O ședință de urgență a avut loc marți, 23 iunie 2026, la sediul Prefecturii Alba, în contextul temperaturilor deosebit de ridicare anunțate pentru județul Alba. 

Au fost convocate: Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Direcția de Sănătate Publică, Unitatea de Primiri Urgențe, Serviciul Județean de Ambulanță, Crucea Roșie, Garda Forestieră, Inspectoratul Teritorial de Muncă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Direcția Agricolă Județeană Alba și a dispus adoptarea tuturor măsurilor care se impun pentru limitarea riscurilor generate de caniculă.

Publicitate

Prefectul le-a solicitat instituțiilor să asigure puncte de hidratare și prin ajutor, să acorde atenție sporită persoanelor vârstnice și copiilor. Și de asemenea să acorde atenție persoanelor cu afecțiuni medicale.

„Protejarea vieții și sănătății cetățenilor reprezintă o prioritate absolută. Am solicitat tuturor instituțiilor competente să acționeze cu maximă responsabilitate și să pună în aplicare măsurile necesare pentru prevenirea incidentelor și sprijinirea persoanelor vulnerabile în această perioadă caracterizată de temperaturi extreme”, a declarat prefectul.

Publicitate

Printre măsurile dispuse se numără:

  • monitorizarea permanentă a evoluției situației meteorologice;
  •  verificarea și operaționalizarea punctelor de prim ajutor și hidratare;
  •  intensificarea acțiunilor de informare a populației privind măsurile de protecție pe timpul caniculei;
  • acordarea unei atenții sporite persoanelor vârstnice, copiilor, persoanelor cu afecțiuni medicale și altor categorii vulnerabile;
  • verificarea capacității de intervenție a serviciilor de urgență și a structurilor implicate în gestionarea situațiilor de risc.

Instituția Prefectului va monitoriza permanent modul în care sunt aplicate măsurile stabilite și va menține o coordonare strânsă cu toate instituțiile implicate, astfel încât efectele temperaturilor extreme asupra populației să fie reduse la minimum.

Publicitate

Totodată, prefectul Nicolae Albu a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, care va adopta în cursul zilei de mâine, 24 iunie a.c., o hotărâre prin care va stabili măsurile concrete care vor fi aplicate la nivelul județului în perioada caniculei, conform Planului de măsuri pentru prevenirea, diminuarea și atenuarea efectelor negative ale caniculei.