – A V – A – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Olteanu Rodica – 50

Oaida Nicoleta – A V – A – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Pleșa Mariana – 39,5

Boc F.A. Cosmin Andrei – A V – A – Şcoala Gimnazială „Vasile Bologa” – Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – 37

Clasele VII – VIII, Secțiunea B, nivelul 2

Lorintz C. Alexandru – A VIII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 96,5

Cibu Ana Iulia – A VII – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 93

Vintilă Maria – A VII – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain” – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 92

Boca Teodora – A VII – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 90

Precupescu I. Ileana – A VIII – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 89,25

Petrașcu Teodora – A VIII – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – 88,75

Noja Maria – A VIII – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – 88,25

Ștefani Alexia Vanessa – A VIII – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan” – Abrud – Mateiu Marius – 87,5

Triff T. Flavia – A VII – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Igna Daniela – 87,25

Bufnea C. Maria – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 87,25

Bonta Alexia – A VIII – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 86,5

Pleșa Diana – A VIII – A – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 86,25

Mareș M. Amalia – A VIII – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 86

Macaveiu Mădălina – Claudia – A VIII – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan” – Abrud – Mateiu Marius – 86

Maier Ghe. Iulia – A VIII – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 85,5

Gherman Raluca Maria – A VIII – A – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Fica Roberta – 85

Diacu Diana – A VII – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 85

Țăran Iulia Romana – A VII – A – Școala Gimnazială Daia Română – Daia Română – Brădilă Laura – 84,75

Edveş Maria Denisa – A VIII – A – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu” – Blaj – Marinescu Sabina – 84,5

Râșteiu Raluca – A VII – A – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Pleșa Mariana – 84

Moldovan A.D.Daria Andreea – A VII – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Stanciu Aurora – 83,5

Herlea D. Alesia – A VII – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Igna Daniela – 83

Botescu C. Antonia – A VII – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Oltean Larisa – 82

Hodor D. Andreea Oana – A VII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 81,5

Bera M.M. Dragoș – A VII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 81,5

Vașarhelean M. Rebeca – A VII – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Vereș Mihaela – 81

Ilea Ștefan Antonio – A VII – A – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 81

Cordea I.I. Alessia – A VII – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Stanciu Aurora – 81

Damian Elena – A VIII – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – 80,5

Grapa Ioachim – A VII – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – 79,5

Sitaru Miruna – A VIII – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 79,25

Frățilă C. Ada – A VII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – 79

Briciu Andreea – A VIII – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 77,5

Mihălțan Ciprian – A VII – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 77

Batin Ioana – A VIII – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 77

Căstăian Elisa – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 76,75

Trifa Aurel – Nicolae – A VIII – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan” – Abrud – Mateiu Marius – 76

Șiara A. Patricia – A VIII – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 76

Chirilă Cristina – A VIII – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 76

Nicoară George – A VII – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – 75

Fulea Roxana – A VII – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – 74,5

Trif Paula – Maria – A VIII – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan” – Abrud – Mateiu Marius – 74

Petraşcu Bianca – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 74

Pop Denisa – A VII – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – 74

Căstrase Antonio Eugen – A VII – A – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – 74

Mircea Silvia – A VII – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Sabău Bogdana – 73

Roca Iulia – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 72,5

Kiș P. Ariana – A VII – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Igna Daniela – 71,5

Jeflea Iulia – A VIII – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 71,5

Bocșa Mădălina – A VII – A – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Pleșa Mariana – 71,5

Hada A. Cristina Maria – A VII – A – Şcoala Gimnazială Stremţ – Stremţ – Voicu Simona – 70,5

Trif Matei – A VIII – A – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 70

Pop C Cristian Gabriel – A VIII – A – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Olteanu Rodica – 70

Crişan Ariana – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 69,5

Bena F. Răzvan Ioan – A VII – A – Liceul German Sebeș – Sebeș – Bădescu Lacrima Johanna – 69,5

Șandru S. Ariana Ioana – A VIII – A – Școala Gimnazială Săsciori – Săsciori – Trifu Andreea – 68

Kiș Roxana – A VIII – A – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 67,5

Nagy Rares – A VII – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Șopterean Adriana – 67

Tomoiu Ștefania – A VII – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Sabău Bogdana – 66,5

Moldovan I. Daniela – A VII – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Vereș Mihaela – 66,5

Balosin Denisa – A VII – A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Sabău Bogdana – 65

Bălan Niculina – A VII – A – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Olteanu Rodica – 65

Broscăreanu I. Carla – A VII – A – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – Vereș Mihaela – 64,5

Cipa R. Geanina Clara – A VII – A – Şcoala Gimnazială Stremţ – Stremţ – Voicu Simona – 64

Savu Emanuel – A VIII – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Țuculete Marinela – 63,5

Paşca Antonia – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 62

Magda Vlad – A VIII – A – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – Ianc Mirela – 62

Dicu O. Oana – A VII – A – Liceul German Sebeș – Sebeș – Bădescu Lacrima Johanna – 61

Vasiu Eduard – A VII – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Furdui Mirona – 60

Rus Ema – A VII – A – Școala Gimnazială „Nicolae Drăgan” – Galda De Jos – Crișan Emilia – 59

Gânţa Andrei – A VII – A – Școala Gimnazială „Toma Cocişiu” – Blaj – Istrate Diana – 59

Rus Sara – A VII – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – 52

Beldean A. Paula Maria – A VIII – A – Şcoala Gimnazială „Vasile Bologa” – Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – 46

Clasele IX – X, Secțiunea B, Nivelul 3

Numele elevului / Clasa / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Ciule A.I. Alexandra Ioana – A X – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 95

Căpeţ L. Iustina Daciana – A X – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 92,5

Dancea Carla – A X – A  – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Rusu Ramona – 91

Nistor O.D. Andreea Diana – A X – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 91

Boca P. Felicia Maria – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 90

Chicidea Maria – A IX – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Sălăgean Mihețiu Alina – 90

Dobrovăţ O. Delia Anca – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – 88

Marcu Ariana – A X – A  – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Rusu Ramona – 85,5

Pușcaș Ozana – A IX – A – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Gâlea Gabriela – 85,5

Matei V. Maria Mădălina – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – 85

Popa C.F. Florin Alexandru – A IX – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 85

Gherman M. D. Andreea Geanina – A X – A – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Rusan Mirela – 84

Josan V. D. Ana – Maria – A IX – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Trif Ioana – Daniela – 84

Maxim M. Thea Elena Maria – A IX – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Francu Ana –  Maria – 84

Burz Sorina – A X – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Berindei Liliana – Cristina – 83

Măţan  I. C. Mihai – A X – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Pintea Oana – Arsineta – 83

Ghiţă A.I. Darius – A X – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Pintea Oana – Arsineta – 82

Ștefan I. Maria – A X – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – 82

Oargă M. Andreea Claudia – A X – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 81,5

Răzăilă F. Luiza Ana – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 81

Moldovan Giorgia – A IX – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Comșa Ana – Maria – 80

Rusu C.V. Bianca Maria – A IX – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 80

Vlezan V. Maria Ioana – A X – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Stanciu Aurora – 80

Boroica G. Tudor – A X – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 79

Copîndean N.  Adelina Elena  – A X – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 79

Lichtenstein R.I. Denisa Ioana – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 79

Longodor C. Andreea – A IX – A – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Cozmescu Ionela – 79

Arion F.C. Radu – A IX – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 78

Arsu I. Rareș – A IX – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 78

Andone V. Sandra Letiția – A IX – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 77

Jurjiu Maria – A IX – A – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Rusu Ramona – 77

Fernandes R. Daria Maria – A IX – A – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Cozmescu Ionela – 75

Motora Vasilica – A X – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 74

David Raluca – Maria – A X – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Oancea – Raica Claudia – 73,5

Sanislav S.O. Roberta Iudifta  – A X – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Stanciu Aurora – 73,5

Katana I. Casiana – A IX – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Francu Ana –  Maria – 72,5

Toma C Darius – A IX – A – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Coman Augusta – 72

Avram Nicoleta – A X – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 71

Berzescu I. Kalina Ioana – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – 71

Șolea Andra – A X – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 70,5

Anton S.D. Alexandra Ioana – A X – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 70

Buta S.  Diana Maria – A IX – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Arsu Narcisa – 69,5

Niculiță D.  Roxana – A X – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 68

Podar I. Ioana Maria – A X – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – 68

Andreșel Bianca Maria – A X – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Berindei Liliana – Cristina – 67

Avădăni Ariana – Florina – A X – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Berindei Liliana – Cristina – 67

Negrea I. Mădălina Maria – A IX – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Cerbu Mioara – 67

Lazea I.  Andreea Ioana – A X – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 66

Petrindean Alexia – A IX – A – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Rusu Ramona – 64

Ivescu I.V. Ionuţ Mircea – A IX – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 63,5

Ciorgovean L.  Diana – Maria – A X – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 63

Corcheș Bianca – A X – A – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Berindei Liliana – Cristina – 63

Uţiu B. I. Atanasia – A X – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Topîrcean Natalia – Asinefta – 63

Guțu I. F.Alexia Maria  – A IX – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – 62

Samoilă Beatrice Cosmina – A IX – A – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Alba Iulia – Jianu Liliana – 60,5

Crăciun V. Maria Andrea – A IX – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Arsu Narcisa – 60

Dobdă Andra – A IX – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Fleșer Codruța – 60

Petruța Adelina – A X – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 60

Cazan A. G.  Adina – A X – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sântimbrean Anca – 59

Ana Scrob Dănut – A X – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – 55

Iosif V. Cristina Monica – A X – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Pleșa Delia – 55

Szocs Alexandra – A IX – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Sălăgean Mihețiu Alina – 54

Chișudean V. Antonia – A X – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sântimbrean Anca – 52

Haidu G. Dragoș – A X – A  – Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” – Blaj – Savonea Cristina – 51

Nicolae F. Natalia – A IX – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Arsu Narcisa – 50

Păcuraru Cătană C.  Alexia – A IX – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Arsu Narcisa – 50

Platon Ariana – A X – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Aftenie Diana Augusta – 50

Popa Teodora – A IX – A – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Gâlea Gabriela – 50

Szolloși D. Daniela – A X – A  – Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” – Blaj – Handrea Ioana – 50

Clasele XI – XII, Secțiunea B, Nivel 4

Numele elevului / Clasa / Unitatea şcolară / Profesorul care l-a pregătit / Punctaj

Bădilă I. Timotei – Ilie – A XI – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 96,5

Leonte V. Cristina – A XII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 94,5

Haneș Paula – Olimpia – A XII – A  – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Mateiu Marius – 90

Bărbuşiu N.D. Ioana – A XI – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Trif Ioana – Daniela – 87

Henegar P Denisa – A XII – A  – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Albescu Nadia – 87

Arsu I. Teodora – A XII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 86,5

Gălăţan F.C. Ramona Simina – A XII – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 86,5

Dad L. Larisa – A XI – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Marincaș Marnela – 86

Toma C Bogdan Alexandru – A XII – A  – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Albescu Nadia – 85

Barna P. Maria Daniela – A XI – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Marincaș Marnela – 84,5

Lazăr  M. Maria Denisa – A XI – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Marincaș Marnela – 84

Crăciun  –  Puiu C. Andrei – A XII – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 83,5

Barb I.  Nicoleta – A XI – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sântimbrean Anca – 83

Pop C.J. Daria Cosmina – A XI – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 83

Tomoiagă I. Ioana Anca – A XII – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – 83

Bar G. Andrei – A XI – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mureşan Simona – 80

Şerbana E. Andreea Bianca – A XI – A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – 80

Cunțan N.C. Denisa Nicoleta – A XI – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – 77,5

Man Alexandra – A XI – A – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – Gâlea Gabriela – 75

Tăușan Laura – A XII – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Fleșer Codruța – 75

Căta V. G.  Luiza – A XI – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 73

Crişan G. Ioan – A XII – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Pintea Oana – Arsineta – 72

Frățilă Natanael – David – A XII – A – Colegiul Naţional „I.M.Clain”  – Blaj – Fleșer Codruța – 70,5

Ropan Anamaria-Andrada – A XII – A  – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – Mateiu Marius – 67,5

Vesa – Fulea V. Amalia – A XI – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Cândea Tereza – 64

Răsmeriţă C. Nicolae – A XI – A – Seminarul Teologic  Ortodox „Sfântul Simion Ştefan”  – Alba Iulia – Pintea Oana – Arsineta – 63

Chifor  V. Mihai Laurențiu – A XI – A – Liceul „Corneliu Medrea” – Zlatna – Rof Elena – 55,5

Cerciu G. O. Alexandra – A XII – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – 50

Tuhuț Maria – Irina – A XII – A  – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Mateiu Marius – 50

Băbuț Adriana – A XII – A  – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan”  – Abrud – Mateiu Marius – 47

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ACTUALITATE

Cum să asortezi pantofii la ținută (P)

Publicat

Stilul vestimentar masculin este foarte complex în detalii, iar asortarea pantofilor la întregul ansamblu vestimentar devine esențială pentru un look rafinat. În vestimentația masculină există reguli care te ajută să combini corect piesele și să nu dai greș în ținute. Iată câteva aspecte importante, pe care nu ai voie să le omiți atunci când îți construiești ținuta.

Fii atent la asocierile cromatice

O ținută multicoloră nu va fi niciodată o ținută cu stil. De aceea, atunci când îți alcătuiești outfitul ai nevoie să cunoști regulile de asortare a culorilor. În general, ținutele ton pe ton sau monocromatice sunt cele mai sigure alegeri. Însă te poți juca și cu nuanțele, atât timp cât nu exagerezi și cât știi cum să combini. Iar pantofii nu sunt excluși de la regulă. Aceștia trebuie să urmeze linia cromatică a ținutei. De exemplu, la o ținută cu jeans bleumarin, maletă bej sau coniac și jachetă neagră din piele, poți alege o pereche de pantofi bleumarin, asortați la jeans. Însă poți să mergi și pe o pereche de pantofi maro sau coniac, apropiați de nuanța maletei. Evident, negru merge la orice, însă, uneori, acesta știrbește din personalitatea ținutei. Caută în colecția de pantofi de la Fashion Days un model într-o culoare pe care o poți adapta în mai multe ținute. În mod normal, pantofii în tonuri neutre precum negru, modelele maro sau coniac, bleumarin și gri sunt cel mai ușor de asortat.

Combină în funcție de stil

Nu vei purta niciodată pantofi dedicați pentru sport la costum sau pantofi Oxford la trening. Evident, acestea sunt extreme, însă este important să înțelegem cât de mult trebuie să respectăm linia de stil din ținută. Dacă optezi pentru ținute smart casual, ai un pic mai multă libertate în alegerea încălțămintei. De exemplu, la o ținută cu cămașă casual și pantaloni chino sau jeans poți adăuga atât Brogues, cât și sneakerși. Pantalonii chino și jeanșii sunt destul de adaptabili, însă pentru a face asocierea corectă a pantofilor în ținută, este foarte importantă cămașa. În colecția de camasi de barbati de la Fashion Days există modele cu mânecă scurtă, care merg alături de pantofi sport, cămăși cubaneze care arată bine cu mocasini sau pantofi de barcă, cămăși cu imprimeu, care merg cu Brogues, și așa mai departe.

Cu șiret sau fără

Și sistemul de închidere a pantofilor este important în ținută. Pantofii cu șireturi sunt mai casual, în timp ce cei slip-on sunt mai rafinați. Dar și aici depinde de model. Dacă vorbim de pantofii smart, în ținutele office vei găsi doar modele cu șiret subțire, care au o anumită sobrietate. Iar pentru ținutele de ceremonie, fie optezi pentru Oxfrod cu șiret dar din piele lăcuită, care accentuează eleganța, fie alegi modele monk-strap, foarte elegante.

În ținutele de timp liber, pantofii cu șiret merg în asocieri casual sau sport, în timp pentru cele smart casual, poți alege mocasini, care au un aer mai elegant.

Astfel, culoarea, modelul și sistemul de prindere devin elemente cheie în alegerea corectă a încălțămintei.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

CNCAV: A început programarea în platformă pentru vaccinarea cu doza 3. Care sunt pașii

Publicat

laptop calculator

Platforma RO Vaccinare permite programarea celor care doresc să se vaccineze cu doza a III-a, anunță CNCAV.

Potrivit sursei citate, echipa de dezvoltare a Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) a  finalizat implementarea noilor funcționalități și optimizările necesare.

Programările se pot realiza pentru administrarea dozei de rapel (booster) cu unul dintre vaccinurile Pfizer sau Moderna, în centrele de vaccinare care administrează aceste două tipuri de vaccin.

Vezi și 10 centre de vaccinare vor fi funcționale în județul Alba. Cetățenii se pot vaccina inclusiv cu doza a III-a. Listă și program

Prima zi de vaccinare cu doza a III-a este 28 septembrie 2021.

Sunt două condiții pentru vaccinarea cu doza de rapel (booster):

1. Două doze de vaccin administrate

2. Să fie trecute 180 de zile de la a doua doză.

Toate persoanele vaccinate împotriva COVID-19 cu două doze (completă sau heterologă) și pentru care au trecut 180 de zile de la schemă completă se pot programa în platforma https://programare.vaccinare-covid.gov.ro pentru administrarea dozei de rapel (booster).

Indiferent dacă administrarea primelor două doze s-a realizat cu programare în platformă sau direct în centrul de vaccinare, toate persoanele care îndeplinesc cele două condiții se pot programa pentru doza de rapel (booster).

Pași pentru programare în platformă pentru doza a III-a:

1. Vă autentificați în platforma https://programare.vaccinare-covid.gov.ro prin introducerea e-mailul-ui/CNP-ului și a parolei;

2. Selectați secțiunea „Beneficiari a. Pentru beneficiarii existenți în cont trebuie doar să accesați pictograma „Programează pentru doza de rapel (booster)”;

b. Pentru beneficiarii noi, accesați butonul „Adaugă beneficiar”, completați datele necesare, iar la final accesați pictograma „Programează pentru doza de rapel (booster)”;

3. Alegeți centrul de vaccinare cu tipul de vaccin dorit (Pfizer sau Moderna), data, intervalul orar,vizualizați sumarul de prezentare a programării și finalizați programarea

4. La final, accesați secțiunea „Programările mele” pentru vizualizarea programării, respectiv pentru editarea sau anularea acesteia.

Informații suplimentare:

Validarea îndeplinirii condițiilor pentru administrarea dozei de rapel (booster) se realizează prin interogarea Registrului Electronic Național de Vaccinări (RENV), unde sunt luate în evidență toate persoanele vaccinate în România;

Indiferent de statusul primelor două programări în platformă, se pot face programări pentru a III-a doza, dacă sunt respectate cele două condiții mai sus menționate.

Se consideră două doze, atât pentru persoanele care au făcut doza I și doza a II-a cu unul dintre vaccinurile Pfizer, Moderna sau Astra Zeneca, cât și pentru persoanele care au făcut doza I cu unul dintre cele trei vaccinuri, iar doza a II-a, în funcție de recomandările medicale, cu un alt tip de vaccin dintre cele menționate.

În acest moment, persoanele vaccinate cu vaccinul Johnson&Johnson nu sunt eligibile pentru administrarea dozei de rapel (booster).

Potrivit CNCAV, doza 3 este ferm recomandată:

– persoanelor cu risc mare de dezvoltare a unor forme severe – persoane vulnerabile:  cei peste 65 de ani, cu boli cronice (indiferent de vârstă), persoanele din centrele medico-sociale și alte categorii vulnerabile prevăzute în strategia națională de vaccinare;

– persoanelor cu risc mare de expunere: personal medico-social și din învățământ.

Accesul la vaccinare este permis și altor categorii populaționale, care au cel puțin 6 luni de la administrarea dozei 2 de vaccin, indiferent dacă au istoric de trecere prin boală.

Doza de rapel se va efectua numai cu vaccinurile pe bază de ARN mesager, indiferent de schema inițială. Astfel, persoanele vaccinate cu Astra Zeneca vor primi doza 3 cu unul dintre vaccinurile produse de companiile Pfizer&BioNTech sau Spikevax (Moderna).

Având în vedere că în România imunizarea cu Johnson&Johnson a început la data de 4 mai, pentru persoanele imunizate cu acest vaccin nu este necesară, la acest moment, administrarea dozei de rapel. Detaliile privind această recomandare vor fi stabilite în perioada următoare, pe măsură ce vor fi disponibile noi date științifice.

Programarea persoanelor pentru administrarea dozei de rapel (doza 3)

Se va realiza prin mijloacele deja cunoscute, inclusiv prin prezentarea directă în centrele de vaccinare sau prin intermediul platformei naționale de programare la vaccinare.

Pentru persoanele din centrele medico-sociale și rezidențiale, imobilizate la domiciliu sau fără adăpost, se va utiliza aceeași modalitate de vaccinare, respectiv cu ajutorul echipelor mobile puse la dispoziție de către direcțiile de sănătate publică județene/ a municipiului București.

Beneficiarii vor primi adeverințe de vaccinare unde va fi specificată schema de vaccinare, cu menționarea celor trei doze efectuate.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Ghid pentru asigurații City Insurance, publicat de ASF. Recomandări și proceduri pentru clienții companiei

Publicat

Autoritatea de Supraveghere Financiară a publicat luni un ghid şi un infografic care pot fi utile asiguraţilor/beneficiarilor City Insurance.

Publicaţia are 24 de paginiişi cuprinde sfaturi şi informaţii utile pentru asiguraţii City Insurance. Ghidul explică termeni cheie şi descrie proceduri care urmează să fie parcurse de clienţii companiei.

Vezi AICI ghidul.

Astfel, în ghid se precizează cine este un creditor de asigurare în raport cu City Insurance, când să se adreseze Fondului de Garantare a Asiguraţilor (FGA), cui se adresează în caz de daună sau ce are de făcut pentru a recupera creanţa de asigurare.

De asemenea, ghidul oferă şi câteva exemple de situaţii în care se poate afla asiguratul la City Insurance sau un şofer care a fost accidentat de un asigurat la această companie.

 

Retragerea autorizației de funcționare pentru City Insurance

Decizia privind retragerea autorizaţiei de funcţionare a societăţii de asigurare – reasigurare City Insurance, constatarea stării de insolvenţă şi promovarea cererii privind deschiderea procedurii falimentului împotriva acesteia a fost publicată luni în Monitorul Oficial.

În termen de 30 de zile de la data publicării deciziei, City Insurance are obligaţia predării la Fondul de garantare a asiguraţilor a evidenţei contractelor de asigurare în vigoare la data retragerii autorizaţiei de funcţionare a societăţii, a evidenţei complete a dosarelor de daună, precum şi evidenţelor tehnico – operative şi contabile aferente acestor contracte şi dosare în vederea publicării listei potenţialilor creditori de asigurări, beneficiari ai sumelor cuvenite de la Fondul de garantare a asiguraţilor.

De asemenea, s-a dispus prelungirea duratei mandatului administratorului temporar numai pentru a se asigura de către societate predarea evidenţelor menţionate.

Pe de altă parte, City Insurance poate formula contestaţie la Curtea de Apel Bucureşti, în termen de 30 de zile de la data comunicării deciziei, însă contestaţia nu suspendă, pe timpul soluţionării acesteia, executarea măsurilor.

Guvernul a adoptat săptămâna trecută o ordonanţă de urgenţă prin care Fondul de Garantare a Asiguraţilor poate efectua plăţi creditorilor de asigurări în termen de 60 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial a deciziei Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) de retragere licenţei de funcţionare a asiguratorului pentru care s-au constatat indicii de intrare în stare de insolvenţă.

Ministrul Finanţelor, Dan Vâlceanu, a explicat, la momentul respectiv, că ordonanţa prevede şi modificarea definiţiei plafonului de garantare, astfel încât o persoană care are mai multe poliţe de asigurare să poată fi despăgubit pentru fiecare sumă de asigurare în parte. Totodată, plafonul de garantare a fost majorat de la 450.000 de lei la 500.000 de lei.

Ordonanţa de urgenţă adoptată mai prevede că Fondul de Garantare are şi competenţa de a deschide dosare de daună, la solicitarea petenţilor, în cazul daunelor avizate la asiguratori înainte de data retragerii autorizaţiei de funcţionare, dar pentru care nu s-au deschis dosarele de dauna, precum şi de a efectua constatări suplimentare pentru dosarele deja deschise de asiguratori, potrivit comunicatului Ministerului Finanţelor.

Autoritatea de Supraveghere a Asigurărilor (ASF) a decis, recent, retragerea autorizaţiei de funcţionare a City Insurance şi solicită deschiderea procedurii falimentului împotriva societăţii.

City Insurance S.A. este principalul asigurător românesc, cu o cotă de piaţă de 17%. A fost înfiinţată în anul 1998 de către un grup de investitori şi are sediul central în Bucureşti. Societatea are 400 de angajaţi şi 42 de birouri şi filiale, oferind o gamă largă de asigurări generale.

sursă: Agerpres

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Câți candidați s-au înscris la concursul pentru posturile de directori de școli. Calendarul probelor și metodologie

Publicat

examen profesor

Ministerul Educației a anunțat luni că pentru cele peste 8.600 de posturi de directori de școală s-au înscris aproximativ 9.200 de candidați. Listele cu persoane admise la evaluarea dosarelor vor fi afișate miercuri, 30 septembrie.

Înscrierile s-au încheiat duminică, 26 septembrie.

Vezi și Concursul pentru funcțiile de directori de școli 2021: LISTA posturilor vacante în ALBA, calendar și înscrieri

”Pentru cele 8.652 de funcții vacante publicate la nivel național (6.231 funcții de director și 2.421 funcții de director adjunct), au fost depuse 9.221 de dosare. Acestea vor fi verificate administrativ în perioada 27-29 septembrie, de către comisiile județene și a municipiului București.

Listele candidaților ale căror dosare sunt conforme vor fi afișate în data de 30 septembrie, la sediile inspectoratelor școlare și pe site-urile acestora”, a anunțat ministerul, într-un comunicat.

Proba scrisă va fi în 15 octombrie.

Calendarul concursului:

14 septembrie – Anunțarea concursului (publicarea funcțiilor vacante pentru care se organizează concursul și a bibliografiei). Constituirea comisiei naționale, a comisiilor de organizare la nivel județean și a comisiilor de evaluare a documentelor de înscriere

15-26 septembrie – Depunerea dosarelor de înscriere la proba scrisă pe platforma informatică dedicată

27-29 septembrie – Evaluarea dosarelor de înscriere

30 septembrie – Afișarea listei candidaților admiși la evaluarea dosarelor

1 octombrie – Depunerea solicitărilor de analiză a cauzelor și remedierea eventualelor erori la etapa de înscriere în platforma informatică

4-6 octombrie – Remedierea eventualelor erori la etapa de înscriere

7 octombrie – Afișarea listei candidaților admiși la evaluarea dosarelor

8 octombrie – Stabilirea centrelor speciale de desfășurare a probei scrise

13 octombrie – Repartizarea candidaților pe centre

15 octombrie – Desfășurarea probei scrise

15 octombrie – Afișarea rezultatelor la proba scrisă

15 – 17 octombrie – Depunerea contestațiilor la proba scrisă

18 – 20 octombrie – Soluționarea contestațiilor la proba scrisă

20 octombrie – Afișarea rezultatelor finale la proba scrisă

21-27 octombrie – Înregistrarea opțiunilor candidaților pentru unitatea la care candidează și depunerea documentelor pentru unitățile de învățământ care necesită avize suplimentare

28-29 octombrie – Transmiterea solicitărilor de desemnare a membrilor comisiilor de interviu din partea consiliilor profesorale, autorităților locale și companiilor/ universităților

1-10 noiembrie – Constituirea comisiilor pentru proba de interviu

12 noiembrie – Publicarea graficului de desfășurare a interviurilor

15 noiembrie – 8 decembrie – Desfășurarea probei de interviu

16 noiembrie – 10 decembrie – Depunerea și soluționarea contestațiilor la proba de interviu

13 decembrie – Exprimarea opțiunilor candidaților declarați admiși pentru mai multe funcții/unități de învățământ

14-17 decembrie – Consultarea grupurilor parlamentare/reprezentanților cultelor religioase si obtinerea avizului motivat.

17 decembrie – Validarea rezultatelor finale

20–22 decembrie – Emiterea deciziilor de numire (cu aplicare de la 10 ianuarie 2022).

Condițiile de participare la concursul pentru directori de școli

Pentru a participa la concursul pentru ocuparea funcției de director sau de director adjunct, cadrele didactice vor îndeplini, cumulativ, următoarele condiții:

a) sunt absolvenți ai învățământului superior cu diplomă de licență sau atestat de echivalare in conditiile art. 149 alin. (3) din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completarile ulterioare;

b) sunt titulari în învățământul preuniversitar, având încheiat contract de muncă pe perioadă nedeterminată;

c) au o vechime în învățământul preuniversitar de minimum 5 ani;

d) au calificativul „Foarte bine“ acordat în ultimii 2 ani școlari încheiați lucrați efectiv la catedră în funcții didactice sau în funcții de conducere din unități de învățământ/inspectorate școlare/casele corpului didactic/Palatul Național al Copiilor/Ministerul Educației ori în funcții de îndrumare și control din inspectorate școlare/funcții de specialitate specifice Ministerului Educației;

e) nu au fost sancționate disciplinar în ultimii 2 ani școlari încheiați lucrați efectiv la catedră în funcții didactice sau în funcții de conducere din unități de învățământ/inspectorate școlare/casele corpului didactic/Palatul Național al Copiilor/Ministerul Educației ori de îndrumare și control din inspectorate școlare/ funcții de specialitate specifice în Ministerul Educației sau a intervenit radierea de drept a sancțiunii, potrivit art. 248 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare;

f) nu au fost lipsite de dreptul de a ocupa o funcție de conducere în învătământ prin hotărâre judecătorească definitivă de condamnare penală și nici nu au fost sancționate disciplinar, conform art. 280 alin. (2) litera (d) din Legea nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare, printr-o decizie de sancționare disciplinară, rămasă definitivă și în vigoare, cu suspendarea dreptului de a se înscrie la un concurs pentru ocuparea unei funcții de conducere;

g) sunt apte din punct de vedere medical pentru îndeplinirea funcției, conform prevederilor art. 234 alin. (1) din Legea nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare;

h) nu au avut statutul de „lucrător al Securității“ sau „colaborator al Securității“.

Probele de concurs pentru candidații la funcțiile de directori de școli

Probele din cadrul concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și de director adjunct din unitățile de învățământ sunt următoarele:

a) Proba scrisă – rezolvarea de către candidați, în maximum 120 de minute, a unui test standardizat cu 50 de itemi, cu un singur răspuns corect, prin care se evaluează capacități și competențe relevante pentru activitatea de management educațional:

– capacități cognitive;

– competențe de management și leadership.

Fiecare item corect rezolvat se notează cu două puncte. Nota se obține prin împărțirea la 10 a sumei punctajelor obținute. Nu se admit diferențe de notare între membrii comisiei de evaluare a probei scrise.

Evaluarea testului standardizat se face în prezența candidatului și a observatorilor. Notele obținute la proba scrisă se pot contesta în termen de 48 de ore de la afișarea rezultatelor.

Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație asigură elaborarea testelor standardizate, în colaborare cu experți în domeniul științelor educației, selectați în baza unei proceduri proprii și numiți prin ordin al ministrului educației. Colectivul de elaborare a testelor standardizate și toate persoanele care au dreptul de a opera cu acestea, semnează acord de confidențialitate privind conținutul testelor. Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație este responsabil și de transmiterea testelor standardizate către centrele speciale, în condiții de securitate informatică.

Interviul cu durata de 60 de minute pentru fiecare candidat, în cadrul căruia se evaluează:

– competențele de management strategic, operațional și de comunicare, prin prezentarea unei strategii de dezvoltare a unității de învățământ pentru care candidează

– abilitățile de rezolvare a unor situații-problemă, prin raportare la contextul și specificul unității de învățământ pentru care candidează;

– competențele digitale, pe baza utilizării calculatorului.

Desfășurarea probelor de concurs la care participă candidații se inregistrează audio-video.

Strategia de dezvoltare a unității de învățământ va conține maximum 5 pagini și va fi pusă la dispoziția membrilor comisiei de evaluare a probei de interviu la prezentarea candidatului pentru susținerea probei.

Interviul este evaluat cu punctaje exprimate prin numere întregi de la 1 la 10 de către fiecare membru al comisiei, punctajul final fiind media aritmetică a punctajelor acordate de către cei cinci membri ai comisiei de evaluare.

Punctajele se înregistrează în borderoul de notare conform anexei nr. 2 la prezenta metodologie. Nu se admit diferențe mai mari de trei puncte între oricare doi evaluatori. În cazul diferențelor mai mari de trei puncte, președintele comisiei are obligația să medieze divergențele de punctaj între evaluatori. În urma medierii, evaluatorii pot acorda alte punctaje decât cele inițiale și se întocmește un nou borderou de punctaj, în care evaluatorii își motivează, în scris, punctajul acordat.

Notele minime pentru candidații la posturile de director de școală

Este declarat ”admis” la proba scrisă candidatul care a obținut cel puțin nota 7. Pot participa la proba de interviu doar candidații declarați admiși la proba scrisă.

Este declarat ”admis” la proba de interviu candidatul care a obținut cel puțin 7 puncte.

În conformitate cu borderourile de notare și situația centralizatoare cuprinzând toți candidații și toate punctajele obținute de aceștia, comisia de organizare a concursului calculează nota finală conform formulei de la art.13 alin (3) și realizează ierarhia candidaților.

Este declarat ”reușit” candidatul care a obținut nota cea mai mare dintre candidații care optează pentru aceeași funcție.

În cazul obținerii de note egale de către candidații pentru aceeași funcție, se aplică, în ordine, următoarele criterii de departajare:

a) Punctajul la proba de interviu. Este declarat ”reușit” candidatul care are punctajul cel mai mare la proba interviu.

b) Unitatea de învățământ la care este titular. Este declarat ”reușit” candidatul care este titularul unității pentru care candidează.

c) Gradul didactic. Este declarat ”reușit” candidatul care are gradul didactic cel mai înalt.

Componența comisiilor de evaluare

Comisia de evaluare a probei scrise, constituită prin decizie a inspectorului școlar general, având următoarea componență:

1) președinte – inspector şcolar general adjunct/director CCD/inspector școlar;

2) membri – inspectori școlari/metodiști, câte 2 pentru maximum 30 de candidați;

3) secretari – informaticieni/cadre didactice cu abilități de operare pe computer, câte 1 pentru maximum 30 de candidați;

c) Comisia de evaluare a probei de interviu, pentru fiecare unitate de învățământ, constituită prin decizie a inspectorului școlar general, având următoarea componență:

1) președinte – un inspector școlar;

2) membri:

a) doi reprezentanți ai unității de învățământ, dintre cadrele didactice titulare ale unității de învățământ, aleși prin vot secret de către consiliul profesoral. Consiliile profesorale din unitățile de învățământ vor desemna cei doi membri titulari în comisie și un membru supleant. În cazul centrelor județene de excelență, inspectorul școlar general desemnează două cadre didactice titulare cu performanțe profesionale deosebite la concursuri și olimpiade școlare.

b) un reprezentant al consiliului local, desemnat prin hotărâre a consiliului local, respectiv un reprezentant al consiliului județean/ consiliului local al sectorului municipiului București, desemnat prin hotărâre a consiliului județean/local al sectorului, în cazul unităților de învățământ special, centrelor școlare pentru educație incluzivă și CJRAE/CMBRAE.

În cazul în care, în termen de 10 zile de la data solicitării, autoritățile locale nu-și desemnează reprezentantul, atunci membru de drept al comisiei de evaluare a interviului devine cadrul didactic desemnat ca membru supleant de către consiliul profesoral al unității de învățământ.

c) un reprezentant al departamentului de resurse umane din cadrul companiilor mijlocii, mari și foarte mari sau un reprezentant al unei companii specializate în recrutarea resurselor umane sau un cadru didactic din învățământul superior cu competențe în management instituțional și/sau management educațional.

surse: edu.ro, hotnews.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate