EVENIMENT

Slovenia U19 – România U19, scor 3-0. Uniristul Emi Codrea a evoluat în a doua repriză

Aflată în stagiu de pregătire în Slovenia, Naționala U19 a României, antrenată de Alexandru Pelici, a disputat, marți, primul joc amical contra selecționatei gazdă. Scorul a fost 0-3.

Partida disputată la Terme Čatež a fost decisă de 3 goluri reușite de sloveni în minutele 37, din penalty, 80 și 90+1. Joi, 17 noiembrie, de la ora 11.00, va avea loc jocul revanșă.

Echipa României U19 – prima repriză:

• Dincă-cpt. – 2. Maftei, 22. Kovacs, 5. Moțiu, 18. Șuteu – 16. Costea, 6. Boțogan – 20. Malama, 8. El Sawy, 7. Musi – 21. Trică.

Echipa României U19 – a doua repriză:

• Mărgărit – 17. Dorobanțu, 4. Ungurenașu, 14. Emi Codrea (CSM Unirea Alba Iulia), 3. Sălceanu – 15. Sala, 13. Pureca – 19. Dinu, 10. Radaslavescu-cpt., 11. Leață – 9. Fulga.

România U19 este calificată la Turul de Elită pentru Campionatul European din 2023, după ce a trecut de Letonia, Lituania și Austria în grupa preliminară. (frf.ro)