Un tânăr din Galda de Jos, cunoscut cu antecedente penale, a fost reţinut de poliţişti, luni, sub acuzaţia de furt calificat. A sustras din gospodăria unui localnic un hidrofor şi un motor electric pe care intenţiona să le valorifice la fier vechi. A fost prins însă de oamenii legii, care i-au deschis dosar penal.

Publicitate

Luni, poliţiştii din cadrul Secţiei 1 Poliţie Rurală Galda de Jos l-au identificat pe principalul suspect de comiterea unui furt în dauna unui cetăţean din comună în legătură cu care poliţia a fost sesizată duminică.

În urma investigaţiilor efectuate de poliţişti, a rezultat că în 4 ianuarie, în jurul orei 19.00, C.I.N., de 33 de ani, din Galda de Jos, cunoscut cu antecedente penale, a escaladat gardul locuinţei păgubitului, iar din curte a sustras un hidrofor şi un motor electric, bunuri pe care le-a ascuns în apropierea locuinţei, într-o grămadă de crengi.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Luni dimineaţa, suspectul s-a deplasat cu o autoutilitară condusă de un consătean şi a încărcat hidroforul şi motorul, cu scopul de a le transporta la un centru ce colectare a deşeurilor feroase, pentru valorificare.

Poliţiştii Secţiei 1 Galda de Jos au depistat autoturismul în trafic şi au identificat bunurile recalmate ca furate, a căror valoare a fost estimată la 800 de lei.

Faţă de principalul suspect de comiterea furtului a fost luată măsura reţinerii, pe bază de ordonanţă, pentru o perioadă de 24 de ore, urmând să fie prezentat Judecătoriei Alba Iulia, cu propunerea de punere în mişcare a acţiunii penale şi arestare preventivă sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat.

Publicitate

foto: arhivă