UPDATE Cipru – România: 0-3, scor final. Stanciu și Drăgușin au făcut legea. Goluri marcate de Denis Man, Răzvan Marin și Drăgușin

România-Cipru: România deschide scorul în meciul împotriva echipei din Cipru, sâmbătă, 12 octombrie, pe stadionul din Larnaca. Meciul a început pozitiv pentru echipa României, iar după un sfert de oră, jucătorii naționalei au reușit să deschidă scorul.

România își continua parcursul bun început sub bagheta lui Edi Iordănescu în preliminariile Euro 2024 și la turneul final din Germania, și continuat sub comanda lui Mircea Lucescu, în Liga Națiunilor.

După evoluțiile foarte bune din Kosovo și cu Lituania, tricolorii au reușit să obțină o victorie importantă și deplasarea din Cipru, scor 3-0.

În minutul 16, Denis Man a marcat și a deschis scorul. Denis Man a fost ajutat de o recuperare și o pătrundere a jucătorului din Alba, Rațiu.

A fost o fază complexă în care au fost implicați mai mulți jucători: de la Rațiu la Răzvan Marin, Mihăilă, Stanciu și, apoi la Man.

Finalizarea lui Man a fost de la 6 metri, după ce un fundaș advers a respins execuția lui Stanciu.

UPDATE: 2-0 pentru România în minutul 25

UPDATE: România înscrie încă un gol, din penalty, în minutul 25. Lovitura de la 11 metri a acordată după ce, Laifis l-a faulta în careu pe Valentin Mihăilă. Răzvan Marin a bătut penalty-ul fără mari probleme.

UPDATE minutul 35: 3-0 pentru România

Drăgușin duce scorul în minutul 35 la 3-0 pentru România.

Cu ce prim a început Cipru

Cipru: Mall – Artymatas, Laifis, Panagiotou – Antoniou, Kousoulos, Kastanos, Ioannou – Loizou, Pittas, Tzionis
Rezerve: Demetriou, Michael – Karo, Charalampous, Gogic, Sotiriou, Makris, Stylianou, Pileas, Chrysostomou, Andreou, Ilia

Primul 11 al României

România: Niţă – Raţiu, Burcă, Drăguşin, Bancu – Stanciu, M. Marin, R. Marin – Man, Drăguş, Mihăilă
Rezerve: Moldovan, Târnovanu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Pușcaș, Hagi, Coman, Olaru, Mitriță, Sorescu

Următorul meci pentru România. Cine transmite meciul Lituania-Romania

Meciul următor, Lituania – ROMÂNIA, se va desfășura, marți, 15 octombrie, de la ora 21:45, pe stadionul Dariaus ir Girėno (Kaunas). Meciul de fotbal Lituania – România va fi difuzat în direct de Antena 1.

Naționala României a câștigat deja două meciuri în grupă. România – Kosovo s-a terminat 3-0, iar România – Lituania 3-1.