Un șofer aflat sub influența alcoolului a fost urmărit în trafic, duminică, pe DN1, de un polițist aflat în afara serviciului și prins cu ajutorul colegilor săi, la Teiuș. Polițistul observase mașina respectivă, circulând haotic și ajungând de mai multe ori pe contrasens.

Publicitate

Potrivit IPJ Alba, duminică, un polițist din Galda de Jos, în timp ce se afla în timpul liber, în autoturismul proprietate personală, condus de prietena sa, pe DN 1, în apropierea municipiului Alba Iulia a observat un autoturism  care circula haotic, întrând de mai multe ori pe contrasens. Polițistul a urmărit autoturismul și a luat legătura cu polițiștii din Teiuș, care au oprit autoturismul în jurul orei 5.16, pe strada Octavian Goga din Teiuș.

În urma testării conducătorul auto, un bărbat de 45 de ani, din localitatea Dâmbău, județul Mureș, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Fașă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.